1. سغید
  2. مباحث پزشکی
  3. شنبه, 29 تیر 1392

سلام آقای دکتر فتحی اگر امکان دارد در مورد لنفوم هوچکین توضیح بدهید و اینکه ایا قابل درمان می باشد چون خواهرم با توده در گردن به پزشک مراجعه کرد و پس از آزمایش لنفوم هوچکین گزارش شده است آیا شیمی درمانی در درمان آن موثر است

رای به این پست
نظر
طرح درمان برای لنفوم هوچکین
برنامه درمان خاص بستگی به سلامت عمومی و سن فرد خواهد داشت، زیرا بسیاری از درمان ها می توانند فشار زیادی بر بدن وارد کنند. تا چه حد سرطان گسترش یافته است همچنین یک عامل مهم در تعیین بهترین درمان است.
بحث در مورد برنامه درمان معمولا با چند پزشک و سایر متخصصان سلامت که در زمینه های مختلف درمان لنفوم تخصص دارند انجام خواهد شد. این یک تیم چندرسانه ای (MDT) شناخته شده است.
MDT بهترین گزینه های درمان را برای شما توصیه می کند. با این حال، نباید در تصمیم گیری در مورد طرح درمان با مشکل مواجه شوید. قبل از تصمیم گیری ممکن است فرد بخواهد با دوستان، خانواده و شریک زندگی خود صحبت کند.
گزینه های درمان
درمان اصلی برای لنفوم هوچکین به تنهایی شیمی درمانی یا شیمی درمانی است که به دنبال آن رادیوتراپی است. در چند مورد، شیمی درمانی ممکن است با داروهای استروئید ترکیب شود.
به جز بیوپسی مورد استفاده برای تشخیص، جراحی به طور کلی برای درمان بیماری استفاده نمی شود.
در کل، درمان لنفوم هوچکین بسیار موثر است و اکثر افراد مبتلا به این بیماری در نهایت درمان می شوند.
شیمی درمانی
شیمی درمانی نوعی از درمان سرطان است که در آن دارو برای کشتن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به روش های مختلفی بسته به مرحله سرطان دارد.
اگر پزشکان فکر کنند سرطان شما قابل درمان است به طور معمول شیمی درمانی وریدی را شروع می کنند. اگر درمان غیر جذاب باشد ممکن است فقط به قرص های شیمی درمانی نیاز داشته باشید تا از علائم خود رهایی یابید.
شیمی درمانی معمولاً در یک دوره چند ماهه به صورت سرپایی در نظر گرفته می شود بدین معنا که نباید یک شب در بیمارستان بمانید. با این حال، ممکن است زمان هایی وجود داشته باشد که نشانه های شما و یا عوارض جانبی درمان به ویژه ناراحت کننده شود و ممکن است برای مدت طولانی تر باشد.
شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی متعددی داشته باشد مهمترین آن آسیب احتمالی مغز استخوان شما است. این می تواند با تولید سلول های سالم خون موثر باشد و مشکلات زیر را ایجاد کند:
خستگی.
تنفس کوتاه.
افزایش آسیب پذیری در اثر عفونت.
خونریزی و کبودی راحت تر.
اگر این مشکلات را تجربه کنید ممکن است نیاز به درمان داشته باشید تا بتوانید سلولهای سالمتری تولید کنید. داروهای فاکتور رشد همچنین می توانند تولید سلول های خونی را تحریک کنند.
سایر عوارض احتمالی شیمی درمانی عبارتند از:
تهوع و استفراغ
اسهال
از دست دادن اشتها
زخم های دهان
خستگی
بثورات پوستی
ریزش مو
ناباروری، که ممکن است موقت یا دائمی باشد.
اکثر عوارض جانبی پس از اتمام درمان باید رفع شود. اگر عوارض جانبی به طور خاص مشکل ایجاد کند به تیم مراقبت های خود اطلاع دهید زیرا درمان هایی وجود دارد که می توانند کمک کنند.
اگر شیمی درمانی منظم ناموفق باشد یا لنفوم هوچکین پس از درمان باز گردد شما ممکن است یک دوره شیمی درمانی با دوز بالاتر نیاز داشته باشید.
