تغذیه

انواع اختلالات خوردن، تأثیرات سلامتی آنها و نحوه کمک گرفتن

انواع اختلالات خوردن

تماشای آنچه می خورید مانند اکثر چیزها، با اعتدال برای شما خوب است. خوردن غذاهای مقوی و احساس راحتی در بدن مطمئناً هدف خوبی است. اما وقتی بیش از حد بر روی آنچه می خورید هنگام غذا خوردن و مقدار غذا خوردن تمرکز کنید تا حدی که زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد و توانایی عملکرد شما را مختل کند.

ممکن است دچار اختلال در خوردن شوید. اختلالات خوردن یک مشکل جدی پزشکی است که در صورت عدم درمان می تواند عواقب طولانی مدت در سلامتی داشته باشد. افراد معمولاً از اختلالات خوردن شناخت كمی دارند و آنها را به عنوان انتخاب های غذایی ناسالم كه داوطلبانه هستند و به راحتی بر آنها غلبه می كنند رد می كنند. اما این خیلی دور از حقیقت است.
انستیتوی ملی بهداشت روان، اختلالات خوردن را کاملاً جدی توصیف می کند و در صورت عدم مدیریت صحیح، احتمالاً کشنده است. آنها رفتارهای ناهنجاری در غذا خوردن هستند که ناشی از یک رابطه مشکل آفرین با غذا است.
بسیاری از عوامل مختلف می توانند شما را به شدت مشغول غذا، وزن بدن و ساختمان بدن خود کنند و زمینه ساز بروز اختلالات خوردن شود. برخی از موارد شایع شامل پرخوری، بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی است.
اختلالات خوردن بسته به هر فرد علائم مختلفی را نشان می دهد. پرخوری، پاکسازی، سوء مصرف ملین، روزه گرفتن برای کاهش وزن، وزن زیاد، ردیابی وسواسی مواد غذایی و ورزش گسترده همه اینها نمونه هایی از روند کسانی است که دچار اختلالات خوردن هستند.
اندازه بدن و جنسیت نیز می تواند در نحوه بروز علائم نقش داشته باشد. به عنوان مثال، بر خلاف باور عمومی، از هر 3 نفر 1 نفر که با اختلال غذا خوردن دست و پنجه نرم می کند مرد است. به دلیل استیگما، مردان در ایالات متحده کمتر به دنبال کمک می روند.
متأسفانه، اختلالات خوردن اثرات مخربی بر تمام اندام ها و سیستم های داخل بدن دارد. آنها نه تنها بر سلامت روان بلکه بر سلامت جسمی نیز تأثیر می گذارند.

