رژیم غذایی

بهترین غذاها برای تمیز کردن و جلوگیری از شریان های مسدود شده

بهترین غذاها برای تمیز کردن شریان ها

رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت قلب و کاهش پلاک ایجاد می کند. بهترین چیز در مورد رژیم غذایی این است که هرگز برای شروع دیر نیست. غذاهای متنوعی وجود دارد که می تواند به پاک کردن شریان ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمک کند.

وضعیت مربوط به شریان های مسدود شده به نام آرتروز اسکلروز نامیده می شود. و هنگامی رخ می دهد که پلاک بر روی دیواره های شریانی ایجاد می شود و در طول زمان آنها را باریک می کند.
شریان ها سیستم لوله کشی بدن ما هستند آنها خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به هر سلول حمل می کنند. مواد غذایی با چربی های اشباع شده، قندهای فرآوری شده و مواد شیمیایی، سیگار کشیدن و مصرف بیش از اندازه الکل و عدم تمرین محیط شریان ها را کاهش می دهد زیرا ماده در دیوارها ذخیره می شود. این وضعیت به عنوان آترواسکلروزیس شناخته شده است ضخیم شدن دیواره های شریانی به علت ایجاد پلاک و عامل اصلی خطر بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی است.
بیماری قلبی علت اصلی مرگ در سراسر جهان به ویژه در غرب است و آن بر افراد در تمام سنین و زمینه ها تاثیر می گذارد.

ایا می توانید لخته شدن عروق را معکوس کنید؟

با توجه به WebMD، زندگی ساده تغییر می کند از جمله آنچه که می خورید می تواند برخی از آسیب به شریان ها را از بین ببرد. آنها به دکتر دین اورنیش اشاره می کنند که مطالعات نشان می دهد که تغییرات قابل توجه شیوه زندگی تاثیر عمده ای بر سلامت قلب دارد. مطالعات او نشان می دهد که حتی شریان های به شدت مسدود شده در قلب بعد از یک سال کمتر مسدود می شوند و حتی پس از 5 سال بیشتر معکوس می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهترین غذاها برای تمیز کردن شریانها و جلوگیری از شریان های مسدود شده

همانطور که می توانید شریان های خود را با آنچه که می خورید بدتر کنید می توانید آنها را با انتخاب مواد غذایی مناسب نیز حفظ کنید.
در اینجا یک لیست از غذاها است که به شستن شریان ها و جلوگیری از مسدود شدن شریان ها کمک می کند:

1. کیوی و گرمک باعث کاهش خطر بیماری قلبی می شود

کیوی و گرمک میوه های غنی از آنتی اکسیدانی هستند که کلسترول LDL (کلسترول بد) را کاهش می دهند و پلاک ساخته شده در دیواره شریانی را کاهش می دهند.
یک مطالعه پزشکی نتیجه گرفت که کیوی می تواند عوامل خطر قلبی عروقی را کاهش دهد.
گرمک حاوی فیبر، پتاسیم، ویتامین C و کولین است که به حفظ قلب شما کمک می کند.
یک کیوی یا یک فنجان گرمک در روز بخورید.

2. ماهی های چرب به تمیز کردن شریان های شما کمک می کنند

ماهی سالمون، ماهی تن و شاه ماهی همه حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند که منبع چربی های خوب هستند و از ایجاد پلاک های لخته در شریان ها جلوگیری می کند.
طبق گفته مدرسه پزشکی هاروارد خوردن ماهی با حملات قلبی کمتر ارتباط دارد.
اطمینان حاصل کنید که شما به طور مداوم ماهی مصرف می کنید و از خریداری ماهی سالمون پرورشی در زمین کشاورزی اجتناب کنید زیرا گوشت آن معمولاً دارای مواد شیمیایی سمی است و اسیدهای چرب امگا 3 کمتری دارد.

3. توت ها و انگور قرمز به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی و کلسیفیکاسیون عروق در شریان ها کمک می کنند.

انگور حاوی فلاونوئیدها (آنتی اکسیدان های طبیعی) است که کلسترول بد را از اکسیداسیون متوقف می کند. بر اساس مجله پزشکی، مواد مغذی، فلاونوئیدها می توانند به جلوگیری از بیماری قلبی و محافظت از دیواره شریانی کمک کنند.
توت فرنگی، گیلاس، زغال اخته و انواع توت ها حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند و با ویتامین ها همراه می شوند. برای جلوگیری از اضافه بار آفت کش ها آنها را ارگانیک بخرید.

