1. دکتر فتحی
  2. تازه های سلامت
  3. دوشنبه, 06 مرداد 1393

دیابت ممکن است خطر ابتلا به سرطان سر و گردن را افزایش دهد.
خطر ابتلا به سرطان سر و گردن(HNC)در بیماران مبتلا به دیابت تقریبا 50٪ بالاتر نسبت به افراد بدون دیابت است با توجه به مقاله ای آنلاین در 24 ژوئیه که در JAMA گوش و حلق منتشر شده بود خطر برآورد شده برای افراد 40 تا 65 ساله بیشتر است.
دکتر کوشوتسنگ، از دانشگاه تاینان از فناوری در تایوان و همکارانش در یک مطالعه کوهورت گذشته نگر یک مقایسه روی 89089 پرونده بیمار مبتلا به دیابت با گروه شاهد همسان شده از نظر ( سن، جنس، تشخیص دیابت و بیماری های همراه ) انجام دادند گروه اول به تازگی دچار دیابت شدند و گروه دوم بدون هیچ ادعای پزشکی مربوط به دیابت و بیماریهای همراه مانند ( چاقی، بیماری عروق کرونر، فشار خون، و تشخیص فشار خون بالا )  مورد مطالعه قرار گرفتند آنها اطلاعات را از پایگاه تحقیقات بیمه بهداشت و درمان تایوان ارائه دادند و ادعا می کند که اطلاعات روی 23.3 میلیون ذینفع بین سال های 1996 و  2.11 در 31 دسامبر به دست آمده است
آنها در این مطالعه نتیجه گرفتند که دیابت با افزایش خطر ابتلا به HNC ارتباط داردو همچنین خطرات ناشی از ابتلا به سرطان حفره دهان، سرطان اوروفارنکسو کارسینوم نازوفارنکس در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس به طور قابل توجهی بالاتر است.
مکانیزم های احتمالی ارتباط دیابت با سرطان سر و گردن
محققان مکانیسم های ممکن برای ارتباط بین دیابت و سرطان سر و گردن را عبارتند از:
خطر ات ژنتیکی به اشتراک گذاشته شده
اختلالات سوخت و ساز بدن به موازات دیابت
تغییرات اپی ژنتیک از جهش های ژنتیکی به ارث برده شده و یا به دست آورده شده
قرار گرفتن در معرض طولانی مدت هیپرانسولینمی که منجر به سرطان پستان می شود.
قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین، که می تواند تکثیر سلولی را افزایش دهد.
محدودیت در این مطالعه چند عامل خطر مظنون به سرطان سر و گردن از جمله ( سوابق استفاده بیمار از الکل، تنباکو، سیگار کشیدن و فعالیت بدنی ) می باشد که در پایگاه داده ها در دسترس نیست .

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search