توانبخشی

مراقبت از نوزادان تازه متولد شده توسط والدین برای اولین بار

مراقبت از نوزادان تازه متولد شده

مراقبت از یک نوزاد تازه متولد می تواند برای هر والدینی دلهره آور باشد. برای والدین برای اولین بار با وجود مشاوره و کمک دیگران، معمولاً برای والدین سخت تر است.

با این حال، در اغلب موارد، این امر به معنای حس مشترک و چند اقدام ساده است که اکثر مردم می دانند حتی اگر آنها پدر و مادر نباشند. چند هفته اول زندگی، ظریف ترین است و در حالی که والدین ممکن است بهترین خواسته های فرزند را در قلب داشته باشند توصیه های متضاد و عدم اطمینان می تواند منجر به تصمیمات نادرست شود. در اینجا 8 راهنمایی ساده برای برخی از رایج ترین نکات مهم برای والدین برای اولین بار است.

تغذیه با شیر مادر یا تغذیه شیر پستان با بطری

یکی از مهمترین ملاحظات، تغذیه نوزاد شماست. دیگر هیچ سردرگمی در مورد بهتر بودن شیر مادر و شیرخشک کودک وجود ندارد. ترکیب شیر مادر بهترین گزینه برای تغذیه نوزادان است - شیر پستان انسان، نه شیر گاو. ممکن است همیشه کودک شما شیر مادر را نداشته باشد مخصوصا اگر شما یک مادر کارگر هستید. با این حال، این به این معنی نیست که شما باید از مزایای شیر مادر خلاص شوید. در عوض شما می توانید شیر پستان را با یک پمپ دستی یا پمپ الکتریکی جمع کرده. و ذخیره نمایید و هنگامی که شما در محل کار هستید شیر را می توان گرم کرده و از طریق یک بطری نوزاد تازه متولد شده را تغذیه کرد. در هنگام کار در خانه و یا در آخر هفته، مهم است که شیردهی کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: از کجا بهفمیم شیر پستان مادر برای نوزاد کافی است؟

تمیز کردن ریشه بند ناف

بند ناف نوزاد شما باید روزانه به طور مرتب تمیز شود. نیازی نیست که با اعمال بی ارزش دخالت کنید. این باید در طول تغییرات پوشک و پس از حمام تمیز شود. با وجود اینکه فیبرهای عصبی درد یا خونریزی ندارند بافت بند ناف همچنان مستعد ابتلا به عفونت است. به طور سنتی از الکل برای تمیز کردن استفاده می شود به آرامی آن را بر روی یک سواب پنبه ای ریخته و بر روی ریشه بند ناف بمالید. با این حال، محققان اکنون معتقدند که بهتره کاری به ناف نداشته باشید. و برای دیدن آنچه که او ترجیح می دهید با دکتر فرزندتان صحبت کنید. ریشه ناف باید همیشه خشک نگه داشته شود و از خیساندن نوزاد در یک وان حمام بایستی اجتناب شود.

کودک را گرم نگه دارید اما نه داغ

مهم این است که همیشه کودک را گرم نگه دارید. به یاد داشته باشید که نوزاد از یک محیط بسیار گرم در رحم مادر ظاهر شده است و مکانیزم حرارتی طبیعی آن (کنترل دما) در چند هفته اول زندگی کاملاً کامل نیست. از اتاق دارای تهویه مطبوع که سرد باشد اجتناب کنید و ترموستات اتاق را در دمای راحت گرم نگه دارد. اما سعی کنید از گرم شدن زیاد اجتناب کنید. اغلب والدین بیش از حد به یک کودک لباس ضخیم پوشانده و حتی در یک روز داغ و یا گرم، کودک را به سختی بسته بندی می کنند. این می تواند یک مشکل باشد زیرا ممکن است به بیماری گرمازدگی منجر شود. والدین نیاز به حفظ تعادل بین از دست دادن بیش از حد حرارت بدن و تبدیل شدن به بیش از حد گرم دارند.

