خانه داری

غذاهای خطرناک برای سگ ها

غذاهای بد برای سگ ها

غذاهایی که کاملاً برای مصرف انسان مناسب هستند و همچنین حیوانات دیگر ممکن است برای سگ شما سمی و حتی زهردار باشد و تهدیدی جدی برای سلامتی سگ ها باشد. چرا؟ از آنجا که همه حیوانات میزان متابولیسم بسیار متفاوت دارند.

متابولیسم اساسا فرایند تجزیه غذا و تبدیل آن به انرژی است. برخی غذاها می توانند باعث آسیب به سگ ها شوند این بستگی به محتوای غذا دارد اگر حاوی شیرین کننده Xylitol باشد می تواند برای سگ شما مشکلات خاصی را ایجاد کند. در حقیقت، بسیاری از غذای افراد وجود دارد که سگ ها هرگز نباید بخورند. و این فقط به خاطر سنگینی نیست. برخی از غذاها برای سگ ها کاملا خطرناک هستند و برخی از این غذاهای رایج ممکن است شما را متعجب کنند.
لطفا توجه داشته باشید که در حالی که ما غذاهایی که برای سگ ها به طور بالقوه ناایمن هستند ذکر کرده ایم اما غذاهای خاصی وجود دارد که ممکن است از دست بدهیم، بنابراین هر غذایی را برای خوراک سگ خود ایمن در نظر نگیرید زیرا ممکن است در این لیست غذاهایی که برای سگ ها بد است اورده نشده باشد. اگر درباره چیزی که حیوان خانگی شما مصرف کده نگران باشید لطفا سریعاً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

لیستی از غذاها که نباید سگ خود را با آن ها تغذیه کنید

در اینجا فهرستی الفبایی از غذاهایی که نا ایمن و نامناسب برای مصرف سگ هستند که بسیاری از آنها برای سگ ها سمی است آورده می شود.
الکل
دانه های سیب
آووکادو
آب نبات، جویدن آدامس، خمیر دندان و دهانشویه
غذای گربه
شکلات
قهوه، چای و دیگر کافئین
استخوان های پخته شده
ذرت روی چوب ذرت
چربی اضافی
سیر
انگور و کشمش
آبجو
ویتامین های انسانی
کبد
آجیل Macadamia
ماری جوانا
شیر و محصولات لبنی
پیاز و پیاز کوهی
فلفل
خرمالو، هلو و هسته آلو
گوشت خام و ماهی
برگ ریواس و گوجه فرنگی
نمک
قند
توتون و تنباکو
Xylitol
مخمر

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

الکل

الکل می تواند باعث مسمومیت شود عدم هماهنگی، تنفس ضعیف و اسیدیته غیر طبیعی، اما بالقوه حتی سبب کما ویا مرگ می شود.

دانه های سیب

پوشش دانه های سیب برای یک سگ سمی است زیرا آنها حاوی یک ماده شیمیایی طبیعی (آمیگدلین) است که هیدروژن را آزاد می کند. این فقط یک مسئله است اگر مقدار زیادی خورده شود آن را وارد جریان خون می شود.

آووکادو

آووکادو شامل افرین است که می تواند باعث اسهال، استفراغ و احتقان قلب شود. خطرناکترین بخش آوکادو گودال است زیرا خطر خفگی دارد و پر از پرسین است. اگر فکر می کنید سگ شما یک حیوان خانگی آووکادو را مصرف کرده است به دامپزشک مراجعه کنید. اگر سگ شما یک قطعه کوچکی از آوکادو را خورد احتمالاً مشکلی پیدا نخواهد کرد اما مطمئن شوید که سگ خود را نظارت می کنید و برای دامنۀ مراقبت با دامپزشک او تماس بگیرید.

آب نبات، جویدن آدامس، خمیر دندان و دهانشویه

آب نبات نه تنها حاوی قند است بلکه اغلب حاوی زیلیتول است که می تواند منجر به استفراغ، عدم هماهنگی، تشنج و نارسایی کبدی شود.

غذای گربه

غذای گربه شامل پروتئین ها و چربی هایی است که در رژیم غذایی گربه است و برای سگ نیست. میزان پروتئین و چربی در غذای گربه برای سگ شما خیلی زیاد است و سالم نیست. تجویز غذای گربه بیش از حد می تواند موجب ناراحتی معده، چاقی و پانکراتیت شود.

