رژیم غذایی

11 غذای مناسب برای کبد شما

رژیم غذایی مناسب کبدکبد یک عضو قدرتمند است. این وظایف مختلفی را انجام می دهد از جمله تولید پروتئین، کلسترول و صفرا تا ذخیره ویتامین ها، مواد معدنی و حتی کربوهیدرات ها را به عهده دارد.

همچنین سموم مانند الکل، داروها و محصولات طبیعی متابولیسم را از بین می برد. نگه داشتن کبد به شکل خوب برای حفظ سلامت مهم است.
این مقاله 11 تا از بهترین غذاها را که برای خوردن کبد شما سالم است فهرست می کند.

1. قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که می توانید برای تقویت سلامت کبد بخورید.
مطالعات نشان داده اند که نوشیدن قهوه از بیمارشدن کبد محافظت می کند حتی در افرادی که با این ارگان مشکل دارند.
به عنوان مثال، مطالعات بارها نشان داده اند که نوشیدن قهوه خطر ابتلا به سیروز یا آسیب دائمی کبد را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی کاهش می دهد.
نوشیدن قهوه همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان شایع کبد را کاهش دهد و اثرات مثبتی بر بیماری کبد و التهاب دارد.
این حتی با خطر مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی همراه است و بیشترین مزایا در افرادی که حداقل سه فنجان در روز نوشیدند، دیده می شود.
این مزایا به نظر می رسد از توانایی آن برای جلوگیری از ایجاد چربی و کلاژن، دو شاخص اصلی بیماری کبد ناشی شود.
قهوه همچنین باعث کاهش التهاب و افزایش سطح آنتی اکسیدانی گلوتاتیون می شود. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر را که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند و می توانند باعث آسیب به سلول شوند خنثی می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. چای

به طور گسترده ای در نظر گرفته شده است که چای برای سلامت مفید است اما شواهد نشان داده است که این ممکن است مزایای خاص برای کبد داشته باشد.
یک مطالعه ژاپنی بزرگ نشان داد که نوشیدن 5-10 فنجان چای سبز در روز با نشانگرهای بهبود یافته در سلامت کبد همراه بود.
مطالعات کوچکتر در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) نوشیدن چای سبز در آنتی اکسیدان ها بالا و مصرف برای 12 هفته آنزیم های کبدی بهبود را می بخشد و نیز ممکن است باعث کاهش استرس اکسیداتیو و چربی در کبد شود.
علاوه بر این، بررسی دیگری نشان داد افرادی که چای سبز نوشیدند احتمال ابتلا به سرطان کبد را کم می کند. کمترین خطر در افرادی که چهار یا بیشتر فنجان در روز مصرف کرده اند دیده می شود.
تعدادی از مطالعات روی موش نیز اثرات مثبت عصاره چای سیاه و سبز را نشان داده است.
به عنوان مثال، یک مطالعه در موش ها نشان داد که عصاره چای سیاه از بسیاری از اثرات منفی رژیم غذایی با چربی بالا بر روی کبد و همچنین نشانگرهای بهبود یافته در سلامت کبد منع شده است.
با این وجود، برخی افراد، به ویژه افرادی که مشکلات کبدی دارند باید قبل از مصرف چای سبز به عنوان یک مکمل احتیاط کنند.
این به این دلیل است که چندین گزارش از آسیب کبدی ناشی از استفاده از مکمل های حاوی عصاره چای سبز
وجود دارد.

3. گریپ فروت

گریپ فروت به سه قسمت تقسیم می شود.
گریپ فروت حاوی آنتی اکسیدان ها است که به طور طبیعی از کبد محافظت می کند. دو آنتی اکسیدان اصلی که در گریپ فروت یافت می شوند naringenin و naringin است.
مطالعات متعدد حیوانی نشان داده است که هر دو به محافظت از آسیب کبد کمک می کنند.
اثرات محافظتی گریپ فروت ناشی از دو راه است: کاهش التهاب و محافظت از سلول ها.
مطالعات همچنین نشان داده اند که این آنتی اکسیدان ها می توانند توسعه فیبروز کبدی را کاهش دهند فیبروز کبد وضعیت مضری است که در آن بافت همبند بیش از حد در کبد ایجاد می شود. این به طور معمول ناشی از التهاب مزمن است.
افزون بر این، در موشهایی که از رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می کردند نارینجنین مقدار چربی موجود در کبد را کاهش داد و تعداد آنزیم های لازم برای سوزاندن چربی را افزایش داد که می تواند باعث جلوگیری از تجمع بیش از حد چربی شود.
در نهایت، در موش صحرایی، naringin توانایی متابولیزه کردن الکل و مقابله با برخی از اثرات منفی الکل را بهبود داده است.
تاکنون اثرات گریپ فروت یا آب گریپ فروت به جای اجزای آن، مورد بررسی قرار نگرفته است. علاوه بر این، تقریباً تمام مطالعات در مورد آنتی اکسیدان ها در گریپ فروت در حیوانات انجام شده است.
با این وجود، شواهد موجود نشان می دهد که گریپ فروت یک راه خوب برای حفظ کبد شما برای مبارزه با آسیب و التهاب است.

