پزشکی

مسمومیت در کودکان

مسمومیت بیشتر در خانه رخ می دهد و کودکان زیر پنج سال در بالاترین خطر ابتلا به مسمومیت اتفاقی هستند. هر ماده ای که برای بدن شما زیانبار باشد یک سم است که ممکن است از طریق استنشاق، تزریق، فرو بردن، پخش در چشم و یا از طریق پوست جذب شود هر ماده ای اگر بیش از حد به بدن وارد شود می تواند سمی باشد شما در حال نگهداری از کودک 4 ساله هستید و کشف می کنید که کودک بیش از نیمی از یک بطری قرص های شما را خورده است و یا مسمومیت می تواند در اثر ( خوردن دارو در دوزهای بیش از حد مجاز، مصرف بیش از حد مواد مخدر، مونوکسید کربن از لوازم گاز، محصولات خانگی مانند ( پودر رختشویی )، آفت کش ها، گیاهان داخل سالن و یا در فضای باز، فلزات مانند سرب و جیوه ) باشد.

اثرات محدوده مسمومیت از بیماری کوتاه مدت تا آسیب های مغزی، کما و مرگ است و درمان مسمومیت بستگی به نوع سم خورده شده دارد.

علائم و نشانه های مسمومیت

علائم مسمومیت به نوع سم و مقدار گرفته شده بستگی دارد و عبارت از ( استفراغ، درد معده، درجه حرارت بالا، خواب آلودگی و غش ) می باشد.
اگر در کودک به طور ناگهانی چنین علائمی پیدا شود ممکن است مسموم شده باشد به ویژه اگر کودک کسل و گیج است.
قرمزی اطراف دهان و لب ها به علت نوشیدن سموم خاص می باشد.
در اثر مواد شیمیایی مانند ( بنزین و یا تینر ) تنفس بودار می شود.
سوختگی، لکه و بو ( در فرد، لباس ها، مبلمان، کف، فرش و یا اشیاء مناطق اطراف فرد ) نشانه مسمومیت است.
بطری های خالی دارو و یا قرص های پراکنده و دیگر نشانه های غیر منتظره، از علائم مسمومیت است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در موارد مسمومیت چکار کنیم؟

اول آرام باشید اگر مراحل درست انجام شود بیشتر موارد مسمومیت کودکان خفیف و قابل کنترل هستند با این حال، برخی از مواد برای کودکان بیشتر سمی هستند و ممکن است حتی در دوزهای بسیار کوچک نیز برای یک کودک کشنده باشد مواد شیمیایی، الکل ( به عنوان مثال، مواد شیمیایی صنعتی، رقیق کننده رنگ، آفت کش ها مانند ( لیندان )، نوشابه های الکلی مانند ودکا، ضد یخ، مایعات برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل )، پاک کننده ها، سفید کننده، لوازم آرایشی ناخن، بعضی از انواع گیاهان و قارچ ها، مسمومیت غذایی در اثر مواد غذای ( آماده، کپک زده و یا باکتری در گوشت خام آلوده )، نیش حشرات و نیش مار ) سبب مسمومیت می شوند.
داروهایی مانند ( ضد افسردگی، دیابت، قلبی، مواد مخدر، آهن، مخدرها مانند ( اکسی کدون، متادون )، سالی سیلات ها به عنوان مثال ( ASA، مزالازین ) و داروهای ضد تشنج ) سبب مسمومیت می شوند
توجه داشته باشید که این لیست جامع نیست هر دارو یا ماده شیمیایی مصرف شده توسط یک کودک می تواند منجر به آسیب های جدی شود این مواد باید دور از چشم و دسترس اطفال نگه داشته شود در مسمومیت ها، کودک را وادار به استفراغ نکنید مگر توصیه شده باشد.
اگر کودک بیهوش و تنفس متوقف شده یا فاقد نبض است با اورژانس تماس بگیرید و اگر شما برای انجام این کار آموزش دیده اید عملیات احیاء ( CPR ) را شروع کنید تکنیک های CPR برای بزرگسالان و کودکان بیش از 1 سال سن مشابه هستند با این تفاوت که در کودکان ممکن است نیاز به تنفس کوچکتر باشد.
اگر کودک دارای ( مشکل تنفس، تشنج و یا مشکل در بلع ) باشد با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
سن کودک، وزن تقریبی و یک شرح حال از آنچه که کودک بلعیده است ( به عنوان مثال، نوشته های بر چسب بطری قرص و یا قرص هایی مشابه ) را بیاد داشته باشید.
اگر سم روی لباس ها، پوست و چشم فرد ریخته است لباس را در آورده و پوست یا چشم را با آب سرد یا ولرم بشویید و یا از حمام به مدت 10 - 30 دقیقه یا تا زمانی که کمک برسد استفاده کنید.

