تغذیه

آیا چاقی ژنتیکی است؟

چاقی ژنتیکی

چاقی تنها به دلیل عوامل ژنتیکی نیست ژنتیک می تواند در ابتلا به چاقی نقش داشته باشد. مطالعات دوقلو نشان داده است که وراثت‌پذیری چاقی تقریباً 40 تا 75 درصد است. تا 500 ژن مرتبط با چاقی در انسان شناسایی شده است.

اگرچه شواهدی برای ارتباط ژنتیکی با چاقی قوی است، اما سهم ژن ها در چاقی اندک در نظر گرفته می شود. اعتقاد بر این است که عوامل محیطی مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی تأثیر بیشتری بر چاقی نسبت به ژنتیک به تنهایی دارند.
این مقاله به ارتباط بین ژن ها و چاقی، ژن ها و وراثت، عوامل خطر شناخته شده، بیماری های همراه و چاقی و آنچه باید روی آن تمرکز کرد، بحث خواهد شد.
ژن و چاقی: پیوند ژنتیکی؟
آیا همه افراد چاق پیوند ژنتیکی دارند؟
ژن های صرفه جو
اپی ژنتیک
چاقی ارثی
چاقی سندرمی
عوامل خطر شناخته شده مرتبط با چاقی
بیماری های همراه و چاقی
چگونه با افزایش سطح چاقی مبارزه کنیم؟

ژن و چاقی: پیوند ژنتیکی؟

وضعیت وزن والدین در میانسالی می تواند بر وزن فرزندشان در همان سن تأثیر بگذارد.
اگر والدین هر دو در یک سن چاقی داشته باشند، احتمال ابتلا به چاقی در میانسالی در فردی شش برابر بیشتر است.
ژن‌ها نقش دارند، اما عوامل دیگری مانند عادت‌های غذایی و فعالیت بدنی خانواده و نژادپرستی و تبعیض نیز دخیل هستند.
یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به چاقی در میانسالی تحت تأثیر این است که آیا والدین شما در همان سن چاقی داشته اند یا خیر.
در یک مطالعه چند نسلی در نروژ، محققان دریافتند که اگر والدین هر دو در آن سن چاقی داشته باشند، شش برابر بیشتر احتمال دارد که در میانسالی با چاقی زندگی کنند.(1)
اگر فقط یکی از والدین در میانسالی چاقی داشت، خطر چاقی بیش از سه برابر بیشتر بود.
ماری میکلسن، نویسنده این مطالعه، از دپارتمان پزشکی اجتماعی دانشگاه UiT Arctic می‌گوید: «تحقیقات قبلی ارتباط قوی بین وضعیت چاقی والدین و فرزندانشان را نشان می‌دهد، اما مطالعات کمی بررسی کرده‌اند که آیا این انتقال بین نسلی چاقی در دوران نوجوانی و بزرگسالی ادامه دارد یا خیر. از نروژ، ترومسو، نروژ، در یک نسخه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

او گفت: "ما علاقه مند بودیم که چگونه BMI والدین با BMI فرزندانشان مرتبط است، زمانی که فرزندان به سن بلوغ رسیده اند و برای مدت طولانی دور از خانه زندگی می کنند."

این مطالعه در ماه می در کنگره اروپایی چاقی در ونیز اتریش ارائه خواهد شد. هنوز در یک مجله معتبر منتشر نشده است، بنابراین نتایج را باید با احتیاط مشاهده کرد.
تحقیقات نشان می دهد که چاقی ناشی از تعامل بین عوامل زیستی محیطی و ذاتی است
تأثیرات ژنتیکی خاص چاقی هنوز در حال بررسی است، اما تا 500 ژن خاص با چاقی مرتبط است. این ژن ها می توانند بر عواملی مانند:
نحوه ذخیره چربی در بدن
متابولیسم مواد مغذی

