پزشکی

10 علت رایج گرفتگی عضلات پا در شب

 گرفتگی عضلات پا در شب

گرفتگی عضلات پا در شب، یا (NLCs)، شایع هستند و می توانند به دلیل عدم تحرک در طول روز، عضلات خسته یا برخی شرایط پزشکی رخ دهند.

NLC ها که اسب های چارلی نیز نامیده می شوند، اسپاسم های کنترل نشده در عضلات پا هستند که ممکن است دردناک باشند. اسپاسم ها معمولاً در عضلات ساق پا رخ می دهند، اگرچه ممکن است در ران ها یا پاها نیز ظاهر شوند.
گرفتگی عضلات پا در شب، شایع‌ تر از چیزی است که می‌ دانید. این گرفتگی ها بیشتر بر عضلات ساق پا تأثیر می گذارد و کیفیت خواب و کیفیت زندگی شما را به شدت کاهش می دهد.
گرفتگی عضلات پا در درجه اول یک اختلال اسکلتی عضلانی است که می تواند باعث انقباضات غیرارادی، دردناک و مکرر عضلات پا و ساق پا شود.
در بیشتر مواقع، کشش های ساده ممکن است به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند. همچنین روش های درمانی و پیشگیری دیگری نیز وجود دارد. هر کسی که مرتباً با گرفتگی عضلات پا سر و کار دارد باید برای تشخیص کامل با پزشک تماس بگیرد.
چرا پاهای شما در شب می گیرد؟
برخی از عواملی که بر گرفتگی عضلات شبانه تأثیر می گذارند عبارتند از:

1. سن بالا

با افزایش سن، احتمال گرفتگی عضلات پا در شب نیز بیشتر می شود. تحقیقات نشان می ‌دهد که حداقل 37 درصد از افراد بالای 60 سال، NLC دریافت می ‌کنند.
ایستادن طولانی مدت در طول روز، که در بسیاری از مشاغل رایج است، ممکن است عضلات را خسته کند. ماهیچه ها در طول روز خسته می شوند و ممکن است بعداً در طول شب بیشتر دچار گرفتگی شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. وضعیت بدن

نشستن یا دراز کشیدن به روش خاصی که حرکت یا جریان خون در پاها را محدود می کند، مانند استراحت دادن به یک پا روی پای دیگر یا نشستن با پاهای روی هم، ممکن است منجر به گرفتگی عضلات شود.
افراد ممکن است بخواهند خوابیدن در حالت های کشیده تر را آزمایش کنند تا ببینند آیا این کار باعث کاهش گرفتگی عضلات پا در شب می شود یا خیر.

3. ایستادن طولانی مدت در طول روز

ایستادن طولانی مدت در طول روز برای کار و فعالیت های دیگر می تواند منجر به عوارض جدی مانند پا و کمر درد شود. این پا درد می تواند در طول شب نیز رخ دهد و خواب شما را مختل کند و ناراحتی شما را افزایش دهد و عملکرد شما را در روز بعد مختل کند.
استفاده از مداخلاتی مانند نشستن، کشش و پیاده روی آهسته هر 1 تا 2 ساعت ایستادن می تواند از گرفتگی عضلات جلوگیری کند.(1)

4. ورزش کنید

ورزش شایع ترین دلیل گرفتگی عضلات، به ویژه عضلات ساق پا است. این گرفتگی ها می توانند دردناک باشند و از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند.
راهبردهای کاهش گرفتگی ناشی از ورزش شامل انجام تمرینات گرم کردن قبل از تمرین و کشش خنک کننده بعد از یک جلسه تمرین است.

5. عدم تعادل الکترولیت

عدم تعادل الکترولیتی که ممکن است به دلیل تعریق یا استفراغ رخ دهد می تواند منجر به گرفتگی عضلات شود.
پتاسیم و سدیم مسئول حفظ تعادل مایعات در بدن هستند و عدم تعادل این مواد معدنی می تواند باعث انقباضات عضلانی شود که منجر به گرفتگی هایی می شود که ممکن است دردناک باشد.(2)

6. اختلالات هورمونی

اختلالات اندام های سیستم غدد درون ریز، مانند تیروئید یا پاراتیروئید که در آن هورمون ها تولید می شود، نیز می تواند منجر به گرفتگی عضلات به دلیل اختلال عملکرد عضلانی شود.
این نوع گرفتگی با درمان اختلال هورمونی زمینه ای قابل درمان است.

7. فشردگی عصب

فشردگی عصب یا نیشگون گرفتن عصب ممکن است در ستون فقرات مانند سیاتیک رخ دهد. این می تواند باعث گرفتگی دردناک شود که اغلب آزاردهنده است. اعصاب آسیب دیده جریان خون کاهش یافته و دچار انحطاط می شوند که باعث انقباض می شود.
مطالعات نشان داده اند که فشردگی ریشه عصب یکی از دلایل گرفتگی شبانه است.

8. دارو

داروهای خاصی مانند داروهای اسیدیته (بتابلوکرها) و کاهش سطح کلسترول (استاتین ها) می توانند باعث انقباضات خفیف و گرفتگی عضلات پا در شب شوند.
بسیاری از داروها گرفتگی عضلات را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر می کنند. تعداد کمی از آنها مستقیماً با گرفتگی عضلات پا مرتبط هستند، اما برخی از آنها وجود دارد، از جمله منبع مورد اعتماد:
ساکارز آهن داخل وریدی (ونوفر)
ناپروکسن (Aleve)
تری پاراتید (فورتئو)
رالوکسیفن (Evista)
لوالبوترول (Xopenex)
آلبوترول/ایپراتروپیوم (Combivent)
استروژن کنژوگه (Duavee)
پره گابالین (Lyrica)
مطالعات نشان داده اند که استفاده از این داروها ممکن است گرفتگی عضلات موجود را بدتر کند و مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند یک داروی جایگزین برای شما تجویز کند.