شکلات

شکلات حاوی تئوبرومین و کافئین است که سرعت ضربان قلب و سیستم عصبی را تحریک می کند. بسته به نوع شکلات و مقداری که سگ شما مصرف کرده و وزن سگ شما تعیین می کند که سگ شما ممکن است بیمار باشد (یا بیمار نباشد).
مصرف بیش از حد تئوبرومین و کافئین در شکلات ممکن است منجر به استفراغ، اسهال، بی حسی، افزایش ادرار، لرزش، افزایش ضربان قلب، تشنج و مرگ شود. در زیر لیستی از خطرناک ترین شکلات ها برای سگ ها می باشد:
پودر کاکائو
شکلات بکر شیرین نشده
شکلات نیمه شیرین
شکلات تیره
شیر کاکائو
شکلات سفید
از آنجایی که این مورد معمول خانه ها است و سگ ها بوی و طعم آن را دوست دارد PetMD یک سنجش سمیت شکلات سگ ایجاد کرد تا به شما کمک کند تا چگونگی جذب شکلات سگ خود را مشخص کنید.

قهوه، چای و دیگر کافئین

کافئین برای سگ بسیار خطرناک است و در عرض 1-2 ساعت، سگ شما می تواند بیش فعالی خفیف تا شدید، بی حسی، استفراغ، افزایش ضربان قلب و فشار خون، لرزش، تشنج و مرگ را تجربه کند.

استخوان های پخته شده

خطر این است که استخوان های پخته شده به راحتی می توانند در هنگام جویدن سگ متلاشی شوند. با این حال، استخوانهای خام (نپخته) مناسب برای تغذیه و دندانهای سگ شما هستند.

ذرت با چوب

در حالی که مقادیر کوچکی از ذرت برای سگ قابل مصرف است خوشه ذرت می تواند خطرناک باشد. چوب ذرت می تواند یک خطر خفگی باشد و باعث انسداد روده شود. این می تواند برای سگ شما مرگبار باشد

چربی زائد

پخت و پز با چربی اضافی می تواند باعث پانکراتیت شود

سیر

در حالی که سیر می تواند برای سگ ها بسیار مقرون به صرفه باشد (و حتی برای درمان کلسیم سودمند است)، مقادیر بالاتری نیز ممکن است خطرناک باشد. سیر مربوط به پیاز است که برای سگ ها سمی است زیرا گلبول های قرمز خون سگ را می کشد و باعث کم خونی می شود. علائم ممکن است شامل ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی باشد

انگور و کشمش

انگور و کشمش می تواند نارسایی کلیه را برای سگ ها ایجاد کند. حتی یک مقدار کوچک می تواند یک سگ بیمار ایجاد کند. استفراغ یک علامت اولیه است که به دنبال آن افسردگی و کم انرژی است.

آبجو

یک عنصر در آبجو که می تواند برای سگ شما سمی باشد. مصرف آبجو توسط سگ شما می تواند باعث استفراغ، تنفس تند، افزایش ضربان قلب، تب و حتی مرگ شود.

ویتامین های انسانی

توصیه نمی شود به سگ خود یکی از ویتامین ها یا مکمل های خود را بدهید. ویتامین های انسانی اغلب حاوی 100٪ از مقدار روزانه توصیه شده از مواد معدنی مختلف است. این باعث می شود که بیش از حد یک ماده معدنی برای سگ شما ایجاد شود.
خطرناک ترین ویتامین، ویتامین های قبل از تولد است که دارای دوز بالاتر آهن هستند و می توانند باعث مسمومیت آهن در حیوانات خانگی شوند. اگر سگ شما مقدار زیادی از ویتامین های پریناتال (یا سایر ویتامین ها را با دوز زیاد آهن مصرف می کند) باید بلافاصله دامپزشک او را ببینید.

کبد

در مقادیر کم، جگر عالی است اما از خوردن بیش از حد کبد به سگ خود اجتناب کنید. کبد حاوی مقدار کمی ویتامین A است که می تواند عضلات و استخوان های توله سگ را تحت تاثیر قرار دهد.

آجیل Macadamia

حتی مقدار کمی از آجیل macadamia حتی ممکن است برای سگ شما کشنده باشد. علائم شامل تکان خوردن عضلات، استفراغ، افزایش دما و ضعف پشت پا است. اگر سگ شما شکلات را با آجیل macadamia مصرف کند علائم آن می تواند بدتر شود

ماری جوانا

بسته به میزان مصرف سگ شما را در معرض خطر قرار می دهد اطلاعات زیادی در مورد سگ ها و ماری جوانا وجود ندارد اما آنچه ما می توانیم پیدا کنیم این علائم رایج هستند: زمان پاسخ آهسته، ادرار دردناک، تغییر ضربان قلب، تحریک عصبی، بیش فعالی، کما و حتی مرگ.