با این حال، این شیمی درمانی فشرده مغز استخوان شما را از بین می برد و منجر به مشکلات ذکر شده در بالا می شود. برای جایگزینی مغز استخوان آسیب دیده، شما نیاز به یک سلول بنیادی یا پیوند مغز استخوان خواهید داشت.
رادیوتراپی
پرتو درمانی اغلب برای درمان لنفوم هوچکین در مرحله اولیه استفاده می شود جایی که سرطان تنها در یک قسمت از بدن است.
درمان معمولاً در جلسات کوتاه روزانه، دوشنبه تا جمعه، بیش از چندین هفته ارائه می شود. شما نباید در میان ملاقات ها در بیمارستان بمانید.
خود رادیوتراپی بدون درد است اما می تواند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد. اینها می توانند متفاوت باشند و به طور مستقیم با بخشی از بدن شما تحت درمان قرار می گیرند. به عنوان مثال، درمان به گلو شما می تواند منجر به گلودرد شود در حالیکه درمان به سر می تواند منجر به ریزش مو شود.
سایر عوارض جانبی رایج عبارتند از:
خستگی
تهوع و استفراغ
دهان خشک
از دست دادن اشتها
اکثر عوارض جانبی موقت هستند اما در معرض مشکلات طولانی مدت، از جمله ناباروری و پوست تیره عوارض دائمی در منطقه درمان هستند.
داروهای استروئید
بعضی از داروهای استروئیدی در ترکیب با شیمی درمانی به عنوان یک درمان شدید تر برای موارد پیشرفته لنفوم هوچکین یا اگر درمان اولیه کار نکند استفاده می شود.
داروهای استروئید برای شیمی درمانی به صورت داخل وریدی تجویز می شود.
عوارض جانبی رایج داروهای استروئید عبارتند از:
افزایش اشتها، که می تواند منجر به افزایش وزن شود
سوء هاضمه
مشکلات خوابیدن
احساس آشفته
عوارض جانبی داروهای استروئید معمولا پس از پایان درمان شروع به بهبود می کنند.
ریتوکسیماب
اگر شما با یک نوع نادر از لنفوم هوچکین به نام لنفوم هوچکین غالب لنفوسیت تشخیص داده شده اید ممکن است شیمی درمانی همراه با یک دارو به نام ریتوکسیماب داشته باشید.
Rituximab یک نوع از درمان بیولوژیکی به نام یک آنتی بادی منوکلونال است. این خود را به سطح سلول های سرطانی متصل می کند و سیستم ایمنی را برای حمله و کشتن سلول تحریک می کند.
دارو به طور مستقیم به یک ورید در طول چند ساعت داده می شود.
عوارض جانبی دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:
نشانه های آنفلوانزا مانند سردرد، تب و درد عضلانی
خستگی
حالت تهوع
اسهال
برای پیشگیری یا کاهش عوارض جانبی ممکن است داروهای دیگر تجویز شود.
Brentuximab Vedotin
Brentuximab Vedotin یک داروی نسبتاً جدید است که برای درمان نوع خاصی از لنفوم هوچکین استفاده می شود.
این در NHS برای افراد مبتلا به لنفوم هوچکین CD30 مثبت وجود دارد که:
قبلا پیوند سلول های بنیادی را با استفاده از سلول های خود داشته یا شیمی درمانی نداشته اند.
پیوند سلول های بنیادی را با استفاده از سلول های خود ندارد اما در حال حاضر حداقل 2 درمان دیگر داشته اند
همانند rituximab داده می شود اما جلسه درمان حدود 30 دقیقه طول می کشد.
عوارض جانبی برنتوکسیماب ودوتین عبارتند از:
بثورات پوستی
تنگی نفس
سرفه کردن
تب
درد پشت
لرز
سردرد
احساس تهوع و یا بیماری (استفراغ)
پیگیری
پس از اتمام دوره درمان، شما باید قرار ملاقات های منظم پیگیری را برای نظارت بر بهبودی خود داشته باشید و هر نشانه ای از بازگشت سرطان را بررسی کنید.
این قرار ملاقات ها هر چند هفته یا چند ماهه شروع می شود اما در طول زمان به تدریج کم می شود.
