درمان های خانگی

20 درمان خانگی برای برای فشار خون پایین

هنگامی که قلب، خون را به شریان ها پمپ می کند فشار خون یا BP ایجاد می کند هر بار که فشار خون را می بینید

آن را به مجموعه ای از دو رقم، به معنی 80 / 120 به عنوان فشار خون طبیعی خوانده می شود که در آن به عنوان فشار خون دیاستولیک / سیتولیک نشان داده شده است.
فشار خون سیستولیک فشار در شریان ها است که قلب منقبض می شود و خون را به اندام ها می فرستد در جایی که فشار خون دیاستولیک فشار در شریان ها زمانی است که قلب پس از انقباض شل شده است اگر فردی که فشار خون سیستولیک بین 90 تا 120 میلی متر Hg و فشار خون دیاستولیک بین 60 تا 80 میلی متر Hg داشته باشد فرد بالغ سالم است یا اگر این BP بالاتر از 130/80 باشد آن را به عنوان فشار خون بالا و یا پرفشاری خون نامیده می شود و اگر این فشار پایین تر از 90/60 باشد آن را به عنوان فشار خون پایین یا ( هیپوتنشن ) نامیده می شود.
فشار خون پایین یا افت فشار خون یک مشکل سلامتی است که وقتی فشار خون فرد کم است اتفاق می افتد و وضعیتی است که خون قادر به انتقال اکسیژن و سایر مواد مغذی ضروری به تمام ارگان های حیاتی نیست و این به نوبه خود باعث می شود ارگان ها مانند قلب، مغز، کلیه ها و غیره به درستی کار نکنند و به طور موقت یا دائمی آسیب می بینند.
بنابراین فشار خون در سطح نرمال نه تنها برای محافظت از اندام های حیاتی بدن، بلکه برای جلوگیری از مشکلات تهدید کننده زندگی نیز موثرتر خواهد بود زیرا فشار خون پایدار به طور قطع باعث عدم عملکرد ارگان های حیاتی می شود.
برخی از علائم فشار خون پایین عبارتند از: سرگیجه، سستی، خستگی، حالت تهوع، غش کردن، تمرکز پایین، افسردگی، تاری دید، تپش قلب، تشنگی، تنفس دشوار، پوست سرد، رنگ پریده و مرطوب.
این فشارخون معمولاً به علت هر کدام از این دلایل مانند استراحت طولانی مدت در بستر، کم آبی، استرس و اضطراب، کاهش حجم خون، بارداری، عفونت شدید، مشکلات عصبی، کمبود تغذیه، واکنش شدید آلرژیک، اختلالات اندوکرین، مشکلات قلبی و غیره ناشی می شود.
یا استفاده از داروهای خاص مانند مسدود کننده های بتا، مسدود کننده های آلفا، ضد افسردگی ها، دیورتیک ها و دیگر موارد باعث فشار خون پایین نیز می شود. بنابراین قبل از استفاده از هر یک از این داروها، با پزشک مشورت کنید تا درباره فشار خون پایین صحبت کنید.
در زیر داروهای خانگی و نکات زیر در درمان فشار خون پایین بسیار موثر است و به شما کمک می کند تا از راه طبیعی از مشکل پیشگیری کنید.

درمان خانگی برای فشار خون پایین:

این داروهای خانگی طبیعی هستند و برای درمان فشار خون پایین در خانه استفاده می شوند اما اگر شما دلیل دقیق این فشار خون پایین را پیدا کرده و موثرتر از آن ها استفاده کنید بهتر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. آب نمک:

هر بار که مصرف نمک را افزایش می دهید مایع بیشتر به بدن وارد می شود که در نتیجه موجب افزایش فشار خون می شود بنابراین وقتی احساس می کنید فشار خون شما پایین می آید بلافاصله یک لیوان آب را با اضافه کردن نمک در آن استفاده کنید به سرعت فشار خون افزایش دهید.
اگر از این فشار خون پایین رنج می برید مصرف نمک را در رژیم روزانه خود افزایش دهید اما قبل از افزایش نمک در رژیم غذایی روزانه برای افرادی که از مشکلات قلب و کلیه رنج می برند، مطمئن شوید که با پزشک مشورت کنید حتی زنان باردار نیز باید از مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی خود اجتناب کنند.
عناصر:
نمک - 1/2 تا 1 قاشق چای خوری
آب - 1 لیوان
روند:
یک لیوان آب را بردارید (آب گرم را ترجیح دهید) و نمک را در آن اضافه کنید.
آن را به خوبی مخلوط کنید و این آب نمک را برای بالا بردن فشار خون پایین استفاده کنید
شما همچنین می توانید کمی از قند را در آن اضافه کنید و این به عنوان یک محلول خوراکی رهیدراسیون است.
این نوشیدنی آب نمک را تا زمانی که از فشار خون کمتر رنج می برید ادامه دهید و از ادامه این دارو پس از رسیدن فشار خون به حالت عادی جلوگیری کنید زیرا باعث ایجاد برخی مشکلات دیگر سلامتی می شود.

