زیبایی

نازک شدن مو: علل، انواع و درمان

نازک شدن مو

ریزش مو مشکل رایجی است که میلیون ها نفر با آن روبرو هستند. این می تواند توسط مسائل مختلف سلامتی مانند بیماری های خود ایمنی، عدم تعادل هورمونی، عوامل ارثی و استرس ایجاد شود.

عقب نشینی خط مو صرفاً شامل داشتن موهای کمتر نیست. این یک اختلال است که می تواند توسط عوامل مختلف ایجاد شود. ریزش موهای شما می تواند تأثیر روانی جدی بر بسیاری از افراد - چه آقایان و چه خانم ها - داشته باشد.
آلوپسی آندروژنتیک که توسط هورمون تستوسترون ایجاد می شود، شایع ترین شکل ریزش مو در مردان است. همچنین یکی از دلایل اصلی نازک شدن مو در چندین زن بالای 30 سال است. به غیر از آلوپسی آندروژنتیک، برخی از بیماری های خود ایمنی و درمان های پزشکی (مانند شیمی درمانی) ممکن است منجر به طاسی در بیماران شود.

ریزش مو و کاهش خط مو در زنان

در زنان، الگوی ریزش مو معمولاً بسیار متفاوت از مردان است. معمولاً خانم‌ها خط موی معمولی که در ابتدای طاسی با الگوی مردانه اتفاق می‌افتد را ندارند.
80 درصد از مردان اروپایی تبار تا سن 80 سالگی تحت تأثیر ریزش مو قرار می گیرند.
طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، وقتی صحبت از خانم ها می شود، 40٪ تا زمانی که به سن 40 سالگی می رسند، دچار ریزش موی قابل مشاهده می شوند.
زنان می توانند عقب نشینی خط موی داشته باشند. با این حال، معمولاً با طاسی با الگوی زنانه همراه نیست.
شرایطی که می تواند باعث عقب رفتن خط مو در زنان شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آلوپسی فیبروزان پیشانی: این حالت با ریزش آهسته و پیشرونده مو و ایجاد زخم در پوست سر در نزدیکی پیشانی مشخص می شود. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروهایی که ریزش مو را کاهش می دهند ممکن است در برخی موارد موثر باشند.
آلوپسی کششی: این یک ریزش تدریجی مو است که در نتیجه کشیدن مداوم موها (از عقب کشیدن موها به سمت دم اسبی، به هم بافتن یا قیطان ها) ایجاد می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل نازک شدن و طاسی مو

اکثر افراد روزانه حدود 100 تار مو می ریزند. ریزش موی بیشتر از این نشانه ریزش مو است.
ریزش مو می تواند انواع مختلفی داشته باشد و در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. به عنوان مثال، ریزش موی آندروژنیک ناشی از هورمون های آندروژن بیش از حد در بدن است که اندازه فولیکول های مو را کاهش می دهد و منجر به ریزش مو می شود.
سایر محرک های شناخته شده ای که می توانند باعث نازک شدن مو شوند عبارتند از:
کمبود مواد مغذی
عوامل ارثی
درمان های شیمیایی خشن (مانند فرها یا رنگ مو)
کاهش وزن ناگهانی
استرس یا اضطراب بیش از حد
داروها و درمان های خاص
عدم تعادل هورمونی
بارداری یا شیردهی
بیماری های خاص
کهنسالی

درمان نازک شدن و طاسی مو

ریزش مو زمانی که در مراحل اولیه درمان شود راحت تر قابل جبران است. تعدادی از روش‌های مختلف موضعی، دهانی و جراحی که می ‌توانند به رشد مجدد موهایتان کمک کنند امروزه در دسترس هستند:

آ. داروهای بدون نسخه (OTC):

ماینوکسیدیل (Rogaine)
ماینوکسیدیل موضعی بدون نسخه به شکل سرم یا محلول در دسترس است. ماینوکسیدیل دارویی است که با افزایش جریان خون در پوست سر و تغذیه فولیکول های مو به کاهش ریزش مو و افزایش رشد مو کمک می کند.
توجه: خانم ها نباید از غلظت های بالاتر ماینوکسیدیل استفاده کنند زیرا ممکن است منجر به عوارض جانبی شود.