تیم چند تخصصی درمان
در طول درمان با لنفوم هوچکین، ممکن است هر یک از متخصصین زیر را ببینید:
پرستار مخصوص سرطان اولین نقطه تماس بین شما و اعضای تیم مراقبت است
هماتولوژی - متخصص در اختلالات خون و مغز استخوان
انکولوژی بالینی - متخصص در پرتودرمانی
کارگر اجتماعی
متخصص پیوند
روانشناس
مشاور
  1. دکتر فتحی
  2. 5 سال قبل
هنوز نظری داده نشده است.
محمدرضا پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام داداشم بعد از بار شیمی درمانی بعد از هر بار سرطان هوچکین برگشت کرده و حتی بعد از پیوند مغز استخوان دوبار ه برگشت کرده و 3سال است از طریق طبهای اسلامی و سنتی توانستیم یه جورایی او را محافظت کنیم ولی ضعف جسمانی به شدت اورا اذیت میکنه ولی بخاطر شیمی درمانی ها سیستم گوارشی ضعیف شده و او را ضعیف کرده هم به غذاهای مزاج گرم حساسیت داره و هم به سرد لطفا درباره تغذیه او راهنمایی کنید
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
javadmousavi1352 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام دکتر جان سه سال است غدد لنفاوی بنده در تمام نقاط کشاله ران و زیر بغل و گردن بزرگ شده اند و کوچک نمی شوند .تمام آزمایشات خون تا به حال خوب و نرمال بوده ولی درد در تمام نقاط ذکر شده وجود دارد.نمیدانم لنفوم است یا نه.چکار کنم
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
مهدی پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام خواهرم الان شش ماهه که شیمی درمانی می کنه .پزشکش گفته که توده ها تقریبا ازبین رفته. همین یک هفته پیش با تشخیص پنومونی یک هفته بستری شده بود.تنگی نفسش قبل از پنومونی شروع شد و تا الان هنوز ادامه داره . تنگی نفس شدیدی داره که اونو از پا انداخته. پزشکش فقط براش تئوفیلین تجویز کرده که اصلا حالشو بهتر نکرده. نمیدونم براش چی کار کنم . اون الان یک ماهه که اینطوریه و من نمیدونم که باید چه کار کنم. لطفا بگید این تنگی نفس به خاطر چیه و چقدر طول میکشه؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
دکتر فتحی پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
با درود
لنفوما با انواعی از عوامل خطر ( رژیم غذایی، مواد شیمیایی، تماس محیطی و عفونت ها در ارتباط است لنفوما، سرطان سلول های خونی سفید ( لنفوسیت ها ) در سیستم لنفاوری هستند. دو نوع لنفوما به نام لنفومای هوچکین و غیر هوچکین وجود دارد.
لنفوم هوچکین یکی از دو نوع سرطان رایج در سیستم لنفاوی ( بخشی از سیستم ایمنی بدن ) است در این بیماری سلول های سیستم لنفاوی غیر طبیعی رشد می کنند. و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت کاهش می دهد. نوع دیگر سرطان سیستم لنفاوی لنفوم غیر هوچکین است. که رایج تر است. ولی لنفوم هوچکین در صورت تشخیص و درمان پیش آگهی بهتری دارد. علائم لنفوم هوچکین ( تورم بدون درد غدد لنفاوبی گردن، زیر بغل، یا کشاله ران ) و در برخی از افراد علائم ( خستگی مداوم، خارش، سرفه، تنفس مشکل و یا درد قفسه سینه، کاهش اشتها، کاهش وزن، تب و لرز، عرق شبانه، خستگی، خارش و ضعف بدنی ) وجود دارد.. لنفوم هوچکین در میان نوجوانان و بالغین در سن 15 - 35 سال و در بزرگسالان در 55 سال و بالاتر شایع است. مطالعات تصویر برداری مانند ( سی تی اسکن، PTE, MRI ) برای تعیین مرحله لنفوم هوچکین لازم است. درمان لنفوم هوچکین به علائم، مرحله، محل بیماری و سن و سلامت بیمار بستگی دارد. درمان لنفوم هوچکین شامل پرتو درمان یا شیمی درمانی است و پیگیری منظم معاینات پس از درمان لنفوم هوچکین مهم است. لنفوم هوچکین معمولا زمانی آغاز می شود که یک لنفوسیت ( معمولاً یک سلول B ) غیر طبیعی می شود. سلول های غیر طبیعی رید اشترنبرگ تقسم شده و از خودش کپی برداری می کند این سلول ها بدن را در برابر عفونت ها و یا سایر بیماری محافظت نمی کنند و تجمع سلول های اضافی اغلب توده ای از بافت به نام تومور را تشکیل می دهد.