درمان مسمومیت

مسمومیت می تواند از عوامل مختلف مثل داروها، مواد مخدر، مواد غذایی بوجود آمده و ممکن است سبب آسیب به فرد شود لذا مسمومیت یک اورژانس پزشکی است و آن را در خانه نمی توان درمان کرد. لذا باید بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

درمان پزشکی مسمومیت

سم جذب نشده را قبل از هر گونه آسیب به بدن حذف کنید.
اگر فرد بیهوش است پزشک برای محافظت از خفه شدن فرد در اثر استفراغ و ارائه تنفس مصنوعی یک لوله پلاستیکی، انعطاف پذیر و نرمی را در نای ( لوله گذاری ) او قرار می دهد.
هنگامی که سم به معده نقل مکان کرد روش های دیگری مورد نیاز است.
زغال چوب فعال به عنوان یک جاذب فوق العاده برای جذب بسیاری از سموم عمل می کندهنگامی که سم به زغال چوب در روده گیر کند نمی تواند به جریان خون وارد شودزغال چوب فعال ( فعال ) هیچ طعم و مزه ندارد اما گاهی اوقات باعث می شود که فرد به استفراغبیافتدزغال چوب فعال را در اسرع وقت پس از مسمومیت داده شود  این کار برای ( الکل، caustics، لیتیوم و یا فرآورده های نفتی ) موثر نیست.
مقدار زیادی از مایع به نام Golytely بنوشید  .
برخی از سموم دارای پادزهرهای خاص می باشند پادزهرها از کارکرد سم جلوگیری و یا اثرات سم را معکوس می باشد.
آتروپین یک پادزهر برای گازهای عصبی خاص و حشره کش ها است از آتروپین برای گاز اعصاب استفاده می شود .
پادزهر مشترک N استیل سیستئین ( Mucomyst ) که برای خنثی کردن مصرف استامینوفن بیش از حد استفاده می شود استامینوفن در دوزهای نرمال، یکی از ایمن ترین داروهای شناخته شده است اما مصرف بیش از حد و گسترده سبب آسیب کبد می شود و هپاتیت و نارسایی کبد ایجاد می کند.
چسب سدیم پلی استایرن سولفونات ( Kayexalate ) می تواند پتاسیم و دیگر الکترولیت ها از جریان خون جذب کند.
اگر یک فرد است که توسط یک مار سمی گاز گرفته شود از آنتی ونوم  antivenin استفاده می شود.
وقتی که هیچ درمان خاصی وجود ندارد، پزشک علائم و نشانه های مورد نیاز را درمان می کند.
اگر فرد مضطرب یا دارای توهم است از آرام بخش برای آرام کردن فرد استفاده می شود.
از ونتیلاتور برای کسی که تنفس او در اثر مسمومیت متوقف شده استفاده می شود.
داروهای ضد تشنج برای درمان و یا جلوگیری از تشنج استفاده می شود.

پیشگیری از مسمومیت در کودکان

تقریبا تمام مسمومیت ها در خانه رخ می دهد و 80 درصد از مسمومیت کودکان در سنین 1 تا 4 سال می باشد. سوخت و ساز بدن کودکان از بزرگسالان متفاوت است کودکان متابولیک سریعتر و از لحاظ جسمی کمتر قادر به تحمل مواد شیمیایی سمی مانند ویتامین ها یا قرص های حاوی آهن هستند لذا مقدار زیاد این داروها در کودکان به علت آسیب کبدی می تواند برای کودکان کشنده باشد.
درب تمام کابینت های نگهداری مواد خطرناک برای محدود کردن دسترسی کودکان به مواد سمی، قفل ایمنی نصب کنید.
تمام داروهای نسخه ای و بدون نسخه را خارج از دید و دور از دسترس کودکان ذخیره، و ترجیحاً در قفسه قفل دار نگهداری شود.
گیاهان سمی داخل خانه را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
از مناطق که به تازگی کود یا آفت کش پاشیده شده دور بمانید.
کودکان کنجکاو تمایل به قرار دادن هر چیزی در داخل دهان خود دارند.
لذا بطری های پزشکی ممکن است برای آنها جذاب باشد .
و ممکن است به بعضی داروها یا محصولات خانگی ( به ویژه داروی با طعم شیرین و عطر میوه ای ( مانند غذا یا نوشیدنی نگاه کنند.
کودکان تقلید از بزرگسالان را دوست دارند و مصرف دارو در مقابل کودکان ممکن است خطرناک باشد چون ممکن است عمل شما را دنبال کنند.
از ظروف مقاوم، سخت و ایمنی را برای نگه داشتن دارو استفاده کنید تا کودکان قادر به باز کردن درب آن نباشند.
داروها را در قفسه های قفل دار نگهداری کنید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (20)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. معصومه

