1. دکتر فتحی
  2. رژیم غذایی و تغدیه
  3. یکشنبه, 21 ارديبهشت 1393

 

 

 

محققان از هلند نشان داد که میان وعده با قند و چربی بالا به طور مستقل با چربی شکمی و کبد چرب ( استئاتوز کبدی ) همراه است مجله انجمن آمریکایی با توجه به مطالعه در کبد، برای بررسی بیماری های کبد، رژیم غذایی پر کالری با وعده های غذایی مکرر را افزایش دادند و در نتیجه محتوای تری گلیسرید داخل کبدی (IHTG)  و چربی در اطراف کمر افزایش یافت.
سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که بیش از 200 میلیون مرد و نزدیک به 300 میلیون زن در سال 2008 چاق بودند در ایالات متحده مراکز کنترل و پیشگیری (CDC) گزارش می دهند که 36 درصد از آمریکایی بالغ و 17 درصد از کودکان در کشور چاق هستند. مطالعات نشان داده که چاقی سبب تجمع چربی در شکمی و کبد شده و بیماری های غیر الکلی کبد چرب (NAFLD) یکی از بیماریهای شایع کبد را بوجود می آورد.
این مطالعه روی 36 مرد لاغر با یک رژیم غذایی پر کالری و یک ( رژیم غذایی متعادل ) برای شش هفته انجام شد. محققان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) و حساسیت به انسولین قبل و بعد از رژیم غذایی، محتوای تری گلیسرید داخل کبدی IHTG و چربی شکمی را اندازه گیری کردند. این افراد در 3 وعده اصلی، رژیم غذایی پر کالری خوردند همراه با کالری اضافی از چربی بالا و  یا نوشیدنی های با قند بالا، با و یا در بین وعده های غذایی، افزایش اندازه وعده غذایی و یا تعداد وعده های غذایی را داشتند.
نتایج نشان می دهد که رژیم غذایی با کالری بالا، سبب افزایش BMI می شود خوردن مکرر وعده های غذایی موجب افزایش قابل توجه محتوای تری گلیسرید داخل کبدی ( IHTG ) می شود این در حالی است که وعده های غذایی با مقدار بیشتر این مشکل را نداشتند. و یک کاهش حساسیت به انسولین در کبد در گروهی که قند و چربی بالا با دفعات بالا مصرف کردند پیدا شد.
دکتر Serlie می گوید نتیجه مطالعه ما برای اولین بار ثابت کرد که از خوردن نوع غذا در اغلب موارد، به جای مصرف غذای زیاد، کبد چرب بوجود می آید این یافته ها نشان می دهد که با قطع کردن میان وعده چرب و با قند بالا و تشویق سه وعده غذای سالم و هر روز، در دراز مدت ممکن است شیوع کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد.

 

 

 

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search