پزشکی

9 واکسن توصیه شده برای زنان

واکسن توصیه شده برای زنان

ایمن سازی در برابر آنفولانزا و سایر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن جزء ضروری مراقبت های سلامتی زنان است.

در زنان 9 تا 14 ساله، برنامه 2 دوز برای واکسیناسیون HPV برای جلوگیری از عفونت HPV که عامل سرطان دهانه رحم است، توصیه می شود. برای زنان بالای 14 سال، در مجموع 3 تزریق توصیه می شود. واکسن HPV در دوران بارداری توصیه نمی شود.
برخی از واکسن ها نباید در دوران بارداری تزریق شوند زیرا می توانند بر جنین تأثیر منفی بگذارند. اگر در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید، باید برای دریافت مشاوره و توصیه های لازم در مورد واکسیناسیون مناسب با پزشک مشورت کنید.
علاوه بر واکسیناسیون های توصیه شده با توجه به سن، از بدو تولد تا بزرگسالی، برای تحریک ایمنی در برابر بیماری های مختلف، زنان باید به دلیل عملکرد پیچیده بدن خود واکسن های اضافی دریافت کنند. این امر به ویژه در دوران بارداری صادق است، زمانی که خطر ابتلا به بیماری های مختلف که ممکن است مادر و جنین را تحت تاثیر قرار دهد افزایش می یابد.
واکسیناسیون یک عنصر مهم سلامت عمومی است که از افراد و جوامع در برابر عفونت های مسری مختلف محافظت می کند.
به ویژه زنان به دلیل سلامت باروری و آناتومی خود نیاز به واکسیناسیون منحصر به فردی دارند. واکسیناسیون به پیشگیری از بیماری هایی که می تواند به سلامت زنان منجر شود کمک می کند.
ایمنی را می توان به طور فعال با استفاده از موادی که باعث پاسخ ایمنی می شوند، مانند واکسن ها یا سموم اصلاح شده، یا به طور غیر فعال از طریق معرفی آنتی بادی هایی مانند گلوبولین های ایمنی یا آنتی توکسین ها به دست آورد.
یک سم اصلاح شده، که به عنوان توکسوئید شناخته می شود، توانایی خود را برای تحریک تولید آنتی بادی حفظ می کند در حالی که بی ضرر می شود. واکسن محلولی است حاوی باکتری ها یا ویروس های غیرفعال یا تکه تکه شده که غیر مضر ساخته شده اند.
برای اطمینان از اثربخشی بهینه، رعایت دستورالعمل های تجویز توصیه شده در بروشور بسته واکسن بسیار مهم است.

واکسن های مهم برای زنان

در اینجا برخی از واکسن های مهم برای هر زن، از جمله نام، اهمیت، عوارض جانبی، فراوانی، سن، و اطلاعات مهم دیگر آورده شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV).

واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) قادر است از گونه‌های ویروسی که مسئول اکثر سرطان‌های دهانه رحم هستند و همچنین برخی از سرطان‌هایی که بر مقعد، فرج (ناحیه اطراف دهانه واژن)، واژن و اوروفارنکس (پشت گلو، از جمله قاعده زبان و لوزه) تأثیر می‌گذارند، جلوگیری کند.
واکسن HPV برای هر زن ضروری است زیرا می تواند در برابر انواع مختلفی از سرطان محافظت کند.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
واکسن HPV برای دختران 11 تا 12 ساله توصیه می شود و برای زنان 13 تا 26 ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، واکسیناسیون بعدی توصیه می شود.
ایمنی
سازمان غذا و دارو (FDA) مجوزی برای واکسن HPV اعطا کرده است که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ایمن و کافی تشخیص داده شده است.
آزمایش‌های بالینی واکسن که شامل هزاران نفر از سراسر جهان بود، هیچ مشکل ایمنی مهمی را نشان نداد. عوارض جانبی گزارش شده از این کارآزمایی ها عموماً خفیف بود، مانند درد موضعی در محل تزریق، تب، سرگیجه و حالت تهوع.
منع مصرف: آیا دریافت واکسن HPV برای زنان باردار بی خطر است؟
واکسن HPV در دوران بارداری توصیه نمی شود. در حالی که مطالعات نشان می دهد که واکسن هیچ خطری برای کودک متولد نشده ندارد، تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع مورد نیاز است.
زنان باید تا پایان بارداری خود از دریافت هر دوز واکسن HPV خودداری کنند.