9. بارداری

بارداری با تغییرات باورنکردنی در بدن همراه است. بیشتر زنان از گرفتگی عضلات پا در سه ماهه آخر شکایت دارند.
دلایل آن می تواند افزایش وزن، جریان خون ناکافی به عضلات، فشردگی عصب، عدم تعادل الکترولیت به دلیل تکرر ادرار و سوء تغذیه باشد.
یک پزشک یا ماما می تواند به شما در مورد نحوه مدیریت و کاهش بروز این علائم راهنمایی کند.

10. برخی شرایط پزشکی

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند مواردی که بر رگ‌های خونی تأثیر می‌ گذارند، باریک شدن ستون فقرات تحتانی، سیروز (اسکار بافت‌های کبد)، دیابت، بیماری کلیوی و کم‌ خونی نیز می‌ توانند باعث گرفتگی عضلات پا شوند.(3)
درمان علت اصلی گرفتگی عضلات پا ممکن است به کاهش درد و ناراحتی کمک کند.
برخی از شرایط پزشکی مزمن نیز ممکن است فرد را در معرض خطر گرفتگی مزمن پا قرار دهد، مانند:
بیماری قلب و عروقی
دیابت
اختلال مصرف الکل
نارسایی کلیه
نارسایی کبد
تنگی کانال کمر
کف پای صاف
کم کاری تیروئید
آرتروز
آسیب عصبی
اختلالات عصبی
هر کسی که فکر می کند یکی از این شرایط ممکن است علت گرفتگی عضلات پا باشد، باید برای کسب اطلاعات بیشتر یا راهنمایی با پزشک صحبت کند.

مدیریت گرفتگی عضلات پا

شناسایی علت اصلی گرفتگی عضلات پا برای مدیریت آن ضروری است.
استراتژی‌های رایج شامل کشش، پوشیدن کفش‌های راحت در طول روز، کاهش زمان ایستادن، خوابیدن زیر پوشش‌های شل و داروها است. یک پزشک یا فیزیوتراپیست ممکن است بتواند به شما کمک کند تا یک روال کششی را مشخص کنید.

درمان گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات پا در شب، در لحظه بروز آن، ممکن است به فرد کمک کند تا بیشتر استراحت کند.
برخی از درمان های خانگی ممکن برای یافتن تسکین در لحظه عبارتند از منبع مورد اعتماد:
به آرامی عضله را دراز کنید
ماساژ دادن ناحیه با دست
با استفاده از غلتک فوم  پا را ماساژ دهید
خم کردن و باز کردن پا برای کمک به گسترش عضلات پا
اعمال گرما به منطقه
مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا آسپرین، به کاهش گرفتگی عضلات کمکی نمی کند زیرا گرفتگی عضلات به التهاب مربوط نمی شود. آنها ممکن است به مقابله با درد ناشی از گرفتگی کمک کنند، اما گرفتگی را تسکین نخواهند داد.
در برخی موارد، پزشکان داروهایی را برای درمان گرفتگی مزمن ساق پا تجویز می‌کنند، اگرچه شواهد در مورد اثربخشی این داروها منبع معتبر محدود است. این شامل:
کاریزوپرودول (Soma)
گاباپنتین (Horizant، Gralise و Neurontin)
دیلتیازم (کاردیزم)
وراپامیل (ورلان و کالان)
اورفنادرین (نورفلکس و نورجزیک)
فرد باید با پزشک صحبت کند تا درباره این داروها و هرگونه عوارض جانبی احتمالی صحبت کند.

سوالات پرطرفدار در مورد گرفتگی عضلات پا

آیا نوشیدن آب می تواند گرفتگی عضلات پا را متوقف کند؟

بله، آبرسانی 1 تا 2 ساعت قبل از خواب با آب یا نوشیدنی الکترولیتی می تواند به بازیابی مواد معدنی در عضلات کمک کند. این می تواند از گرفتگی عضلات پا ناشی از کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت جلوگیری کند.

آیا می توانم از گرما برای کاهش گرفتگی پا استفاده کنم؟

استفاده از کمپرس سرد و گرم می تواند انقباض عضلات را کاهش دهد. همچنین می توانید ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید تا ماهیچه ها آرام شوند.

آیا مکمل های معدنی می توانند گرفتگی عضلات را کاهش دهند؟

اگر گرفتگی عضلانی به دلیل کمبود مواد معدنی یا الکترولیت رخ می دهد، مصرف مکمل ها ممکن است کمک کننده باشد. با این حال، برای دریافت بهترین نسخه برای نیازهای خود با پزشک مشورت کنید.
کلمه پایانی
گرفتگی شبانه پا، گرفتگی عضلات پا است که در شب رخ می دهد و می تواند خواب شما را مختل کرده و باعث ناراحتی شود.
اگرچه علت دقیق گرفتگی عضلات ناشناخته است، اما شرایط خاصی مانند بارداری، کم آبی، عدم تعادل الکترولیت ها، دوره های طولانی ایستادن و ورزش بیش از حد بدون کشش مناسب، همگی می توانند منجر به گرفتگی عضلات پا شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search