1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. یکشنبه, 15 دی 1392

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که روی چرخه زندگی سلول های پوست تاثیر می گذارد. پسوریازیس باعث می شود سلولها بر روی سطح پوست به سرعت ساخته شود و شکل فلس های نقره ای ضخیم و خارش دار، خشک، تکه های قرمز و گاهی اوقات دردناک ایجاد شود.
پسوریازیس، بیماری طولانی مدت (مزمن) ماندگار است. ممکن است در دوره زمانی علائم پسوریازیس بهبود و در زمان دیگری بدتر شود.
برای برخی افراد، پسوریازیس تنها یک مزاحم است. ولی برای برخی ناتوان کننده، به ویژه هنگامی که با التهاب مفاصل همراه باشد هیچ درمانی وجود ندارد اما درمان های پسوریازیس ممکن است بهبود قابل توجهی ارائه دهد. تغییر در شیوه زندگی، استفاده از یک کرم کورتیزون می تواند علائم پسوریازیس را بهبود بخشد.
در پسوریازیس خفیف تا متوسط، کرم و پماد روی پوست موثر است هنگامی که بیماری شدید است کرم به احتمال زیاد با داروهای خوراکی و یا نور درمانی ترکیب شود. مراقبت از پوست در خانه می تواند به کنترل پسوریازیس کمک کند مراقبت از پوست ممکن است شامل استفاده از کرم یا لوسیون، قرص، حمام و یا کمپرس آب و نور اشعه ماوراء بنفش ( UV ) است با قرار دادن کرم بر روی پوسته ها به آرامی نرم و سبب حذف پوسته ها در پسوریازیس می شود.
درمان موضعی برای پسوریازیس عبارتند از ( آنترالین ، کورتیکواستروئیدهای موضعی، سالیسیلیک اسید، ترکیبات فنلی و calcipotriene آنالوگ ویتامین D ) ممکن است موثر باشد.
داروهای ضد التهابی قوی ( کورتیکواستروئیدهای موضعی (که اغلب برای درمان پسوریازیس خفیف تا متوسط تجویز می شود این داروها سبب (  کاهش سرعت رشد سلولها با سرکوب سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و خارش می شود کورتیکواستروئیدهای موضعی در محدوده قدرت، از خفیف تا بسیار قوی وجود دارد پماد کورتیکواستروئیدها با قدرت اثر پایین، معمولا برای مناطق حساس مانند صورت و یا چین های پوستی و برای درمان مناطق گسترده از پوست آسیب دیده توصیه می شود پزشک ممکن است پماد کورتیکواستروئید قوی تر را برای مناطق کوچکی از پوست برای پلاک های پایدار در دست و یا پا و یا زمانی که درمان های دیگر شکست خورده اند تجویز کند استفاده طولانی مدت و یا استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئیدها قوی می تواند سبب نازک شدن پوست و مقاومت در برابر منافع درمان شود برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و افزایش اثر بخشی کورتیکواستروئیدهای موضعی است به طور کلی در شیوع بیماری های فعال استفاده می شود تا زمانی که آنها تحت کنترل قرار گیرند.
اشکال مصنوعی ویتامین D  سبب کاهش سرعت رشد سلول های پوست می شود. Calcipotriene (Dovonex) کرم تجویزی و یا محلول حاوی یک آنالوگ ویتامین  Dاست که ممکن است به تنهایی برای پسوریازیس خفیف مورد استفاده قرار گیرد و یا در ترکیب با سایر داروهای موضعی و یا فتوتراپی برای نوع متوسط است. این درمان می تواند موجب تحریک پوست شود.
اعتقاد بر این است که داروی آنترالین برای عادی سازی فعالیت های DNA در سلول های پوست است. آنترالین همچنین می توانید سبب پوست نرم و صاف شود. با این حال، آنترالین می تواند موجب تحریک پوست شود و به همین دلیل پزشکان اغلب توصیه به درمان کوتاه مدت با آنترولین را اجازه می دهند. آنترالین گاهی اوقات در ترکیب با نور ماوراء بنفش استفاده می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند به پوست آسیب و موجب آفتاب سوختگی و بروز سرطان پوست شود همچنین، آفتاب سوختگی می تواند سبب شعله ورشدن پسوریازیس شود.
غذا خوردن متعادل، رژیم غذایی کم چرب و وزن مناسب در پسوریازیس موثر است.
در موارد شدید، رتینوئیدها ( اکی ترتین )، متوترکسات، سیکلوسپورین، 6 thioguanine ، آزاتیوپرین و یا هیدروکسی اوره ممکن است مورد استفاده قرار گیرد گزارش شده است رتینوئیدها سبب خشکی چشم، بلفاریت ، کدورت قرنیه، آب مروارید و کاهش دید در شب می شود همه این ها ممکن است سبب عدم تحمل گوارشی شوند آسیب کبدی در اثر ( اکی ترتین ، 6 thioguanine ، آزاتیوپرین، متوترکسات ) سرکوب مغز در اثر ( 6 thioguanine ، متوترکسات، آزاتیوپرین، هیدروکسی اوره ) و یا آسیب کلیوی در اثر ( سیکلوسپورین ) ممکن است رخ دهد استفاده از این داروهای سیستمیک با ملاحظات ایمنی مناسب است.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search