رژیم غذایی

مزایای سلامتی گیلاس سیاه

خواص گیلاس سیاه

گیلاس سیاه، همچنین به عنوان گیلاس وحشی شناخته می شود مواد غذایی رایج در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها هستند. دو نوع اساسی مکمل گیلاس سیاه وجود دارد. یکی از میوه ها مانند کنسانتره آب سیاه گیلاس بدست می آید در حالی که دیگری از پوست درخت گیلاس حاصل می شود. گیلاس ممکن است خواص آنتی اکسیدانی داشته باشد.

در مطالعات آزمایشگاهی، آنتی اکسیدان ها از سلول ها از آسیب هایی که به بیماری منجر می شوند از جمله تشکیل پلاک ها در شریان ها محافظت می کند. با این حال، هنوز مشخص نیست که آنتی اکسیدان ها در افرادی که در معرض سلامتی هستند، مفید باشند.
یک مطالعه کوچک نشان داد افرادی که آب گیلاس را از ترکیب گیلاس های مختلف مصرف می کردند آسیب دیدگی عضلانی کمتری بعد از ورزش داشتند. با این وجود، تحقیقات بیشتری لازم است تا تأیید شود. مخلوط آب میوه گیلاس ممکن است به بی خوابی کمک کند احتمالاً به اندازه والرین ها نیز مفید است.
شواهدی وجود دارد که پوست درخت گیلاس سیاه ممکن است به عنوان سرکوب کننده سرفه کار کند. جالب توجه است که ممکن است گلیکوزیدهای سینوژنیک که هر دو به کاهش مکانیسم سرفه کمک می کنند در حالی که در دوزهای بالا سمی هستند. این امر اهمیت استفاده از چنین داروهای گیاهی تحت هدایت یک متخصص سلامت را برجسته می کند. این عنصر رایج در داروهای ضد سرفه است. به نظر می رسد پوست درخت گیلاس سیاه نیز یک اثر آرام بخش داشته باشد.
پوست گیلاس سیاه برای درمان بسیاری از بیماری های دیگر از جمله سرماخوردگی، مشکلات گوارشی و درد استفاده می شود. برای سرماخوردگی پوست به نظر می رسد به عنوان یک قابض و خشک کننده ترشح و مخاط است. با این حال، در حال حاضر، شواهد خوبی برای حمایت از این استفاده وجود ندارد.
آنها ممکن است التهاب در آرتریت و بیماری های دیگر را کاهش دهند
گیلاس نوعی از میوه های هسته دار است که از گلهای درخت Prunus serotina متولد می شوند. در حالی که انواع مختلفی از این گیلاس های شیرین وجود دارد شایع ترین گیلاس Bing است که در ابتدا توسط یکی از پیشگامان تولید شده در اورگان توسط یکی از کارگر چینی تولید شده است.
همانطور که از نام آنها مشخص است این گیلاس کاملاً تیره هستند و زمانی که به طور کامل رسیده می شوند پوست قرمز عمیق آنها تقریباً به رنگ سیاه می شود. این رنگدانه از ترکیبات محافظتی سلامتی شناخته شده به عنوان آنتوسیانین ها، یک نوع آنتی اکسیدان است که تحقیقات نشان می دهد ممکن است برخی از بیماری های مزمن، از جمله بیماری های قلبی عروقی و برخی از سرطان ها مفید باشد.
گیلاس های شیرین به طور معمول خورده می شوند اما آنها نیز در فرم تکمیلی، از جمله کنسانتره و آب استفاده می شوند. با توجه به محتوای آنتی اکسیدان بالا، مکمل گیلاس سیاه به منظور ارتقاء سلامتی و سلامتی عمومی و همچنین کمک به کاهش درد ناشی از نقرس، (نوعی آرتریت است که اغلب بر انگشت شصت پا تاثیر می گذارد) و تسریع بهبود عضلات پس از ورزش استفاده می شود.

فواید سلامتی

بیشتر مطالعات در مورد مزایای سلامتی گیلاس شامل گیلاس ترش است مانند گیلاس Montmorency، که مانند گیلاس سیاه نیز شامل آنتوسیانین ها است. در واقع، بررسی 2018 در مورد مزایای سلامتی گیلاس در انسان، 20 مطالعه در مورد گیلاس ترش و تنها 7 مورد در گیلاس شیرین (دو مطالعه مشخص نشده) یافت شد.
با توجه به غلظت بالا ترکیبات زیست فعال در گیلاس، نویسندگان بررسی گفتند که تعجب آور نیست که مصرف گیلاس باعث افزایش سلامتی می شود. آنها خاطر نشان کردند که نتایج مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که گیلاس ممکن است خطر بیماری های التهابی مزمن مانند آرتریت، بیماری قلبی عروقی، دیابت و سرطان را کاهش دهد. علاوه بر این، آنها گفتند، شواهدی وجود دارد که خوردن گیلاس ممکن است خواب، عملکرد شناختی و بهبود درد بعد از تمرین شدید را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