رفتار طبیعی خوردن چه هست و چه نیست؟

چگونه می توانید بفهمید که نگرانی شما در مورد رژیم غذایی و شکل بدن شما به یک اختلال خوردن منحرف شده است یا ممکن است از قبل باشد؟ نمی توانید فقط به آینه نگاه کنید. با وجود آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند برای داشتن اختلال در غذا خوردن لازم نیست زن یا لاغر یا چاق باشید. حتی لازم نیست به نظر برسید که هر چیزی اشتباه است.
ایلین فیشمن، یک مددکار اجتماعی بالینی دارای مجوز در شهر نیویورک و مونتکلر، نیوجرسی، که یک دهه را در دوران نوجوانی خود صرف جنگ کرد می گوید: "وزن می تواند شاخصی از یک اختلال در خوردن باشد اما مطمئناً تنها این نیست." و در نهایت بی اشتهایی شدید شما بهبود می یابد.
این تعمیم که اختلالات خوردن بیشتر بر روی زنان جوان، سفید پوست و زندگی خوب تأثیر می گذارد همیشه با واقعیت مطابقت ندارد. دکترTomoko Udo ، نویسنده یک تحقیق در مقیاس گسترده در مورد شیوع اختلالات خوردن که در آوریل 2018 منتشر شد می گوید: "اختلالات خوردن در همه گروه های سنی، طبقات اجتماعی، جنسیت، اندازه ها، سطح تحصیلات و نژادها دیده می شود.
طبق انجمن روانپزشكی آمریكا، شایعترین اختلالات خوردن كه هر دو جنس را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از:
آنورکسیا. این اختلال با کنترل شدید کالری دریافتی، ترس شدید از افزایش وزن و غالباً یک دید غیر واقعی از اندازه و شکل بدن مشخص می شود.
بولیمیا. پرخوری عصبی که به سندرم پاکسازی بیش از حد نیز معروف است پرخوری مکرر و سریع و به دنبال آن پاکسازی برای جلوگیری از افزایش وزن مشخص می شود. پاکسازی ممکن است شامل استفراغ اجباری، ورزش وسواسی و سوء استفاده از ملین ها و ادرار آورها باشد.
اختلال پرخوری افراطی (Binge). این اختلال با غذا خوردن مکرر خارج از کنترل در مدت زمان کوتاه مشخص می شود اغلب تا زمانی که فرد احساس ناراحتی سیری کند. اختلال پرخوری اغلب به دلیل انزجار از خود و خجالت، مخفیانه رخ می دهد. افراد مبتلا به این بیماری پاکسازی نمی کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه های اختلالات خوردن

در صورت مشاهده همکاری ملی اختلالات خوردن، در صورت مشاهده هر یک از این پرچم های قرمز در خود یا یکی از دوستان و یا اعضای خانواده، ممکن است بخواهید با یک متخصص مشورت کنید.
پرهیز از غذاهای مورد علاقه
ترجیح می دهیم به جای غذا با دیگران غذا بخوریم تا هیچ کس نتواند در مورد مقدار کم یا مقدار خوردن قضاوت کند
ورزش بیش از حد؛ به عنوان مثال، برنامه ریزی روز در کار کردن، تعیین اهداف غیر واقعی یا نادیده گرفتن علائم آسیب دیدگی یا خستگی
یافتن عیب بیشتر در بدن یک شخص، یا دیدن اینکه به نظر می رسد بسیار متفاوت از گفته دیگران است
توجه بیشتر به بدن دیگران
به طور منظم از داروهای مهار کننده اشتها، ملین ها، ادرار آورها یا تنقیه استفاده می کنید

برخی از آسیب هایی که در بدن رخ می دهد شامل موارد زیر است:

1. آسیب به سیستم قلبی عروقی

هنگامی که محدودیت شدید کالری اتفاق می افتد بدن شروع به تجزیه عضله برای سوخت می کند. این شامل قلب است که می توان به عنوان یکی از مهمترین عضلات بدن استدلال کرد.
فشار خون شروع به کاهش می کند و نبض نیز کاهش می یابد و بدن مقدار کمی "سوخت" برای عملکرد در اوج عملکرد دارد.
به طور کلی، اختلالات خوردن در اشکال، اندازه ها، سن و جنسیت مختلف وجود دارد.
تأثیر اختلالات خوردن در بدن

2. آسیب عصبی

مغز برای توانایی عملکرد خود به چربی متکی است. نورون های مغز برای ارسال پالس های الکتریکی به عایق کاری نیاز دارند. عایق ناشی از مصرف چربی های سالم است.
وقتی عایق نامناسب روی نورون ها را بپوشاند دست ها، پا، دهان و سایر قسمت های بدن شروع به گزگز می کنند که به آن نوروپاتی نیز می گویند. نوروپاتی در بدن هر شخص متفاوت از اثر "سوزن و سوزن" تا درد و حساسیت بیشتر به دمای گرم و سرد است.