سلام پسرم ۱۱ ماهشه یک هفته پیش ناس خورده بود بعداز ۳روزش بالا آورد واسهالرشد ممکن از همون ناس خوردنش باشه الان ۶ روزه که هنوز هم اسهال هم بالا میاره چی کار کنم

  پیوست ها
 

 1. Maleki

دخترم فردا ۷ ماهه میشه ۱/۳ پماد سوختگی کالاندولا رو‌ خورده حدود ۵ گرم میشه علایم نداره خطرناکه چکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. یسنا

سلام دخترم یک سال و یازده ماهشه دیدم داره عطر رو مثل رژ لب میکشه به لبش یه کمی هم خورده فکر میکنم آیا خطرناکه

  پیوست ها
 

 1. باقرزاده

سلام دخترم یک سال و هفت ماهشه نصف قطره استامینیفون رو خورده چی کارکنم؟؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باقرزاده
 1. 5 / 5

سلام کودک خود را به نزدیکترین مرکز پزشکی ببرید با تشکر

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام خوردن یک عدد مواد کبریت توسط بچه یک و نیم ساله چه ضرری داره ایا خطرناکه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد
 1. 4.5 / 5

با سلام معمولاً یک عدد کبریت مشکل مسمومیت ایجاد نمی کند

  پیوست ها
 

 1. Ahmad

سلام سه شب پیش دخترم و دیدم درحالی که قرص لوتیروکسین تو دستش بود ورق قرص دندونی و دوتا از قرصها روی زمین افتاده بود حالا نمیدونم که خورده یانه از صبح اون روزهم حالت سرما خوردگی داشت تب و خواب الودهم بود به پزشک مراجعه کردم بخاطر تب و سرما خوردگی...

سلام سه شب پیش دخترم و دیدم درحالی که قرص لوتیروکسین تو دستش بود ورق قرص دندونی و دوتا از قرصها روی زمین افتاده بود حالا نمیدونم که خورده یانه از صبح اون روزهم حالت سرما خوردگی داشت تب و خواب الودهم بود به پزشک مراجعه کردم بخاطر تب و سرما خوردگی حالا نمیدونم این بی حالی برای سرما خوردگی و مصرف داروهای تجویزشده است یا خدایی نکرده از اون قرص خورده داروهاش آموکسی کلاو و سیتریزین هست

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Ahmad
 1. 5 / 5

مقدار قرصی که مصرف کرده است کم بوده است و عارضه ای نمی دهد و اگر هم مشکلی بود در این 3 روز مشخص می شد ولی با این حال اگر علائم زیر را دارا می باشد نزد پزشک ببرید تا بررسی شود
علائم بالینی مشترک شامل علائم عصبی، بی خوابی، لرزش خفیف دست، تاکیکاردی،...