سیگنال هایی برای احساس سیری
تمایل به بی تحرکی بیشتر
سطوح گرسنگی
هوس غذایی
تمایل به خوردن به عنوان مکانیزم مقابله با استرس
همچنین به نظر می رسد نرخ بالایی از وراثت با برخی معیارهای چاقی وجود دارد، مانند:
شاخص توده بدنی (BMI)
نسبت دور کمر به باسن
ضخامت پوست
ژن ها به تنهایی چاقی را تعیین نمی کنند، همانطور که میزان چاقی در دهه های اخیر افزایش یافته است. این افزایش خیلی سریع اتفاق افتاده است که صرفاً توسط ژنتیک قابل توضیح نیست
بیشتر موارد چاقی به عنوان چاقی چند ژنی در نظر گرفته می شود، به این معنی که عوامل ژنتیکی متعدد به جای هر ژن به تنهایی نقش دارند.
ژنتیک به عنوان عامل چاقی در نظر گرفته نمی شود. بلکه می توانند برخی افراد را مستعدتر به آن کنند. این بدان معناست که ژن‌هایی که به آن‌ها منتقل می‌شوند می‌توانند به دلیل تأثیر و تعامل با عوامل محیطی، مانند الگوهای غذا خوردن و فعالیت بدنی، باعث افزایش وزن (یا کاهش آن در کاهش وزن) بیشتر از دیگران شوند.

آیا همه افراد چاق پیوند ژنتیکی دارند؟

نه همه افراد دارای استعداد ژنتیکی چاقی ندارند و نه همه افراد دارای استعداد ژنتیکی قوی برای چاقی.
اگر بیشتر یا همه موارد زیر در مورد شما صدق می کند، ژن ها به احتمال زیاد نقش مهمی در چاقی یا اضافه وزن شما دارند:
شما در بیشتر عمر خود اضافه وزن داشته اید یا چاقی داشته اید.
شما حداقل یکی از والدین یا چندین خویشاوند خونی دیگر دارید که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند.
حتی با چندین ماه فعالیت بدنی و یک برنامه غذایی کم کالری در کاهش وزن مشکل دارید.
افرادی که دارای استعداد ژنتیکی قوی برای چاقی هستند، اغلب کاهش وزن یا حفظ وزن خود را با چیزی که برخی آن را اراده محض می دانند، دشوار می دانند. آنها اغلب به کمک یک ارائه دهنده مراقبت های سلامتی نیاز دارند و ممکن است به درمان هایی مانند داروها یا جراحی کاهش وزن نیاز داشته باشند.
اگر بیشتر یا همه موارد زیر وجود داشته باشد، ممکن است عوامل ژنتیکی نقش کمتری در چاقی یا اضافه وزن شما داشته باشد:
در دسترس بودن غذا به شدت بر شما تأثیر می گذارد
شما نسبتاً اضافه وزن دارید، اما با پیروی از یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی معقول می توانید وزن خود را کاهش دهید
پس از کاهش وزن، در طول فصل تعطیلات تمایل به بازیابی آن دارید، گاهی اوقات مشکلات روانی یا اجتماعی را تجربه می کنید، یا بعد از تغییر عادات غذایی یا ورزش خود.
چندین مطالعه نشان داده اند که اتخاذ شیوه هایی مانند فعالیت بدنی می تواند استعداد ژنتیکی را خنثی کند.
یک مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگانی که از نظر جسمی فعال بودند، چه استعداد ژنتیکی برای چاقی داشته باشند چه نداشته باشند، BMI یکسانی داشتند. تحقیقات دیگر نشان داده است که افرادی که دارای یکی از ژن های اصلی مرتبط با چاقی هستند، در مقایسه با افرادی که این ژن را ندارند، در معرض خطر بیشتری برای چاقی قرار دارند، اما افرادی که دارای این ژن هستند و فعال بوده اند، 30 درصد کمتر از افرادی که دارای این ژن هستند، در معرض خطر چاقی قرار دارند. حامل واریانت ژن بودند و فعال نبودند.