3. آسیب به کلیه ها

کمبود آب بدن یا تغییر شدید تکراری سطح هیدراتاسیون می تواند به کلیه ها آسیب برساند. هرگونه اختلال الکترولیت، که می تواند در اثر بینینگ و پاکسازی ایجاد شود می تواند منجر به تشنج و همچنین گرفتگی عضلانی شدید شود.
سدیم، پتاسیم، کلسیم، بی کربنات و منیزیم همه نمونه هایی از الکترولیت ها هستند که ممکن است در طول روزه داری، تصفیه یا استفاده بیش از حد از ملین تغییر کنند.

4. آسیب به سیستم غدد درون ریز

آخرین سیستم اصلی بدن که تحت تأثیر اختلالات خوردن قرار دارد سیستم غدد درون ریز است که هورمون هایی مانند هورمون های تیروئید، استروژن و تستوسترون را تنظیم می کند. بدن از طریق چربی و کلسترول مصرف شده این هورمون ها را تولید می کند.
کاهش سطح هورمون می تواند منجر به کمبود قاعدگی یا نامنظم شدن آن شود. همچنین می تواند منجر به آسیب استخوان ها مانند پوکی استخوان شود جایی که استخوان دچار شکستگی های کوچک می شود و در نتیجه منجر به شکستگی یا جمع شدن می شود.
در طرف مقابل، binging می تواند به یک پاسخ انسولین ضعیف منجر شود که می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود.
محدودیت شدید کالری منجر به کاهش میزان متابولیسم در حالت استراحت می شود به این معنی که بدن در حالت استراحت کالری کمتری می سوزاند. متابولیسم کند باعث کاهش درجه حرارت مرکزی می شود که منجر به هدر رفتن عضله و هیپوترمی بالقوه می شود. به طور کلی، این عوارض بسیار جدی است و می تواند منجر به آسیب دائمی در بدن شود.

علل و عوامل خطر بی نظمی در خوردن غذا

طبق گفته انستیتوی ملی بهداشت روان، اختلالات خوردن بیماری های پیچیده ای هستند که در اثر تعامل عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، رفتاری، روانی و اجتماعی ایجاد می شوند.
انجمن ملی اختلالات خوردن (NEDA) خاطرنشان می کند به عنوان مثال، داشتن یک پدر و مادر یا خواهر و برادر دارای اختلال در غذا خوردن ممکن است فرد را مستعد ابتلا به یکی از این مشکلات کند. همچنین، ممکن است دچار یک اضطراب یا اختلال افسردگی، یا تجربه یک ضربه، مانند سوء استفاده جنسی شوید. حتی اذیت و آزار در دوران کودکی نیز می تواند خطر شخص را به طرز چشمگیری افزایش دهد

انواع مختلفی از اختلالات خوردن

انواع مختلفی از اختلالات خوردن وجود دارد. سه اختلال شایع خوردن در ایالات متحده، بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و عیاشی هستند.
همیشه بخاطر بسپارید که علائم و نشانه ها ممکن است متفاوت باشند یا به شخص بستگی ندارند.

1. بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی نوعی اختلال در غذا خوردن است که در آن فرد خود را دارای اضافه وزن می داند گرچه در بسیاری از موارد چنین نیست. برخی از علائم شامل محدودیت شدید کالری، توزین وسواسی و بسیاری از طبقه بندی های غذاهای "نامتعارف" است.
این غذاها یا قوانین " نامتعارف " می تواند شامل هرگز نخوردن هر کالری مایع مانند لاته، هرگز بیرون غذا نخوردن در رستوران ها به دلیل عدم کنترل میزان کالری موجود در غذا یا اجتناب از تمام غذاهای حاوی کربوهیدرات، از ترس اینکه همه منجر به افزایش وزن خواهد شد.
علائم دیگر شامل پیگیری بی وقفه کاهش وزن، ترس از افزایش وزن و تحریف بدن است. بدشکلی بدن هنگامی است که فرد نمی تواند به فکر نقص ظاهری خود مانند بررسی منظره بدن در آینه و یا اطمینان از دیگران باشد.
اگرچه واسطه های اجتماعی باعث بدشکلی بدن نمی شوند اما می توانند باعث تحریک آن شوند. مشاهده مداوم زندگی "بی عیب" دیگران باعث شده است که افراد از لحاظ ظاهری احساس نامناسب داشته باشند.
آنورکسیای عصبی از نظر موسسه ملی بهداشت روان بالاترین میزان مرگ و میر را در بین تمام اختلالات روانی دارد.