ب داروهای تجویزی:

1. فیناستراید

فیناستراید یک داروی خوراکی است که برای درمان ریزش مو در مردان استفاده می شود. با کاهش سطح دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن به پیشگیری و معکوس کردن آلوپسی آندروژنیک کمک می کند.
DHT نقش مهمی در ایجاد ریزش موی مرتبط با هورمون دارد. روی فولیکول‌های مو اثر می ‌گذارد، اندازه آنها را کاهش می ‌دهد و در نهایت رشد مو را متوقف می ‌کند. فیناستراید با مهار تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون، سطح DHT را در بدن کاهش می دهد.
توجه: در برخی از مردان، این دارو ممکن است منجر به کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ شود.

2. اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون یک داروی ریزش مو است که برای درمان آلوپسی آندروژنیک در مردان و زنان نیز استفاده می شود. با مهار اثر آندروژن ها بر روی فولیکول های مو عمل می کند.
سلب مسئولیت: زنان باردار یا شیرده نباید از اسپیرونولاکتون استفاده کنند.

3. سیپروترون استات

سیپروترون استات دارویی است که با مسدود کردن اثرات تستوسترون بر روی فولیکول های مو به درمان نازک شدن و طاسی مو کمک می کند. همچنین در برخی از داروهای ضد بارداری خوراکی که توسط زنان استفاده می شود، یافت می شود.
سیپروترون استات معمولا برای درمان آلوپسی ارثی در زنان استفاده می شود.

جراحی و درمان های دیگر:

1. تیمارهای کنسانتره فاکتور رشد

کنسانتره فاکتور رشد (GFC) که از فاکتورهای رشد خود بیمار جمع آوری شده و از خون آنها ساخته شده است. سپس برای تقویت رشد و بازسازی فولیکول های مو به پوست سر آنها تزریق می شود.
GFC یک روش بسیار سودمند است که هم برای مردان و هم برای زنان قابل انجام است. به کاهش ریزش مو، افزایش حجم مو و ترویج رشد موهای جدید کمک می کند. نتایج معمولاً پس از 3 - 4 جلسه قابل مشاهده است.
این درمان عوارض جانبی بسیار کمی دارد زیرا کنسانتره از خون خود بیمار تهیه می شود. عوارض جانبی مرتبط با تزریق مانند درد خفیف و سوزش ممکن است در برخی افراد رخ دهد.

2. مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در آن ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، عصاره‌های گیاهی و گاهی اوقات حتی داروهایی به پوست سر تزریق می‌ شود تا رشد موهای جدید را تقویت کرده و فولیکول‌های مو را جوان کند.
چندین جلسه مزوتراپی ممکن است به رفع ریزش مو و طاسی کمک کند.

3. اسپری پپتید

پپتیدهای مس می توانند با مهار اثرات DHT بر روی فولیکول های مو به درمان ریزش مو و آلوپسی کمک کنند. آنها می توانند با تقویت گردش خون در پوست سر و افزایش اندازه فولیکول های مو به رشد موها و ضخیم تر و بلندتر شدن انها کمک کنند.
GHK-Cu به ویژه به دلیل توانایی آن در تحریک رشد مو و کاهش ریزش مو شناخته شده است.

4. کاهش پوست سر

کاهش پوست سر یک روش جراحی است که در آن لکه‌های طاس یا قسمت‌هایی که موهای کمتری روی سر دارند با جراحی برداشته می ‌شوند و بقیه پوست سر کشیده می‌شوند. این تصور یک سر پر از مو را ایجاد می کند.

5. پلاسمای غنی از پلاکت

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر تزریق می شود تا رشد موهای جدید را تقویت کند. پلاکت ها به افزایش رشد مو و افزایش تراکم مو کمک می کنند. آنها همچنین به ترمیم سلول های پوست و بافت پوست سر کمک می کنند.

6. جراحی کاشت مو

جراحی کاشت مو روشی است که در آن مو از قسمت‌های دیگر بدن شما مانند پشت سر برداشته می ‌شود و روی تکه‌ های طاس کاشته می ‌شود. روش های کاشت مو در طول سال ها به طور قابل توجهی بهبود یافته است تا به موهای شما ظاهر طبیعی تری بدهد.

7. لیزر درمانی سطح پایین یا نور درمانی LED

نور درمانی LED یک درمان غیرتهاجمی است که در آن از لیزرهای سطح پایین برای افزایش تولید ATP و اکسید نیتریک در پوست سر استفاده می شود. این به افزایش رشد مو کمک می کند و از عملکرد DHT روی فولیکول های مو جلوگیری می کند.