 2. زنجبیل:

زنجبیل یک درمان گیاهی است که به طور گسترده ای برای درمان فشار خون بالا و پایین استفاده می شود این ترکیبات اثرات مفید بسیاری دارد که شامل برخی از آنتی اکسیدان های قوی و مواد شیمیایی گیاهی مانند شوگاول، جینگرول و زینگرون است که به جلوگیری از نوسانات سطح فشار خون کمک می کند.
این زنجبیل همچنین حاوی ضد انعقاد، ضد التهابی، ضد اسپاسم و بسیاری از خواص مفید دیگر است که به تحریک گردش خون کمک می کند و در نتیجه فشار خون را افزایش می دهد در اینجا دستورالعمل چگونگی ایجاد این چای زنجبیل برای جلوگیری از فشار خون پایین موجود است.
عناصر:
زنجبیل رنده شده - 2 قاشق چای خوری
آب جوش - 1 فنجان
ظرف
روند:
یک ظرف بردارید و این زنجبیل رنده شده را در آن قرار دهید.
سپس آب جوش را روی این زنجبیل رنده شده در آن ظرف بریزید.
درب آن را پوشانده و اجازه دهيد تا حدود 10 تا 15 دقيقه بماند.
حالا چای را بشویید و چای زنجبیل را نوش جان کنید.
نوشیدن روزانه چای زنجبیل را یک یا دو بار در روز برای تثبیت سطح فشار خون استفاده کنید.

3. شیرین بیان:

شیرین بیان گیاهی است که برای افزایش فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد گلیسریژن یک ماده فعال در ریشه شیرین بیان است که در آن یک ترکیب مزه شیرین است و عمل مشابه با استروئید دارد.
این مقدار هورمون آلدوسترون را در بدن افزایش می دهد که به نوبه خود سدیم را حفظ می کند و پتاسیم را در بدن از بین می برد همه ما می دانیم که سدیم به راحتی فشار خون را افزایش می دهد تا از فشار خون پایین تسکین یابد در اینجا دستورالعمل چگونگی ساخت چای شیرین بیان برای جلوگیری از فشار خون پایین است.
عناصر:
گیاه شیرین بیان (خشک یا پودر شده) - 1 قاشق چای خوری
آب گرم - 1 فنجان
دیگ
غربال
روند:
یک دیگ بگذارید و این گیاه شیرین را در آن قرار دهید.
سپس آب گرم را روی آن بریزید و آن را پوشش دهید.
اجازه دهید آن در حدود 5 - 7 دقیقه خیس بخورد.
حالا چای را به یک فنجان با کمک یک غربال وارد کنید.
این چای را بنوشید تا سطح فشار خون پایین شما را افزایش دهد.
مصرف روزانه این چای شیرین بیان قطعاً به شما کمک می کند تا از فشار خون پایین خلاص شوید.
یا شما همچنین می توانید حدود 400 تا 500 میلی گرم کپسول ریشه شیرین بیان را به طور منظم برای چند روز مصرف کنید تا زمانی که این نوسانات را در سطوح فشار خون پاک گردد.
توجه داشته باشید:
این باعث می شود که آب باقی بماند زیرا مقداری سدیم در آن است.
این باعث کمبود پتاسیم در بدن می شود که اگر برای مدت طولانی استفاده شود به نوبه خود موجب بروز بسیاری از عوارض سلامتی می شود افرادی که از مشکلات دیابت یا قلب رنج می برند باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنند.

4. رزماری:

رزماری یکی دیگر از گیاهان مفید برای درمان فشار خون پایین است این به طور عالی با تحریک سیستم عصبی مرکزی برای بهبود گردش خون کار می کند
در این روزها مردم از پماد رزماری برای ماساژ قفسه سینه استفاده می کنند و در نتیجه فشار خون را افزایش می دهند. بنابراین سعی کنید رزماری را خودتان تهیه و از روغن آن برای درمان فشار خون پایین استفاده کنید.
عناصر:
برگ رزماری خشک شده - 1/4 فنجان
روغن زیتون - 1/2 فنجان
کوزه با درب آن
روند:
یک کوزه را بردارید و این برگ های رزماری خشک را در آن قرار دهید.
سپس روغن زیتون را روی آن بریزید و مطمئن شوید که برگ باید کاملاً با این روغن پوشیده شود.
درب این شیشه قرار دهید  و آن را در آفتاب در کنار پنجره قرار دهید.
اجازه دهید در آن محل برای 2 تا 3 روز بماند.
حالا روغن ان را با فشار بیرون بیاورید و آن را به یک شیشه دیگر منتقل کنید و درب آن را پوشش دهید.
روغن را بیرون بیاورید و آن را روی سینه قرار دهید.
برای چند دقیقه به آرامی با این روغن بر روی سینه برای بالا بردن فشار خون پایین ماساژ دهید.
هر روز تا زمانی که فشار خون پایین است این کار را ادامه دهید.
10 میلی لیتر از تنتور رزماری را هر روز برای بالا بردن فشار خون بدست آورید.
شما همچنین می توانید 3 تا 5 قطره اسانس رزماری در diffuser اضافه کنید تا مزایای آروماتراپی را دریافت کنید.