بیشتر بدانید: 10 نشانه های بی اشتهایی عصبی (اختلالات خوردن)

2. پرخوری عصبی

پرخوری عصبی به عنوان دوره های مکرر بینگ و سپس پاکسازی برای مقابله با مصرف بیش از حد طبقه بندی می شود. پاکسازی از استفراغ، ورزش بیش از حد، استفاده از دیورتیک ها یا روزه داری متفاوت است.
کسانی که از پرخوری عصبی رنج می برند می توانند کم وزن، دارای وزن سالم یا اضافه وزن باشند. علائم شامل آسیب به مینای دندان، اختلال ریفلاکس اسید (همچنین به عنوان GERD شناخته می شود) و تحریک روده در نتیجه سوء مصرف ملین می باشد.
کمبود آب بدن و عدم تعادل الکترولیت ها بیشتر در این طبقه بندی از اختلالات خوردن به دلیل پاکسازی مکرر در بدن دیده می شود.

3. پرخوری افراطی

پرخوری هنگامی است که فرد هنگام غذا خوردن احساسی "کنترل" نمی کند و منجر به خوردن مقدار زیاد می شود. علائم شامل غذا خوردن به تنهایی، احساس شرمندگی از آنچه خورده اید و خوردن مقادیر زیاد در یک دوره کوتاه مدت که حتی گرسنه نیستید.
اگرچه اختلال پرخوری هیچ نوع پاکسازی مانند استفراغ یا ورزش شدید را به دنبال ندارد اما طبق انستیتوی ملی بهداشت روان رایج ترین نوع اختلال خوردن در ایالات متحده است.
کسانی که از اختلال پرخوری رنج می برند اغلب دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. رژیم های مکرر بدون موفقیت در کاهش وزن و احساس شرمندگی بعد از غذا خوردن نیز از دیگر علائم رایج اختلال پرخوری است.

علل اختلالات خوردن

علت خاصی وجود ندارد که سلسله اعمالی منجر به اختلال در خوردن شود.
عوامل مختلفی مانند ژنتیک به طور بالقوه می تواند منجر به اختلالات خوردن شود. با این حال، محققان ژن خاصی را با شواهد کافی به دست نیافته اند که نشان دهد فردی با این ژن احتمال ایجاد اختلال در غذا خوردن بسیار زیاد باشد.
سایر عوامل خطر شامل سلامت بیولوژیکی، روانشناختی و عاطفی است.
طبق اتحاد ملی بهداشت روان، برخی از شرایط سلامتی که ارتباط تنگاتنگی با اختلالات خوردن دارند عبارتند:
اضطراب
افسردگی
وسواس اجباری (OCD)
اختلال شخصیت مرزی (BPD)
اختلالات سو abuse مصرف مواد
شرایط مرتبط و علل اختلالات خوردن

