پزشکی

کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا): علل، علائم و درمان

کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)

کیسه صفرا اندامی گلابی شکل است که در زیر کبد قرار دارد و صفرا را ذخیره می کند، مایعی که به بدن کمک می کند چربی موجود در غذا را تجزیه کند. هنگامی که کیسه صفرا عفونی دارید،

ممکن است ملتهب شود و باعث ایجاد بیماری به نام کوله سیستیت شود. صفرا مایعی به رنگ زرد مایل به سبز است که توسط کبد تولید می شود و برای متابولیسم چربی در طول هضم ضروری است. همچنین به جذب مواد مغذی، متابولیسم هورمون ها و دفع مواد زائد و سایر عملکردها کمک می کند.
این مایع گوارشی از کبد به اندام کوچک دیگری که در زیر آن به نام کیسه صفرا متصل است، جریان می یابد و در آنجا ذخیره می شود. کیسه صفرا صفرا را تنها در طول فرآیند هضم از طریق مجرای کوچکی وارد روده کوچک می کند.
اگر این مسیر صفرا به دلایلی مسدود شود یا کند شود، شروع به جمع شدن در داخل کیسه صفرا می کند و باعث التهاب می شود. این التهاب کیسه صفرا به عنوان کوله سیستیت شناخته می شود.

علائم کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا) عبارتند از:

دردی در سمت راست بالای شکم که شدید و ثابت است و ممکن است چند روز طول بکشد
می تواند به طور ناگهانی رخ دهد
ممکن است هنگام استنشاق بدتر شود
می تواند به پشت یا زیر تیغه شانه راست گسترش یابد
تب
لرز
حالت تهوع
استفراغ
زردی پوست و چشم (یرقان)
حرکات روده شل و با رنگ روشن
نفخ

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع و علل کوله سیستیت

دو نوع عمده کوله سیستیت بسته به علت اصلی وجود دارد:

1. کوله سیستیت سنگی (با تشکیل سنگ کیسه صفرا)

بیشتر موارد کوله سیستیت حاد و مزمن ناشی از سنگ کیسه صفرا یا لجن (صفرای غلیظ شده) است که مجرای کیستیک را مسدود می کند.
مجرای کیستیک کانالی است که کیسه صفرا را به مجرای مشترک کبدی (یکی از مجاری صفراوی اصلی) قبل از تخلیه آن در دوازدهه (اول قسمت روده کوچک) متصل می کند. با انسداد مجرای کیستیک، التهاب کیسه صفرا یا کوله سیستیت ایجاد می شود.
در برخی موارد، زمانی که صفرا با باکتری‌هایی که معمولاً در دستگاه گوارش یافت می ‌شوند مانند E. coli، Klebsiella، Enterococcus و Enterobacter آلوده می ‌شود، کیسه صفرا ملتهب می ‌تواند عفونی شود.

2. کوله سیستیت آکالکولوس (بدون تشکیل سنگ کیسه صفرا)

کوله سیستیت همچنین می تواند بدون سنگ کیسه صفرا یا لجن ایجاد شود، اما این اتفاق بسیار کمتر است. این وضعیت به عنوان کوله سیستیت آکالکولوس شناخته می شود. معمولاً به دلیل کند شدن تخلیه کیسه صفرا ایجاد می شود که منجر به رکود صفرا می شود  
شایع ترین افرادی که تحت تأثیر وقوع کوله سیستیت آکالکولوس قرار می گیرند، بیماران شدید در بخش مراقبت های ویژه هستند. این بیماران معمولاً غذا نمی ‌خورند که منجر به استاز کیسه صفرا می ‌شود.
از آنجایی که کیسه صفرا به طور طبیعی تخلیه نمی شود، غلظت صفرا و فشار داخل کیسه صفرا افزایش می یابد. توقف جریان صفرا همچنین خطر عفونت را افزایش می دهد که راه را برای عوارض جدی تر هموار می کند.
در بسیاری از موارد، علت دقیق کوله سیستیت آکالکولوس ناشناخته است.

علائم و نشانه های کوله سیستیت

بیش از 11 درصد از بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا علائمی را نشان می دهند، در حالی که اکثر بیماران در طول زندگی خود از داشتن آن بی اطلاع هستند. علائم کوله سیستیت می تواند موذیانه باشد، از درد بسیار خفیف تا معمولاً درد ربع بالا سمت راست.
درد شکمی که با خوردن غذا بدتر می شود، نوعی کوله سیستیت حاد است، زیرا تخلیه کیسه صفرا با خوردن یک وعده غذایی چرب تحریک می شود. درد شروع ناگهانی دارد و اغلب با تب و افزایش تعداد گلبول های سفید همراه است.
کوله سیستیت مزمن با درد خفیف شکم یا بدون علائم همراه است.

