1. دکتر فتحی
  2. رژیم غذایی و تغدیه
  3. دوشنبه, 18 دی 1391

یک رژیم غذایی گیاهی با برنامه ریزی خوب، یک راه سالم برای برآوردن نیازهای تغذیه ای شما است رژیم غذایی گیاهی اگر به خوبی برنامه ریزی شود می تواند نیازهای تمام سنین ( از جمله کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده ) را تامین کند. اکثر مردم فکر می کنند یک رژیم غذایی گیاهی نباید گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ داشته باشد. ولی این طرز فکر درست نیست در این قسمت چند نوع رژیم غذایی گیاهی توضیح داده می شود.

انواع رژیم های غذایی گیاه خواری
رژیم غذایی گیاهی ( Lacto ) گوشت، ماهی  مرغ و تخم مرغ را حذف می کند ولی فراورده های لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و کره را علاوه بر غذاهای گیاهی توصیه می کند
رژیم غذایی گیاهی ( ovo ) گوشت، ماهی، مرغ را حذف ولی مصرف تخم مرغ را علاوه بر غذاهای گیاهی مجاز می داند.
رزیم غذایی گیاهی ( lacto-ovo ) این گروه علاوه بر غذاهای گیاهی مصرف شیر و تخم مرغ را مجاز می دانند. این رژیم راحت ترین نوع گیاه خواری است.
رژیم غذایی گیاهی ( vegan ) فرد را از مصرف گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ و محصولات لنبی محروم می کند. این گروه بیشتر از سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه ها، میوها و انواع مغزها استفاده می کنند
رژیم غذایی گیاهی ( pesco ) این افراد از تخم مرغ ، ماهی و فراوردهای لبنی استفاده می کندد
رژیم غذایی گیاهی ( flexitarian ) مصرف گوشت، لبنیات، تخم مرغ و ماهی را در بعضی مناسب ها و یا در مقادیر کوچک مجاز می داند.

هرم رژیم غذایی گیاه خواران
هرم غذایی گیاهی، گروه هایی از مواد غذایی و انتخاب مواد غذایی است که اگر به مقدار مناسب خورده شود. پایه و اساس یک رژیم غذایی سالم گیاهی می باشد. در قاعده این هرم حبوبات  ( 6 وعده ) قرار دارد درقسمت بالاتر غذاهایی شامل میوه و سبزیجات غنی از پروتئین ( 5 وعده ) و در قسمت بالاتر سبزیجات ( 4 وعده ) و بعد از آن میوه ( 2 وعده ) و سپس در نوک هرم چربی ها ( 2 وعده ) قرار دارند.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search