مقدار قرصی که مصرف کرده است کم بوده است و عارضه ای نمی دهد و اگر هم مشکلی بود در این 3 روز مشخص می شد ولی با این حال اگر علائم زیر را دارا می باشد نزد پزشک ببرید تا بررسی شود
علائم بالینی مشترک شامل علائم عصبی، بی خوابی، لرزش خفیف دست، تاکیکاردی، افزایش خفیف دمای بدن، افزایش فشار خون و مدفوع شل است. به ندرت اثرات جدی تر دیرتر، از جمله کما، تشنج و سوزش حاد اتفاق می افتد. عوارض قلبی در مقایسه با تاکیکاردی، در بزرگسالان جوان دیده می شود اما ممکن است در افراد مسن و سالخوردگان رخ دهد
تجویز یکبار تا 3 میلی گرم تیروکسین به ندرت باعث علائمی در بزرگسالان یا کودکان می شود. همانطور که قبلا ذکر شد عوارض جدی شایع نیست اما ممکن است روز بعد از مصرف آن ظاهر شود بنابراین بیمار باید از نزدیک تحت نظارت باشد.
مصرف بیش از حد لووتیروکسین حاد در کودکان نسبت به نوجوانان و بزرگسالان بسیار رایج است. گزینه های درمانی مربوط به زمان سپری شده پس از مصرف تعداد زیادی قرص L- تیروکسین و شروع واقعی درمان اضطراری است دوزهای حاد عظیم L-thyroxine معمولا دارای یک دوره بالینی خفیف هستند که می توانند با زغال فعال یا احتمالا کلستیرآمینین، پروپرانولول، دگزامتازون و اقدامات حمایتی با ارزیابی نزدیک پزشکی کنترل شوند. به ندرت شرایط بیماری قلبی، کما، تشنج از دوزهای زیادی L-Thyroxine پیروی می کند.
اگر بیش از چند ساعت از مصرف قرص LT-4 گذشت احتمالا قرص از حفره معده تا دوازدهه عبور کرده است. علاوه بر این، لواژ معده در کودکان کوچک مشکل انجام می شود. یکی از راه های تایید حضور قرص LT-4 در حفره معده، آندوسکوپی است که به راحتی در بسیاری از بیمارستان ها و اتاق های اورژانس انجام می شود. قرص های LT-4 توسط عصاره معده حل می شوند اما اطلاعاتی در مورد میزان انحلال تعداد زیادی قرص LT-4 وجود ندارد. احتمالا LT-4 به طور کامل توسط آب معده حل نمی شود و ممکن نیست در دوازدهه جذب شود (معمولا حدود 10-15٪) ، اما در jejuno-ileum جذب می شود (معمولا حدود 53٪ از جذب LT4).
اعمال زغال فعال در بسیاری از موارد مصرف بیش از حد مواد دارویی است و یک عامل است که می تواند جذب چندین دارو از سیستم گوارش را از بین ببرد. با این حال، در بسیاری از گزارش ها، دوزهای مکرر از زغال چوب فعال شده در سرعت بخشیدن به حذف لووتیروکسین، احتمالا به دلیل جذب بالا در دوازدهه و jejuno-ileum، بی اثر بودند.
هموپرفیوژن با استفاده از زغال چوب فعال شده یک روش نسبتاً پیچیده است اما گزارش شده است که در کاهش کل سطح سرمی بسیار موثر است. این باید برای بزرگسالان بیمار با مسمومیت شدید با دوزهای بسیار بالایی از تیروکسین محفوظ بماند و همین امر در مورد پلاسمافیرز است که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.
کلستیرآمینین، یک رزین یون تبادل (Questran®)، می تواند در دوز معمول 4 گرم در هر 8 ساعت به صورت خوراکی تجویز شود. این دارو به تیروکسین متصل شده و باعث از بین رفتن آن می شود.
گلوكوكورتيكوئيدها (دگزامتازون 4 ميلي گرم به صورت خوراكي) تبديل LT4 به T3، هورمون فعال را كاهش مي دهند. Ipodate سدیم (عامل کولسیستوگرافی دهانی) نیز برای جلوگیری از تبدیل LT4 به T3 استفاده شده است اما دیگر به طور کلی در دسترس نیست.
مسدود کننده های بتا مانند پروپرانولول برای کاهش اثرات متابولیکی هورمون تیروئید، عمدتاً بر سیستم قلبی (کنترل تاکیکاردی، جلوگیری از آریتمی ها) مفید هستند. تشنج ممکن است با فنی توئین و فنوباربیتال درمان شود. Propylthiouracil (PTU) ممکن است برای جلوگیری از تبدیل T4 به T3 مورد استفاده قرار گیرد اما ممکن است در حضور یک بار بزرگ LT4 محدودیت استفاده داشته باشد.
همودیالیز در موارد شدید مورد استفاده قرار گرفته است اما احتمالا از ارزش محدودی برخوردار است چرا که هر دو T3 و T4 دارای پروتئین بسیار هستند.
درمان فرو بردن یک دوز بالای L- تيروکسين
لارو معده (ظرف چند ساعت پس از مصرف).
عوامل قی اور (توصیه نمی شود)
پروپرانولول (10 تا 40 میلی گرم 3 بار در روز)
زغال چوب فعال Activated Charcoal (g / kg p.o1)
دگزامتازون (4 میلی گرم روزانه)
ipodate سدیم، در صورت موجود بودن
کلستیرآمینین (4 گرم در هر 8 ساعت)
پروپیل تیواوراسیل (PTU) (ممکن است تبدیل T4> T3 را مهار کند)
هموگپرفیوژن زغال فعال
پلاسمافرزیس (به ندرت لازم است)
همودیالیز (احتمالا از ارزش محدود)
طوفان تیروئید: نیاز به درمان در واحد مراقبت های ویژه دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. لیلا

دخترم ۲ سالشه یکم اکسیدان خورده الان نمیدونم چکارکنم حالش خوبه .خیلی نرسیدم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا
 1. 5 / 5