5. زالزالک:

برخی از گیاهان دارای توانایی افزایش یا کاهش فشار خون با عملکرد اصلی تنظیم فشار خون هستند زالزالک یکی از آن گیاهان است که به شدت فشار خون را تنظیم می کند این حاوی آنتی اکسیدان های معینی مانند پروانتوساییدین های الیگومری   (OPCs) و کورستین است که به مقابله با آسیب ناشی از رادیکال های آزاد ( عامل بیماری های قلبی ) کمک می کند.
این OPC ها در گیاه به تقویت گردش خون کمک می کند تا انعقاد رگ های خونی، جریان خون را بهبود بخشد و در نهایت از عروق خونی از آسیب محافظت می کند برخی از مطالعات نیز ثابت کرده اند که استفاده از این زالزالک به بهبود علائم نارسایی قلبی کمک می کند که یک وضعیت مشابه با فشار خون پایین در سطوح پایین است این دستورالعمل را دنبال کنید تا بدانید چگونه چای زالزالک را برای تثبیت فشار خون استفاده کنید.
عناصر:
انواع زالزالک - 1 قاشق چای خوری
آب جوش - 1 فنجان
دیگ
روند:
یک دیگ بگذارید و این توت های زالزالک را در آن قرار دهید.
سپس آب جوش را روی این توت ها در آن گلدان بگذارید.
حالا آن را پوشش دهیم و اجازه دهیم تا حدود 10 تا 15 دقیقه آن خیس بخورد.
چای را با کمک فنر به یک فنجان فشار دهید.
این چای را برای تنظیم فشار خون بنوشید.
یا شما همچنین می توانید از برگ های زالزالک و گل ها برای ایجاد چای به همان شیوه استفاده کنید.
به طور منظم نوشیدن این چای زالزالک برای خلاص شدن از سطوح پایین فشار خون مناسب است.

6. اسپیکنارد هند یا جاتامانسی:

اسپیکنارد هندی یا جاتامانسی یک درمان گیاهی است که به طور گسترده ای توسط آیورودا برای افزایش فشار خون پایین استفاده می شود این گیاه حاوی آلکالوئیدها و اسانس های خاصی است که به نوبه خود باعث افزایش کیفیت محرک می شود که می تواند فشار خون را تثبیت کند.
این نیز به عنوان محرک قلب خوب عمل می کند که درمان کننده تپش قلب است شما می توانید از این اسپیکنارد هندی در دو روش زیر برای افزایش فشار خون استفاده کنید.
روش1: اسپیکنارد هند با دارچین و کامفور
عناصر:
پودر اسپیکنارد هند - 1/2 قاشق چای خوری
کامپور – اندکی
دارچین - اندکی
روند:
یک کاسه کوچک را بگذارید و این پودر اسپیکنارد هندی را اضافه کنید کمی از هر دو کامفور و دارچین را به آن اضافه کنید.
تمام مواد تشکیل دهنده را مخلوط کنید تا یک خمیر خوب بدست اید.
این خمیر را برای رهایی از فشار خون کم مصرف کنید.
همچنان این ریشه گیاهی را روزانه بجوشانید تا فشار خونتان را تثبیت کنید.
روش - 2: اسپیکنارد هندی یا جاتامانسی
عناصر:
ریشه spikenard هند - 3 تا 4 قاشق چای خوری
آب جوش - 1 فنجان
روند:
یک گلدان بگذارید و این گیاه جاتامانسی را در آن قرار دهید.
سپس آب جوش را روی این گیاه در آن گلدان بریزید.
آن را پوشانده و اجازه دهید آن برای حدود 15 - 20 دقیقه خیس بخورد.
این عصاره را در فنجان فشار دهید و را برای تنظیم فشار خون استفاده کنید.
این روند مصرف عصاره را سه بار در روز به طور روزانه انجام دهید تا از فشار خون پایین رهایی یابید.

7. گل رز ژرانیوم:

استفاده از گل رز به روش آرام بخشی براي تنظيم سطوح فشار خون مناسب است برای این کار، شما باید یک گیاه رز ژرانیوم را پیدا یا رشد دهید و برای درمان این مشکل، روغن ضروری خود را دریافت کنید.
این گیاه گل رز دارای خواص بسیاری مانند خواص ضد عفونی کننده، رطوبت و ضد افسردگی است همچنین کمک می کند تا خونریزی را متوقف کند و در نتیجه باعث تحریک غده ها و تنظیم هورمون ها شود.
این یک درمان سنتی برای آفریقایی ها است که برای درمان خونریزی داخلی و اسهال استفاده می شود از این رو می توانید از این گل رز ژرانیوم در هر یک از این روش ها استفاده کنید تا سطوح پایین فشار خون خود را افزایش دهید.
روش 1: (گیاه Rose Geranium )
جزء:
گیاه رز ژرانیوم
روند:
اول از همه، به آرامی بنشینید و عطر گل رز ژرانیوم را بنوشید.
فقط به سادگی استنشاق عطر این گیاه گل رز ژرانیوم قطعاً شگفتی خواهد کرد و این در نهایت فشار خون را با افزایش یا کاهش آن تنظیم می کند.
این کار را دو بار در روز انجام دهید تا بتوانید از مشکلات فشار خون تسکین کامل بگیرید.
روش - 2: (اسانس گل رز ژرانیوم)
عناصر:
اسانس گل رز - 1 تا 3 قطره
پنبه سواب یا دستمال
روند:
این فرایند مخصوصاً برای افرادی مفید است که نمی توانند گیاه گل رز را پیدا کنند.
اول از همه، این اسانس گل ژرانیوم را خریداری کنید.
سپس یک دستمال یا یک سواب پنبه بگیرید و چند قطره از این روغن اساسی را در آن بگذارید.
در حال حاضر بو کشیدن ان برای رهایی فشار خون پایین است.
این روند را روزانه انجام دهید تا فشار خون پایدار به طور مرتب تنظیم شود.
روش 3: (حمام روغن رز ژرانیوم)
عناصر:
اسانس گل رز
آب حمام
روند:
این روغن اسانس گیاه گل رز را بپزید و این روغن را در آب حمام بریزید.
این را بخوبی مخلوط کنید و در این آب بریزید یا حمام خود را با این روغن انجام دهید.
برای جلوگیری از نوسانات فشار خون و به طور مرتب فشار خون پایدار، این روغن را هر روز بخورید.