4. سیر باعث می شود که شریان ها تمیز شوند

سیر دارای بسیاری از خواص دارویی است و یکی از آنها حفاظت در برابر بیماری های قلبی است. سیر باعث کاهش فشار خون و سطح کلسترول بد می شود.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف سیر میتواند از بیماری قلبی جلوگیری کند و علائم بیماری قلبی را درمان کند.
برای اثر دارویی، یک تا دو میخک سیر خرد شده را بخورید. اگر از مکمل ها استفاده می کنید مقدار آلیسین ماده فعال سیر را جستجو کنید. همچنین برای جلوگیری از این اشتباهات رایج هنگام استفاده از سیر برای مزایای دارویی ان اطمینان حاصل کنید.

5. سیب ها و گریپ فروت ها شریان های شما را تمیز نگه می دارند

مصرف یک سیب در هر روز شما را از دکتر دور نگه می دارد. پکتین (فیبر محلول) در این میوه ها، کلسترول بد را کاهش می دهد در حالی که پتاسیم و منیزیم مواد معدنی به کنترل فشار خون کمک می کنند. منیزیم همچنین برای جلوگیری از ایجاد پلاک در شریان ها، کمک می کند تا از شریان های مسدود شده جلوگیری کند.

6. اسفناج کمک می کند تا آترواسکلروز را کاهش دهد

اسفناج غنی از ویتامین های A و C است که کمک می کند تا از توسعه پلاک ها در شریان ها جلوگیری شود.
یک مطالعه پزشکی ادعا می کند که ویتامین C آنتی اکسیدان قوی است که " اکسیداسیون پروتئن LDL، را مهار و در نتیجه آترواسکلروز را کاهش می دهد." همان مطالعه نشان می دهد که کمبود ویتامین C با خطر بالاتر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی همراه است.
غذای محبوب Popeye همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم و اسید فولیک است بنابراین فشار خون را پایین می آورد.

7. روغن زیتون به جلوگیری از مسدود شدن رگ های خونی کمک می کند

مطالعات نشان داد که نوشیدن یک یا 2 قاشق غذاخوری هر روز از روغن زیتون فوق العاده عالی می تواند به حفظ قلب شما و جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند.
اطمینان حاصل کنید که از زیتون اصلی فوق العاده (EVOO) استفاده کنید و مقادیری را که مصرف می کنید به عنوان چربی مصرف کنید. با توجه به مطالعات انجام شده، شما فقط نیاز به مصرف 40 میلی لیتر روغن زیتون در هفته برای محافظت از شریان ها و جلوگیری از بیماری های قلبی دارید.

8. گوجه فرنگی ها شریان های شما را تمیز نگه می دارد

گوجه فرنگی حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که مانع اکسیداسیون کلسترول LDL می شود و شریان های شما را تمیز می کند.
بر اساس مطالعات پزشکی، گوجه فرنگی یک منبع غنی از لیکوپن، بتا کاروتن، فولات، پتاسیم، ویتامین C، فلاونوئیدها و ویتامین E است. اگر شما به طور مرتب گوجه فرنگی را مصرف دارید می توانید خطر ابتلا به سرطان را 50 درصد کاهش دهید.

9. چای سبز باعث جلوگیری از کلسیفیه شدن عروق در شریان ها می شود

فلاونوئیدها در چای سبز آنتی اکسیدان های قوی هستند. با توجه به یک مطالعه پزشکی که نوشیدن چند فنجان چای سبز هر روز با یک خطر کمتر از سکته مغزی و بیماری قلبی عروقی همراه است.
چای سبز با کیفیت خوب سبب جلوگیری از تشکیل لخته های خون و کمک به حفظ سلامت لایه های شریان ها می شود.