تشخیص لنفوم هوچکین
معاینه بالینی تورم ( غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل و کشاله ران ) و بزرگی کبد و طحال نشان می دهد.
تست هاس تشخیصی ( اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI و توموگرافی انتشار پوزیترون PET و جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی متورم که دقیق ترین روش است که با نمونه برداری و دیدن سلول های رید استرنبرگ در زیر میکروسکوپ هوچکین کلاسیک تشخیص داده می شود.
مرحله بندی لنفوم هوچکین
مرحله 1 سرطان به گره لنفاوی یک منطقه و یا یک ارگان واحد محدود است.
مرحله 2 در این مرحله سرطان در دو گره لنفاوی متفاوت است و در بخشی از بافت یا اندام و غدد لنفاوی مجاور وجود دارد ولی به یک بخش از بدن در بالا و یا زیر دیافراگم محدود است .
مرحله 3 سرطان به غدد لنفاوی بالا و پایین دیافرام بخش شده است و ممکن است در یک بخشی از بافت یا ارگان نزدیک گره غدد لنفاوی و یا در طحال باشد
مرحله 4 در این مرحله پیشرفته ترین لنفوم هوچکین است سلول های سرطانی در قسمت های مختلفی از یک یا چند ارگان و یا بافتها انتشار یافته است علاوه بر گره لنفاوی در سایر قسمت های بدن مانند ( کبد، ریه و یا استخوان وجود دارد.
درمان لنفوم هوچکین
شیمی درمانی یک درمان دارویی است که با استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های لنفوم استفاده می شود داروی شیمی درمانی خود را از طریق جریان خون می تواند به تمام نقاط بدن برساند. در لنفوم مراحل اولیه شیمی درمانی به همراه پرتو درمانی استفاده می شود که پرتو درمانی پس از شیمی درمانی استفاده می شود در لنفوم هوچکین پیشرفته ممکن است شیمی درمانی به تنهایی و یا همراه پرتو درمانی استفاده شود.
عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی مانند ( ریزش مو، تهوع و اگر در دراز مدت استفاده شوند عوارضی مانند ( آسیب های قلبی، ریوی و مشکلات باروری و سرطان های دیگری مانند لوسمی ایجاد می شود.
پرتو درمانی با استفاده از پرتو های پر انرژی مانند اشعه ایکس برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود در لنفوم هوچکین کلاسیک پرتو درمانی به تنهایی می تواند استفاده شود اما اغلب بعد از شیمی درمانی استفاده می شود. خطرات پرتو درمانی مانند ( خستگی، قرمزی پوست، ریزش مو، بیماری های قلبی، سکته مغزی، مشکلات تیروئید، ناباروری و سرطان هایی مانند سرطان پستان و ریه می باشد.
تغذیه در لنفوم هوچکین
بدن شما برای حفظ وزن خوب نیاز به کالری دارد همچنین نیاز به مقدار پروتئین کافی برای حفظ قدرت بدنی دارد خوب غذا خوردن به شما کمک می کند تا احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید. گاهی اوقات مخصوصا در طول درمان و یا بلافاصله بعد از آن شما ممکن است غذا خوردن را احساس نکنید و خسته و ناراحت باشید و دریابید که غذاها طعم خوبی ندارند و عوارض جانبی درمان مانند ( بی اشتهایی، تهوع، استفراغ یا زخم دهان ) که می تواند غذا خوردن را برای شما سخت کند پیاده روی ، یوگا، شنا و فعالیت های دیگر می تواند شما را قوی نگه دارد و انرژی شما را افزایش می دهد. ورزش ممکن است درد و حالت تهوع شما را کاهش دهد. درمان را ساده تر و استرس شما را کاهش می دهد. مکمل های غذایی شامل عصاره سویا، شیر سویا، آجیل سویای بوداده، کنسرو دانه سویا و ویتامین های A, D, C,E و زنجبیل، روغن ماهی و سیر در درمان موثر است. مقدار کافی میوه و سبزیجات بخورید چند بار در روز چای سبز مصرف کنید اسید های چرب امگا 3 ( گردو، بذر کتان زمینی و ماهی آب سرد ( ماهی آزاد و ساردین ) را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.