8. تخم رازیانه

اکثر مردم فکر می کنند این تخم رازیانه برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند بهتر است اما در واقع به افزایش فشار خون کمک می کند دلیل این امر این است که محتوای مواد مغذی آن شامل آهن، کلسیم، پتاسیم، منگنز، مس، منیزیم و روی است که ممکن است سطح پتاسیم و آهن در بدن را افزایش دهد که به افزایش فشار خون کمک می کند.
تخم رازیانه منبع خوبی از بعضی از ویتامین های B کمپلکس ضروری مانند ریبوفلاوین، پیریدوکسین، تیامین و نیاسین است. ارتباط بین فشار خون پایین و ویتامین B این است که وقتی بدن به مقدار کافی ویتامین B-12 یا فولات بدست نیاورد آن کم خونی ایجاد می کند و در نتیجه فشار خون به شدت کاهش می یابد.
بنابراین بهتر است که مکملهای ویتامین B و مواد غذایی از جمله مواد غذایی با ویتامین B مصرف شود از این رو مصرف روزانه این آنزیم ها به افزایش فشار خون کمک می کند در اینجا چند راه وجود دارد که توضیح می دهد چگونه از این تخم رازیانه استفاده کنید تا فشار خون پایین تسکین یابد.
روش - 1:
اجزاء:
تخم رازیانه
روند:
چند تخم رازیانه را بپزید و از آن در هنگام پختن استفاده کنید.
این به عنوان یک ادویه عالی است که در غذاهای آسیایی مخصوصاً برای عطر و طعم استفاده می شود.
برای افزایش فشار خون، از این تخم رازیانه استفاده کنید.
روش - 2:
عناصر:
تخم رازیانه
نان و کوکی ها
روند:
چند تخم رازیانه را بپزید و از نان و کوکی ها استفاده کنید.
این را برای افزایش فشار خون خود داشته باشید.
تنظیم مقادیر مصرف نان یا کوکی ها پخته شده با روغن زیتون به افزایش کامل فشار خون کمک می کند و به این ترتیب به حفظ سطح BP برای سلامتی کامل کمک می کند.
روش 3: (چای تخم رازیانه)
عناصر:
تخم رازیانه - 1 قاشق چای خوری
آب داغ یا جوش - 1 فنجان
روند:
یک گلدان بگذارید و آن را در آن بریزید.
سپس بر روی این دانه ها آب داغ اضافه کنید.
اجازه دهید تا حدود 5 تا 10 دقیقه آن خیس بخورد.
حالا چای را در یک فنجان فشار دهید و این چای برای از بین بردن مشکل فشار پایین موثر است.
برای نتایج مؤثرتر و سریع تر، شما باید این چای تخم رازیانه را یک بار در روز بنوشید تا میزان فشار خونتان را تثبیت کنید.
روش - 4:
اجزاء:
تخم رازیانه
روند:
تخم رازیانه دارای داروی دیگری است که کمک می کند تا هضم غذا را بدون هیچ گونه اختلال گوارشی انجام دهد.
این آنزیم ها را داشته باشید و آنها را بعد از تکمیل وعده های غذایی خود بخورید.
پس از وعده های غذایی برای دریافت هضم صحیح و همچنین حفظ فشار خون پایدار، این تخم رازیانه را به طور منظم مصرف کنید.

9. Motherwort:

Motherwort یک داروی گیاهی موثر است که ترکیبی خاص از جمله آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، اسید کافئیک و تانن ها دارد. اسید کافئیک به کافئین وابسته نیست اما آنتی اکسیدان است که دارای مولکول ضد خستگی است.
از این رو این گیاه به عنوان بهترین، برای سلامت قلب و عصب محسوب می شود زیرا این درمان دلایل ضربان قلب است که به عنوان ضربان قلب سریع یا نامنظم نشان داده شده است. این همچنین قلب ضعیف را درمان می کند. این داراي خواص آرام بخش و ضد اسپاسم است اما مطمئن شوید که این گیاه برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند مضر نباشد.
شما می توانید از این گیاه در هر دو روش تزریق و تنتور استفاده کنید تا از فشار خون پایین تسکین پیدا کنید. اما در اینجا دستورالعمل چگونگی ایجاد این چای برای از بین بردن مشکل موجود است.
عناصر:
گیاه Motherwort یک قاشق غذا خوری
آب جوش - 1 فنجان
دیگ
غربال
روند:
یک گلدان بگذارید و این گیاه را در آن بگذارید.
سپس آب جوش را روی این گیاه در آن گلدان بریزید.
حالا آن را پوشش دهیم و اجازه دهید تا حدود 15 تا 20 دقیقه خیس بخورد
در نهایت با استفاده از غربال چای را فشار داده و به فنجان بریزید.
مصرف روزانه این چای به شما کمک می کند تا فشار خون را تنظیم کنید.

