رژیم غذایی

7 غذای برتر که می توانند سبب آکنه شود

درمان اکنه

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که حدود 10٪ از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از عوامل به توسعه آکنه ( از جمله تولید صمغ و کراتین، باکتری های عامل آکنه، هورمون ها، منافذ پوست مسدود شده و التهاب) کمک می کنند.


ارتباط بین رژیم غذایی و آکنه بحث برانگیز است اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در رشد آکنه ایفا کند.
این مقاله 7 غذا را که می تواند آکنه ایجاد کند معرفی کرده و همچنین بررسی خواهد کرد که چرا کیفیت رژیم غذایی برای شما مهم است.

1. دانه ها و شکر تصفیه شده

افراد مبتلا به آکنه تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدراتهای تصفیه شده نسبت به افرادی دارای آکنه کم یا بدون آکنه دارند.
غذاهای غنی از کربوهیدرات های تصفیه شده عبارتند از:
نان، کراکر، غلات یا دسر ساخته شده با آرد سفید
پاستا ساخته شده با آرد سفید.
برنج و رشته فرنگی برنج سفید.
نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین شکردار.
شیرینی ها مانند شکر نیشکر، شربت افرا، عسل یا آگاو.
یک مطالعه نشان داد افرادی که اغلب قندهای اضافه مصرف می کنند 30٪ بیشتر دارای آکنه می شوند در حالی که کسانی که به طور مرتب شیرینی ها و کیک ها را مصرف می کنند 20٪ بیشتر خطرناک هستند.
این افزایش خطر ممکن است با اثرات کربوهیدرات های تصفیه شده بر قند خون و میزان انسولین توضیح داده شود.
کربوهیدرات های تصفیه شده به سرعت به جریان خون جذب می شوند که به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد. وقتی قند خون افزایش می یابد سطح انسولین نیز افزایش می یابد تا قند خون را از جریان خون به سلول های شما منتقل کند.
با این حال، سطح بالای انسولین برای افرادی که دارای آکنه هستند مناسب نیست.
انسولین هورمون های آندروژن را فعال تر می کند و عامل رشد انسولین مانند فاکتور 1 (IGF-1) را افزایش می دهد. این به رشد پوست با ایجاد سلول های پوستی سریع تر و با افزایش تولید چربی کمک می کند.
از سوی دیگر، رژیم های کم گلیسمی، که به طور چشمگیری قند خون و یا سطح انسولین را افزایش نمی دهند با کاهش شدت آکنه همراه هستند.
در حالی که تحقیق در مورد این موضوع امیدوار کننده است لازم است بیشتر بدانیم که چگونه کربوهیدراتهای تصفیه شده به آکنه کمک می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. محصولات لبنی

مطالعات بسیاری مبنی بر ارتباط میان محصولات شیری و شدت آکنه در نوجوانان یافت شده است.
دو مطالعه نیز نشان داد که بزرگسالان جوان که به طور منظم شیر یا بستنی مصرف می کردند چهار برابر بیشتر از آکنه رنج می بردند.
با این حال، مطالعات انجام شده تا کنون با کیفیت بالا انجام نشده است.
این تحقیق تا به امروز به طور عمده بر نوجوانان و جوانان متمرکز شده است و تنها ارتباط بین شیر و آکنه را نشان می دهد نه یک رابطه علت و معلول.
هنوز مشخص نیست که چطور شیر ممکن است به تشکیل آکنه کمک کند اما چند نظریه پیشنهادی وجود دارد.
شناخته شده است که شیر باعث افزایش سطح انسولین می شود مستقل از اثرات آن بر قند خون، که می تواند شدت آکنه را بدتر کند.
شیر گاو همچنین حاوی آمینو اسیدهای است که کبد برای تولید بیشتر IGF-1 تحریک می کند که با توسعه آکنه مرتبط است.
گرچه گمان می رود که چرا شیر آشامیدنی ممکن است آکنه را بدتر کند معلوم نیست که آیا مواد لبنی نقش مستقیمی دارد یا خیر. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یک مقدار خاص یا نوع لبنی که ممکن است آکنه را تشدید کند مورد نیاز است.