درمان کوله سیستیت

کوله سیستیت نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد و درمان با اقدامات حمایتی مانند تزریق مایعات داخل وریدی، کنترل درد و آنتی بیوتیک ها آغاز می شود. برای جلوگیری از تحریک کیسه صفرا، بیماران مجاز به خوردن غذا نیستند.
برداشتن کیسه صفرا با جراحی درمان قطعی کوله سیستیت است و معمولاً در موارد بدون عارضه ظرف 72 ساعت پس از شروع علائم انجام می شود. اما این زمان می تواند در موارد پیچیده تر متفاوت باشد.

رژیم غذایی کیسه صفرا

تشخیص کوله سیستیت

تشخیص ابتدا با سونوگرافی شکمی که ضخیم شدن دیواره کیسه صفرا و مایع اطراف کیسه صفرا را نشان می دهد و علامت مورفی سونوگرافی (تندرنس در ربع فوقانی سمت راست شکم که توسط پروب سونوگرافی ایجاد می شود) انجام می شود.
اسکن HIDA (اسکن اسید ایمینودی استیک کبدی صفراوی) یا کولسینتی گرافی می تواند در تایید تشخیص مفید باشد کیسه صفرا با کوله سیستیت در اسکن HIDA به دلیل انسداد مجرای کیستیک مشاهده نمی شود.
در صورت مشکوک شدن به انسداد مجرای صفراوی مشترک در موارد کوله سیستیت حاد، کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی استفاده می شود.

عوامل خطر برای کوله سیستیت

عوامل خطر برای تشکیل سنگ کیسه صفرا عبارتند از:
جنسیت مونث
بارداری
هورمون درمانی
کهنسال
نژاد بومی آمریکا
اقوام اسپانیایی
چاقی
کاهش وزن سریع
سیروز کبدی
دیابت

عوارض مرتبط با کوله سیستیت

عوارض کوله سیستیت حاد شامل گانگرن کیسه صفرا، سوراخ شدن، کوله سیستیت آمفیزماتوز، فیستول کوله سیستونتریک و ایلئوس سنگ کیسه صفرا است.
کیسه صفرا گانگرنی به این معنی است که بافت کیسه صفرا شروع به مردن می کند زیرا جریان خون مناسب را دریافت نمی کند. این در 20٪ موارد کوله سیستیت حاد رخ می دهد و با عفونت شدید کیسه صفرا و معمولاً با عفونت سیستمیک نیز مشخص می شود.
بافت مرده کیسه صفرا گانگرن می تواند به راحتی پاره شود و سوراخ ایجاد کند. این سوراخ یک اتصال بین کیسه صفرا و روده را باز می کند که به فیستول کوله سیستوآنتریک معروف است.
اگر سنگ کیسه صفرای بزرگ با قطر بیش از 2.5 سانتی متر از فیستول عبور کند، می تواند باعث انسداد روده کوچک شود که به نام ایلئوس سنگ کیسه صفرا شناخته می شود
هنگامی که کیسه صفرا با باکتری های سازنده گاز مانند کلستریدیوم ولچی آلوده می شود، هوا در دیواره کیسه صفرا تشکیل می شود که منجر به کوله سیستیت آمفیزماتوز می شود.

درمان کیسه صفرا عفونی چیست؟

درمان کیسه صفرا عفونی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آنتی بیوتیک برای درمان عفونت
داروهای ضد درد
داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (Aleve)
مسکن های مخدر
مایعات داخل وریدی (IV) و داروهای ضد درد
تا زمانی که علائم شما کاهش یابد، معده خود را خالی نگه دارید
برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت بروز دردهای غیرقابل توضیح شکم مانند موارد زیر باید با پزشک مشورت شود:
مکرر
شدید
ماندگاری بیش از چند ساعت
همراه با علائم دیگر مانند یرقان و تب

کلمه پایانی

به علائم هشدار دهنده کوله سیستیت توجه کنید و فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. این وضعیت با درد شکمی مشخص می شود که ممکن است در موارد حاد تیز و ناگهانی یا در موارد مزمن خفیف و عود کننده باشد.
در هر صورت، باید فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید زیرا تاخیر در درمان می تواند منجر به عوارض جدی شود.

سنگ کیسه صفرا، علائم، عوارض، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search