10. آب:

آب برای هر عضو برای انجام کارهای عادی و منظم بسیار مهم است. از این رو دلیل اصلی این فشار خون پایین، از دست دادن مایعات داخل عضلانی در بدن است. به طور کلی، عروق خونی ما دارای فضای مایع است که از سلول های خونی و سرم تشکیل شده است.
سرم حاوی آب، الکترولیت ها، مواد شیمیایی و غیره است اما زمانی که حجم کل فضای داخل عروقی و فضای داخل عروق خونی کاهش می یابد قطعاً باعث فشار خون پایین می شود. این کار را می توان به دلیل کمبود آب و خونریزی داخلی انجام داد. همه ما می دانیم که این کم آبی ناشی از کمبود مایعات به بدن است، عرق فراوان.
بنابراین برای افزایش فشار خون پایین، شما باید بسیاری از آب و سایر مایعات مانند چای گیاهی، آب میوه یا سبزیجات، میوه های دارای محتوای آب بالا و غیره را بنوشید زیرا نخوردن آب باعث کم شدن آب بدن و کاهش خون می شود.

11. جینسنگ:

جین سنگ به طور گسترده در پزشکی چینی برای درمان مشکلات سلامتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد این همچنین به عنوان adaptogen (در زمان های خاص) نامیده می شود که ماده ای است که به بدن در استرس روحی یا جسمی کمک می کند همچنین دارای ضد اکسیدان است که به از بین بردن رادیکال های آزاد کمک می کند زیرا این رادیکال های آزاد باعث بیماری های قلبی و برخی از مشکلات سلامتی دیگر می شوند بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این جینسنگ نیز در درمان فشار خون بالا و پایین، همانند زنجبیل نیز موثر است در اینجا دستورالعمل چگونگی ایجاد چای جینسنگ برای از بین بردن فشار خون پایین است.
عناصر:
ریشه جین سنگ ریز شده - 1 تا 3 قاشق غذا خوری
آب جوش - 1 فنجان
دیگ
روند:
یک گلدان بگذارید و این ریشه جینسنگ را در آن قرار دهید.
سپس آب جوش را روی این ریشه در آن گلدان بریزید.
ادرپوش ان را بگذارید و آن را حدود 15 تا 25 دقیقه خیس دهید.
حالا مخلوط کنید و این چای را بنوشید تا مشکل شما را تسکین دهد.
مصرف روزانه این چای مطمئناً به شما کمک می کند تا از فشار خون پایین راحت شوید.

12. نوشیدنی های کافئین:

کافئین همچنین به شما کمک می کند فشار خون را به طور چشمگیری افزایش دهید اگرچه علت دقیق اثر کافئین بر فشار خون ناشناخته است اما بسیاری از کارشناسان می گویند که این کافئین قادر به مسدود کردن هورمون های خاصی است که این شریان ها را افزایش می دهد.
دلیل دیگر این است که این کافئین بر روی غده آدرنال کار می کند و این به نوبه خود کمک می کند تا آدرنالین بیشتر آزاد شود که در نهایت منجر به افزایش فشار خون می شود به هر دلیل، نوشیدنی های کافئین باعث افزایش فشار خون می شوند.
از این رو 2 تا 3 فنجان قهوه در روز فشار سیستولیک را 3 - 14 میلی متر فشار خون و فشار دیاستولیک 4 - 13 میلی متر جیوه افزایش می دهد بنابراین برخی از نوشیدنی های کافئین موجود در زیر را هر روز برای افزایش فشار خون مصرف می کنید.
فهرست نوشیدنی های کافئین دار :
قهوه
شیر کاکائو
چای (به خصوص چای سیاه)
کاکائو داغ
نوشابه (یا ساده و یا اضافه کردن مقداری آب لیمو در آن)
نوشیدنی های انرژی
توجه داشته باشید:
مصرف بیش از حد کافئین برخی از مشکلات سلامتی را ایجاد می کند بسیاری از کارشناسان می گویند بهتر است که کافئین تا 400 میلی گرم به عنوان حد ایمن برای بزرگسالان سالم محسوب شود.
بنابراین هرگز نباید بیش از 4 فنجان قهوه و یا 2 نوشیدنی انرژی زا مصرف کنید.

13. ریحان:

ریحان یکی دیگر از داروهای آیورودا برای درمان این فشار خون پایین است. این غنی از ویتامین C، پتاسیم، منیزیم و پانتووتنیک است که به تثبیت فشار خون کمک می کند. این همچنین به تعادل ذهن کمک می کند و به این ترتیب تمام سطوح استرس شما را برای فشار خون طبیعی کنترل می کند. در اینجا دستورالعمل در مورد چگونگی تهیه آب ریحان برای رهایی از فشار کم آورده می شود.
روش - 1:
عناصر:
برگ های ریحان - 10 تا 15
عسل - 1 قاشق چای خوری
آب - 1/4 فنجان
روند:
برگ های ریحان را شسته و ریز کنید.
این برگ ریحان خرد شده را روی غربال بگذارید و آن را برای استخراج آب آن فشار دهید.
این عصاره را در آب بگذارید و آنرا خوب تکان دهید.
یا اینکه این برگ ها را در آبمیوه گیری قرار دهید و آب روی آن بریزید
سپس عسل خام را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
این آب ریحان را صبح با معده خالی بنوشید.
این آب را یکبار در روز صبح بخورید تا فشار خون بالا برود و سلامت کامل داشته باشد.
روش - 2:
اجزاء:
برگ های ریحان - 4 تا 6
روند:
برگ های تازه ریحان را بشویید.
این برگ ها را در دهان خود بگذارید و در صبح با معده خالی شروع به جویدن کنید.
انجام این روند جویدن روزانه در صبح با معده خالی برای خلاص شدن از فشار خون پایین است.

