رژیم غذایی

علل اصلی چاقی چیست؟

علل اصلی چاقی

شواهد تأثیرات منفی چاقی بر سلامتی زنان بسیار زیاد و غیرقابل انکار است. چاقی، به ویژه چاقی شکمی، در سندرم متابولیک اساسی است و به شدت با سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS ) در زنان ارتباط دارد.

زنان چاق به ویژه به دیابت حساس هستند و دیابت نیز به نوبه خود زنان را در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (CVD) قرار می دهد. چاقی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به چندین سرطان عمده در زنان، به ویژه سرطان پستان و سرطان آندومتر را افزایش می دهد. اضافه وزن و چاقی با افزایش مرگ و میر با هر عللی در زنان و مردان ارتباط دارد و با افزایش وزن خطر مرگ افزایش می یابد. مهار همه گیری چاقی و دیابت، نه تنها تغییر رژیم و سبک زندگی در سطوح فردی بلکه تغییر در سیاست، محیط جسمی و اجتماعی و هنجارهای فرهنگی را نیز می طلبد.
چاقی و دیابت در ایالات متحده به نسبت همه گیری رسیده است. طبق جدیدترین داده های سیستم نظارت بر فاکتورهای رفتاری (BRFSS) ، 20.2٪ از مردان (19.6 میلیون) و 19.4٪ از زنان (19.2 میلیون) از نظر بالینی چاق بودند (شاخص توده بدنی [BMI] – 30 کیلوگرم / مترمربع) و 6.5٪ از مردان (6.3 میلیون) و 8.2٪ از زنان (8.7 میلیون) گزارش داده اند که به دیابت مبتلا شده اند. چاقی و دیابت نوع 2 به ویژه برای سلامت زنان مضر است. خانمهایی که میزان چاقی شکمی بالاتری دارند به خصوص در معرض دیابت نوع 2 حساس هستند و زنان دیابتی نسبت به مردان دیابتی، خطر نسبی نسبتاً بالایی از بیماری عروق کرونر قلب (CHD) دارند.
چاقی در دهه های اخیر به عنوان یک اختلال بهداشت جهانی مطرح شده است و شیوع فزاینده ای در بین نسل های جوان مشاهده شده است.
چاقی نتیجه مصرف کالری بیشتر از آن است که بدن شما بطور منظم متابولیزه یا از آن استفاده کند. این کالری های بلااستفاده به عنوان چربی ذخیره می شوند و به مرور زمان منجر به افزایش بیش از حد وزن می شوند.
هر فرد کالری مورد نیاز دیگری دارد که بستگی به نوع بدن و میزان فعالیت آنها دارد.

دلایل عمده چاقی

چاقی نوعی اختلال جدی در سلامتی است که می تواند به دلیل:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. تاریخچه خانواده

چاقی می تواند نوعی بیماری ارثی باشد که به نسل ها منتقل می شود. اگر والدین یا برخی نزدیکانتان چاق هستند احتمال ابتلا به آن نیز زیاد است.
به عبارت دیگر، فردی که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی است بیشتر از کسی که چنین سابقه خانوادگی نداشته باشد تحت تأثیر آن قرار می گیرد.

2. محیط و سبک زندگی

غذاهای ناسالم و عادات سبک زندگی، در صورت پایداری طولانی مدت، می توانند به عنوان چاقی و علائم مرتبط با آن باشند.
به دلیل عوامل سبک زندگی زیر ممکن است دچار چاقی شوید:
برنامه کاری سخت و زندگی شخصی که جایی برای ورزش نمی گذارد.
زنجیره های غذایی مکرر که به غذاهای آشغال و فرآوری شده با کالری بالا سرو می شوند.
به طور منظم خوردن وعده های غذایی ناهار در رستوران ها همه چیز در مورد جوانه های چشایی هیجان انگیز است و از ارزش غذایی کمی برخوردار هستند. آنها با کالری پر شده اند و مصرف مکرر آنها باعث می شود بدن شما از کربوهیدرات بیشتری استفاده کند.

3. افسردگی

تحقیقات نشان می دهد که افسردگی و چاقی هم می توانند دلایل ژنتیکی اساسی داشته باشند.
از این رو قابل درک است که افراد دارای سابقه خانوادگی افسردگی یا چاقی یا هر دو از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به یک یا هر دو شرایط در مقطع زندگی خود هستند.
در افسردگی ممکن است فرد از توجه به انتخابهای غذایی خود جلوگیری کند در نتیجه الگوهای غذایی ناسالم که منجر به افزایش وزن می شود. این امر با بی حوصلگی مشخص و عدم انگیزه که فرد افسرده را به یک زندگی بی تحرک محدود می کند بدتر می شود.
عدم تحرک عمومی، همراه با انتخاب های رژیم غذایی کنترل نشده، می تواند راه چاقی را هموار کند. در بعضی مواقع، داروهای تجویز شده برای افسردگی نیز می توانند منجر به چاقی به عنوان یک اثر جانبی شوند.
انواع و علائم افسردگی
چه عواملی شما را در معرض خطر افسردگی قرار می دهد؟
گزینه ها و دستورالعمل های درمانی افسردگی