4. بلوبری و کران بری

بلوبری و کران بری هر دو حاوی آنتوسیانین ها، آنتی اکسیدان ها هستند که انواع رنگ ها را مشخص می کنند. آنها همچنین با بسیاری از مزایای سلامت همراه شده اند.
مطالعات متعدد حیوانی نشان داده است که بلوبری و کران بری و همچنین عصاره ها یا آبمیوه های آن، می توانند به حفظ سلامت کبد کمک کنند.
مصرف این میوه ها برای 3-4 هفته کبد را از آسیب محافظت می کند. علاوه بر این، بلوبری به افزایش پاسخ سلول های ایمنی و آنزیم های آنتی اکسیدان کمک می کند.
آزمایش دیگری نشان داد که انواع آنتی اکسیدان ها که معمولا در انواع توت ها یافت می شود باعث کاهش ضایعات و فیبروز، رشد بافت اسکار در موش صحرایی می شود.
علاوه بر این، عصاره بلوبری حتی نشان داده شده است که مانع از رشد سلول های سرطانی کبد انسان در مطالعات لوله آزمایش می شود. با این حال، مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این اثر را می توان در بدن انسان تکرار کرد مورد نیاز است.
مصرف انواع توت ها در بخشی منظم از رژیم غذایی شما، یک راه خوب برای اطمینان از اینکه کبد شما با آنتی اکسیدان هایی که برای سلامتی نیاز است تامین می شود.

5. انگور

انگور، به خصوص انگور قرمز و بنفش، انواع مختلفی از ترکیبات گیاهی مفید دارد. معروف ترین آن، رزوراترول است که دارای مزایای سلامتی است.
بسیاری از مطالعات حیوانی نشان داده اند که انگور و آب انگور می توانند به کبد نفوذ کنند.
مطالعات نشان داده اند که می توانند از مزایای مختلفی از قبیل کاهش التهاب، پیشگیری از آسیب و افزایش سطح آنتی اکسیدان ها را داشته باشند.
یک مطالعه کوچک در انسان با NAFLD نشان داد که تکثیر با عصاره دانه انگور برای سه ماه سبب بهبود عملکرد کبد می شود.
با این حال، از آنجا که عصاره دانه انگور یک شکل متمرکز انگور است ممکن است اثرات مشابهی از مصرف انگور کامل نداشته باشد. قبل از مصرف عصاره دانه انگور برای کبد توصیه می شود مطالعات بیشتری انجام شود.
با این حال، طیف وسیعی از شواهد از مطالعات حیوانی و برخی از مطالعات انسانی نشان می دهد که انگور غذای بسیار دوستانه برای کبد است.

6. گلابی کرک دار

گلابی کرک دار ، به عنوان علمی با نام Opuntia ficus-indica شناخته شده است یک نوع محبوب از کاکتوس خوراکی است. میوه و آب آن بیشتر مصرف می شود.
در پزشکی سنتی به عنوان درمان اولسر، زخم، خستگی و بیماری کبد به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است.
مطالعات سال 2004 در 55 نفر نشان داد که عصاره این گیاه موجب کاهش علائم یک خماری شد.
شرکت کنندگان تهوع کمتر، خشکی دهان و عدم اشتها، داشتند و در صورت مصرف عصاره قبل از مصرف الکل، که توسط کبد سم زدایی شده بود احتمال خفگی شدید وجود داشت.
مطالعه دیگری در موش ها نشان داد که مصرف عصاره گلابی گرک دار باعث کاهش سطح آنزیم و کلسترول در هنگام مصرف همزمان با یک آفت کش مضر شناخته شده برای کبد است. مطالعات بعدی نتایج مشابهی را یافته اند.
یک مطالعه اخیر در موش صحرایی به منظور تعیین اثربخشی آب گلابی گرک دار به جای عصاره آن در مبارزه با اثرات منفی الکل، تعیین شد.
این مطالعه نشان داد که مصرف آب ان پس از مصرف الکل میزان آسیب اکسیداتیو و آسیب به کبد را کاهش می دهد و سطح آنتی اکسیدان و التهاب را حفظ می کند.
بیشتر مطالعات انسانی، مخصوصا برای استفاده از میوه و آب میوه گلابی گرک دار ضروری است. با این حال، مطالعات تاکنون نشان داده اند که گلابی گرک دار اثرات مثبتی بر روی کبد دارد.