14. جینسنگ سیبری:

جینسنگ سیبری متفاوت از جینسنگ آسیایی یا آمریکایی (Panax) است. همچنین به عنوان سازگار کننده شناخته شده است که به تقویت بدن کمک می کند و مقاومت کلی به استرس را افزایش می دهد این به طور موثر برای مشکلات قلب و فشار خون بالا و مشکلات فشار خون پایین به طور موثر استفاده می شود.
شما می توانید چای با این جینسنگ سیبری درست کنید همانند همان جینسنگ. اما قبل از مصرف هر یک از این گیاهان برای درمان فشار خون مطمئن شوید و با پزشک مشورت کنید.
عناصر: (چای جینسنگ سیبری)
ریشه جینسنگ سیبری برش خورده - 1 تا 2 قاشق غذا خوری
آب جوش یا گرم - 1 فنجان
ماهی تابه
روند:
اول از همه، یک تابه و این ریشه جینسنگ سیبری را در آن بگذارید.
سپس این آب گرم را بر روی این ریشه در آن ظرف قرار دهید.
آن را پوشانده و اجازه دهید آن را برای حدود 15 - 20 دقیقه خیس بخورد.
این چای را در یک فنجان فشار دهید و برای رهایی از فشار خون پایین استفاده کنید.
مصرف روزانه چای جین سنگ سیبری به شما کمک می کند تا فشار خون پایدار را حفظ کنید.

15. آب هویج:

به طور کلی، اگر روز خود را با آب هویج تازه شروع کنید با مخلوط کردن آن با عسل به شما کمک می کند که از فشار خون پایین رهایی پیدا کنید. این آب باعث بهبود گردش خون می شود و بنابراین فشار خون را تنظیم می کند.
عناصر:
آب هویج - 1 لیوان
عسل - 2 قاشق غذا خوری
روند:
آب هویج را تهیه و به آن اضافه کنید.
آن را خوب مخلوط کنید و این را بنوشید تا فشار خون پایین را از بین ببرید.
این نوشیدنی را برای دو بار در روز، یعنی یک بار در صبح و یک بار در شب با یک معده خالی، ادامه دهید تا زمانی که نوسانات فشار خون را پاک کنید.

16. آب لیمو:

آب لیمو نه تنها برای درمان فشار خون بالا بلکه برای فشار خون پایین بسیار مفید است به خصوص اگر علت کمبود آب بدن باشد. این لیمو به انرژی بدن کمک می کند تا با تحریک عملکرد کبد همچنین به هضم مناسب کمک کند. در اینجا چند راه وجود دارد که شما می توانید از این آب لیمو برای درمان فشار خون پایین استفاده کنید.
روش - 1:
عناصر:
آب لیمو - 1 تا 3 قاشق غذا خوری
آب - 1 لیوان
قند
نمک
روند:
آب لیموی تازه را فشرده کنید و آن را در آب بریزید.
سپس کمی شکر و نمک به آن اضافه کنید.
آن را خوب مخلوط کنید و این آب لیمو را بنوشید تا فشار خون را تثبیت شود.
همچنان نوشیدن این لیمو را یک بار در روز برای تسکین کامل فشار خون (بالا یا پایین) ادامه دهید.
روش - 2:
عناصر:
آب لیمو - 1 قاشق چای خوری
آب نیشکر - 1 لیوان
نمک
روند:
آب نیشکر را بردارید و آب لیمو تازه فشرده را در آن اضافه کنید.
سپس کمی نمک را در آن اضافه کنید و آنرا خوب تکان دهید.
این مخلوط بنوشید تا فشار خون پایین را درمان کند.
برای جلوگیری از فشار خون پایین، همین روند را به طور مرتب انجام دهید.

17. Scotch Broom:

Scotch Broom یک درمان گیاهی برای درمان مشکلات فشار خون است گل و بخش های هوایی این گیاه به عنوان یک دارو موثر برای درمان مشکلات مختلف مانند گردش خون ضعیف، فشار خون پایین، مشکلات قلبی و ضربان قلب نامنظم مناسب است.
این گیاه دارای مواد شیمیایی خاصی است که جریان ادرار را افزایش می دهد و بنابراین ریتم قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. ماده شیمیایی تیرامین دلیل اصلی افزایش فشار خون و مصرف این ماده شیمیایی در مقادیر زیاد می تواند فشار خون را به سرعت افزایش دهد و این به فشار خون بالا منجر می شود.
اما بدن قادر به تجزیه این تیامین به طور طبیعی است و بنابراین فشار خون بالا را کاهش می دهد در اینجا دستورالعملی است که به شما در مورد چگونگی ساخت چای Scotch Broom توضیح می دهد تا از فشار خون پایین خلاص شوید.
عناصر:
Scotch Broom (خشک شده) - 1 قاشق چای خوری
آب جوش - 1 فنجان
روند:
یک گلدان را بردارید و Scotch Broom را در آن گلدان بریزید.
سپس آب گرم یا جوش را بر روی آن بریزید.
بگذارید آن را در حدود 15 تا 20 دقیقه خیس بخورد.
آن را فشار دهید و این چای را به منظور افزایش سطح فشار خون بنوشید.
همچنان نوشیدن این چای Scotch Broom را برای تثبیت فشار خون ادامه دهید.

