توانبخشی

روشهای دیالیز کلیه؛ دستگاه و اندیکاسیون استفاده از آن

روشهای دیالیز کلیه

کلیه های ما دو اندام لوبیایی شکل هستند که در زیر قفسه سینه قرار دارند در هر طرف ستون فقرات قرار دارد. آنها مواد زائد و مایع را از بدن حذف می کنند سطح فشار خون را یکنواخت کرده و استخوان ها را قوی نگه می دارند.

آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که شما مقدار مناسب مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم (نمک) را در خون خود دارید. در نهایت، آنها باعث ایجاد هورمون هایی می شوند که در بدن شما باعث ایجاد گلبول های قرمز می شود. یکی از مهمترین عملکرد کلیه ها در یک فرد سالم، فیلتر کردن و حذف مواد زائد مضر از خون است. علاوه بر این، با تنظیم میزان دفع ادرار، کلیه ها می توانند به حفظ تعادل مایع بدن کمک کنند. الکترولیتهای خون مانند سطح سدیم، پتاسیم و بی کربنات توسط کلیه های سالم نگهداری می شوند که همچنین در کنترل فشار خون مهم هستند. با این حال، در شرایطی که کلیه ها قادر به انجام این عملکردها نیستند به این دلیل که فرد در معرض نارسایی کلیه در مرحله نهایی قرار دارد معمولاً دو گزینه وجود دارد: پیوند کلیه یا دیالیز کلیوی، که تحت درمان با جایگزینی کلیوی قرار دارد. دیالیز کار طبیعی کلیه ها را جایگزین می کند بنابراین آن نیز به عنوان درمان جایگزینی کلیه (RRT) شناخته می شود. فردی که 85 تا 90 درصد از عملکرد کلیه خود را از دست داده است نامزد احتمالی دیالیز خواهد بود. تصور می شود حدود 14 درصد از جمعیت ایالات متحده آمریکا دارای بیماری مزمن کلیه (CKD) هستند.

علائم نارسایی کلیه

خون یا پروتئین در ادرار
خون یا پروتئین در ادرار می تواند نشانه نارسایی کلیه باشد.
شکست مزمن کلیه به تدریج اتفاق می افتد. حتی اگر فقط یک کلیه کار می کند یا هر دو، تا حدی کار کند عملکرد کلیه نرمال هنوز امکان پذیر است. این می تواند زمان زیادی باشد تا علائم بیماری کلیوی ظاهر شود.
هنگامی که علائم رخ می دهد آنها اغلب در بین افراد متفاوت هستند و تشخیص نارسایی کلیه به سرعت سخت تر است.
علائم نارسایی کلیه عبارتند از:
خستگی
نیاز به ادرار کردن مکرر، به ویژه در شب
پوست خارش دار
اختلال نعوظ، زمانی که یک مرد مشکل بروز نعوظ دارد
حالت تهوع
تنگی نفس
احتباس آب، منجر به تورم پا، دست و مچ پا
خون در ادرار
پروتئین در ادرار
آسیب ناگهانی می تواند باعث نارسایی کلیه شود. وقتی این کار را می کند علائم تمایل دارند سریعتر ظاهر شوند و سریعتر پیشرفت کنند.
کم خونی در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه رایج است. این می تواند اتفاق بیفتد وقتی سطح اریتروپویتین (EPO) کم باشد. EPO تولید شده توسط کلیه ها است و به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز تولید کند. هنگامی که تعداد گلبولهای قرمز کم است آنمی نامیده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دیالیز چیست؟

کلیه های سالم یک فرد در هر روز حدود 120 تا 150 کیلوگرم خون را فیلتر می کنند. اگر کلیه ها به درستی کار نکنند ضایعات در خون ایجاد می شود. در نهایت، این می تواند منجر به کما و مرگ شود.
علت آن ممکن است یک بیماری مزمن یا بلند مدت باشد یا یک مشکل حاد مانند آسیب یا یک بیماری کوتاه مدت که بر کلیه ها اثر می گذارد.
دیالیز جلوگیری از رسیدن مواد سطحی در خون به سطح خطرناک است. همچنین می تواند سموم یا داروها را از خون در شرایط اضطراری حذف کند.
دیالیز کلیه فرآیندی است که از طریق حذف مواد زائد مضر از خون، عملکردهای کلیه های شکست خورده را انجام می دهد. در بعضی موارد نارسایی حاد کلیه ممکن است دیالیز کوتاه مدت انجام شود در حالی که احتمال بهبود عملکرد کلیه بعد از درمان وجود دارد. دیالیز طولانی مدت در بیمارانی که آسیب ناپذیری به کلیه وجود دارد ضروری است و بنابراین تنها راه حفظ زندگی بدون پیوند کلیه است. با وجود عملکرد نجات دهنده دیالیز، قادر به جایگزینی فعالیت کلیه های سالم نیست. بنابراین سلامت کلی فرد مبتلا به دیالیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد و فقط پیوند کلیه می تواند این را حل کند.
دیالیز ممکن است در هر یک از مکان های زیر انجام شود:
یک واحد دیالیز مستقل یا کلینیک که بخشی از یک بیمارستان نیست،
در یک بیمارستان، یا
در خانه بیمار
بیمار روی دیالیز باید رژیم غذایی خاصی داشته باشد. تغییرات غذایی شامل محدود کردن مقدار مصرف مایع و مصرف رژیم غذایی کم سدیم، پتاسیم و فسفر است. مصرف پروتئین باید کافی باشد اما نه بیش از حد.