2. واکسن آنفولانزا

برای زنان باردار مهم است که علیه آنفولانزا واکسینه شوند. این می تواند شما را واقعاً بیمار کند، به خصوص زمانی که باردار هستید یا تازه صاحب فرزند شده اید. حتی می تواند منجر به ذات الریه شود که یک عفونت جدی ریه است.
بنابراین، تزریق واکسن آنفولانزا بخش مهمی از مراقبت از خود و کودکتان قبل، در طول و بعد از بارداری است.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
با توجه به CDC، واکسن آنفولانزا باید برای همه افراد (6 ماه به بالا) هر سال قبل یا در طول فصل آنفولانزا تزریق شود.
برای کسانی که باردار هستند، قصد باردار شدن دارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، اهمیت بیشتری دارد.
زنان باردار می‌توانند واکسن آنفولانزا را در طول هر کدام از سه ماهه بارداری دریافت کنند و آنتی‌بادی‌ها را می‌توان به نوزادانشان منتقل کرد و از آنفولانزا نیز محافظت کرد.
ایمنی
واکسن آنفولانزا با عوارض جانبی زیر همراه بوده است:
واکنش محل تزریق
تب
تحریک پذیری
خواب آلودگی
میالژی (درد یا درد عضلانی)
موارد منع مصرف
اگر موارد زیر را دارید، نباید واکسن آنفولانزا را بدون مشورت با پزشک دریافت کنید:
سابقه آلرژی یا حساسیت مفرط به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسیناسیون (مانند حساسیت به پروتئین تخم مرغ)
سن کمتر از 6 ماه
تب شدید
سندرم گیلن باره (یک اختلال عصبی نادر)

3. واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه (Tdap).

واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه برای زنان
واکسن Tdap برای هر خانمی، به ویژه آنهایی که باردار هستند یا قصد باردار شدن دارند، به شدت توصیه می شود. واکسن Tdap از کزاز، دیفتری و سیاه سرفه محافظت می کند.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
این واکسن معمولا در طول دوره بارداری به زنان بین هفته های 27 تا 36 بارداری تزریق می شود.
پس از زایمان، واکسن Tdap به طور معمول برای کودکان تجویز می شود:
یک دوز واحد برای نوجوانان 11-12 ساله.
اگر دوز اولیه فراموش شد، می توان یک دوز را در سنین بالاتر تجویز کرد.
برای بزرگسالانی که قبلا واکسن Tdap را دریافت نکرده اند، یک دوز واحد داده می شود.
یک دوز واحد به کودکانی داده می شود که سری اولیه واکسن DTaP خود را تکمیل نکرده اند.
این واکسن برای بزرگسالانی که قبلا واکسن Tdap را دریافت نکرده اند نیز توصیه می شود.
پس از دریافت واکسن Tdap، عوارض جانبی رایج ممکن است شامل درد، قرمزی یا ادم در محل واکسیناسیون، تب خفیف، سردرد، خستگی و علائم گوارشی مانند اسهال و معده درد باشد.
موارد منع مصرف
اگر شرایطی مانند اسپاسم نوزادی یا صرع کنترل نشده دارید، همچنان می توانید واکسن را دریافت کنید، اما ممکن است مراقبت و نظارت بیشتری لازم باشد.