18. کشمش:

کشمش داروهای آیورودائی است که برای درمان افت فشارخون به طور طبیعی استفاده می شود مصرف منظم این کشمش با حفظ عملکرد عروق آدرنال به حفظ سطح فشار خون طبیعی کمک می کند.
عناصر:
کشمش - 20 تا 35
آب - 1 لیوان
روند:
یک کاسه بردارید و آب را در آن بریزید.
سپس کشمش را در آن قرار دهید و آنرا پوشش دهید.
اجازه دهید آن به مدت یک شب بدون تکان دادن خیس بخورد.
در صبح روز بعد، شما باید این کشمش خیس شده را در یک زمان با یک معده خالی بخورید.
حالا بعد از خوردن کشمش، آب کشمش ها را با معده خالی بنوشید.
اما اطمینان حاصل کنید که تا یک ساعت بعد از نوشیدن این آب چیزی نخورید یا ننوشید.
ادامه این روند را حداقل چند هفته یا 1 تا 2 ماه ادامه دهید.

19. بادام و شیر:

این بادام و شیر یک فرآیند ترکیبی است که در درمان فشار خون پایین بسیار موثر است این فرآیند باعث افزایش فشار خون می شود و بر روی غده آدرنال اثر می گذارد و فشار خون را تثبیت می کند در اینجا دستورالعملی است که شما باید آنها را برای افزایش فشار خون دنبال کنید.
عناصر:
بادام - 5 تا 6
اب
شیر - 1 فنجان
روند:
یک کاسه کوچک بردارید و بادام را در آن بگذارید.
سپس آب را در آن ریخته و به درستی درب ان را قرار دهید.
اجازه دهید آن به مدت یک شب خیس بخورد.
صبح روز بعد، شما باید بادام را بیرون بیاورید و پوست آن را بکنید.
این بادام را در یک مخلوط کن یا آسیاب قرار دهید و از آن یک یک خمیر نرم درست کنید.
حالا شیر را روی اجاق قرار دهید یا حرارت دهید و آن را جوش بیاورید.
این خمیر بادام را در این شیر اضافه کنید و آنرا خوب تکان دهید.
خمیر را در شیر برای چند دقیقه بجوشانید و سپس حرارت را خاموش کنید.
این شیر بادام را صبح بخورید تا میزان قند خونتان افزایش یابد.
این روند را روزانه در صبح ادامه دهید تا از مشکل خلاص شوید.

20. رژیم غذایی:

مصرف رژیم غذایی ضعیف و سوء تغذیه قطعاً منجر به تولید نامناسب خون (کم خونی) خواهد شد و همچنین کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین B و مواد معدنی سبب کاهش فشار خون می شود بنابراین برای خلاص شدن از تمام این مشکلات که در نهایت منجر به فشار خون پایین می شود این است که شما باید رژیم غذایی مناسب را هر روز مصرف کنید.
مواد غذایی متعادل و سالم در رژیم غذایی روزانه خود شامل پروتئین، ویتامین C و ویتامین B، مانند پروتئین بدون چربی، مقدار زیادی از میوه های تازه و ارگانیک و سبزیجات، محصولات لبنی، تخم مرغ، میوه های مرکبات و کربوهیدرات های کمپلکس مصرف کنید این همه کمک می کند تا فشار خون را تثبیت کند.
همیشه بهتر است 5 تا 6 وعده غذائی کوچک و مکرر، به جای 2 تا 3 وعده غذایی بزرگ در روز بخورید این نه تنها به خوبی برای هضم مناسب است به جذب خوب تمام مواد مغذی توسط بدن کمک می کند بلکه فشار خون را تنظیم می کند.
مصرف آب زیاد همراه با سایر مایعات یا مایعات سالم مانند آب نارگیل، چای گیاهی، آب میوه و سبزی و غیره برای از بین بردن سموم بدن در بدن به گردش خون مناسب کمک می کند و به همین ترتیب باعث فشار خون طبیعی می شود.
شما باید شروع به افزایش نمک مصرفی در ظروف روزانه کنید تا سطح سدیم را افزایش دهید و به این ترتیب فشار خون پایین را افزایش دهید.
غذاهای خاصی مانند هویج، ریشه چغندر، پاپایا و غیره را شامل می شود که دارای مواد مغذی ضروری است که در بدن برای مبارزه با فشار خون پایین مورد نیاز است.
نوشیدن الکل را ترک کنید زیرا سبب کم آبی بدن که به نوبه خود باعث کاهش فشار خون می شود.
از مصرف غذاهای کربوهیدرات بالا مانند ماکارونی، برنج، نان، سیب زمینی و غیره در رژیم غذایی خود اجتناب کنید زیرا فشار خون را پایین می آورد و ممکن است وضعیت بدتر باشد.
مصرف منظم یک فنجان آب چغندر خام برای دو بار در روز به صورت روزانه به شما کمک می کند تا فشار خون تثبیت شده و در نتیجه سلامت آن را افزایش دهید.
مصرف شکلات تیره و پنیر کوتاژ نپخته نیز برای درمان فشار خون پایین موثر است.
مقداری انار را که به عنوان یک میوه عالی برای درمان فشار خون پایین ثابت شده است داشته باشید شما می توانید دانه های آن را بخورید یا آنها را به شکل آب در آورید.
حتی مصرف سیر نیز به شما کمک می کند تا از شر این مشکل خلاص شوید 2 میخک سیر خام را در شب حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب بخورید و یا می توانید این میخک سیر را در غذا خود اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: روش های طبیعی برای کاهش فشار خون