1. عوامل بیولوژیکی

مواد شیمیایی موجود در مغز مانند سروتونین و تریپتوفان می توانند احتمال بروز اختلال غذایی را تحت تأثیر قرار دهند. سروتونین هورمونی است که در رفتار binging در مبتلایان به پرخوری عصبی نقش دارد. افراد مبتلا به این اختلال غالباً از کربوهیدرات ها رنج می برند که قندهایی را در داخل بدن آزاد می کند که در نهایت با طی مراحل چند مرحله ای به تریپتوفان تبدیل می شوند.
بدن سپس از تریپتوفان برای تولید سروتونین، هورمونی که نقش مهمی در تقویت سیری، تنظیم اشتها، کنترل عاطفی، شکل گیری قضاوت و ثبات کلی دارد استفاده می کند. وقتی مغز شما از نظر سروتونین کم باشد بدنبال آن می رود تا بیشتر احساس کند. بنابراین، ولع مصرف کربوهیدرات در پرخوری ممکن است به دلیل سطح پایین سروتونین در مغز ایجاد شود.
محققان دانشگاه پیتسبورگ همچنین دریافتند که کسانی که تحت درمان پرخوری عصبی قرار دارند همچنان دارای مقدار کمی سروتونین هستند. در مورد بی اشتهایی، تحقیقات نشان داده است که کسانی که از بی اشتهایی رنج می برند در واقع تولید بیش از حد سروتونین دارند که به طور بالقوه منجر به استرس و اضطراب می شود.
کورتیزول، هورمونی که هنگام فشار روانی در بدن ترشح می شود هم در کسانی که از بی اشتهایی و پرخوری رنج می برند یافت شده است اگرچه هیچ علتی برای افزایش کورتیزول وجود ندارد زیرا محققان مطمئن نیستند که آیا سطح بالای کورتیزول ناشی از اختلال خوردن است قبل از آن کورتیزول غیرطبیعی است.
لپتین، هورمون پروتئینی که معمولاً به عنوان هورمون سیری شناخته می شود نیز نقش دارد. سیری احساسی "سیری" بعد از غذا خوردن است که به مغز شما علامت می دهد که باید غذا را متوقف کنید. لپتین همچنین سطح انرژی را تنظیم می کند تا به بدن در حفظ وزن بدن کمک کند.
سطح لپتین کسانی که تحت درمان هستند بلافاصله به حالت طبیعی بر نمی گردد زیرا الگوی غذایی متعادل و سالم ایجاد می شود. به طور متوسط، حدود 6 ماه طول می کشد تا سطح لپتین از طریق درمان یاد بگیرد که "سیر" شده اید.

2. ویژگی های شخصیتی

ویژگی های شخصیتی ممکن است عاملی در پیشرفت اختلال خوردن باشد. کمال گرایی و مقایسه با معیارهای جامعه متداول ترین صفات است.
از نظر عاطفی ناپایدار و داشتن تمایلات وسواسی نیز می تواند منجر به ایجاد یک رابطه ناسالم با غذا شود که در نهایت به شکل یک اختلال خوردن در آید. اما به طور کلی، هیچ ترکیبی از خصوصیات رسمی در همه افرادی که با اختلالات خوردن دست و پنجه نرم می کنند وجود ندارد.

3. روابط خانوادگی

روابط خانوادگی همچنین به بروز و پیشرفت اختلالات خوردن کمک می کند.
طبق تحقیق انجام شده توسط مرکز Gulf Bend، زندگی در یک محیط خانوادگی با محافظت بیش از حد، موفقیت یا کمال گرا می تواند احساس خفگی در شما ایجاد کند. استرس مداوم در برآوردن انتظارات غیرمعقول می تواند باعث شود شما سازوکارهای مقابله ای ناسالم، که شامل اختلالات خوردن است را اتخاذ کنید.
دیگر تأثیرات خانوادگی می تواند ناشی از کسانی باشد که دچار هرگونه ضربه روحی مانند سوء استفاده یا زندگی در کنار والدینی که از مواد مانند الکل یا مواد مخدر سوء استفاده می کنند شده اند.
به طور کلی، هیچ علت شناخته شده ای برای اختلالات خوردن وجود ندارد فقط عوامل بالقوه ای هستند که می توانند بر آن تأثیر بگذارند.
آیا هنگام ابتلا به اختلال در خوردن غذا مراجعه به متخصص تغذیه مهم است؟
یک متخصص تغذیه بخش مهمی از بهبود است اما سایر متخصصان سلامت نیز مهم هستند. یک روانپزشک، دندانپزشک، متخصص غدد و سایر متخصصان پزشکی نقش زیادی در بهبود دارند.
داشتن پشتیبانی در زندگی مانند خانواده و دوستانتان که از شرایط شما آگاه هستند و حمایت می کنند نیز بسیار ارزشمند است. اگر برای این کار آماده نیستید یا می خواهید پشتیبانی بیشتری داشته باشید گروه های پشتیبانی حضوری و آنلاین برای پیوستن و حفظ مسئولیت در کل مراحل در دسترس هستند.
انجمن ملی اختلالات خوردن دارای ابزاری برای جستجو در زیر برگه "گروه های پشتیبانی و مطالعات تحقیقاتی" است که به شما امکان می دهد موارد نزدیک خود را پیدا کنید. اعتقاد بر این است که انواع حرفه ای ها برای بهبودی حیاتی هستند اما اولین مرحله تشخیص بیماری است. به این ترتیب، یک تیم پزشکی می تواند محل کار شما را تشخیص دهد و می تواند به بهترین وجه برنامه درمانی را تنظیم کند که نیازهای شما را پشتیبانی کند.