چاقی چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟

ژن های صرفه جو

حدود 85 درصد از افراد دارای ژن های به اصطلاح صرفه جویی هستند. این ژن‌ها برای اجداد ما مفید بودند، زیرا به مردم کمک می‌کردند انرژی خود را حفظ کنند و چربی بدن را ذخیره کنند تا در مواقعی که غذا کمیاب بود زنده بمانند. احتمال زنده ماندن افراد دارای این ژن‌ها بیشتر از افراد بدون آن بود، به این معنی که این ژن‌ها به ژن‌های مورد علاقه تبدیل شدند و باعث می‌شود افراد دارای این ژن‌ها بهتر بتوانند زنده بمانند و تولید مثل کنند.
اکنون، غذا به راحتی در دسترس است، مردم نیازی به صرف انرژی برای شکار یا برداشت آن ندارند، و دیگر به آن ژن‌های صرفه‌جویانه نیازی نیست. متأسفانه، تکامل ژنتیکی بسیار کندتر از سازگاری محیطی ما حرکت می‌کند، بنابراین این ژن‌ها و دستورالعمل‌های آن‌ها برای ذخیره‌سازی چربی حتی در مواقع غیرضروری باقی می‌مانند.

اپی ژنتیک

ژن‌های فرد در زمان لقاح مشخص می‌شوند و برای زندگی تعیین می‌شوند، اما فعالیت ژن‌ها اینطور نیست. نحوه بیان ژن ها (فرآیندی که در آن اطلاعات رمزگذاری شده یک ژن به یک تابع تبدیل می شود) می تواند تحت تأثیر سیگنال های محیطی، از جمله ژن هایی که بر تنظیم وزن تأثیر می گذارند، باشد.
این "برنامه ریزی" در رحم اتفاق می افتد. به عنوان مثال، اگر یک فرد باردار کمبود غذا را تجربه کند، احتمال اینکه کودک او کوچک باشد، بیشتر است، اما اگر بعد از تولد غذا در دسترس باشد، نوزاد می تواند مقادیر زیادی چربی اضافه کند و احتمال چاقی بیشتر شود.

چاقی ارثی

در بیشتر مواقع، بسیاری از ژن ها با عوامل محیطی تعامل دارند تا بر چاقی تأثیر بگذارند، اما به ندرت می توان الگوی واضحی از چاقی ارثی یافت. این چاقی تک ژنی نامیده می شود و توسط یک گونه از یک ژن ایجاد می شود
تغییرات ژنتیکی پرخطر در حدود 24 ژن به عنوان عامل چاقی تک ژن شناخته شده است.
چاقی تک ژنی دارای ویژگی های زیر است:
نادر است.
معمولاً زودرس و شدید است.
این شامل حذف های کروموزومی کوچک یا بزرگ یا نقص های تک ژنی است.
این در الگوی مندلی به ارث می رسد، به معنای الگوی توارثی یک ژن (دو آلل)، با صفات غالب و مغلوب.
ممکن است ناشی از جهش های خود به خودی در ژن های منفرد باشد
این شامل جهش‌هایی در ژن‌هایی است که نقش اساسی در کنترل اشتها، دریافت غذا و هموستاز انرژی دارند، عمدتاً در ژن‌هایی که برای هورمون لپتین، گیرنده لپتین، پرو-اپیوملانوکورتین (POMC) و گیرنده ملانوکورتین-4 (MC4R) کد می‌کنند.
فردی که قبل از 2 سالگی دچار چاقی شدید می شود باید تحت غربالگری قرار گیرد تا موارد زیر را بررسی کند:
کمبود لپتین
کمبود POMC
کمبود MC4R

چاقی سندرمی

چاقی سندرمی شکل نادری از چاقی است که بخشی از ویژگی‌های بالینی متعددی مانند تاخیر شناختی، ناهنجاری‌های خاص اعضای بدن و ویژگی‌های بدشکلی است.
برخی از نمونه های چاقی سندرمی ناشی از نقص کروموزومی عبارتند از:
سندرم پرادر ویلی
سندرم داون
سندرم باردت – بیدل
سندرم X شکننده
سندرم آلستروم
سندرم کورنلیا دی لانگ
استئودیستروفی ارثی آلبرایت
سندرم WAGR

