1. دکتر فتحی
  2. مباحث پزشکی
  3. پنج شنبه, 27 مهر 1391

با درود

با توجه به اهمیت موضوع ویتامین دی در بدن انسان و نقش آن در سلامتی مخصوصا مادران سالمند و اهمیت آن در پوکی استخوان لازم است اطلاعاتی در این زمینه برای تکمیل مقاله پوکی استخوان که در سایت سلامتی می باشد داشته باشید
تحقیقات جدید از دانشگاه کپنهاگ نشان می دهد که سطح پایین ویتامین دی با خطر بالای حمله قلبی، مرگ زودرس و افزایش فشار خون همراه است لذا توصیه می شود روزانه 15 - 20 دقیقه  بدون مصرف ضد آفتاب، در معرض نور آفتاب قرار گیرید. برای سلامت استخوان ها سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی باید 30 تا 32 نانوگرم در میلی لیتر سرم باشد و اگر سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی پایین تر از 25 نانوگرم در میلی لیتر باشد بدن با کمبود ویتامین دی روبرو است و اگر سطح سرمی این ویتامین کمتر از 12 نانوگرم درمیلی لیتر باشد می گویند  با کاهش شدید ویتامین دی روبرو می باشد روزانه 2200 تا 3000 واحد از ویتامین دی مورد نیاز است که این ویتامین باید از طریق آفتاب، مواد غذایی ( ماهی قزل الا،تخم مرغ، شیرغنی شده، روغن کبد ماهی )، و مکمل های ویتامینی تامین شود . توصیه های پزشکی به مصرف روزانه 200 واحد ویتامین دی برای سن تولد تا 50 سالگی و 400 واحد ویتامین دی برای سنین 51 –  سالگی70 و 600 واحد از این ویتامین برای سنین 70 سال و بالاتر می باشد.
مولتی ویتامین ها به طور کلی 400 واحد ویتامین D و مکمل های کلسیم 200 تا 400 واحد ویتامین D ویتامین     D3 دارند.
دوز مصرفی قابل قبول ویتامین دی 2000 واحد روزانه می باشد و دوزهای بالای 10000 واحد روزانه ایجاد مسمومیت می کند. و مواردی که 25 هیدروکسی ویتامین دی سرم بالای 150 نانوگرم درمیلی لیتر باشد خطر مسمومیت وجود دارد بهتر است سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی بیشتر از 100 نانوگرم در میلی لیتر نشود. تا فرد دچار علائم مسمومیت با این ویتامین نشود.
مصرف روزانه 1000 واحد ویتامین دی سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی را بعد از چند هفته به 10 نانوگرم در میلی لیتر می رساند برای افراد چاق ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد.
یک مثال توسط یک انکولوژیست از یک زن یائسه بدون علامت در شروع درمان با یک مهار کننده آروماتاز یک استئوپنی خفیف پیدا کرد سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی 20  نانوگرم در میلی لیتر بود. ( اگر 25 هیدروکی ویتامین دی 40 نانوگرم در میلی لیتر باشد حد کلسیم بدن کافی است ) برای درمان او روزانه 2000 واحد ویتامین D3 به مدت سه ماه داده شد. یک درصد افراد دارای هیپرپاراتیروئید اولیه هستند که ممکن است با دادن ویتامین دی و مکمل کلسیم جبران نشود و فرد هیپر کلسمی پبدا کند.
مورد دیگر زنی با شاخص توده بدنی 35 کیلوگرم بر متر مربع که از خستگی،ضعف، و آرترالژی منتشر شکایت داشت تحت درمان ضد هورمون قرار گرفت در یک آزمایش سطح هورمون 25 هیدروکسی ویتامین دی 9 نانوگرم در میلی لیتر بود یعنی کمبود شدید ویتامین D داشت که به احتمال زیاد مسئول تمام یا بعضی از علائم او بود. باید سریعا 4000 واحد روزانه یا 30000 واحد در هفته ویتامین D3 داده و بعد از 6 تا 12 هفته سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی چک شود هنگامی که این سطح به 40 نانوگرم در میلی لیتر رسید دوز نگهدارنده، روزانه 2000 واحد ویتامین D3 بدهید برای زنان چاق دوز های بالاتری نیاز است. لذا انکولوژیست ها توصیه می کنند که برای سلامت اسکلتی عضلانی هر سه ماه یک بار سطح ویتامین دی را چک کنید. این ویتامین را بیشتر در پاییز، زمستان و اوایل بهار مصرف کنید. در فصل تابستان نیازی به مصرف این ویتامین نیست.