7. آب چغندر

آب چغندر منبع نیترات و آنتی اکسیدان های نامیده می شود betalains، که ممکن است به اثرات بهداشتی مانند بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب منجر شود.
منطقی است فرض کنیم که خوردن چغندر می تواند اثرات سلامت مشابه داشته باشد. با این حال، در اکثر مطالعات از آب چغندر استفاده می کنند. شما می توانید آب چغندر را خودتان تهیه کنید یا آب میوه را از فروشگاه خریداری کنید.
مطالعات متعددی در مورد موش نشان داده است که آب میوه سبب کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب در کبد می شود و همچنین باعث افزایش آنزیم های سم زدایی طبیعی می شود.
در حالی که مطالعات حیوانی امیدوار کننده هستند مطالعات مشابه در انسان انجام نشده است.
سایر اثرات مفید سلامت آب چغندر در مطالعات حیوانی مشاهده شده و در مطالعات انسان تکثیر شده است. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید منافع آب چغندر در سلامت کبد در انسان مورد نیاز است.

8. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند جوانه بروکسل، بروکلی و سبزی خردل به دلیل داشتن محتوای فیبر بالا و طعم متمایز آنها شناخته شده است. آنها همچنین در ترکیبات گیاهی سودمند هستند.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که جوانه های بروکسل و عصاره ی بروکلی سطح آنزیم های سم زدایی و محافظت از آسیب کبد را افزایش می دهد.
مطالعه در سلول های کبدی انسان نشان داد که این اثر حتی زمانی که جوانه بروکسل پخته شود باقی ماند.
مطالعات اخیر در مردان با کبد چرب نشان داد که عصاره جوانه بروکلی، که در ترکیبات گیاهی سودمند است میزان آنزیم های کبدی را بهبود و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.
همان تحقیق نشان داد که عصاره جوانه کلم بروکلی مانع از شکستگی کبد در موش صحرایی می شود.
مطالعات انسانی محدود است اما تا کنون، سبزیجات چلیپایی به عنوان یک غذای مفید برای سلامت کبد امیدوار کننده هستند.
آنها را با سیر و آب لیمو و یا سرکه بالزامیک بجوشانید و آنها را به یک غذای خوشمزه و سالم تبدیل کنید.

9. آجیل

آجیل زیاد دارای چربی ها، مواد مغذی - از جمله آنتی اکسیدان ویتامین E و ترکیبات گیاهی مفید است.
این ترکیب مسئول چندین مزایای سلامتی است به ویژه برای سلامت قلب، اما به طور بالقوه برای کبد مفید است.
یک مطالعه شش ماهه مشاهده ای در 106 بیمار مبتلا به بیماری کبدی چرب غیر الکلی، خوردن آجیل را با افزایش سطح آنزیم های کبدی مرتبط می داند.
علاوه بر این، مطالعه دیگری که در این تحقیق انجام شده نشان می دهد که مردان که مقادیر کمی از دانه ها را می خورند خطر ابتلا به NAFLD را بالا می برد.
در حالی که مطالعات با کیفیت بالا در این زمینه مورد نیاز است اطلاعات اولیه به عنوان آجیل به عنوان یک گروه غذایی مهم برای سلامت کبد است.

10. ماهی چرب

ماهی های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و چربی های سالم هستند که التهاب را کاهش می دهند و با خطر کمتر بیماری قلبی ارتباط دارند.
چربی موجود در ماهی های چرب نیز برای کبد مفید است. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که به جلوگیری از ایجاد چربی کمک می کند سطح آنزیم را طبیعی نگه می دارد التهاب را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.
در حالی که استفاده از ماهی های چرب غنی از امگا 3 به نظر می رسد برای کبد مفید باشد اضافه کردن چربی های امگا 3 به رژیم غذایی تنها چیزی است که شما باید در نظر بگیرید.
نسبت چربی های امگا 3 به چربی های امگا 6 بسیار مهم است.
اکثر آمریکایی ها چربی های امگا 6 بیشتری را مصرف می کنند که در بسیاری از روغن های گیاهی یافت می شود. یک نسبت امگا 6 به امگا 3 که بیش از حد بالا است می تواند بیماری کبد را ترویج کند.
بنابراین، ایده خوبی است که مصرف چربی های امگا 6 را نیز کاهش دهید.

11. روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل بسیاری از مزایای سلامت آن، از جمله اثرات مثبت بر سلامت قلب و متابولیسم، یک چربی سالم است.
با این حال، آن نیز تاثیر مثبت بر کبد دارد.
یک مطالعه کوچک در 11 نفر با NAFLD نشان داد که مصرف یک قاشق چایخوری (6.5 میلی لیتر) روغن زیتون در روز باعث افزایش آنزیم های کبدی و میزان چربی می شود.
همچنین سطح پروتئین مرتبط با اثرات متابولیکی مثبت را افزایش داد.
شرکت کنندگان همچنین تجمع چربی کمتری داشتند و جریان خون در کبد بهتر بود.
چندین مطالعه اخیر اثرات مشابهی از مصرف روغن زیتون در انسان داشته اند از جمله تجمع کم چربی در کبد، بهبود حساسیت به انسولین و بهبود سطح آنزیم های کبدی شد.
انباشت چربی در کبد بخشی از مرحله اول بیماری کبد است. بنابراین اثر مثبت روغن زیتون بر چربی کبد و سایر جنبه های سلامتی آن بخشی ارزشمند از رژیم غذایی سالم است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search