با سلام اکسیدان دارای پراکسید هیدروژن است نصف لیوان آب یا شیر به او بدهید و او را نزد پزشک ببرید تا اگر حجم زیادی خورده است لاواژ معده انجام شود

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام دخترم کمتر از دو سالشه. احتمالاً کمی چسب ماتیکی خورده. در این صورت آیا خطرناکه؟

  پیوست ها
 

 1. هیبت نظری

سلام
ممنون از سایتتون
یه دختر دو ساله دارم که امروز یه مقدار مواد آهن (کود گیاهی) خورد. تا الان که حدود ۳ ساعت گذشته علامت خاصی نداره فقط بی اشتهاشده
این مواد خطرناکه

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام وقتتون بخیر خواهرزادم یکسال و دوماهشه نصف یک دونه قرص تیروئید رو داشت میجویید که من یه خردشو از دهنش خارج کردم ..ممکنه یه ذره شو قورتم داده باشه خیلی نگرانم ممکنه مشکلی بوجود بیاره ..خواهش میکنم جواب بدید ...ممنون

  پیوست ها
 

 1. ناهید

سلام. لطفا کمکم کنید
دخترم یک سال و سه ماهشه. دو شب پیش یه مقدار کمی از پماد کالاندولا رو خورد. دیشب تب کرد. هر شش ساعت استامینوفن میدم. امروز هم همچنان تبش ادامه داره. هیچ علایمی از سرفه و عطسه نداره. فقط وقتی گریه میکنه آبریزش بینی. دوررلبهاش...

سلام. لطفا کمکم کنید
دخترم یک سال و سه ماهشه. دو شب پیش یه مقدار کمی از پماد کالاندولا رو خورد. دیشب تب کرد. هر شش ساعت استامینوفن میدم. امروز هم همچنان تبش ادامه داره. هیچ علایمی از سرفه و عطسه نداره. فقط وقتی گریه میکنه آبریزش بینی. دوررلبهاش هم قرمزه. ممکنه به خاطر خوردن پماد کالاندولا مسموم شده باشه؟ البته اینم بگم من سرماخورده هستم. ممکنه از من سرماخورده گی گرفته باشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بهار

پسرم ده ماهشه و مقدار به انداره یک نخود از خمیر امحا خورده چه کار کنم

  پیوست ها
 

 1. سامی

سلام جناب دکتر .لحظه ایی غافل شدیم دیدم پسرم (10 ماهه) درب کرم مرطوب کننده پوست رو باز کرده و از سفیدی کنار لبش پیداست که کمی هم خورده . حال عمومیش خوبه . به نظر مشکل خاصی نداره ولی نگرانم . لطفا توضیح میفرمایین

  پیوست ها
 

 1. ماهان

ترو خدا کمکم کنید پسرم ۴ سالشه و ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه قرص ال دی خورده چیکار کنم.
به سوال من جواب بدید لطفا

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ماهان

مواد سمی تشکیل دهنده قرص های ضد بارداری
اغلب قرص های ضد بارداری حاوی یکی از ترکیبات هورمون استروژن و پروژسترون زیر است:
دی استاتEthynodiol و اتینیل استرادیول
دی استاتEthynodiol و mestranol
لوونورژسترول و اتینیل استرادیول
استات نوراتیندرون و...

مواد سمی تشکیل دهنده قرص های ضد بارداری
اغلب قرص های ضد بارداری حاوی یکی از ترکیبات هورمون استروژن و پروژسترون زیر است:
دی استاتEthynodiol و اتینیل استرادیول
دی استاتEthynodiol و mestranol
لوونورژسترول و اتینیل استرادیول
استات نوراتیندرون و اتینیل استرادیول
نوراتیندرون و اتینیل استرادیول
مسترانول و نوراتیندرون
مسترانول و norethynodrel
مسترانول و اتینیل استرادیول
قرص های ضد بارداری حاوی پروژسترون تنها شامل:
نوراتیندرون
Norgestrel
علائم مصرف بیش از حد از قرص های ضد بارداری عبارتند از:
حساسیت به لمس پستان
تغییر رنگ ادرار
خواب آلودگی
خونریزی واژینال سنگین (2 تا 7 روز پس از مصرف بیش از حد)
سردرد
تغییرات احساسی
تهوع و استفراغ
راش
علائم بستگی به سن، وزن و شرایط شخص، نام دارو، زمان بلع، مقدار بلعیده شده دارد لذا برای بررسی کودک خود را به نزدیکترین فوریت ها مسمومیت های پزشکی ببرید تا بررسی شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرحان

ممنون از توضیحات خوبتون.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search