توجه * ویتامین دی چون محلول در چربی است در بین غذا مصرف کنید. و تجویز این ویتامین را به پزشک بسپارید

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
دکتر فتحی پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
ویتامین D، "ویتامین آفتاب" نقش بسیاری در بدن شما دارد. این به شما کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن در وضعیت خوبی قرار بگیرد در ساخت آن با کلسیم برای ساخت استخوان های شما کار می کند و اعصاب شما از آن برای حمل پیام استفاده می کنند.
بدن شما در معرض آفتاب ویتامین D را می سازد. اما از آنجا که خطر ابتلا به سرطان پوست از قرار گرفتن در معرض آفتاب وجود دارد ممکن است در صورت کم بودن میزان ویتامین D نیاز به دریافت مکمل ویتامین D داشته باشید.
این یک ویتامین محلول در چربی است به این معنی که بهتر است با یک وعده غذایی حاوی مقداری چربی مصرف شود. اما، این وعده غذایی می تواند صبحانه، ناهار یا شام باشد زیرا هیچ مدرکی مبنی بر جذب ویتامین D در هر ساعت خاص از روز بهتر یا بدتر از آن وجود ندارد.
به طور حکایتی، برخی افراد گزارش می دهند که مصرف ویتامین D ممکن است در خواب اختلال ایجاد کند به خصوص هنگامی که در اواخر روز خیلی دیر مصرف می شود.
حداقل دو مطالعه در نظر گرفته اند كه مصرف دوزهای بیشتر ویتامین D بدون در نظر گرفتن زمان مصرف این دوزها، می تواند در خواب اختلال ایجاد كند.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2013 نشان داد که زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس که مقدار زیادی ویتامین د 4،370 واحد یا بالاتر از هفت برابر میزان توصیه شده روزانه مصرف می کنند سطح ملاتونین کمتری در خون داشتند. زنانی که روزانه 800 IU مصرف می کنند این اثر را مشاهده نکردند و مطالعه کیفیت خواب را ارزیابی نکرد بنابراین نتیجه گیری کامل دشوار است.
مطالعه دیگری که در سال 2016 منتشر شد نشان داد که زنان مسن که سعی در کاهش وزن داشتند و به دلیل کمبود روزانه 2000 IU ویتامین D مصرف می کردند ، دیدند که کیفیت خواب آنها بدتر می شود. این مطالعه نتیجه گیری کرد که این میزان مکمل ویتامین D می تواند منجر به کیفیت پایین تر خواب در زنان یائسه شود که قبلاً دچار کمبود ویتامین D بودند.
گفتن اینکه آیا بهتر است ویتامین D را صبح یا بعداً در روز مصرف کنید دشوار است اگرچه برخی از افراد به طور حکایتی گزارش می دهند که با یک روال مصرف در صبح شانس بهتری دارند. صرف نظر از این، ممکن است که دوزهای بسیار زیادی بدون توجه به زمان مصرف آنها در خواب اختلال ایجاد کند.
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Minbashifaezeh پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام آیا کودک ۶ ساله میتونه قرص ویتامین d3 ۵۰۰۰۰بخوره؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Sali پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
دوستان ویتامین د محلول در چربیه وباید با غذای چرب خورده بشه تا جذب بهتری داشته باشه
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
farzad پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام.دوست عزیزی که مشکل بی حالی و بی حوصلگی داشتی.شما با یک آزمایش خون ساده که شامل : serum iron.serum zinc.vitamin D3.ferritinو آزمایش های مربوط به تیروئید میتونید متوجه بشید که ایراد از کجاست.معمولا بی حالی و بی حوصله گی مربوط به پایین بودن سطح ferritin در خون هست که با مصرف قرص iron 27 به راحتی جبران میشه.
