1. دکتر فتحی
  2. تازه های سلامت
  3. شنبه, 16 فروردين 1393


تحقیقات جدید بر روی سندرم داون در مغز ممکن است به اولین دارو برای درمان بیماری سندرم دان منجر شود. سندرم داون شایعترین نوع بیماری ژنتیکی کروموزومی است. در هر 691 نوزاد در ایالات متحده یک نفر با سندرم داون متولد شده است و بیش از 400000 آمریکایی با این شرایط زندگی می کنند. یکی از علائم مشخصه سندرم داون تاخیر شناختی خفیف تا متوسط است.
این وضعیت توسط یک نسخه اضافی از کروموزوم 21 ایجاد می شود مواد ژنتیکی اضافی باعث می شود مسیرهای خاصی در مغز به توسعه متفاوت و سازماندهی کمتر منجر شود. اگر چه روش های درمانی برای کودکان مبتلا به نشانگان داون وجود داشته است ولی هیچ یک از آنها نمی تواند تأخیر رشد را کاهش دهد.
مایکل هارپولد افسر ارشد علمی در بنیاد پژوهش و درمان سندرم داون، در مصاحبه ای علمی گفت اکتشافات جدید عوامل ژنتیکی در چند سال گذشته به احتمال زیاد برای پزشکان راهی را برای هدف قرار دادن درمان نشان داده است.
دانشمندان در یک مطالعه جدید در علوم پزشکی، یکی از این مسیرهای ژنتیکی را توصیف می کنند آنها با استفاده از یک داروی موجود برخی از اثرات سندرم داون را در موش به عقب برگرداندند این می تواند روزی به یک دارو برای انسان تبدیل شده که بتواند توانایی های ذهنی افراد را با شرایط و وضعیت زندگی بهبود بخشد و به کیفیت بیشتر از زندگی منجر شود.
راجر ریوز دارای دکترا در دانشگاه جان هاپکینز و تیم خودش روی موش یک اختلال ژنتیکی شبیه به سندرم داون ایجاد کردند موش کپی برداری اضافی در حدود نیمی از ژن های دخیل در سندرم داون ایجاد کرده که با نشانه های مختلفی از سندرم داون مطابقت داشت برای موش مشکل در آزمایش آزمون حافظه وجود دارد که مشکل ایجاد کرده است مانند انسان مبتلا به سندرم داون، موش ها هم یک مخچه که کوچکتر از حد نرمال است دارند انسان مبتلا به سندرم داون دارای مغزی است که تنها حدود 60 درصد از اندازه معمول می باشد.
تیم ریوز بررسی روی یک ژن با کدهای یک پروتئین که خارپشت صوتی نامیده می شود و از بین بردن این ژن در مگس های میوه باعث کوچک شدن خوشه تیز روی پوشش بدن آنها می شود خارپشت صوتی در طول توسعه جنینی فعال است و جای اندام ها در ساختار مغز را هدایت می کند.
این تیم برای تست از دارویی به نام SAG که مسیر پروتئین جوجه تیغی صوتی را فعال می کند استفاده کردند محققان داروی SAG را به موش دارای سندرم داون در روز تولد فقط یک بار دادند نتایج باور نکردنی بود به طور کامل رشد مخچه عادی بود در بزرگسالی نیز تزریق منفرد انجام شد دکتر راجر ریوز در یک مصاحبه مطبوعاتی می گویند در صورتی که این روش با موفقیت به پایان برسد می توان از ماده یاد شده برای آزمایش بر روی انسان نیز در درمان سندرم دان سود برد.

 

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search