1. مسیح
  2. مباحث پزشکی
  3. یکشنبه, 16 مهر 1391

با سلام

تخمين زده شده است که يک‌سوم مراجعات کودکان به پزشکان مي‌تواند در ارتباط با تب باشد. تب در کودکان معمولا باعث مراجعه برنامه‌ريزي نشده به پزشک، تماس‌هاي تلفني والدين با پزشکان براي مشاوره و درمان تب با داروهاي ضد تب بدون نسخه مي‌شود...
والدين حتي وقتي تب خفيف است يا وجود ندارد هم معمولا به فرزندانشان تب‌بر مي‌دهند و مطالعات نشان داده است که نيمي از والدين دوز درست را استفاده نمي‌کنند. در اين گزارش، آکادمي متخصصان اطفال آمريکا (AAP) اثربخشي تب‌برها را در درمان تب کودکان مرور کرده‌اند.
اکثر پزشکان در صورتي که تب کودک بيشتر از 3/38 درجه سانتي‌گراد باشد يا داروي ضد تب موجب آسايش بيشتر کودک شود، درمان با تب‌برها را شروع مي‌کنند. به طور کلي تب در کودکان براي مدت طولاني ادامه پيدا نمي‌کند، خوش‌خيم است و در واقع مي‌تواند از کودک محافظت کند. والدين بايد مشاوره کافي و مناسب در خصوص درمان تب فرزندانشان با تب‌برها دريافت کنند. اکثر پزشکان معتقدند که اطفال در دماي بالاي 40 درجه سانتي‌گراد در معرض خطر عوارض تب هستند ولي اين مساله ثابت نشده است. هيچ شواهدي مبني بر اين که کودکان با تب بالا در خطر آسيب مغزي يا ديگر عوارض هستند وجود ندارد.

درمان تب در کودکان

پزشکان بايد در درمان، به جاي کاهش خطر عوارض ناشي از تب بالا به افزايش ميزان آسايش کودک و ارزيابي براي بيماري‌هاي جدي تمرکز کنند. به والدين بايد توصيه شود که سطح فعاليت کودک را پايش کنند، دنبال نشانه‌هاي بيماري‌هاي جدي بگردند و به دريافت مايعات براي تسهيل هيدراسيون تشويق کنند. بهبود آسايش کودک بايد هدف اوليه در کاهش دماي بدن باشد. اکثر پزشکان و کادر درماني تب بالا را با آسيب مغزي، تشنج و مرگ در ارتباط مي‌دانند. با اين حال شواهدي مبني براين که پايين آوردن تب عوارض يا مرگ‌ومير يا عود تب و تشنج را کم مي‌کند وجود ندارد.

استامينوفن

استامينوفن با دوز 15-10 ميلي‌گرم به ازاي هر کيلوگرم هر 6-4 ساعت براي درمان تب در کودکان بي‌خطر و موثر است. تخمين زده شده که در عرض 60 -30 دقيقه اول بعد از دريافت استامينوفن 80 کودکان دچار کاهش دماي بدن مي‌شوند. هيچ شواهد قطعي مبني بر افزايش اثربخشي با افزايش دوز آغازين استامينوفن خوراکي يا شياف وجود ندارد.

ايبوبروفن

ايبوبروفن با دوز 10 ميلي‌گرم به ازاي هرکيلوگرم هر 8 - 6 ساعت به اندازه استامينوفن موثر است و ممکن است اثر طولاني‌تري در کاهش دماي بدن داشته باشد. شواهد هيچ تفاوتي در ميزان بي‌خطري بين استامينوفن و ايبوبروفن در کودکان 6 ماه تا 12 سال نشان نداده‌اند. کودکان بالاي 6 سال با تب بالا به هيچ يک از داروها پاسخ موثري نمي‌دهند. اولين تعيين‌کننده ميزان اثربخشي به درمان، احتمالا سن کودک و درجه تب است و نه استفاده از داروهاي خاص.

درمان ترکيبي

ترکيب استامينوفن و ايبوبروفن معمولا براي درمان تب در کودکان استفاده مي‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که تغييرات دما براي گروه‌هاي که به طور متناوب استامينوفن و ايبوبروفن دريافت کرده‌اند در مقايسه با کساني که ايبوبروفن يا استامينوفن را به تنهايي مصرف کرده‌اند مشابه بوده است؛ با اين حال بعد از 4 ساعت يا بيشتر، دماي پايين‌تر در گروه‌هايي که تحت درمان ترکيبي بوده‌اند به طور پايدارتري مشاهده شده است. بي‌خطري درمان ترکيبي و اثربخشي آن در بهبود آسايش کلي مشخص نشده است. والدين ممکن است تنظيم مقدار دارو را متوجه نشوند، در نتيجه نگراني رو به افزايشي درباره دوز اشتباه و دوز بيش از حد وجود دارد. شواهد کافي که نشان دهد درمان ترکيبي در بهبود سطح آسايش کلي کودک موثر است وجود ندارد. شواهد بيشتري لازم است تا مشخص کند که آيا درمان ترکيبي بايد به صورت روتين در درمان تب کودکان استفاده شود يا خير.
توصيه
پزشکان بايد دستورالعمل کافي و واضحي به مراقبين درباره دوز مناسب و فواصل تجويز استامينوفن و ايبوبروفن در کودکان تب‌دار ارايه دهند. کمک به والدين براي درک علت تب و توضيح اين که تب درکودکان سالم عوارضي ندارد مهم است. هدف از تجويز استامينوفن و ايبوبروفن بايد بهبود آسايش کلي کودک باشد و نه فقط کاهش دماي بدن. درمان ترکيبي مي‌تواند به دوزهاي اشتباه و عوارض متعاقب آن بينجامد و بايد با دقت مصرف شود. مهم است پزشکان نشانه‌ها و شکايات بيماري جدي را پايش کنند و والدين را در خصوص استفاده درست از تب‌برها آموزش دهند.

منبع: نوین پزشکی

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search