4. واکسن سرخک، اوریون و سرخجه

واکسن MMR در برابر سرخک، اوریون و سرخجه که بیماری‌های ویروسی جدی هستند که از طریق تماس با قطرات افراد آلوده منتقل می‌شوند، محافظت می‌کند.
سرخک باعث بثورات پوستی، تب و سایر عوارض می شود، اوریون بر غدد تأثیر می گذارد و سرخجه در صورت ابتلا توسط زنان باردار می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزادان شود.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
CDC توصیه می کند که 2 دوز از واکسن MMR را برای همه کودکان تجویز کند که اولین دوز آن بین 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم بین 4 تا 6 سالگی است.
زنانی که هنوز علیه سرخک، اوریون و سرخجه واکسینه نشده اند و ایمنی ضعیفی دارند، باید حداقل یک دوز واکسن MMR را قبل از بارداری یا در دوران پس از زایمان دریافت کنند.
زنان شیرده می توانند با خیال راحت واکسن MMR را دریافت کنند بدون اینکه بر پاسخ آنها به واکسن یا نوزادشان تأثیر بگذارد.
توجه: افراد باردار نباید واکسن های ویروس زنده مانند MMR و آبله مرغان را دریافت کنند، اما در صورت لزوم می توانند این واکسن ها را قبل یا بعد از بارداری دریافت کنند.
به طور کلی، عوارض جانبی پس از اولین دوز شایع تر است و حدود 5٪ از کودکان واکسینه شده ممکن است احساس ضعف (احساس بیماری) و تب، با یا بدون بثورات، که تا 3 روز طول می کشد، در عرض 1 تا 3 هفته پس از واکسیناسیون را تجربه کنند.
موارد منع مصرف
برخی از افراد ممکن است قبل از دریافت این واکسن به مشاوره پزشک نیاز داشته باشند، مانند افرادی که دارای آلرژی شدید یا سیستم ایمنی ضعیف هستند یا افرادی که اخیرا واکسن های دیگری را دریافت کرده اند.
همچنین، زنان باردار باید آن را تنها پس از زایمان و پس از صحبت با ارائه دهنده مراقبت های سلامتی خود دریافت کنند. (12)

5. واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B دارویی است که به پیشگیری از بیماری به نام هپاتیت B که توسط ویروس ایجاد می شود، کمک می کند. این بیماری در صورت تبدیل شدن به یک مشکل طولانی مدت می تواند به کبد آسیب برساند و حتی باعث سرطان کبد شود.
واکسن هپاتیت B برای هر خانمی پیشنهاد می شود، به ویژه آنهایی که در خطر ابتلا به این ویروس هستند.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
همه باید این واکسن را دریافت کنند. این دارو در سه دوز با اولین دوز داده می شود، در حالت ایده آل، ظرف 24 ساعت پس از تولد. دوز دوم بعد از یک ماه و نوبت سوم 6 ماه بعد از دوم تجویز می شود.
تقویت کننده یا دوزهای دیگر مورد نیاز نیست. شما فقط به این سری سه دوز واکسیناسیون هپاتیت B در طول 6 ماهگی نیاز دارید، و اگر در دوران نوزادی واکسن هپاتیت B را دریافت نکرده باشید، می توانید آنها را در هر سنی دریافت کنید.
این واکسن را می توان در هر مرحله از بارداری و شیردهی در صورتی که در دوران شیرخوارگی واکسن دریافت نکردید نیز انجام داد.
توجه: اگر قبلاً هر سه دوز واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اید، به طور کلی نیازی به واکسینه شدن مجدد در دوران بارداری نیست.
بنابراین، برای واکسینه شدن علیه هپاتیت B برای محافظت مادام‌العمر در برابر این بیماری مزمن کبدی، هرگز دیر نیست.
ایمنی
مطالعات نشان داده اند که واکسن هپاتیت B برای افراد در هر سنی بی خطر است. در ایالات متحده، بیش از 70 میلیون نفر حداقل یک دوز از واکسن را از سال 1982 تا 2004 دریافت کردند. عموماً مستندترین عوارض جانبی، درد در محل تزریق و دمای بالای 99.9 درجه فارنهایت بود.
موارد منع مصرف
افرادی که به هر بخشی از واکسن هپاتیت B واکنش آلرژیک داشته اند یا به مخمر حساسیت دارند نباید واکسن را دریافت کنند.

6. واکسن واریسلا (آبله مرغان).