4- کمبود خواب

خواب کافی در تنظیم مشخصات وزن شما بسیار مهم است. افرادی که به طور منظم خواب کافی ندارند نسبت به افرادی که روال خواب سالم دارند به احتمال زیاد دچار چاقی می شوند.
کمبود خواب می تواند باعث افزایش وزن به روش های زیر شود:
نداشتن خواب کافی می تواند شما را برای ورزش و سوزاندن کالری اضافی خسته کند. بدن محروم از خواب نمی تواند فشار ورزش منظم را تحمل کند. با گذشت زمان، این عدم ورزش بدنی، حفظ وزن سالم را برای شما دشوار می کند.
افرادی که نمی توانند به درستی بخوابند غالباً در میان وعده های بی فکر به عنوان راهی برای کشتن زمان، افراط می کنند. اگر شبانه نخوابید به سادگی موارد بیشتری از خوردن غذا خواهید داشت. ساعات بیدار شدن طولانی تر منجر به مضرات گرسنگی می شود. خوردن خارج از حوصله و نه گرسنگی به مشکلات مربوط به وزن از جمله چاقی کمک خواهد کرد.
عدم تعادل خواب می تواند ترشح طبیعی و اثرات هورمون های اشتها، یعنی گرلین و لپتین را مهار کند. این عدم تعادل هورمونی می تواند اشتهای شما را افزایش دهد و شما در نهایت به خوردن مقدار بیشتری از آنچه لازم است می رساند.

5- دارو

برخی از افراد ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشک، چاقی ناشی از دارو را ایجاد کنند.
افزایش زودرس وزن ناشی از داروها اغلب نادیده گرفته می شود و جزء قسمت های طبیعی روند بهبودی محسوب می شود. با گذشت زمان، این می تواند به چاقی بالینی تبدیل شود.
داروهای تجویز شده برای فشار خون، میگرن، تشنج و داروهای روانگردان مانند داروهای توصیه شده برای اختلالات خلقی می توانند در اشتها و متابولیسم شما اختلال ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند باعث احتباس آب شده و سبب نفخ در شما شود.

6. عوامل اجتماعی اقتصادی

چاقی در زنان و مردان می تواند مستقیماً تحت تأثیر شرایط اقتصادی از جمله کیفیت آموزش، حرفه و گروه درآمدی باشد. تأثیر منفی این عوامل ممکن است بهم پیوسته یا فردی باشد.
افرادی که به خوبی از نظر اجتماعی فعالیت می کنند در مقایسه با همتایان فقیر خود، خطر کمتری از چاقی دارند.
همچنین مشاهده می شود که چاقی در جمعیت زنان با میزان درآمد بسیار تأثیر می گذارد در حالی که درآمد تأثیر کمی یا تأثیر بر چاقی مردان دارد. علاوه بر این، به طور کلی خطر چاقی با افزایش سن در مردان و زنان افزایش می یابد.

7. آلودگی

به نظر می رسد آلاینده های میکروسکوپی موجود در هوا و سموم اطراف شما می توانند در افزایش وزن غیرمجاز نقش داشته باشند.
طبق آخرین تحقیقات، آلودگی هوا یکی از دلایل عمده افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان است.
افزایش آلودگی هوا ممکن است منجر به التهاب داخلی و اختلال در متابولیسم طبیعی شود که می تواند چاقی را ایجاد کند.

8- اختلالات خوردن

اختلالات خوردن تأثیر مستقیمی بر وزن بدن دارد و از علل عمده چاقی به ویژه در افرادی است که در حال حاضر در پهلو سنگین هستند.
افراد مبتلا به اختلالات خوردن، وابستگی روانشناختی یا عاطفی به مواد غذایی دارند که باعث می شود مقادیر زیادی مواد غذایی در یک نشستن مصرف کنند.
چاقی هم علت و هم نتیجه عدم خوردن بی فکر یا پرخوری شناخته شده است. از میان مسائل مختلف چاقی شناخته شده، نشان داده شده است که اختلال پرخوری در غذا خوردن (BID) خطرات سلامتی زیادی ایجاد می کند.

9- سایر عوامل خطر

عوامل زیر همچنین می تواند شما را مستعد چاقی بیشتر کند:
مشروبات الکلی
استرس طولانی مدت، که منجر به افزایش سطح هورمون کورتیزول می شود
کلمه نهایی
اصلاح رژیم غذایی به عنوان اصلی ترین ابزار برای مهار کالری و دستیابی به 60٪ کاهش وزن مورد نظر توصیه می شود اما در صورت ترکیب با تمرینات بدنی معمولی با شدت متوسط ، بهتر کمک می کند تا به کاهش بیشتر وزن کمک کند.
خوردن کمتر و ورزش بیشتر ممکن است برای مدیریت افزایش وزن طبیعی کافی باشد اما معمولاً برای غلبه بر چاقی بسیار بیشتر طول می کشد.
هیچ درمانی استاندارد برای این بیماری وجود ندارد زیرا می تواند به دلایل مختلف در افراد مختلف رخ دهد. در موارد شدید که چاقی از آستانه های خطرناک برای سلامتی عبور می کند روش های بالینی و داروها تنها راه حل باقی مانده است.
شما باید برای تهیه بهترین برنامه درمانی با پزشک خود همکاری کنید و تا زمانی که به وزن ایده آل بدن خود برسید آن را پیوسته دنبال کنید. این می تواند زمان ببرد اما شما باید در مورد درمان متعهد باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search