10. انار می تواند به پاک کردن شریان ها کمک کند

انار یکی دیگر از میوه های غنی از آنتی اکسیدان است. انار از سخت شدن سرخرگ ها جلوگیری می کند و حتی می تواند باعث بروز آترواسکلروز را معکوس کند.
در سال 2000، یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، شواهدی ارائه داد که آب انار دارای اثرات ضد آتروژن قوی است. به عبارت دیگر، آب انار می تواند در برابر تشکیل رسوبات چربی درون دیواره های شریان محافظت کند. این به خواص آنتی اکسیدانی میوه ارتباط دارد.
انار غنی از پلی فنل ها و دیگر آنتی اکسیدان ها است. این نقش مهمی در پیشگیری از ضایعات آترواسکلروتیک و کاهش اکسیداسیون LDL کلسترول دارد.
در سال 2004، یک گروه از دانشمندان، بررسی تاثیر آب انار بر گروهی از بیماران مبتلا به تنگی شرایین کاروتید که در حال حاضر وجود داشت (شریانهای باریک شده که خون سر و گردن را تامین می کردند) را بررسی کردند.
به ده بیمار آب انار برای یک سال داده شد و پنج تا از آنها به مدت سه سال ادامه دادند.
نتایج به دست آمده نشان می دهد که معکوس شدن تنگی شريان کاروتيد تا 30٪ بود. فشار خون بیماران نیز کاهش یافت. افرادی که در گروه کنترل بودند که آب انار مصرف نکردند انسداد شریان هایشان 9٪ افزایش پیدا کرد که به حمایت بیشتر از پتانسیل محافظت قلب در اثر انار کمک می کرد.
در سال 2013 مجله Atherosclerosis یک مطالعه مرتبط با انار را منتشر کرد. موشهای دارای حساسیت ژنتیکی نسبت به انسداد عروق کرونر خودبخودی عصاره انار دادند.
پس از دو هفته، مشاهده شد که ویژگی های آترواسکلروز کاهش یافت. این مطالعه همچنین تأیید کرد که انار باعث کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب در دیواره های عروق می شود که عروق خونی را در برابر ایجاد پلاک شوم محافظت می کند.

ویژگی های انار که به جلوگیری از بیماری قلبی عروقی کمک می کند

انار دارای ویژگی های زیر است که از لحاظ علمی اثبات شده است:
این یک اثر ضد التهابی دارد - التهاب اغلب نقش مهمی در توسعه بیماری های مزمن، از جمله بیماری های قلبی، ایفا می کند.
این فشار خون را کاهش می دهد.
این دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است - به دلیل ایجاد پلاک، از جمله هپاتیت C و Chlamydia pneumonia، معمولاً عفونت های ویروسی و باکتریایی ثانویه ایجاد می شود.
این یک آنتی اکسیدان قوی و استرس اکسیداتیو را در خون کاهش می دهد.
انار از ایجاد آترواسکلروز جلوگیری و سبب حذف آن می شود این جریان خون را از طریق قلب افزایش می دهد و یک فشار خون سالم را به وجود می آورد و از شما در برابر بیماری های قلبی و عروقی محافظت می کند.
به نظر می رسد که این میوه در رژیم غذایی شما یک تصمیم خوب است. آن را تازه بخورید یا آب و عصاره های آن را مصرف کنید و از طعم و مزایای سلامتی آن لذت ببرید. تحقیقات برخی از مزایای سلامت قلب را با خوردن دو اونس آب انار در روز نشان داده است.

11. جو و دیگر دانه های کامل، دیواره های شريانی را تمیز نگه می دارند و از بیماری های قلبی جلوگیری می کنند

با توجه به محتوای بالای فیبر محلول، جو دوسر کلسترول "بد" (LDL) را در بدن کاهش می دهد با توجه به مطالعات پزشکی، دانه های کامل به حفظ دیواره های شريانی کمک می کنند تا از بیماری های قلبی جلوگیری کنند. در واقع دانه کامل برای محافظت از قلب شما اثبات شده اند.
خوردن 1/2 فنجان غله دانه جو دوسر در روز به کاهش سطح کلسترول بد و پاک کردن شریان ها کمک می کند. شما می توانید آن را برای صبحانه بخورید و و جودوسر و سبوس را در وقت دیگری از روز به بشقاب خود اضافه کنید.

12. گردو

گردوها حاوی چربی های چند اشباع نشده هستند که عمدتاً در روغن ها و مواد غذایی بر پایه گیاهی یافت می شوند و می توانند سطح کلسترول را بهبود و خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد و فشار خون را تنظیم می کند.
گردو همچنین دارای اسیدهای چرب امگا 3 است که به تمیز کردن شریان های مسدود شده کمک می کند.
خوردن بخش کوچکی از گردو در روز کمک می کند که شریان ها را تمیز کرده و جریان خون را در طول بدن حفظ کنید.
دلایل سلامت دیگری برای خوردن گردو در هر روز وجود دارد.

13. زردچوبه شریان ها را از ساخته شدن چربی محافظت می کند

زردچوبه یک ادویه معمولی است که دارای مزایای سلامتی زیادی است. طبق یک تحقیق در موش، زردچوبه می تواند از ساختار چربی شریان ها محافظت کند. یک مطالعه نشان می دهد که کورکومین، ماده فعال در زردچوبه، ممکن است از ایجاد شریان های مسدود شده جلوگیری کند که یک عامل خطر عمده برای حملات قلبی و سکته مغزی است.

در ادامه بخوانید: فواید فیبرهای غذایی در بیماریهای قلبی عروقی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search