بیشتر بدانید: تست میکروآلبومینوری: هدف، روش و نتایج

روش های دیالیز

دیالیز کلیه معمولاً توسط هر دو روش انجام می شود - همودیالیز یا دیالیز صفاقی. روش مورد استفاده برای بیمارانی که نیاز به دیالیز دارند با عوامل مختلفی تعیین می شود. مزایا و خطرات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

همودیالیز

در این روش، مواد زائد سمی، نمک اضافی و آب فیلتر شده و با استفاده از یک دستگاه با استفاده از یک نوع خاص از فیلتر، به نام دیالیزر حذف می شود.

دیالیز صفاقی

در این روش، ازغشای صفاقی (پوشش داخلی شکم) برای فیلتر کردن و از بین بردن مواد زائد مضر، نمک بیش از حد و آب استفاده می کند.

ماشین دیالیز

دستگاه دیالیز، خون یک بیمار را فیلتر می کند و مواد زائد و مایع اضافی را از بین می برد. از طریق فیستول AV، خون از طریق لوله های پلاستیکی به دستگاه دیالیز منتقل می شود. سپس آن را به دیالایزر منتقل می کند که یک کانتور بزرگ است که حاوی هزاران الیاف کوچک است که یک غشای نیمه نفوذ پذیر را تشکیل می دهند که ناخالصی ها را فیلتر می کند. محلول دیالیز تازه (سیال دیالیز) در اطراف فیلترها پمپ می شود در حالی که خون از طریق آن عبور می کند و توسط غشای نازک جدا می شود.
محصولات ضایعات و مایع اضافی از خون از فیبرها در غشاء از محلول دیالیز توسط فرآیند انتشار عبور می کند. محلول دیالیز (dialysate) یا مایع تمیزکننده به حمل مواد زائد و مایع اضافی کمک می کند. سپس دیالیزات مورد استفاده دور انداخته می شود. خون تازه فیلتر شده از طریق یک تله حباب عبور می کند که تضمین می کند که هیچ حباب هوا در خون وجود ندارد. سپس خون به وسیله یک رگ به بدن منتقل می شود.

چگونه dialyzer کار می کند؟

مکانیسم دیالیز ممکن است به نظر پیچیده باشد اما ساده است. این براساس تاثیر انتشار است. سیال دیالیز جسم حل شده (مواد محلول) کمتر از خون دارد. بنابراین مایع، زباله و الکترولیتها از طریق خون به سیال دیالیز (انتشار) به دلیل گرادیان غلظت جریان می یابد. خون و دیالیز شدن سیال به طور مداوم برای بهینه سازی انتشار از خون به مایع و افزایش جریان خون هستند دیالیز کردن سیال یا هر دو می تواند انتشار بیشتر را بهینه سازی کنند.

ترکیب سیال دیالیز چیست؟

سیال دیالیز کننده بسیاری از الکترولیت ها و غیر الکترولیت ها همانند خون دارد. بسیاری از این مواد در مقادیر بسیار پایین تر از خون طبیعی یا خون بیمار مبتلا به اختلال کلیه (خون اورمیک) هستند. اما این مورد برای الکترولیت ها و غیر الکترولیتی ها مانند منیزیم، بی کربنات، لاکتات و گلوکز نیست که ممکن است در همان سطوح خون اورمیک باشد و یا حتی بالاتر از آن باشد که قصد حذف آن نیست. در مقابل، فسفات، اوره، اورات، سولفات و یا کراتینین در مایع دیالیز وجود ندارد زیرا این در خون اورمیک بالا است و قصد دارد تا مقدار زیادی از این مواد را در طول دیالیز حذف کند.

چقدر خون در دستگاه دیالیز و از طریق dialyzer جریان دارد؟

در هر بار در دستگاه دیالیز معمولاً کمتر از 500 میلی لیتر (کمتر از یک پینت) خون وجود دارد. میزان جریان خون در دستگاه ممکن است چند صد میلی لیتر در دقیقه باشد. جریان خون به ورید بیمار یا پیوسته یا متناوب است. خون (لخته) در دستگاه آسیب نمی بیند زیرا مقدار کمی از هپارین (عامل ضد لخته شدن) به آن اضافه می شود که همچنین به جریان خون کمک می کند.