علل اصلی چاقی چیست؟

عوامل خطر شناخته شده مرتبط با چاقی

علاوه بر ژنتیک، عوامل زیادی بر تنظیم وزن تأثیر می‌گذارند و می‌توانند با چاقی مرتبط باشند. اعتقاد بر این است که بسیاری از این تأثیرات نقش مهمی در افزایش اخیر نرخ چاقی دارند.
برخی از این عوامل عبارتند از:
عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت: اینها شرایطی هستند (که در آن افراد زندگی می کنند، کار می کنند، یاد می گیرند و بازی می کنند) که از سلامت حمایت می کنند (یا حمایت نمی کنند)، مانند مقرون به صرفه بودن و دسترسی به گزینه های غذایی مغذی، حمایت های اجتماعی و همسالان، بازاریابی و تبلیغات، طراحی جامعه و سیاست هایی که آنها را تعیین می کند. همچنین شامل غذا، نوشیدنی و فعالیت بدنی ارائه شده توسط مراکز دوران کودکی، مدارس یا جوامع می شود که بر الگوهای غذا خوردن و فعالیت تأثیر می گذارد.
بیماری ها: برخی از بیماری ها ممکن است باعث افزایش وزن شوند، مانند بیماری کوشینگ.
داروها: برخی داروها مانند استروئیدها و برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است منجر به افزایش وزن شوند
افزایش مصرف غذا یا کالری: افزایش وزن تحت تأثیر عواملی مانند در دسترس بودن اخیر غذا در تمام ساعات و هجوم غذاهای بسیار فرآوری شده، فست فودها و نوشیدنی های پر قند (همراه با کمپین های بازاریابی که آنها را تبلیغ می کنند) است.
کاهش فعالیت بدنی: این امر تحت تأثیر افزایش فعالیت‌های کم تحرک، مانند زمان تماشای صفحه نمایش است. کاهش فعالیت بدنی در کودکان به ویژه مورد توجه قرار گرفته است.
قرار گرفتن در معرض درون رحمی: به این برنامه ریزی جنینی نیز می گویند. استعمال دخانیات والدین در دوران بارداری و دیابت حاملگی می تواند خطر ابتلای نوزادان به اضافه وزن را در آینده افزایش دهد.
تغذیه نوزاد: نوزادانی که بیش از سه ماه از شیر مادر تغذیه می‌کردند کمتر از کودکانی که بیش از سه ماه از شیر مادر تغذیه نمی‌کردند در دوران نوجوانی چاقی داشتند.
محیط چاق زا: شیوه زندگی بسیاری از افراد تشویق به خوردن بیشتر و ورزش کمتر و همچنین تاثیر بر خواب و استرس می شود. همچنین تحت تأثیر عواملی مانند افزایش در دسترس بودن غذا، افزایش اندازه وعده‌ها و فرصت‌های کمتر برای حرکت فیزیکی است.
کمبود خواب: کمبود خواب کافی می تواند هورمون های کنترل گرسنگی و اشتها را مختل کند.
استرس: استرس می‌تواند بر رژیم غذایی و اشتها تأثیر بگذارد و منجر به افزایش مصرف غذا و خوردن غذاهای راحت‌تر کم‌مغذی شود.
عادات دوران کودکی: خوردن منظم غذاهای کم‌مغذی (مانند غذاهای بسیار فرآوری شده یا نوشیدنی‌های شیرین)، و یا درگیر شدن در فعالیت‌های کم تحرک به جای فعالیت‌های فیزیکی فعال می‌تواند الگوهایی را ایجاد کند که تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. تشویق یا وادار کردن کودکان به خوردن بیشتر هنگامی که نشان می‌دهند کارشان تمام شده است نیز می‌تواند توانایی آنها را برای گوش دادن به سیگنال‌های گرسنگی و سیری مختل کند.
رفتارهای آموخته شده در مورد غذا: این رفتارها شامل استفاده از غذا به عنوان پاداش، برای راحتی یا به عنوان ابراز عشق است.
چه چیزی با چاقی در حال توسعه قابل کنترل است و چه چیزی قابل کنترل نیست؟
ما نمی توانیم داشتن تمایل ژنتیکی به چاقی را کنترل کنیم. ما نمی توانیم گذشته خود را کنترل کنیم. ما همچنین نمی‌توانیم هر جنبه از محیط خود را که بر تنظیم وزن تأثیر می‌گذارد، کنترل کنیم.
بسیاری از بزرگسالان مبتلا به چاقی دارای الگوهای غذایی طولانی مدت، ورزش، خواب، استرس و دیگر الگوهایی هستند که به افزایش وزن کمک کرده است و تغییر آنها ممکن است سخت باشد.
افراد می توانند بر عادات سبک زندگی خود کنترل داشته باشند. توسعه و پایبندی به شیوه های زندگی سالم، مانند خوردن غذاهای مغذی مختلف و ورزش فراوان، می تواند دشوار باشد، اما در کنترل ما است.
اگر می‌خواهید این تغییرات را ایجاد کنید، اما مشکل دارید یا نمی‌دانید از کجا شروع کنید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های سلامت خود صحبت کنید یا با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