شیر و محصولات لبنی

در حالی که دوزهای کوچک نمیتوانند سگ شما را بکشند می توانید برخی از بدبختی های بد و برخی موارد تند و زننده اسهال را ایجاد کنند. شیر و فراورده های لبنی می تواند مشکلات گوارشی و همچنین آلرژی های غذایی را باعث شود.

پیاز و چیپس

مهم نیست که چه نوعی از آنها (خشک، خام، پخته شده، پودر، درون غذاهای دیگر) وجود دارد پیاز بعضی از بدترین مواد غذایی هستند که شما احتمالاً می توانید به توله سگ خود بدهید. آنها حاوی disulfide و sulfoxides (thiosulphate)، که هر دو می تواند باعث کم خونی و آسیب رساندن به سلول های قرمز خون شود.

فلفل

فلفل بل برای خوردن سگ ها مناسب است. سگها گوشتخواران هستند و گوشت را به سبزیجات ترجیح می دهند اما برخی از مزایای سبزیجات وجود دارد. به عنوان مثال، فلفل سبز یک میان وعده کم کالری است که با ویتامین C و بتا کاروتن همراه می شود. اطمینان حاصل کنید که فلفل را به قطعات کوچک تقسیم کنید زیرا پوست بیرونی می تواند سخت و دشوار باشد. پوره کردن یا بخار دادن آنها باعث می شود که آنها مصرف و هضم شوند. همانند بیشتر غذاهای انسانی، از آن غفلت نکنید زیرا بیش از حد می تواند به بیماری منجر شود.

کلوچه، هلو و هسته آلو

دانه ها یا دانه های این میوه ها می توانند مسائل روده ای را در سگ ها ایجاد کنند. علاوه بر این، هسته های هلو و آلو دارای سیانید هستند که برای سگ ها (و افراد) سمی است.

گوشت خام و ماهی

گوشت و ماهی خام می تواند باکتری هایی داشته باشد که باعث مسمومیت غذایی می شوند. علاوه بر این، برخی از ماهی ها می توانند شامل انگل هایی باشند که باعث "بیماری ماهی" یا "بیماری مسمومیت سالمون" می شوند. علائم شامل استفراغ، تب و غدد لنفاوی بزرگ است. ماهی پخته شده کاملا خوب است زیرا انگل در طی فرآیند پخت و پز کشته شده است.

برگ ریواس و گوجه فرنگی

این حاوی اگزالات است که می تواند سبب خارش، استفراغ، اسهال، بی حالی، ضعف، لرزش و ادرار خون شود.

نمک

درست مانند نمک سالم ترین چیز برای انسان ها نیست برای سگ ها حتی کمتر مفید است. بیش از حد ممکن است منجر به مسمومیت با یون سدیم شود که ممکن است باعث استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، افزایش دما، تشنج و حتی مرگ شود.

قند

این امر برای هر غذای حاوی قند اعمال می شود. اطمینان حاصل کنید که علامت حاوی عناصر غذاهای انسانی را بررسی کنید - شربت ذرت (که یک شکل ارزانتر از قند یا شکر است) در این روزها فقط در مورد همه چیز یافت می شود. شکر بیش از حد برای توله سگ شما ممکن است منجر به مسائل دندانپزشکی، چاقی و حتی دیابت شود

توتون و تنباکو

تنباکو حاوی نیکوتین است که می تواند برای سگ ها کشنده باشد. علائم شامل استفراغ، ضربان قلب غیر طبیعی، لرزش و ضعف است. مسمومیت با دخانیات می تواند در عرض 1 ساعت پس از مصرف، خود را نشان دهد

Xylitol

الکل قند موجود در آدامس، آب نبات، محصولات پخته شده و سایر اقلام قندی جایگزین، زایلیتول، در حالی که هیچ آسیب قابل توجهی برای انسان ها ندارد برای سگ بسیار سمی است. حتی مقادیر کمی می تواند سبب کاهش قند خون، تشنج، نارسایی کبد و حتی مرگ توله سگ شما شود

مخمر

در شکم توله سگ شما گسترش پیدا می کند. اطمینان حاصل کنید که آنها هیچکدام را دریافت نکنند در حالی که موارد خفیف باعث ایجاد گاز، فارتینگ و ناراحتی می شود - بیش از حد آن می تواند شکم و روده سگ را پاره کند. خمیر مخمر نیز خطرناک است چرا که آن می تواند ترش شود و سبب تولید الکل می شود که می تواند باعث مسمومیت با الکل شود. 

در ادامه بخوانید: علل و درمان خواب آلودگی سگ | شایع ترین بیماری های سگ: علائم و درمان | بیماریهای سگ

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search