تا آنجا که امکان پذیر است اجازه دهید نوزاد بخوابد

نگران نباشید اگر نوزاد شما خیلی خوابیده باشد. نوزادان بین 16 تا 18 ساعت در روز می خوابند. این رفتار خواب برای 3 ماه اول زندگی ادامه دارد هرچند بعد از 2 هفته اول کمی کاهش می یابد. به طور طبیعی این موضوع مربوط به والدین اول است که ممکن است نگران سلامت کودک باشند. پس از همه ما می دانیم که زمانی که ما ناخوش هستیم تمایل به احساس خواب آلودگی و خواب برای ساعت های طولانی تر از نرمال داریم. اما این همیشه برای یک نوزاد تازه متولد شده نیست. در حقیقت این یک دلواپسی است اگر کودک شما چند ساعت بیشتر در روز بخوابد. به طور طبیعی برخی از نوزادان از دیگران فعالتر هستند. اما تا زمانی که کودک شما تغذیه، ادرار کردن، دفع کردن و رشد به طور معمول دارد ساعات طولانی خواب، نباید باعث نگرانی شود.

حمام روزانه همیشه لازم نیست

اکثر ما این را غیر قابل تصور می دانیم که حمام روزانه لازم نیست. اما هنگامی که نوزادان تازه متولد می شود حمام روزانه ممکن است توصیه نشود. از دست دادن حرارت بدن در طول و بعد از حمام بیشتر است. نوزاد برهنه است و انسداد رگ های خونی سطحی باعث می شود که گرما به داخل آب و محیط برسد. در مناطق سردتر در جهان و در زمستان، از دست دادن حرارت بدن می تواند به اندازه کافی قابل توجه باشد که منجر به هیپوترمی شود. مهم است حمام را به اندازه کافی قبل از شروع حمام کودک گرم کنید. آب بسیار داغ نباید استفاده شود بلکه باید حمام را کوتاه نگه داشت. حمام متناوب کودک با اسفنج شستشو ممکن است برای یک نوزاد کافی باشد.

مراقب زردی باشید

زردی نوزادی بیشتر نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما معمولاً زردی فیزیولوژیک است و همیشه علت نگرانی نیست اگر در عرض 10 روز (برای نوزادان کامل) یا 2 هفته (برای نوزادان نارس) رفع شود. زردی که همچنان ادامه دارد ممکن است پاتولوژیک در نظر گرفته شود و اگر به درستی درمان نشود می تواند به عوارض خطرناک منجر شود. بنابراین مهم است که والدین توجه داشته باشند. یرقان یا زردی پوست و سفیدی چشم (اسکلرا) است. اگر در هفته اول یا همچنان در زندگی شروع کاهش نکند با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در حالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند مفید باشد فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد باید در یک مرکز مراقبت سلامت، و تحت نظارت پزشکی انجام شود.

در هنگام دست زدن به کودک پاک باشید

نگهداری بهداشت شخصی در هنگام برخورد با نوزاد تازه متولد مناسب است. اغلب به غیر شستن دست های خود، شما همچنین باید از یک محلول ضد عفونی کننده برای پاک کردن دست ها بلافاصله قبل از حمل یا دست زدن به نوزاد استفاده کنید. والدین می توانند تماس نزدیکی مانند بوسیدن کودک یا دست زدن به چهره کودک داشته باشند. اما ایده آل این است که از ارتباط بسیار نزدیک غریبه ها با کودک جلوگیری کنید مخصوصاً اگر در مورد وضعیت سلامتی آنها مطمئن نیستید. لباس های شما ممکن است با میکروب ها یا آلرژن ها آلوده شوند که ممکن است برای نوزادان مشکل ساز باشد. بهتر است بلافاصله پس از آمدن از محل کار به خانه، قبل از دست زدن به نوزاد، حمام کنید به خصوص اگر شما یک کارمند پزشکی یا یک کارگر مرکز مراقبت روزانه هستید.

اجتناب از سیگار کشیدن در خانه

دود سیگار هر شخص را تحریک می کند. اما به یک کودک تازه متولد شده می تواند اثرات نامطلوب سلامتی داشته باشد. نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار دارند بیشتر احتمال دارد که از آلرژی ها رنج ببرند و عفونت های دستگاه تنفسی آنها را بیشتر در معرض خطر قرار می دهند. در حالت ایده آل، سیگاری هایی در همان خانه که یک کودک زندگی می کنند نباید وجود داشته باشد اما این ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد. حتی اگر یک فرد سیگاری در داخل خانه سیگار نکشد یک مواد شیمیایی از دود سیگار به موها و لباس های شخص می چسبند. یک فرد ممکن است برخی از ترکیبات موجود در دود سیگار را چند دقیقه بعد از سیگار کشیدن بیرون آورد. بنابراین سیگاریها باید حداقل تماس با نوزاد تازه، به ویژه بلافاصله بعد از سیگار کشیدن، را داشته باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search