دستگاه دیالیز چقدر کارآمد است؟

ماشین آلات مدرن دیالیز بسیار کارآمد هستند و می توانند در یک دقیقه حدود 100 تا 200 میلی گرم اوره را از خون حذف کنند. این در واقع کارآمدتر از کلیه سالم است که تنها قادر به فیلتر کردن حدود 70 میلی لیتر اوره در دقیقه است. با این حال، کلیه سالم انسان به طور مداوم فعال است در حالی که دیالیز تنها برای چند ساعت 2 تا 3 بار در هفته انجام می شود. علاوه بر این تنظیم مقادیر آب، الکترولیت و غیر الکترولیت با یک دستگاه دیالیز قادر نیست با توانایی کلیه مطابقت داشته باشد زیرا این حالت در وضعیت ثابت شار برای حفظ سطح مطلوب و به همین ترتیب هوموستازیایی است.

اندیکاسیون دیالیز

چه کسی دیالیز نیاز دارد؟
دیالیز ضروری است زیرا به علت عملکرد کلیه بسیار ضعیف، مواد زائد در بدن به اندازه کافی ایجاد می شوند تا تهدید کننده زندگی بیماری باشد. این نارسایی پیشرفته و دائمی کلیه به عنوان مرحله بیماری کلیوی (ESRD) شناخته می شود. درمان جایگزینی کلیه برای حفظ حیات بیمار ضروری است. در حالی که پیوند کلیه ممکن است در بعضی موارد ترجیح داده شود ممکن است و همیشه امکان پذیر نباشد و دیالیز گزینه دیگری باشد. ممکن است پیوند کلیه در صورت امکان ممکن باشد در غیر این صورت ممکن است دیالیز طولانی مدت ضروری باشد.
شاخص های اصلی نارسایی پیشرفته کلیه کراتینین سرم و نیتروژن اوره خون (BUN) است. دیالیز ممکن است زمانی که کلیرانس کراتینین (مقایسه بین سطح کراتینین ادرار و خون) تا 10-12 cc / minute کاهش یابد.
در بعضی موارد دیالیز ممکن است لازم باشد حتی اگر اندازه گیری کراتینین بسیار بالاتر از 10 تا 12 سانتیمتر در دقیقه باشد اما تجمع آب بیش از حد در بدن با تورم مچ پا، مشکل تنفس، فشار خون بالا، تهوع، استفراغ و تمرکز ذهنی پایین
دیالیز معمولاً زمانی لازم است که فقط حدود 10 تا 15 درصد از عملکرد کلیه باقی مانده باشد. این باید آغاز شود قبل از اینکه عملکرد کلیه به وضعیتی بدتر تبدیل شود و عواقب تهدید کننده حیات آشکار ایجاد کند. نارسایی مزمن کلیوی ممکن است ناشی از دیابت ملیتوس (دیابت قند)، فشار خون بالا (فشار خون بالا)، گلومرولونفریت و بیماری کلیوی پلی کیستیک باشد.
دیالیز به طور موقت ممکن است در بعضی موارد نارسایی حاد کلیه انجام شود که در آن انتظار می رود که کلیه ها پس از درمان کافی از عوامل ایجاد کننده مانند حمله قلبی به عمل آورند.

بیشتر بدانید: تفسیر کراتینین بالا

دیالیز موقت

گاهی اوقات دیالیز برای مدت زمان محدودی داده می شود.
افرادی که از دیالیز موقت سود می برند شامل کسانی هستند که:
وضعیت ناگهانی یا حاد کلیه داشته باشید
مصرف مواد سمی یا مصرف بیش از حد دارو
آسیب زایمانی به کلیه داشته باشد
بیماری قلبی مزمن داشته باشد
خطرات و عوارض عبارتند از:
افت فشار خون
گرفتگی عضلات
تهوع و استفراغ
سردرد
درد قفسه سینه
درد پشت
خارش
تب و لرز
در برخی موارد کلیه ها بهبود می یابند و نیازی به درمان بیشتر ندارند.

اثرات جانبی دیالیز کلیوی

افراد وابسته به دیالیز کلیوی ممکن است عوارض زیر را تجربه کنند:
گرفتگی عضلات.
خارش پوست، اغلب بدتر قبل یا بعد از یک روش.
فشار خون پایین، به ویژه در افراد مبتلا به دیابت.
مشکلات خواب، گاهی اوقات به علت خارش، پاهای بیقرار یا شکاف های کوچک در تنفس (آپنه).
حد مایع بیش از، بنابراین بیماران باید مقدار ثابت مایع هر روز مصرف کنند.
عفونت و یا بالون در محل دسترسی برای دیالیز.
افسردگی و نوسانات خلقی.
بیماری کلیوی یک بیماری جدی است. اما دیالیز می تواند سلامتی و عمر طولانی را تا 20 سال یا بیشتر افزایش دهد.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی در اختلال عملکرد کلیه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search