آبله مرغان یک بیماری عفونی است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. این می تواند پس از عفونت اولیه در بدن باقی بماند و بعداً در زندگی دوباره فعال شود و باعث ایجاد بیماری به نام زونا شود.
واکسن واریسلا برای هر خانمی که قبلا واکسینه نشده یا آبله مرغان نداشته است توصیه می شود.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
این واکسن معمولاً در دو دوز تجویز می‌شود که اولین دوز آن در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و دوز دوم در سن ۴ تا ۶ سالگی توصیه می‌شود.
در زنان باردار واکسیناسیون آبله مرغان توصیه نمی شود. زنان باید 3 ماه پس از تزریق واکسن صبر کنند تا باردار شوند.
توجه: اگر دو دوز توصیه شده واکسن آبله مرغان را در دوران کودکی دریافت کرده اید، بعید است که در بزرگسالی نیاز به تزریق مجدد واکسن داشته باشید، حتی اگر باردار شوید.
ایمنی
پس از تزریق واکسن واریسلا، ممکن است بازو درد، قرمزی، بثورات پوستی یا تب داشته باشید. اینها عوارض جانبی رایج هستند.
واکنش های جدی بسیار نادر است. اینها ممکن است شامل ذات الریه، عفونت پوشش مغز یا نخاع، یا تشنج همراه با تب باشد.
موارد منع مصرف
واکسن واریسلا نباید به افرادی که به شدت به نئومایسین یا ژلاتین حساسیت دارند و یا به دوز قبلی واکسن پاسخ شدید داده اند، تحویل داده شود.
همچنین نباید به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد مبتلا به ایدز یا سرطان، یا افرادی که درمان هایی مانند شیمی درمانی یا استروئیدها را دریافت می کنند، داده شود.
علاوه بر این، برای افرادی با سابقه خانوادگی سیستم ایمنی ضعیف توصیه نمی شود، مگر اینکه ثابت شده باشد که خودشان سیستم ایمنی قوی دارند.
افراد باردار نباید واکسن های ویروس زنده مانند MMR و آبله مرغان را دریافت کنند، اما در صورت لزوم می توانند این واکسن ها را قبل یا بعد از بارداری دریافت کنند.

7. واکسن مننگوکوک

واکسن مننگوکوک برای زنان توصیه می شود، به ویژه آنهایی که دانشجوی کالج هستند یا در محله های نزدیک با دیگران زندگی می کنند. این واکسن در برابر بیماری مننگوکوک که می تواند باعث مننژیت و سپسیس شود، محافظت می کند.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
واکسن مننگوکوک معمولاً بین سنین 11 تا 12 سالگی تزریق می شود و دوز بعدی آن در سن 16 سالگی توصیه می شود.
دانشجویان کالج و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز باید واکسن را دریافت کنند، اگر قبلا واکسینه نشده باشند یا بیش از 5 سال از آخرین دوز آنها گذشته باشد.
در برخی موارد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است دوز تقویت کننده واکسن مننگوکوک را در دوران بارداری توصیه کنند تا از محافظت کافی برای مادر و جنین اطمینان حاصل شود.
ایمنی
کارآزمایی‌های بالینی و سیستم‌های گزارش‌دهی بین‌المللی هیچ واکنش نامطلوب قابل توجهی به واکسن گزارش نکرده‌اند. بیشتر عوارض جانبی خفیف و مربوط به محل تزریق مانند قرمزی، تورم و درد بود. سردرد، سرگیجه و تب پس از واکسیناسیون کمتر گزارش شده است.
موارد منع مصرف
کسانی که واکنش آلرژیک به هر یک از اجزای واکسن مننگوکوک داشته اند، نباید آن را دریافت کنند. به طور مشابه، کسانی که واکنش آلرژیک شدید به واکسن‌های حاوی سموم دیفتری یا کزاز داشته‌اند، نباید واکسن‌های مننگوکوک را که با این سموم کونژوگه شده‌اند دریافت کنند.