بیماری های همراه و چاقی

همه افراد مبتلا به چاقی به مشکلات سلامتی قابل توجهی مبتلا نمی شوند، اما چاقی می تواند خطر نگرانی های برای سلامتی مانند:
فشار خون بالا
کلسترول بالا
بیماری عروق کرونر قلب
دیابت نوع 2
سکته
مشکلات تنفسی، مانند آسم
آپنه خواب
مشکلات مفصلی مانند آرتروز
درد یا ناراحتی اسکلتی عضلانی
برخی سرطان ها مانند سینه و روده
سنگ کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا
مشکلات روانی، مانند افسردگی و اضطراب
عزت نفس پایین
کیفیت زندگی پایین تر
مرگ زودرس
مشکلات اجتماعی (در کودکان)
آترواسکلروز (رسوبات چربی که عروق را باریک می کند)
بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
کاهش باروری
بیماری کبد
بیماری کلیوی
عوارض بارداری، مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی
اکنون روی چه چیزی تمرکز کنیم
درمان چاقی تا حد زیادی بر روی ژنتیک متمرکز نیست. استراتژی‌های درمان چاقی در درجه اول عوامل محیطی، اجتماعی و رفتاری را هدف قرار می‌دهند، مانند:
خوب غذا خوردن: بر انواع میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و لبنیات کم چرب تاکید کنید. مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی قندهای اضافه شده، چربی های اشباع یا ترانس یا سدیم را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر به دستورالعمل‌های غذایی برای آمریکایی‌ها و تغذیه سالم برای داشتن وزن سالم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) مراجعه کنید.
فعالیت بدنی: به عنوان یک دستورالعمل کلی، کودکان 3 تا 5 ساله باید در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند، کودکان 6 تا 17 ساله حداقل به یک ساعت فعالیت بدنی متوسط تا شدید در روز نیاز دارند و بزرگسالان به 150 دقیقه فعالیت بدنی نیاز دارند.
خوب خوابیدن: نوجوانان به هشت تا 10 ساعت خواب در هر شب نیاز دارند و بزرگسالان به هفت ساعت یا بیشتر نیاز دارند. مطمئن شوید که خواب با کیفیت و همچنین خواب کافی دارید. ارزیابی خواب را در نظر بگیرید، به خصوص اگر علائم آپنه خواب (مانند خروپف) دارید.
گاهی اوقات، تغییر سبک زندگی ممکن است برای کاهش وزن کافی نباشد و آن را در درازمدت به طور موثر حفظ کند. برای چاقی شدید، جراحی چاقی با پیگیری طولانی مدت موفق ترین درمان است. اگر فکر می کنید این جراحی ممکن است برای شما مفید باشد، با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود صحبت کنید
اگر افراد متوجه شدند که علیرغم تلاش مداوم برای حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش به وزن مطلوب خود نمی رسند، توصیه می شود با یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت مشورت کنند. شرایط پزشکی زمینه ای می تواند مانع کاهش وزن شود، حتی زمانی که افراد از یک سبک زندگی سالم پیروی می کنند.

