1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. دوشنبه, 04 شهریور 1392

رشد جنین در سه ماهه اول

در 4 هفته اول مغز و نخاع و قلب کودک شروع به شکل گیری و جوانه های دست و پا ظاهر می شود کودک درمرحله  جنینی و ./1 سانتیمتر است.
تا پایان  هفته 8 قلب با ریتم  منظم می تپد. بازوها و ساق پاها رشد طولانی تر و انگشتان دست و پا شروع به شکل گیری کرده اند. اندام ها ی جنسی شروع به شکل گیری کرده است. بند ناف به وضوح دیده می شود و در پایان 8 هفته کودک شما یک جنین کامل است و شبیه انسان به نظر می رسد و کودک 2.5 سانتی متر طول و وزن آن کمتر از 3.5 گرم رسیده است.
در پایان 12 هفته اول اعصاب و عضلات شروع به کار کرده و کودک می تواند دستان خود را مشت کند و اندام های جنسی خارجی دیده می شود و پسر یا دختر بودن قابل تشخیص است اگر در سه ماهه دوم سونوگرافی انجام شود جنسیت مشخص می شود پلک زدن برای حفاظت از چشم انجام می شود ولی تا هفته 28 باز نمی شوند رشد سر کند است و کودک 7.6 سانتی متر طول دارد و ون کودک شما به 28.35 گرم رسیده است

رشد جنین در سه ماهه دوم (هفته 13 – 28 )

در پایان16 هفته بافت عضلانی و استخوان یک اسکلت کامل تر را ایجاد می کنند پوست بدن شروع به فرم گرفتن می کند مکنیوم در روده نوزاد وجود دارد کودک مکیدن حرکات با دهان را دارد و طول حدود 12.7 سانتی متر و وزن آن تقریبا 85 گرم است.
تا پایان20 هفته کودک فعال تر و شما کمی احساس تکان و لرزش را دارید. بدن کودک از موهای پرزدار به نام لانگو و یک پوشش مومی شکل به نام ورنیکس پوشیده است ابرو، مژه ، ناخن و ناخن پا تشکیل شده است کودک می تواند بشنود و بلع کند کودک 15 سانتی متر و وزن حدود 255 گرم دارد.
تا هفته 24 مغز استخوان شروع به ساختن سلول های خونی می کند جوانه های چشایی روی زبان کودک تشکیل می شود مو و ضمائم شروع به رشد بر سر کودک می کند ریه ها شکل گرفته اند اما کار نمی کنند دست و رفلکس های اندام توسعه یافته کودک شما می خوابد و به طور منظم از خواب بیدار می شود اگر کودک پسر باشد بیضه ها شروع به حرکت از شکم به داخل کیسه بیضه می کند و اگر دختر باشد رحم و تخمدان ها در جای خود قرار می گیرند در حال حاظر حدود 30 سانتی متر طول و وزن کودک شما حدود 697 گرم است.

رشد جنین در سه ماهه سوم بارداری ( هفته 29 – 40 )

تا هفته 32 استخوان کودک به طور کامل شکل گرفته اما هنوز هم نرم است چشم ها می تواند درنور باز و بسته شود و ریه ها بطور کامل شکل نگرفته ولی تمرین حرکات تنفسی شروع می شود بدن کودک شروع به ذخیره مواد معدنی مانند ( آهن و کلسیم ) می کند لانگو شروع به سقوط کرده و کودک در حال افزایش وزن سریع است و 38 – 43 سانتی متر طول و وزن در حدود 1810 -2038 گرم است
تا هفته 36 پوشش محافظ مومی شکل ورنیکس ضخیم تر می شود و چربی بدن افزایش و کودک در حال بزرگ و بزرگتر شدن است و 40 – 48 سانتی متر طول و وزن آن حدود 2718 – 2944 گرم است
هفته 37 – 40
در پایان 37 هفته کودک ترم و اندام های نوزاد آماده فعالیت است و با نزدیک شدن به موعد مقرر موقعیت سر کودک پایین قرار می گیرد و کودک 48 – 53 سانتی متر طول و وزن 2774 گرم و 4133 گرم اکثر نوزادان ترم در این محدوده است و اما نوزادان سالم در سایز های مختلف وجود دارد.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search