8. واکسن پنوموکوک

واکسن پنوموکوک از اختلالات پنوموکوکی محافظت می کند که می تواند منجر به ذات الریه، مننژیت و سایر بیماری ها شود.
بیماری مزمن قلبی، بیماری مزمن ریوی (از جمله آسم)، دیابت شیرین، نشت مایع مغزی نخاعی، کاشت حلزون، اختلال مصرف الکل، بیماری مزمن کبدی و استعمال سیگار شرایطی هستند که ممکن است نشان دهنده نیاز به واکسن پنوموکوک باشد.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
واکسن پنوموکوک به عنوان یک واکسیناسیون روتین دوران کودکی در فواصل زمانی مشخص توصیه می شود. بزرگسالان مبتلا به عوامل خطر مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی، دیابت، کاشت حلزون، اختلال مصرف الکل، بیماری مزمن کبدی و سیگار کشیدن نیز باید این واکسن را دریافت کنند.
علاوه بر این، واکسن پنوموکوک به ویژه برای افرادی که بالای 65 سال سن دارند، توصیه می شود، حتی اگر قبلاً در دوران کودکی آن را دریافت کرده باشند.
اگر واکسن پنوموکوک را در دوران کودکی دریافت کرده اید و اکنون باردار هستید، معمولا تکرار آن ضروری نیست، اما اگر قبلاً آن را دریافت نکرده اید، این واکسن در دوران بارداری بی خطر است و برای کسانی که در معرض خطر عفونت هستند توصیه می شود.
ایمنی
عوارض جانبی برای واکسن پنوموکوک در گروه های سنی مختلف گزارش شده است. برخی از رایج ترین عوارض جانبی عبارتند از:
نوزادان و کودکان نوپا: تحریک پذیری، حساسیت، کاهش اشتها، کاهش خواب، تب، قرمزی پوست، ادم محل تزریق
کودکان 5 تا 17 ساله: حساسیت، قرمزی، تورم، تحریک پذیری، کاهش اشتها، کاهش خواب، تب
بزرگسالان 18 سال و بالاتر: درد، خستگی، سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل، کاهش اشتها، قرمزی، ادم، محدودیت حرکت بازو، استفراغ، تب، لرز، بثورات پوستی.
موارد منع مصرف
واکسن نباید به افرادی که واکنش شدید یا واکنش آنافیلاکتیک به هر یک از اجزای فرمولاسیون واکسن یا هر واکسن حاوی توکسوئید دیفتری داشته اند داده شود.

9. واکسن زونا

واکسن زونا از زونا محافظت می کند، که یک بثورات دردناک است که می تواند باعث آسیب طولانی مدت عصبی شود. هدف پیشگیری از هرپس زوستر و سایر بیماری های مرتبط در بزرگسالان است.
چه کسی به آن نیاز دارد؟
واکسن زونا برای هر زن بالای 50 سال توصیه می شود. این دارو در دو دوز تجویز می شود و دوز دوم 2 تا 6 ماه پس از اولین دوز تجویز می شود.
این واکسن برای افرادی که قبلا زونا داشته اند نیز توصیه می شود.
ایمنی
در برخی از مطالعات، افراد بالای 50 سال پس از دریافت دو دوز واکسن، ناراحتی خاصی را گزارش کردند. آنها در ناحیه ای که واکسن را دریافت کردند، درد، قرمزی و ادم داشتند. آنها همچنین احساس خستگی و سردرد داشتند و برخی تب یا ناراحتی معده داشتند.
افرادی که بین 50 تا 69 سال سن داشتند بیشتر از افراد 70 سال یا بیشتر این واکنش ها را داشتند. بیشتر این واکنش ها حدود 2 تا 3 روز طول کشید.
موارد منع مصرف
افرادی که واکنش آلرژیک شدید به هر بخشی از واکسن داشته اند، نباید این واکسن را دریافت کنند. همچنین برای زنان باردار یا شیرده و همچنین برای کسانی که سیستم ایمنی شدیدا ضعیفی دارند، حتی اگر منعی ندارد، توصیه نمی شود.

خطرات عمومی، محدودیت ها، و گروه های پرخطر

در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام واکسیناسیون به خاطر بسپارید:
اگر بیماران تحت درمان کوتاه‌مدت سرکوب‌کننده ایمنی هستند، واکسن‌های ویروس زنده باید تا پایان درمان به تعویق بیفتد.
بیمارانی که تحت درمان طولانی‌مدت سرکوب‌کننده سیستم ایمنی هستند، ممکن است واکسن‌های غیرفعال را دریافت کنند و سپس می‌توانند واکسن‌های ویروس زنده را 3 ماه پس از توقف درمان سرکوب‌کننده ایمنی دریافت کنند.
مهم است که از دادن واکسن های میکروبی زنده همزمان با خون، پلاسما یا گلوبولین ایمنی اجتناب کنید، زیرا این واکسن ها می توانند پاسخ آنتی بادی مورد نیاز را مختل کنند. در حالت ایده آل، چنین واکسن هایی باید 2 هفته قبل یا 6 تا 12 هفته بعد از گلوبولین های ایمنی تزریق شوند.
بیماران بدون طحال در خطر عفونت های باکتریایی شدید هستند و باید واکسن مزدوج Hib، واکسن پلی ساکارید مننگوکوک، واکسن آنفولانزای سالانه و واکسن کونژوگه یا پلی ساکارید پنوموکوک را دریافت کنند.
قبل از پیوند اعضای جامد، بیماران باید تمام واکسن های قابل استفاده را دریافت کنند و کسانی که تحت پیوند سلول های خونساز قرار گرفته اند باید دوزهای تکراری همه واکسن های قابل استفاده را دریافت کنند.
بیماران مبتلا به ایدز معمولاً باید واکسن‌های غیرفعال را طبق دستورالعمل‌های معمول دریافت کنند، اما باید واکسن‌های ویروس زنده یا باکتریایی را دور بزنند، اگرچه سرکوب سیستم ایمنی شدید نباشد، واکسن MMR ممکن است ارزیابی شود.