چگونه با افزایش سطح چاقی مبارزه کنیم؟

به دلیل ماهیت پیچیده چاقی، یک رویکرد سلامت عمومی گسترده با تمرکز بر پیشگیری در میان کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مورد نیاز خواهد بود.
دکتر ورونیکا جانسون، استادیار طب داخلی عمومی در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن گفت: «با توجه به [یافته‌های] یک مطالعه، تمرکز باید بر کاهش احتمال ابتلای کودکان مبتلا به چاقی به این بیماری در بزرگسالی باشد.
او گفت: «با این حال، این نابرابری فعلی را که در آن کودکان سیاه‌پوست و لاتین تبار [به طور نامتناسبی] تحت تأثیر این بیماری قرار دارند، برطرف نمی‌کند».
بر اساس داده‌های منبع مورد اعتماد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در سال 2020، نرخ چاقی در ایالات متحده در میان کودکان اسپانیایی تبار 26.2 درصد، در میان کودکان سیاه پوست 24.8 درصد و در میان کودکان سفیدپوست 16.6 درصد بود.
علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که نژادپرستی و تبعیض، و استرس ناشی از آن‌هایی که می‌توانند کل جوامع را برای نسل‌ها تحت تأثیر قرار دهند، خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهند.
جانسون گفت: بنابراین «نیاز به تلاش‌های [مداوم] نه تنها برای رسیدگی به شیوع کلی چاقی، بلکه تمرکز بر جمعیت‌هایی که بیشتر به کمک نیاز دارند، وجود دارد».
علاوه بر این، او توصیه می کند که والدین در مورد گزینه های درمانی موجود برای مدیریت وزن خود و فرزندشان بیاموزند.
این امر به ویژه با توجه به اینکه چاقی خطر بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر از جمله دیابت نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و انواع خاصی از سرطان را افزایش می دهد بسیار مهم است.
او گفت، با این حال، علی رغم توصیه های اخیر آکادمی اطفال آمریکا، هنوز مقاومت در برابر استفاده از گزینه های درمانی در کودکان مانند داروها و جراحی چاقی وجود دارد.
او گفت: «در این مورد، مداخلات سبک زندگی برای مدیریت وزن ضروری است. والدین باید درباره تغذیه سالم، افزایش فعالیت بدنی و کاهش زمان تماشای صفحه نمایش با [کودکان] مشورت کنند.»
خلاصه
چاقی دارای پیوندهای ژنتیکی است، اما در بیشتر موارد، ژن های فردی مرتبط با چاقی نقش جزئی در ایجاد چاقی دارند.
ژنتیک می تواند افراد را مستعد ابتلا به چاقی کند. این بدان معناست که احتمال افزایش وزن و کاهش وزن آنها بیشتر است، اما لزوماً به این معنی نیست که اضافه وزن یا چاقی پیدا می کنند.
چاقی معمولاً نتیجه تعامل بین چندین عامل از جمله ژنتیک، محیط و رفتار است.
چاقی با چندین بیماری همراه از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و آپنه خواب مرتبط است.
درمان چاقی بر تغییرات سبک زندگی و رفتاری مانند تغذیه سالم، فعالیت بدنی و خواب با کیفیت متمرکز است. چاقی شدید را می توان به طور موثر با جراحی چاقی درمان کرد. 

چاقی در کودکان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search