چگونه اختلالات خوردن تشخیص داده می شود؟

پزشکان اغلب اختلالات خوردن را بر اساس علائم و عادات فرد تشخیص می دهند. علاوه بر این، یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت ممکن است یک معاینه بدنی، ارزیابی روانشناختی و آزمایشات دیگر برای بررسی شرایط زمینه ای انجام دهد.
کلینیک مایو خاطرنشان می کند که تشخیص های اختلال خوردن اغلب براساس معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) است که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است.
ارائه دهندگان خدمات بهداشتی معمولاً از نشانه های اختلال در خوردن چشم پوشی می کنند و حتی بسیاری حرف هایی می زنند که می تواند این اختلال را بدتر کند. دکتر نانسی پراداس روان درمانگر در یک عمل خصوصی در بدفورد، ماساچوست، می گوید نپرسیدن از یک بیمار که مقدار قابل توجهی وزن از دست داده است در مورد عادات غذایی خود و در عوض ستایش آنها برای اینکه بالاخره تحت کنترل وزن خود قرار گرفته اند یک سناریو معمول است. بسیاری از پزشکان بدون در نظر گرفتن اینکه چگونه وضعیت روانی بیمار ممکن است بر رفتار غذایی او تأثیر بگذارد برای افسردگی دارو تجویز می کنند.
دلیل اختلالات خوردن به راحتی در شکاف مطب های پزشک ساده است: بر اساس یک نظرسنجی ملی که در ماه مه 2015 منتشر شده است تعداد کمی از پزشکان آموزش های عمیقی در زمینه شناسایی و درمان اختلالات خوردن، حتی در برنامه های پزشکی خانوادگی و روانپزشکی می بینند.
مدت زمان بی نظمی در خوردن غذا
مدت زمان یک اختلال خوردن در افراد مختلف متفاوت است.
مطالعه ای که در فوریه 2017 در مجله روانپزشکی بالینی منتشر شد نشان داد که در حدود دو سوم زنان مبتلا به بی اشتهایی یا پرخوری عصبی در نهایت از اختلال خوردن خود بهبود می یابند. محققان دریافتند بهبودی از پرخوری عصبی سریعتر اتفاق می افتد.

پیش بینی اختلالات خوردن

پیش آگهی فرد به نوع اختلال خوردن، شدت و سایر عوامل بستگی دارد.
کلینیک کلیولند یادآوری می کند: هرچه زودتر یک اختلال غذا خوردن درمان شود نتیجه بهتر خواهد بود.

گزینه های درمان و دارو برای اختلالات خوردن

درمان یک اختلال غذا خوردن معمولاً شامل یک رویکرد تیمی است که شامل پزشکان مراقبت های اولیه، پزشکان بهداشت روان و رژیم درمانی است.
روشهای درمانی خاصی که فرد نیاز دارد به نوع و شدت اختلال بستگی دارد.