تشخیص نازک شدن و طاسی مو

متخصص پوست شما می تواند پس از گرفتن تاریخچه مختصری از سلامت پزشکی شما و معاینه پوست سر شما را تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است از شما در مورد سابقه پزشکی خانواده خود می پرسند تا دلایل ارثی ریزش مو را بررسی کنند.
در برخی موارد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که مراحل تشخیصی زیر را برای مشاهده وضعیت پوست سر و موهای خود انجام دهید.
تریکوسکوپی: متخصص پوست یک مشاهده میکروسکوپی از تارهای مو و پوست سر شما انجام می دهد. به تشخیص و درمان صحیح ریزش مو کمک می کند.
درموسکوپی: پوست سر زیر میکروسکوپ مشاهده می شود. این یک روش ساده، بدون درد و غیر تهاجمی است که می تواند به پزشک کمک کند تا سلامت پوست سر شما را ارزیابی کند.
کشیدن مو: متخصص پوست ممکن است آزمایش کشش مو را برای تعیین میزان ریزش مو انجام دهد.
آزمایش خون: ممکن است از شما خواسته شود که برای تعیین عملکرد تیروئید، سطح آهن و غیره آزمایش‌های خونی انجام دهید.
سواب ها یا سواب های پوستی: خراش ها یا سواب های پوستی ممکن است به عنوان نمونه برای آزمایش میکروبی جمع آوری شوند.

چرخه رشد مو

هر تار مو از فولیکول مو (ساختاری که مو از آن سرچشمه می گیرد) و ساقه مو (قسمت قابل مشاهده از مو) تشکیل شده است. تمام تارهای موی سر شما در هر زمان در مراحل مختلف رشد مو هستند.

مراحل مختلف رشد مو عبارتند از:

مرحله آناژن - در طول این مرحله رشد، موها طولانی تر رشد می کنند. معمولاً چند سال یا بیشتر طول می کشد.
مرحله کاتاژن - در طول این مرحله انتقال، رشد مو متوقف می شود و از ریشه مو جدا می شود. معمولاً چند هفته طول می کشد.
مرحله تلوژن - در طول این مرحله استراحت، فولیکول مو وارد یک دوره 3 تا 4 ماهه می شود که قبل از تولید یک رشته موی جدید بهبود می یابد.
مرحله اگزوژن - این مرحله به عنوان مرحله ریزش نیز شناخته می شود که در آن موهای قدیمی ریخته می شوند.