واکسیناسیون برای زنان باردار

در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در مورد واکسیناسیون در زنان باردار که توسط متخصصان و محققان مختلف به اشتراک گذاشته شده است در نظر داشت:
واکسیناسیون برای زنان باردار
زنان باردار نباید واکسن ویروس زنده دریافت کنند.
زنان باردار نباید واکسن MMR، پنوموکوک، واریسلا یا HPV را دریافت کنند.
دریافت واکسن‌های Tdap، آنفولانزا و کزاز برای زنان باردار بی‌خطر است.
اگر در فصل آنفولانزا باردار هستید، باید واکسن آنفولانزا را دریافت کنید.
واکسن MMR باید قبل از بارداری تزریق شود و توصیه می شود تا یک ماه پس از واکسن از بارداری خودداری کنید.
در سه ماهه سوم، تمام زنان باردار باید واکسن Tdap و TT را دریافت کنند.
واکسن‌های هپاتیت A و B، پنوموکوک، مننگوکوک، تب زرد، آنسفالیت ژاپنی، فلج اطفال، تیفوئید و عفونت‌های وبا باید به زنانی که خطر ابتلا به این عفونت‌ها را افزایش می‌دهند ارائه شود.
صحبت هایی در مورد اینکه چگونه تیمروسال، یک ماده رایج موجود در واکسن ها، می تواند برای نوزادان ناامن باشد، وجود دارد. اما تحقیقات کافی وجود ندارد و سازندگان چنین واکسن هایی را برای نوزادان نیز ارائه می کنند.
اگر بیمار دارای یک بیماری عصبی پیشرونده باشد، به دلیل خطر تحریک مغزی، نباید تا زمانی که حداقل یک سال پایدار نشده باشد، واکسینه شود.
واکسن های آبله، هاری و سیاه زخم باید فقط برای پیشگیری پس از مواجهه (PEP) انجام شود.
زنان باردار Rh منفی 300 میکروگرم ایمیون گلوبولین را بعد از خونریزی واژینال، سقط جنین یا آزمایشات قبل از تولد در هفته 28 و پس از زایمان در صورتی که نوزاد خون Rh0(D) مثبت داشته باشد، دریافت می کنند.
زنان پس از زایمان باید واکسن HPV دریافت کنند و اگر قبلا واکسینه نشده اند، باید واکسن های MMR، Tdap و آنفولانزا را دریافت کنند.
سوالات پرطرفدار درباره واکسن برای زنان
آیا واکسیناسیون برای زنان باردار بی خطر است؟
بله، بیشتر واکسیناسیون ها برای زنان باردار بی خطر هستند و حتی برخی از آنها برای محافظت از مادر و جنین توصیه می شود.
زنان باید قبل از دریافت هر گونه واکسنی در دوران بارداری با ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی خود صحبت کنند.
آیا واکسن ها می توانند منجر به اوتیسم شوند؟
خیر، واکسن ها منجر به اوتیسم نمی شوند. مطالعات متعدد نشان داده است که هیچ ارتباطی بین واکسن و اوتیسم وجود ندارد.
آیا واکسن ها می توانند واکنش های آلرژیک شدید ایجاد کنند؟
واکنش های آلرژیک شدید به واکسن ها نادر است اما ممکن است رخ دهد. افراد باید قبل از دریافت واکسن، سابقه واکسیناسیون و هرگونه آلرژی خود را با ارائه دهندگان مراقبت های سلامتی خود در میان بگذارند.
ارائه دهندگان مراقبت های سلامت می توانند اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از آلرژی شدید انجام دهند.

نیازهای واکسن هر نوجوان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search