1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. پنج شنبه, 16 خرداد 1392

تغییرات ناخن و ارتباط آن با بیماریها

تعداد از بیماران با تغییر رنگ و مشکلاتی در ناخن مراجعه می کند و این تغییر رنگها می تواند نشان ار بیماریهای داخلی بدن باشد. سفیدی، صورتی کم رنگ و ناهمواری در روی ناخن می تواند نشان از مشکلات در کبد، ریه و قلب باشد.

ناخن رنگ پریده

ناخن رنگ پریده می تواند نشان از بیماری جدی ( کم خونی، نارسایی احتقانی قلب، ناخوشی های دیگر و سوء تغذیه باشد.

ناخن های سفید

اگر قسمت عمده ناخن سفید رنگ و با حاشیه تیره باشد این می تواند نشان از مشکلات کبدی مانند هپاتیت را باشد ممکن است در کنار آن انگشتان هم زرد باشد که نشان از بیماری کبدی است.

ناخن های زرد

یکی از شایع ترین علل ایجاد ناخن های زرد رنگ، عفونت های قارچی است با بدتر شدن اوضاع، عفونت در بستر ناخن جمع شده و ناخن ضخیم و شروع به افتادن می کند در موارد نادری ناخن های زرد می تواند نشانه ای از بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، دیابت و پسوریازیس باشد.

ناخن با رنگ مایل به آبی

ناخن مایل به آبی می تواند نشان دهنده یک عفونت در ریه ها ( ذات الریه ) باشد بعضی از مشکلات قلب هم می تواند ناخن ها را به رنگ مایل به آبی درآورد و این به معنی آن است که اکسیژن کافی به بدن نمی رسد.

ناخن های مواج

اگر سطح ناخن دارای موج یا حفره دار باشد می تواند نشانه اولیه از بیماری پسوریازیس و آرتریت التهابی باشد و پوست زیر ناخن می تواند قهوه ای مایل به قرمز باشد.

ناخن های ترک خورده یا جدا شده

ناخن های خشک و شکننده که دائماً ترک می خورد و یا تکه تکه می شود با بیماری تیروئید در ارتباط است اگر ترک خوردگی و یا جداشدگی در ترکیب با رنگ زرد باشد احتمال عفونت قارچی مطرح است.

ناخن های پف کرده

اگر پوست اطراف ناخن قرمزو پف کرده باشد التهاب ناخن مطرح است و ممکن است در نتیجه بیماری لوپوس و یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند باشد. عفونت نیز می تواند باعث قرمزی و التهاب ناخن شود.

خطوط تیره و سیاه زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شوند زیرا ممکن است نشان از ملانوم که خطرناکترین نوع سرطان پوست است باشد.

ناخن های خورده و جویده شده

گاز کرفتن ناخن ممکن است چیزی بیشتر از یک عادت قدیمی نباشد اما در برخی از موارد نشانه ای از اضطراب مزمن است که می تواند درمان شود ناخن جویدن و کندن نیز ممکن است یک اختلال واسواس باشد. اگر قادر به توقف این عمل نیستید به پزشک مراجعه کنید.

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search