التهاب

یک مطالعه کوچک از سال 2013 نشان داد زمانی که 18 مرد و زن رژیم غذایی خود را با دو فنجان گیلاس شیرین برای یک ماه تکمیل کردند. تعدادی از بیومارکرهای مرتبط با بیماری های التهابی، که شامل بیماری های قلبی و سکته مغزی و همچنین اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس کاهش یافته است.

آرتروز / نقرس

تحقیقات نشان داده است که دو تا سه وعده گیلاس یا عصاره گیلاس در یک دوره 24 ساعته ممکن است نتایج مفید در کاهش حملات نقرس داشته باشد. (1) اولین مطالعه در مورد مزایای سلامتی گیلاس در سال 1950 در بیماران مبتلا به نقرس انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد مصرف گیلاس تازه یا کنسرو شده مانع از حملات آرتریت شده و سبب اصلاح غلظت خون از اسید اوریک، یک نشانگر برای نقرس، به سطح نرمال در تمام 12 بیمار شد. علاوه بر این، چهار بیمار آزادی بیشتری از حرکات مفصلی در انگشتان دست و پا داشتند. این یافته ها بیش از پنج دهه پیش از تحقیق درباره انسان در مورد گیلاس و سلامتی در سال 2003 منتشر شده است.
در این مطالعه کوچک، محققان در 10 زن که دو فنجان گیلاس بینگ را پس از یک ناشتای شبانه مصرف کردند دریافتند هنگامی که بدن نمی تواند اسید اوریک را به طور مناسب متابولیزه کند urates می تواند در بافتهای بدن ایجاد شود یا در داخل مفصل کریستال شود که به طور بالقوه منجر به نقرس و همچنین دیابت و سنگ کلیه می شود. این محققان در مطالعه تجربی نتیجه گرفتند که این کاهش در اورات ها از اثرات ضد درد قابل توجهی در گیلاس ها حمایت می کند.
اخیرا، در مطالعه 2012 با 633 بیمار نقرس، مصرف گیلاس تازه یا عصاره گیلاس در طی یک دوره دو روزه، خطر ابتلا به نقرس را کمتر از 35 درصد را در مقایسه با عدم مصرف گیلاس داشت. این اثر در زیر گروه های طبقه بندی شده با جنس، وضعیت چاقی، مصرف پورین ها (مواد طبیعی موجود در برخی از غذاها که می تواند منجر به افزایش اسید اوریک)، الکل، دیورتیک و داروهای ضد نقرس ادامه می یابد.
محققان می گویند که خلاصه شواهدی مبنی بر اینکه گیلاس های شیرین می توانند به جلوگیری از نقرس کمک کنند محققان می گویند که با وجود عدم انطباق در نتایج مطالعات مختلف انسان، یافته های این مطالعات، نتیجه گیری می کنند که مصرف گیلاس می تواند بروز حملات آرتریت را کاهش دهد. با این وجود، آزمایشات طولانی مدت، تصادفی، دو سو کور و کنترل دارونما برای تایید اثرات لازم است.

بازیابی عضلات

در هشت مورد از 9 مطالعه، میزان مصرف عصاره ناشی از ورزش، درد و از دست دادن قدرت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. با این حال، تمام این مطالعات با محصولات گیلاس ترش انجام شد - نه گیلاس شیرین - معادل 50 تا 270 گیلاس در روز. از آنجایی که گیلاس سیاه دارای همان ترکیبات فعال مانند گیلاس ترش است تصور می شود که آنها می توانند مزایای مشابهی داشته باشند اما در حال حاضر هیچ تحقیق برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

دیابت

محققان نتیجه گرفتند که نتایج به دست آمده از مطالعات انسان، حیوان و کشت سلولی نشان می دهد که مصرف گیلاس می تواند موجب بهبود جذب و تنظیم قند خون شود. با این حال، آنها خواستار مطالعات آینده برای تایید اینکه آیا این یافته ها به کاهش خطر ابتلا به دیابت منجر می شود.