پیگیری و مراقبت
پس از درمان هوچکین مراقبت های منظم لازم است حتی زمانی که دیگر هیچ نشانه ای از سرطان وجود ندارد این بیماری ممکن است دوباره برگشت نماید زیرا سلول های غیر قابل تشخیص لنفوم ممکن است جایی در بدن شما پس از درمان باقی بماند. افراد تحت درمان لنفوم هوچکین شانس ابتلا به بیاریهای قلبی، سرطان خون، ملانوما، لنفوم غیر هوچکین، سرطان استخوان، پستان، ریه، معده و تیروئید را دارند لذا معاینات منظم ( یک معاینه بالینی، آزمایش خون، گرافی قفسه صدری، سی تی اسکن و آزمون های دیگر ) به تشخیص کمک می کند. پس از درمان افراد مبتلا به لنفوم هوچکین ممکن است واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.
لنفوم غیر هوچکین
لنفوم غیر هوچکین نوعی سرطان است و به دو نوع B و T تقسیم می شود لنفوم فولیکولارغیر هوچکین رشد آهسته دارد.
فاکتور هایی که ریسک بیماری لنفوم فولیکولار را بدتر می کند.
افزایش لاکتات دهیدروژناز ( LDH ) یک پروتئین موجود در خون است که آسیب بافت های قلب، کبد و کلیه را نشان می دهد.
سطح هموگلوبین غیر طبیعی ( کمتر از 12 گرم در دسی لیتر ) باشد.
سرطان در بیش از 4 گره لنفاوی باشد.
سن 60 سالگی و بیشتر باشد.
مرحله 3 بیماری باشد.
بیمارانی که سه فاکتور یا تعداد بیشتری از این عوامل خطر را دارند پیش آگهی بدتری دارند و ممکن است در آنها نیاز به درمان فشرده تری باشد. مشخص کردن آنتی ژن CD20 که یک پروتئین در سطح سلول است برای شروع شیمی درمانی لازم است
پیش آگهی لنفوم فولیکولار
میانگین عمر 5 ساله ( 0 تا 1 فاکتور کم خطر ) 90.6% (2 فاکتور خطر متوسط) 77.6% ( 3 فاکتور خطر بالا ) 52.5%
میانگین عمر 10 ساله ( 0 تا 1 فاکتور کم خطر ) 70.7% ( 2 فاکتور خطر متوسط) 50.9% ( 3 فاکتور خطر بالا ) 35.5%
لنفوم فولیکولار به سه دسته طبقه بندی می شود.
Follicle center cell grade 1 سلول های فولیکولی کوچک است
Follicle center cell grade 2 سلول های فولیکولی مخلوط بزرگ و کوچک است
Follicle center cell grade 3 سلول های فولیکولی بزرگ است این سرطان با رویکرد تهاجمی درمان می شود.
درمان لنفوم فولیکولار
انتخاب روش درمان به عوامل زیر دارد
نوع لنفوم ( مثلاً لنفوم فولیکولار )
سرعت رشد سرطان ( آیا لنفوم کند رشد است یا مهاجم )
مرحلۀ سرطان ( لنفوم کجا وجود دارد )
سن بیمار
در لنفوم غیر هوچکین با رشد کند که هنوز علائمی ایجاد نکرده است نیازی به درمان فوری نیست باید وضعیت سلامتی بیماری به طور کامل بررسی شود و به محض شروع علائم بیماری درمان را شروع کرد. در صورتی که لنفوم غیر هوچکین کند رشد همراه با بروز علائم است باید شیمی درمانی به همراه درمان بیولوژیک شروع شود پرتو درمانی در کسانیکه لنفوم مرحله یک یا مرحله دو دارند شروع می شود. و در صورتی که لنفوم مهاجم دارید از درمان شیمی درمانی، درمان بیولوژیک و پرتودرمانی استفاده می شود
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search