3. فست فود

آکنه به شدت به خوردن رژیم غذایی غربی غنی از کالری، چربی و کربوهیدرات تصفیه شده وابسته است.
مواد غذایی سریع مانند برگرها، ناگت ها، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، نوشابه و میلک شیک پایه رژیم معمولی غربی هستند و ممکن است خطر آکنه را افزایش دهند.
یک مطالعه در بیش از 5000 نوجوان و جوان چینی نشان می دهد که رژیم های غذایی با چربی با 43٪ افزایش خطر ابتلا به آکنه همراه است. به طور منظم خوردن سریع غذا خطر را 17٪ افزایش داد.
مطالعه جداگانه 2300 مرد ترکیه دریافت که اغلب خوردن همبرگر یا سوسیس با افزایش خطر ابتلا به آکنه 24٪ ارتباط دارد.
معلوم نیست چرا خوردن غذاهای سریع ممکن است خطر ابتلا به آکنه را افزایش دهد اما برخی محققان پیشنهاد می کنند که این ممکن است بر بیان ژن و تغییر سطح هورمون هایی تاکید کند که باعث بهبود آکنه می شود.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که بسیاری از تحقیقات در مورد مواد غذایی سریع و آکنه گزارش داده شده است. این نوع تحقیق تنها الگوهایی از عادات غذایی و آکنه را نشان می دهد و اثبات نمی کند که غذاهای سریع باعث آکنه می شوند. بنابراین، تحقیقات بیشتری لازم است.

4. غذاهای غنی از چربی های امگا 6

رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیادی از اسید های چرب امگا 6 مانند رژیم غذایی معمول غربی با افزایش سطح التهاب و آکنه مرتبط هستند.
این ممکن است به این دلیل باشد که رژیم های غربی حاوی مقادیر زیادی از روغن های ذرت و سویا هستند که غنی از چربی های امگا 6 و غذاهایی هستند که حاوی چربی های امگا 3 مانند ماهی و گردو هستند.
این عدم تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 بدن را در حالت التهابی قرار می دهد که ممکن است شدت آکنه را بدتر کند.
برعکس، مکمل اسید چرب امگا 3 ممکن است سطح التهاب را کاهش داده و آکنه را کاهش دهد.
در حالی که ارتباط بین اسیدهای چرب امگا 6 و آکنه امیدوار کننده است مطالعات کنترل شده تصادفی بر روی این موضوع وجود نداشته و تحقیقات بیشتری لازم است.

5. شکلات

شکلات از دهه 1920 به عنوان یک عامل مضر آکنه شناخته شده است اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.
چندین نظرسنجی غیر رسمی سبب خوردن شکلات با افزایش خطر ابتلا به آکنه شده است اما این به اندازه کافی برای اثبات این نکته نیست که شکلات باعث آکنه می شود.
مطالعات اخیر نشان داد که مردان مبتلا به آکنه که روزانه 25 گرم شکلات تیره 99٪ مصرف کرده بودند بعد از دو هفته تعداد ضایعات آکنه را افزایش دادند.
مطالعه دیگری نشان داد مردانی که کپسول های 100٪ پودر کاکائو را پس از یک هفته مصرف کردند در مقایسه با دارونما، به طور معنی داری ضایعات آکنه بیشتری داشتند.
دقیقا به همین دلیل است که شکلات ممکن است آکنه را افزایش دهد مشخص نیست اگرچه یک مطالعه نشان داد که خوردن شکلات باعث افزایش واکنش سیستم ایمنی بدن به باکتری های عامل آکنه می شود که ممکن است این یافته ها را توضیح دهد.
در حالی که تحقیقات اخیر ارتباط بین مصرف شکلات و آکنه را پشتیبانی می کند هنوز مشخص نیست که آیا شکلات در واقع باعث آکنه می شود.

6. پودر پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر یک مکمل غذایی معتبر است.
این یک منبع غنی از اسید آمینه لوسین و گلوتامین است. این اسیدهای آمینه باعث رشد و تقسیم سلول های پوستی می شود که ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد.
اسیدهای آمینه در پروتئین آب پنیر، همچنین می توانند بدن را برای تولید سطوح بالاتر انسولین تحریک کنند که با توسعه آکنه ارتباط دارد.
مطالعات موردی چندین رابطه بین مصرف پروتئین آب پنیر و آکنه در ورزشکاران مرد گزارش شده است.
یک مطالعه دیگر، همبستگی مستقیم بین شدت آکنه و تعداد روزهای مصرف مکمل پروتئین آب پنیر را نشان داد.
این مطالعات ارتباط بین پروتئین آب پنیر و آکنه را پشتیبانی می کند اما برای تعیین اینکه آیا پروتئین آب پنیر باعث آکنه می شود تحقیقات بیشتری نیاز است.

