1. دکتر فتحی
  2. تازه های سلامت
  3. چهارشنبه, 16 مرداد 1392

تاثیر محرومیت از خواب روی میل به غذا خوردن در مغز انسان

در اسکن مغزی از افرادی که یک شب بی خوابی داشتند نسبت به کسانیکه خواب کافی داشتند نشان داد که بی خوابی سبب می شود که شما غذاهای ناخواسته را درخواست کنید.
محققان تصمیم گرفتند مناطقی از مغز که مربوط به تصمیم گیری و پاداش است بررسی کنند آنها از تصویر برداری با رزونانس مغناطیسی FMRI استفاده کردند و فاش کردند که لب فرونتال مسئول تصمیم گیری است و مراکز پاداش عمقی مغز درگیر در پاسخ به مواد غذایی است. محققان می گویند یافته های مبنی بر شرح فعالیت های مغزی مبنی بر اینکه چگونه بی خوابی سبب چاقی و چاق ماندن می شود. بدست آورده اند
بی خوابی فعالیت های بالای مغزی را کاهش می دهد و قسمت های ابتدایی مغز پاسخ بیشتری می دهد این ترکیب فعالیت های مغز ممکن است فرد را به انتخاب غذاهای فقیر رهبری کند این کاهش فعالیت های بالای مغزی در ترکیب با پاسخ منطقه لیمبیک ساب کورتیکال سبب می شود که فرد غذاهای چاق کننده را انتخاب کند.
عصب شناسان و روانشناسان با استفاده از اسکن fMRI از 23 فرد بزرگسال سالم و جوان در حالت های مختلف خواب اسکن مغز انجام دادند.
شرکت کنندگان یک شب خواب طبیعی در آزمایشگاه داشتند و سپس یک هفته بعد برای یک شب از خواب محروم شدند در هر دو حالت تجهیزات نظارتی برای بررسی میزان خواب متصل بود و تصاویر فعالیت مغز را پس از کمبود خواب در صبح مشاهده کردند.
در این مطالعه مشخص شد غذاهای با کالری بالا بیشتر برای کسانیکه مطلوب بود که از خواب محروم بودند.
منبع: نیچر

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search