انواع ریزش مو

در اینجا خلاصه ای از انواع مختلف ریزش مو آورده شده است:
آلوپسی اینولوشنال: آلوپسی اینولوشن یک بیماری شایع و طبیعی ریزش مو است که با افزایش سن باعث نازک شدن موها می شود.
آلوپسی آندروژنیک: آلوپسی آندروژنیک یک اختلال هورمونی است که منجر به ریزش مو و طاسی می شود. این می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند و معمولاً به دلیل تولید بیش از حد آندروژن در بدن ایجاد می شود. در مردان، این وضعیت منجر به عقب ‌رفتن خط مو می ‌شود، در حالی که زنان تمایل به ریزش مو در سراسر پوست سر خود دارند.
آلوپسی آره آتا: آلوپسی آره آتا یک اختلال شایع مو است که منجر به ریزش موی تکه تکه و ناگهانی می شود. معمولاً موقتی است، اما گاهی اوقات، ریزش مو می تواند در سرتاسر پوست سر رخ دهد و منجر به طاسی شود. ریزش مو ممکن است در چنین مواردی غیر قابل برگشت شود. آلوپسی آره آتا یک اختلال خود ایمنی است.
تلوژن افلوویوم: تلوژن افلوویوم نوعی ریزش مو است که در اثر استرس ایجاد می شود. ممکن است به دلیل استرس فیزیکی مانند بارداری، جراحی و بیماری ها رخ دهد. تا زمانی که عامل استرس دوام می آورد و به خودی خود بهبود می یابد.
آلوپسی یونیورسالیس یا توتالیس: آلوپسی توتالیس وضعیتی است که در آن تقریباً تمام موهای بدن از بین می رود. این یک بیماری بسیار نادر است و تنها یک درصد از کل موارد ریزش مو را تشکیل می دهد.
آلوپسی اسکار: آلوپسی زخمی زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو به دلیل عفونت یا شرایط خاص پزشکی از بین می روند.
آلوپسی های غیر زخمی: آلوپسی های غیر زخمی باعث التهاب یا قرمزی نمی شوند. اکثر اشکال ریزش مو مانند آلوپسی آره آتا، تلوژن افلوویوم، آلوپسی آندروژنتیک و طاسی با الگوی مردانه و زنانه در این دسته قرار می گیرند. شرایط پزشکی مانند بیماری های تیروئید یا اختلالات خودایمنی نیز می تواند منجر به ریزش مو بدون زخم شود. همچنین می تواند یکی از عوارض جانبی افزایش سن در برخی از افراد مسن باشد.
اوفیازیس: در اوفیازیس، ریزش مو در دو طرف سر و پشت به صورت موجی رخ می دهد.
آلوپسی سکه ‌ای منتشر: آلوپسی سکه‌ ای منتشر وضعیتی است که در آن ریزش مو در سرتاسر پوست سر اتفاق می ‌افتد و تارهای موی باقی مانده رنگ خود را از دست داده و خاکستری می ‌شوند. گاهی اوقات به دلیل علائم مشابه با تلوژن افلوویوم اشتباه گرفته می شود.
آلوپسی سیکاتریشیال: در آلوپسی سیکاتریشال فولیکول های مو در اثر التهاب از بین می روند. دو نوع آلوپسی سیکاتریسیال وجود دارد: اولیه، که در آن فولیکول مو دچار التهاب می شود، یا ثانویه، که در آن فولیکول‌های مو به دلیل آسیب‌های اطراف مانند عفونت یا سوختگی آسیب می ‌بینند.
تریکوتیلومانیا: تریکوتیلومانیا یک اختلال روانی است که در آن بیمار ناخودآگاه موهای خود را می شکند یا کنده می کند. در کودکان بسیار شایع است و معمولاً از روی عادت رشد می کنند. با این حال، تریکوتیلومانیا در نوجوانان یا بزرگسالان ممکن است نیاز به مداخله روانپزشکی داشته باشد.
تریکورهکسیس نودوزا: تریکورهکسیس نودوزا به ریزش غیر طبیعی مو در اثر ضربه فیزیکی به تارهای مو اشاره دارد. این می تواند زمانی رخ دهد که مو در برخی نقاط به دلیل حالت دادن بیش از حد گرما، مدل موهای سفت، درمان های شیمیایی و حتی برس زدن شدید، ضعیف یا شکننده شود.
آناژن افلوویوم: آناژن افلوویوم نوعی ریزش مو است که در آن موها در مرحله آناژن یا فاز رشد به سرعت شروع به ریزش می کنند. این یک نوع ریزش موی حاد است که معمولاً توسط داروهای خاص یا شیمی درمانی ایجاد می شود. آناژن افلوویوم برگشت پذیر است و رشد مو یک یا دو ماه پس از حذف عامل ایجاد کننده به حالت طبیعی باز می گردد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در موارد زیر بهتر باشد در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید:
موهای شما به صورت دسته ای می ریزد.
لکه های طاسی قابل مشاهده روی پوست سرتان ایجاد می شود.
قرمزی، خارش یا جای زخم روی پوست سر خود دارید.
شما یک زن زیر 30 سال هستید.
شما زن هستید و همچنین علائم دیگری از عدم تعادل هورمونی، مانند رشد مو در چانه یا سینه، پریودهای نامنظم و صدای عمیق غیرعادی دارید.
کلمه پایانی
ریزش مو یکی از مشکلات رایج بسیاری از افراد در سراسر جهان است. انواع مختلفی از ریزش مو در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود.
گرچه کاهش خط مو معمولاً برای مردان و زنان نگرانی ایجاد می کند، بسیاری از مردم دریافته اند که امیدی وجود دارد. درمان‌ها و روش‌های پزشکی جدید در افق ممکن است به کند کردن روند کاهش خط مو کمک کند.
اکثر انواع ریزش مو برگشت پذیر هستند و در عرض چند ماه قابل درمان هستند. برای تعیین علت دقیق نازک شدن موهای خود با یک متخصص پوست مشورت کنید و به دنبال درمان باشید.

در ادامه بخوانید: چگونه رژیم غذایی بر ریزش مو تأثیر می گذارد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search