نکاتی برای جلوگیری از فشار خون پایین:

در اینجا چند راهنمایی ساده و موثر است که به شما کمک می کند تا فشار خون پایین را از بین ببرید و به این ترتیب برای حفظ سطح فشار خون طبیعی بدون هیچ گونه نوسان در آن برسید.
استراحت برای غلبه بر این فشار خون بسیار مهم است همه ما می دانیم که فشار خون پایین چیزی جز مقدار کمتر خون برای ارگان های حیاتی برای عملکردهای آن نیست بنابراین قطعاً نیاز به زمان استراحت در کارهای معمول خود دارید و برای چند دقیقه به استراحت بپردازید این عمل را به طور روزانه ادامه دهید تا این تغییرات در فشار خون را پاک کنید.
اجتناب از ایستادن (یا نشستن) برای مدت طولانی، زیرا این امر گردش خون مناسب در پاها را مختل می کند و همچنین در برخی مواقع باعث خستگی شما می شود.
به یاد داشته باشید که هر وقت احساس تهوع می کنید یا اگر احساس غش کردن دارید و همچنین در فشار خون پایین، بنشینید و یا دراز بکشید.
همیشه یا مشورت با پزشک جوراب شلواری، برای جلوگیری از جمع شدن خون در پاها و گردش خون مناسب در سراسر بدن بپوشید.
روزانه برخی از تمرینات سبک مانند راه رفتن، شنا کردن، دوچرخه سواری و غیره انجام دهید که به ترویج جریان خون مناسب در سراسر بدن کمک می کند و بنابراین فشار خون پایین را کنترل می کند.
هر زمان که میخواهید از موضع نشسته یا دراز کشیدن بلند شوید بایستی این کار را به آرامی انجام دهید اگر به طور ناگهانی ایستادید ممکن است احساس سرگیجه کنید و ناخودآگاه سقوط کنید اگر نشستن یا ایستادن از موقعیت درازکش دارید ممکن است احساس نشانه هایی از فشار خون پایین داشته باشید زیرا ایستادن به طور کلی سبب می شود که خون به قسمت های پایین تر بدن برسد یا اگر شما از فشار خون بسیار پایین رنج می برید وضعیت شما بسیار بد می شود به خاطر داشته باشید که اگر به دلیل فشار خون پایین احساس خستگی، سرگیجه کنید آن را به عنوان فشار خون آرتواستات نامگذاری می کنند.
شما همچنین می توانید 4 تا 5 بادام، 10 تا 15 کشمش سیاه و 15 - 20 بادام زمینی و یک لیوان شیر به طور منظم برای کاهش فشار خون پایین بخورید.
اطمینان حاصل کنید که با پزشک مشورت کنید تا بدانید که آیا هیچ کدام از داروهایی که استفاده می کنید باعث نوسان فشار خون می شود.
بهتر است فشارخونتان را به طور مرتب چک کنید حتی اگر سالم هستید و از داروها برای تثبیت فشار خون استفاده کنید.
حمام گرم Epsom را به طور منظم برای استراحت بدن از استرس و نیز افزایش فشار خون داشته باشید اما به یاد داشته باشید که طولانی مدت در آب گرم یا چشمه آب معدنی دوش نگیرید.
از فشار زیاد مانند بلند کردن وزنه سنگین، فشار در زمان توالت، انجام تمرینات شدید و یا هر عامل فشار بر بدن اجتناب کنید.
جوراب های ساقه بلند بپوشید زیرا کمک می کند تا جمع آوری خون به پاها را کاهش یابد و این به نوبه خود کمک می کند تا خون بیشتری را در فوقانی بدن نگه دارید.
همیشه سر خود را با قرار دادن یک بالش یا آجر یا بلوک زیر سر خود، بر روی تخت هنگام خواب در شب بالا ببرید.
هرگز دارو برای فشار خون پایین را قبل از مصرف غذا مصرف نکنید.
بهتر است از تغییر موقعیت ناگهانی جلوگیری شود زیرا این امر منجر به نوسانات فشار خون می شود همچنین از موقعیت ایستاده یا نشسته برای دوره طولانی اجتناب کنید.
انجام تمرینات یوگا به شما کمک می کند تا از استرس امتناع ورزید و باعث احساس آرامش می شود و بنابراین فشار خون را تثبیت می کند.
حتی اضافه وزن نیز باعث فشار خون پایین می شود بنابراین، سعی کنید وزن خود را با رژیم لاغری کاهش دهید.
تمام این داروها و نکات طبیعی هستند و می توانند به افزایش فشار خون برای تثبیت سطح BP کمک کنند اما مطمئن شوید که با پزشک مشورت کنید تا علت دقیق و همچنین داروهایی که برای درمان این مشکل نیاز دارید را بشناسید و سپس از این داروها برای کنترل کامل فشار خون استفاده کنید.
این همه چیز در مورد درمان های خانگی برای خلاص شدن از فشار خون پایین است امیدوارم این داروها و راهنمایی ها برای درمان فشار خون پایین را دنبال کنید و نتیجه را در قسمت نظرات مطرح نمایید تا دیگران نیز استفاده نمایند.

بیشتر بخوانید: تغذیه در درمان فشارخون پایین 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. زهرا
  1. 5 / 5

سلام. بسیار مقاله خوبی بود استفاده کردم از اینکه در اگاهی رساندن مطلب جامع و کاملی را ارائه می دهید تشکر می شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search