1. سارا
  2. مباحث پزشکی
  3. چهارشنبه, 28 فروردين 1392

سلام

علت سفید شدن موها کشف شدو می‌توان آن را درمان كرد
دانشمندان آمریکایی پروتئینی را یافتند که رنگ موها را تعیین می کند و عامل خاکستری و سفید شدن آنها است .
به گزارش مهر، خاکستری و سفید شدن موهای سر یکی از علائم پیری است. اما موهای بسیاری از افراد در سنین جوانی و میانسالی نیز سفید می شود. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه نیویورک پروتئینی را کشف کردند که استفاده از آن در شامپوها و لوسیونها در آینده می تواند موها را به رنگ اولیه آنها بازگرداند .
این کشف می تواند از جنون استفاده از رنگهای شیمیایی در نخستین سالهای خاکستری شدن موها جلوگیری کند .
وظیفه این پروتئین که Wnt نام دارد تنظیم و کنترل رنگ موها است .
Wnt زنجیره ای از واکنشها را برنامه ریزی می کند که سلولهای بنیادی پوست سر را برای تولید رنگدانه های مو تحریک می کنند و بروز نقص در عملکرد آن می تواند این سیستم را وادار به تولید موهای خاکستری کند .
این دانشمندان موفق شدند با استفاده از این پروتئین موههای سفید موشهای پیر را به رنگ اصلی بازگردانند .
سلولهای بنیادی فولیکول که در همکاری با سلولهای بنیادی رنگ (ملانوسیتها) کار می کنند رنگ موها را می سازند .
براساس گزارش ABC News ، این پژوهشگران کشف کردند که پروتئین Wnt وظیفه رنگ آمیزی را در این دو نوع از سلولهای بنیادی به عهده دارد. به ویژه، فقدان این پروتئین در ملانوسیتها منجر به رشد موهای خاکستری می شود .
این محققان توضیح دادند: "با دستکاری ژنتیکی این پروتئین می توان از تولید موههای سفید و خاکستری جلوگیری کرد. ما از سالها قبل می دانیم که سلولهای بنیادی فولیکوهای مو و سلولهای تولیدکننده رنگدانه ها (ملانوسیتها) برای تولید موهای رنگی همکاری می کنند، اما دلایل آن هنوز ناشناخته بود. اکنون کشف کردیم که Wnt برای عملکرد این دو خط از سلولهای بنیادی و برای رنگ موها نقشی کلیدی ایفا می کند .
دانشمندان به تازگی دلیل سفید شدن موها را پیدا كردند و معتقدند پتانسیل درمان این پدیده وجود دارد .
به گزارش فارس، بسیاری از افراد سفید شدن مو را شروع پیری می‌دانند و با شروع این پدیده دچار ناراحتی و نگرانی می‌شوند. تحقیقات جدیدی كه به تازگی انجام شده است دلیل سفید شدن مو را مشخص كرده و پتانسیلی برای درمان و جلوگیری تغییر رنگ موها ارائه می‌كند .
محققان مركز پزشكی لانگون دانشگاه نیویورك معتقدند كه اختلال در ارتباط بین سلول‌های بنیادی فولیكول‌های مو با سلول‌های بنیادی "melanocyte " می‌تواند دلیلی برای سفید شدن موها باشد .
"melanocyte " رنگ‌دانه‌های تولید كننده سلول‌های رنگی مو هستند و فولیكول‌ها نیز سلول‌های بنیادی هستند كه وظیفه رشد موهای جدید را بر عهده دارند .
مایومی ایتو سرپرست این تحقیقات گفت: ما همیشه این را می‌دانستیم كه همكاری سلول‌های بنیادی فولیكول‌ها و "melanocyte " باعث رشد و رویش موهای رنگی می‌شده است اما دلیل دقیق آن را نمی‌دانستیم .
این پژوهشگران در این مطالعات از مدل‌های موشی استفاده كردند و روی آن‌ها آزمایش‌هایی انجام داده‌اند تا متوجه چگونگی همكاری این سلول‌های بنیادی در رشد نسل جدید موها و رنگ آن‌ها شوند .
این محققان معتقدند با شناخت چگونگی همكاری این سلول‌های بنیادی دلیل سفید شدن موها را پیدا كرده‌اند و می‌توانند درمانی را برای این پدیده كه در بسیاری از اوقات باعث ایجاد ناراحتی و افسردگی در افراد می‌شود، ارائه كنند

رای به این پست
نظر
هنوز نظری داده نشده است.


هنوز به این بحث پاسخی داده نشده است
مهمان
پاسخ شما
کد امنیتی
لطفا کپچای زیر را تکمیل نمایید

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search