روان درمانی

روان درمانی، که به آن "گفتاردرمانی" نیز گفته می شود به کسی که دارای اختلال در خوردن است کمک می کند تا افکار یا عادت های مضر را با عواملی سالم جایگزین کند. شناخت درمانی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که شامل تشویق بیماران به تشخیص عادت های ناسالم و ایجاد مهارت های حل مسئله و مقابله است.

مشاوره تغذیه

متخصصان پزشکی می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه غذایی سالم متناسب با نیازهای فردی خود ایجاد کنید.

داروها

گاهی اوقات، داروها می توانند به کنترل اضطراب، اصرارها یا افکار ناسالم کمک کنند. داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب ممکن است به شخصی که با اختلال خوردن دست و پنجه نرم می کند داده شود.

بستری شدن در بیمارستان

افرادی که به دلیل اختلال در خوردن دچار مشکلات جدی سلامتی می شوند ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشند. بعلاوه، برخی از کلینیک ها برنامه های درمانی فشرده و بیمارستانی را ارائه می دهند.

درمان های جایگزین و مکمل

برخی از انواع داروهای جایگزین می توانند به افراد مبتلا به اختلالات خوردن کمک کنند تا آرام شوند و استرس را کاهش دهند. کلینیک مایو یادداشت می کند یوگا، ماساژ، مدیتیشن و طب سوزنی از روش های درمانی رایج است.

پیشگیری از اختلالات خوردن

هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از اختلال در خوردن وجود ندارد اما طبق NEDA، یک فرد ممکن است توانایی کاهش خطر خود را داشته باشد با استفاده از:
یادگیری در مورد نشانه ها، علائم و خطرات
پرهیز از رژیم های غذایی ناگهانی و رفتارهای ناسالم کاهش وزن
از گفتگوی منفی خودداری کنید و یاد بگیرید که از عملکرد بدن قدردانی کنید
در صورت مشکل ساز بودن رفتارها، به دنبال کمک باشید

عوارض اختلالات خوردن

اگرچه بسیاری از افرادی که درگیر یک اختلال غذا خوردن هستند در خارج عملکرد بسیار بالایی دارند در محل کار و خانه، در داخل بدن عالی هستند اما بدن آنها دچار بحران است. برخی سرانجام کاملا بهبود می یابند. دیگران دوره های بهبودی و عود را طی می کنند. و برخی به طور مزمن بیمار می شوند یا می میرند.
طبق NEDA، اختلالات خوردن بیشترین میزان مرگ و میر را در بین بیماری های روانپزشکی دارند. تقریباً 20 درصد افراد مبتلا به اختلالات خوردن سرانجام در اثر عوارضی مانند ضربان قلب نامنظم یا بسیار کم (آریتمی)، ایست قلبی ناگهانی، بیماری شدید کبد یا خودکشی می میرند.
حتی کسانی که زنده مانده اند ممکن است با مشکلات جدی سلامتی روبرو شوند از جمله:
از دست دادن غیرقابل برگشت استخوان
از دست دادن و ضعف عضله، از جمله در عضله قلب
کم خونی
کم آبی شدید، که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود
خشکی پوست و ریزش مو
هضم کند (گاستروپارزی)
غش، خستگی و ضعف کلی
بی نظمی در قاعدگی یا از دست دادن میل جنسی
افسردگی
حرف آخر
اختلالات خوردن با وجود سن، جنس، عوامل اقتصادی و سن در هر کسی رخ می دهد. این اختلالات یک انتخاب نیستند از درخواست کمک حرفه ای و یا سهم تلاش عزیزان خود نترسید.

در ادامه بخوانید: 6 نوع شایع اختلالات خوردن (و علائم آنها)

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search