1. فرزانه
  2. مباحث پزشکی
  3. سه شنبه, 09 ارديبهشت 1393

من 24 سال دارم و دچار کمبود پلاکت شده ام میشه بگید پلاکت چگونه تولید و چه کاری انجام  می دهد

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
دکتر فتحی پاسخ پذیرفته شده Pending Moderation
0
رای دادن
Undo
با سلام پلاکت ها چه هستند؟ پلاکت ها سلول های خونی کوچک که با لخته شدن، برای جلوگیری از خونریزی به بدن شما کمک کند اگر یکی از رگ های خونی آسیب ببیند سیگنال هایی به خارج می فرستد و پلاکت ها پس از آن با عجله به محل آسیب آمده و به شکل یک پلاگین و یا لخته به ترمیم آسیب کمک می کند. پلاکت ها در مغز استخوان همراه با سلول های سفید و قرمز خون ساخته می شوند مغز استخوان شما مرکز اسفنجی در داخل استخوان های شما است. هنگامی که پلاکت ساخته شده در جریان خون منتشر شود برای هشت تا 10 روز زندگی می کنند. در زیر میکروسکوپ، یک پلاکت مثل یک بشقاب کوچک به نظر می رسد. شمارش نرمال پلاکت 150000 تا 450000 پلاکت در هر میکرولیتر خون می باشد. اگر تعداد پلاکت کمتر از 10000 تا 20000 بشود خطر خونریزی وجود دارد. برخی از افراد پلاکت زیادی می سازند و تعداد پلاکت در آنها از 500000 به بیش از 1 میلیون می رسد. در زیر چند حالت برای پلاکت بیان می شود. [b]ترومبوسیتوپنی[/b] - در این وضعیت، مغز استخوان شما پلاکت کمی می سازد و یا پلاکت ها شما از بین می روند اگر پلاکت شما خیلی کم شود خونریزی می تواند منجر به کبودی در زیر پوست یا خونریزی داخلی و یا اگر در خارج از بدن یک برش ایجاد شد خونریزی متوقف نمی شود و یا خون دماغ شدن می شوید ترومبوسیتوپنی می توان در بسیاری از شرایط مانند ( دارو، سرطان، بیماری های کلیوی، حاملگی، عفونت و سیستم ایمنی غیر طبیعی ) ایجاد می شود. [b]ترومبوسایتمی[/b] - در این وضعیت، مغز استخوان شما بیش از حد پلاکت می سازد. فرد دارای ترومبوسایتمی ممکن است تعداد پلاکتهای بیش از 1 میلیون داشته باشد. علائم می تواند شامل لخته های خون که به صورت بلوک به مغز یا قلب عرضه خون می شود علت ترومبوسایتمی ناشناخته است. [b]ترومبوسیتوز[/b] - این وضعیت دیگری است که پلاکت بالا است ولی به اندازه ترومبوسایتمی نیست ترومبوسیتوز شایع تر است و توسط مغز غیر طبیعی استخوان ایجاد می شود وعلت آن بیماری های دیگر و یا شرایطی در بدن است که باعث تحریک مغز استخوان به ساختن پلاکت می شود حدود یک سوم از افراد مبتلا به ترومبوسیتوز سرطان دارند سایر علل عبارتند از ( عفونت، التهاب و واکنش به داروها ) می باشد. علایم بیماری معمولا جدی نیستند و با بهتر شدن وضعیت های زمینه ای شمارش پلاکتها را به حالت عادی می رود. پلاکت ها سلول های کوچک اما بسیار مهم در خون هستند که به کنترل خونریزی بدن شما کمک کند.
نظر
هنوز نظری داده نشده است.
  • صفحه :
  • 1


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search