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
parisa.ehsan.sareh پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
من 6 ماه پیش زایمان داشتم دکتر برام ویتامین دی نوشت اما چون دستور نداشت فک کردم روزی یکی باید بخورم مث ویتامینای دیگه فک کنم 25 عدد رو در یک ماه خوردم الان یعنی واسه خودمو بچه ام مشکلی ایجاد نکرده؟تورو خدا جواب بدین:(
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Zahra.91919 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
دوستان سلام من 27 سالمه همیشه بیحال بودم خسته بودم و جدیدا دردهای مج و ساق دست و ساق پا داشتم و حدس زدم مشکل کلسیم و ویتامین دی دارم دکتر ازمایش نوشت 6 بود!!! از وقتی قرصهای دکتر رو میخورم خیلی سرحالم واقعا تاثیرشو دیدم
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Farimah_teh360 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام دوستان ويتامين d3من سه بود بعد از آزمايش دكتر گفت خيلي پايينه براي همين الان هفته اي ١عدد اونم روز جمعه ظهر مصرف ميكنم دوستان توجه بفرماييد بنده از وزن ١٣٦كيلو به وزن ١٠٠كه رسيدم وزنم استوپ كرد وبعد از تحقيقات زياد فهميديم كه كمترين عارضه كمبود اين ويتامين مقاوم كردن چربي ها در برابر آب شدن هست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Lionar9480 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام منم امروز رفتم جواب آزمایشمو به دکتر نشون دادم ویتامین d3 . 50000 داد گفت هفته ای 1 عدد واقعا فایده داره ؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Shadmehrhassani پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام دوستان در جواب دوستمون که علایم بی حالی خستگی ضعف اعصاب بیحسی و کرخی . ....دارن باید عرض کنم که بنده هم مثل شما بودم خیلی دکترا هم رفتم اما مشکلم حل نشد تا اینکه یه دکتر برام آزمایش ویتامین د نوشت وپس از مصرف داروها متوجه شدم از کمبود ویتامین د بوده سپاس
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
bahare7293 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
من ۲۳سالمه و کمبود ویتامین Dدارم آزمایش دادم ۳بود رنج نرمالش ۳۰تا ۱۰۰هستش من مشکل سقط مکرر دارم یکی از دلایل سقط کمبود همین ویتامینه و روی تخمک گذاری هم تاثیر داره
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Sajadkakaei پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام دوستان خسته نباشید...من در محیط سر بسته کار میکنم و احساس میکنم ریزش مو سرم زیاد شده بنظر شما علتش عدم نور آفتاب هست...؟ اگه دو هفته یک عدد قرص دی ۳ - ۵۰۰۰۰ مصرف بکنم تاثیر داره!؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
مریم پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
منم کمبود ویتامین د دارم که دکتر گفت هر دو هفته یکبار یدونه قرص 50000 استفاده کنم و مادم العمر ادامه بدم که دچار کمبود ش نشم و مشکلی هم ایجاد نمیکنه
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Masoume19007 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام برای اینکه بفهمم چ ویتامین هایی تو بدنم کمه چه آزمایشی باید بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا بـــــــــگـــــــــید مررررسی آیا همون آزمایش چکاب کلی که میدیم داخلش میزنه چه ویتامینی کم داریمممم؟؟؟؟؟؟؟؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
NRZ پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام،من 24 سالمه ، ویتامین دی آزمایشم 4 بود، چجوریاس میشه توضیح بدین؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
zahraaa.tel پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام نه عوارضي نداره هفته اي يك عدد همراه غذا و بع ازيك ماه هردوهفته يك عدد
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
mohsenrahmati4444 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
ببخشید اگه قرص ویتامینDبا ۵۰۰۰۰واحد رو ماهانه یک عدد بخوریم بدون تجویز پزشک چون الان اکثر مدارس ماهانه یک عدد قرص میدهند مشکلی پیش می آید؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
mehrnazjafari80 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام من 36 سالمه ویتامین d3 ازمایش دادم 15 بود دکتر رفتم بهم قرص نداد به نظرتون لازم قرص مصرف کنم؟؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
ziba_82 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام من 34 سالمه و تو آزمایشم کمبود ویتامین دی دارم که 24.9 هست قرص ویتامین دی 2000 خریدم اما نمی دونم هرچند روز یکبار چه مقدار بخورم؟ ممنون میشم کمکم کنید
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
marimamarjani پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام من بیماری هستم که مبتلا به کنسر برست سینه سمت راست به زیر بغل بودم و یکسال که درمانم تمام شده الان نزدیک به دوماه و نیم که از شانه سمت جپ درد دارم دکتر متخصص ارتوپدی رفتم گفت گرفتگی اعضلات و فشار کاره چند تا قرض هم داد کهبه علت عوارضی رو من داشت از مصرفش سرباززدم و 20جلسه فیزیوتراپی برام نوشتن اما همچنان درگیرم پزشک فیزیوتراپ گفتند شما قرص ویتامین د3 50000 مصرف کن میخواستم بپرسم عوارضی نداره و به درمانم کمک میکنه لطفا پاسخ بدهید با تشکر