7. غذاهایی که شما به آنها حساس هستید

پیشنهاد شده است که آکنه در ریشه آن یک بیماری التهابی است.
این حمایت توسط این واقعیت است که داروهای ضد التهابی، مانند کورتیکواستروئیدها، درمان های موثر برای آکنه شدید هستند و افرادی که مبتلا به آکنه هستند سطح بالایی از مولکول های التهابی را در خون خود دارند.
یکی از راه هایی که غذا به التهاب کمک می کند از طریق حساسیت های غذایی است که همچنین به عنوان واکنش های حساسیت تاخیری شناخته می شود.
حساسیت غذایی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه مواد غذایی را به عنوان یک تهدید شناسایی کرده و یک حمله ایمنی علیه آن را آغاز کند.
این باعث می شود که سطح مولکول های پروتئین التهابی در سراسر بدن افزایش یابد که ممکن است آکنه را تشدید کند.
از آنجایی که غذاهای بی شماری وجود دارد که سیستم ایمنی بدن شما می تواند به آنها واکنش نشان دهد بهترین راه برای تشخیص عوامل محرک منحصر به فرد شما این است که یک رژیم حذفی را تحت نظارت یک متخصص تغذیه داشته باشید.
رژیم های ریزش مو به طور موقت محدود کردن تعداد غذاها در رژیم غذایی شما برای از بین بردن شروع کننده ها و رسیدن به تسکین علائم است.
تست های حساسیت غذایی، مانند تست انتشار میانجی (MRT) می تواند تعیین کند که کدام غذاها سبب التهاب مربوط به ایمنی بدن می شوند و نقطه شروع واضح تر برای رژیم غذایی حذفی شما است.
در حالی که به نظر می رسد ارتباط بین التهاب و آکنه وجود دارد هیچ مطالعه ایی به طور مستقیم نقش خاصی از حساسیت غذایی را در توسعه آن بررسی نکرده است.
این یک منطقه امیدبخش تحقیقاتی است که کمک می کند تا بهتر درک کنید که چگونه غذا، سیستم ایمنی و التهاب، بر رشد آکنه تاثیر می گذارد.

چه چیزی در عوض این غذاها بخوریم؟

در حالی که مواد غذایی مورد بحث در بالا ممکن است به توسعه آکنه کمک کند غذاهای دیگر و مواد مغذی وجود دارد که ممکن است پوست شما را پاک کند. این شامل:
اسیدهای چرب امگا 3: امگا 3 دارای ضد التهابی است و مصرف منظم با کاهش خطر ابتلا به آکنه ارتباط دارد.
پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها یک روده سالم و میکروبیوم متعادل را تقویت می کنند که به کاهش التهاب و کاهش خطر آکنه کمک می کند.
چای سبز: چای سبز دارای پلی فنول هایی است که با کاهش التهاب و کاهش تولید چربی بدن همراه است. عصاره چای سبز برای کاهش آکنه در هنگام استفاده مفید است.
زردچوبه: زردچوبه حاوی پلی فنول کورکومین ضد التهابی است که می تواند به تنظیم قند خون کمک کند حساسیت انسولین را بهبود بخشد و مانع از رشد باکتری های آکنه شود که ممکن است آکنه را کاهش دهد.
ویتامین های A، D، E و روی: این مواد مغذی نقش حیاتی در سلامت پوست و ایمنی بدن دارند و برای جلوگیری از آکنه شناخته شده اند.
رژیم های غذایی سبک پالئولیتی: رژیم های غذایی پاستا غنی از گوشت بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و آجیل و کاهش در دانه ها، لبنیات و حبوبات هستند. آنها با سطح انسولین و میزان قند خون پایین همراه بوده اند.
رژیم های سبک مدیترانه: رژیم غذایی مدیترانه غنی از میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون و کاهش در مواد لبنی و چربی اشباع است. همچنین به کاهش شدت آکنه مرتبط است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search