1. میلاد
  2. رژیم غذایی و تغدیه
  3. چهارشنبه, 08 شهریور 1391

اصول تغذیه در کودکان بد غذا

کودک باید به هنگام غذا خوردن، راحت باشد، غذا نزدیک او باشد.
جنس بشقاب و وسایل غذاخوری، باید نشکن باشد. در صورت شکستن ظرف غذا، ممکن است کودک احساس ناامیدی کند یا والدین عصبانی شوند.
رنگ و شکل مواد غذایی، در اشتهای کودک وعلاقه ی او به غذا، اثر می گذارد. خوردن غذاهایی به رنگ سبز، زرد و نارنجی، برای او جالب است. بنابراین، برای تهیه ی غذای کودک، می توان از برگ های سبز سبزی ها، هویج و گوجه فرنگی استفاده کرد.
غذا خوردن در یک ساعت معین، اشتهای کودک را تحریک می کند.
کودک باید وقت کافی برای غذا خوردن داشته باشد. به هنگام غذا خوردن، نباید عجله کرد.
غذای یکنواخت و تکراری، اشتهای کودک را کم می کند. حتی اگر غذای مورد علاقه ی کودک، پشت سرهم به او داده شود، کودک از خوردن آن، خودداری می کند.
کودک را با غذاهای جدید آشنا کنید. ابتدا فرد بزرگ تر خانواده، از غذای جدید بخورد تا الگویی برای کودک باشد.
برای غذا خوردن، به کودک جایزه ندهید.
هنگام غذا خوردن، با کودک بازی نکنید. حواس او را با تلویزیون، پرت نکنید.
بی تحرکی، کم خوابی، خستگی و بیماری، کودک را بی اشتها می کند. بهتر است پس از استراحت به او غذا بدهید.
بينيد كودكتان براي غذا خوردن چه شرايطي را براي شما در نظر ميگيرد  و حتي الامكان آن را بپذيريد و فراموش نكنيد آنچه از نظرما نامعقول است شايد براي كودكتان، در آن شرايط، كاملا معقول و پذيرفتني است و قبول آن باعث بهبود وضعيت  روحي كودك ميشود.
مشخص کنید که بین غذاهای مورد تنفر، چه موارد مشترکی وجود دارد برای مثال از نظر رنگ، شکل، مزه، طعم و بو و … با تغییراتی که در غذاها می دهید ( بسته به نوع حساسیت کودک ) می توانید این غذاها را به کودک بخورانید. مثلاً اگر کودک نسبت به بو حساس است شما با تغییراتی که در پخت می دهید می توانید این مشکل را حل کنید و همچنین در ارتباط با دیگر موارد عمل نمائید.
دقت کنید که آیا ممکن است کودک شما بواسطه جلب توجه ، اقدام به نخوردن غذا بکند، که البته این موضوع بیشتر درباره بچه هایی مصداق پیدا می کند که معمولاً تک فرزند بوده و در دوران کودکی با تمام وجود در مرکز توجه قرار داشته اند که با کم شدن این توجه ، کودک درصدد چاره جویی بر می آید و با اولین  موفقیت در این راه، به ادامه آ ن تشویق می گردد. در اینگونه موارد بایستی والدین با ملایم ترین روش ، به اصطلاح ناز کشیدن از کودک را کنار بگذارند و سعی کنند کودکشان در این گونه موارد، احساس موفقیت نکنند .
شهرزاد محمدیان کارشناس ارشد تغذیه

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search