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
Mehrnaz15 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
خانم ۲۳ ساله ، منم دقیقا مشکلی مثل شما رو دارم،منم ۲۳ سالمه و میزان ویتامین دی ام مثل شماست. اما دکتر گفته هر دو هفته ای ، یکی قر ص 50,000بخورم
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
psepanta1970 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
عزیزان درمان نازایی و یا بیماریهای دیگه.... در ابتدا باید علت را مشخص کرد سپس به درمان پرداخت نازایی علل بسیاری دارد مثلا پیچیدگی رحم یکی از دلایل آن میتواند باشد در صورتیکه بدن هیچ کمبود و یا نقصی ندارد پس همیشه ابتدا با آزمایشات و سایر موارد بیماری و علت آنرا تشخیص دهید سپس به درمان بپردازید بعد از آن حتما داروها را چک کنید
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
masoomeh پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
اونهایی که میدونند جواب بدین لطفا واسه نازایی خوبه این ویتامین دی تری؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
وحیده پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
ویتامین د جز هورمونها محسوب میشود.پس میتواند قطعا روی تولید هورمونهایی جنسی وتمدن در خانمها دخالت داشته باشد.از نظر ساختمان شیمیایی هم شباهت دارند.بهتر است سطح آنرا چک کنید وتحت نظر پزشک دارو مصرف نمایید.دکتر وحیده شجاعی مشهد
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
h.sein79 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
آیا ویتامین d برای درمان نازایی خوبه؟ ;)
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
amrrr91 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
در جواب شمایی که گفتی نمیدونی بیماریت چیه و خسته و بیحالیو موهات مثل سیم ظرفشویی شده.... شما تیرویید داری پیش یه دکتر سرشناس و خوب برو.چون تشخیص بیماری خیلی مهمه که بیشتر دکترا توو زمینه تیرویید تشخیصشون اشتباست و نمیتونن تشخیص بدنش
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
abbas jan پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
آغا من نمیدونم چرا همیشه خسته و بی حالم، اعصابم خیلی ضعیفه، حافظه ام به شدت کم شده، حوصله خیچ چیزیو ندارم، شبا خوابای ترسناک میبینم، موهای شرم مثل سیم ظرف شویی خشک و شکننده ست. خیلیا میگن کمبود ویتامین داری ولی خداییش همه چی میخورم.دکترا که تشخیص نمیدن. تو اینترنتم که واسه هر ویتامین و ماده معدنی و اینا اونقدر مقاله نوشتن که آدم گیج میشه.از انواع مختلف ویتامین ب گرفته تا ویتامین ای و د و یا موادی مثل منیزیوم و ید و آهن و ... . یکی هست که یه زمونی مثل من بوده و الان حالش خوب شده باشه؟ چی مصرف کردین، کدوم ویتامین، چه آزمایشی دادین؟ واقعا یکی هست به طور تجربی خودش یا یکی از آشناهاش درمان بشه؟ منتظر نظراتتون هستم . ممنون.
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
negin پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
این قرص در چه زمانی از روز مصرف شه بهتره؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
rahgozar پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام اولا به اون دوستمون بگم که قطعا منطور پزشک هفته ای یک 50000 تا بوده و حتما اشتباه لفظی بوده و گرنه اون دکتره...من حدود21سالمه و ویتامین د خونم 9 بود!دارم هفته ای یک 50000 تا میخورم...لطفا به مادر پدراتون و رفقاتون هم بگید چک کنند چون قطعا اکثرشان کمبود ویتامین د داردند...راستی همراه مکمل، تو رژیم غذاییتون لبنیات(بخاطر کلسیمش) رو بگنجونید.چون جذب کلسیم و ویتامین د با همه!تو اینترنت نوشته بود!
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
سارا پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام من 35 سالمه. به تازگی آزمایش دادم ویتامین د بدنم 5 هست و سطح کلسیم و فسفرم نرمال. دکتر به من هم قرص ویتامین د-3 دادند، 50000 گفتند تا دوماه هفته ای یک عدد. بعد ماهی یک عدد تا آزمایش بعدی که 4-3 ماه دیگه هست.
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
amir_tb68 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
تو با این مصرف میمیری !!!
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
yasi_ra2001 پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
سلام با انجام آزمایش ویتامین d دربین خانم های خانواده متوجه شدیم که اکثرا کمبود شدید ویتامینD3 داریم من 23 سالمه و 13 بود که بایستی 32 تا 50 باشه دکتر غدد که رفتم 40 عدد قرص ویتامین D داده 50000 واحد شبی یک عدد که این مقدار به گفته بقیه پزشکا دز خیلی بالایی هست و حتما روی کبد و کلیه تاثیر میذاره و گفته میشه دو تا دوز 8 هفته هر هفته یک قرص کافی هست لطفا راهنمایی کنید با چه دزی باید مصرف کنم ؟؟؟؟؟؟ و کلا کمبود ویتامین D چه عوارضی داره ؟؟؟؟؟؟
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search