کلسترول بالا

اگر چه مصرف گیلاس شیرین یا کنسانتره گیلاس ترش توسط بزرگسالان سالم غلظت لیپیدهای خون را در یک مطالعه مشخص شده در این بررسی تغییر نداد مطالعه دیگری که بر روی افراد دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به کلسترول بالا بود که در آن آب پرتقال مصرف کردند بهبودی نشان داد. این محققان پیشرو حدس می زنند که این موضوع در مقایسه با نوع گیلاس از مشخصات لیپیدی شرکت کنندگان در مطالعه است که نتایج مختلف بین دو مطالعه را به خود اختصاص داده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا تأیید شود آیا این درست است یا خیر.

فشار خون بالا

در یک بررسی کوچک از 13 کودک جوان و سالخورده، هر دو فشار خون سیستولیک (SBP، شماره بالا) و فشار خون دیاستولیک (DBP، شماره پایین) به طور قابل توجهی در عرض دو ساعت از یک دوز 300 میلی لیتر (یک و یک چهارم فنجان از آب گیلاس بیینگ). مطالعه دیگری که افراد سالخورده روزی 200 میلی لیتر عصاره گیلاس Bing را دریافت کردند برای SBP موثر ولی برای DBP مفید نبود. به طور مشابه، در یک مطالعه دیگر با بزرگسالان سالم، دو فنجان گیلاس بیینگ که روزانه برای یک ماه مصرف می شود به طور قابل توجهی باعث کاهش غلظت وازوکنستریکشن عروق یک بیمار شد هرچند کاهش SBP به میزان معنی داری نبود محققان می گویند که خط پایان این است که مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خواب، حلق و شناخت

نویسندگان مقاله گزارش دادند هر دو کیفیت و کمیت خواب با مصرف گیلاس شیرین و همچنین ترش بهبود یافت. اثرات خواب تا سه روز پس از مصرف گیلاس های شیرین (25 گیلاس در روز) و در طی پنج روز مصرف گیلاس ترش (240 میلی لیتر آب گیلاس ترش یا حدود 100 گیلاس ترش در روز) تشخیص داده شد. مطالعات با استفاده از گیلاس های شیرین همچنین کاهش در کورتیزول، نشانه ای برای استرس و اضطراب و همچنین بهبود حالت روحی را نشان دادند.
همانطور برای تقویت عملکرد ذهنی، محققان خاطرنشان کردند که در حالی که تنها تعداد محدودی از مطالعات منتشر شده اثرات گیلاس را بر روی عملکرد شناختی تست می کنند چندین مطالعه شامل شش مطالعه از 7 مطالعه ی مداخله ی انسانی و 17 مورد از 19 مطالعه اپیدمیولوژیک، از غذاهای غنی از آنتوسایانین دیگر در عملکردهای شناختی، منافع قابل توجهی را نشان داد.

عوارض جانبی احتمالی گیلاس

مانند بسیاری از مکمل ها، عوارض جانبی کنسانتره و آب گیلاس سیاه بطور ناچیز درک می شود. مصرف زیاد مقادیر آب گیلاس ممکن است باعث سوء هاضمه و اسهال شود و کالری و قند ممکن است برای برخی افراد مشکل باشد.
همچنین گیلاس حاوی سوربیتول است که ممکن است علائم در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سندرم روده تحریک پذیر، رشد باکتری ها در روده کوچک و متابولیسم فروکتوز را بدتر کند.
اگر شما حامله، شیرده و یا هر گونه دارو مصرف می کنید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
با توجه به کمبود تحقیقات حمایتی، مکمل گیلاس سیاه در حال حاضر نمی تواند به عنوان یک درمان استاندارد برای هر مشکل سلامتی توصیه شود. مهم است که توجه داشته باشید که استفاده از گیلاس سیاه به عنوان یک جایگزین برای درمان استاندارد بیماری مزمن ممکن است عواقب جدی سلامتی داشته باشد. اگر میخواهید مکملهای گیلاس سیاه را مصرف کنید ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

دوز مصرف و آماده سازی

شواهد بالینی برای هدایت دوز گیلاس سیاه وجود ندارد. مهم است که توجه داشته باشیم که بسیاری از مطالعات که مزایای سلامتی مصرف گیلاس را پیشنهاد کرده اند از مقادیری استفاده می شود که ممکن است به عنوان یک دوز بالا محسوب شود. برای مثال گیلاس دارای فیبر زیاد است و خوردن دو فنجان در روز ممکن است منجر به مسائل G / I شود.
مکمل های کنسانتره گیلاس سیاه برای خرید آنلاین و همچنین در فروشگاه های مواد غذایی و فروشگاه های مواد غذایی طبیعی در دسترس هستند. کنسانتره گیلاس سیاه حاوی آب قابل ملاحظه ای کمتر از آب سیاه گیلاس است. به منظور ایجاد کنسانتره، تولید کنندگان از پروسه های فیلتراسیون و استخراج ویژه استفاده می کنند. محصول حاصل، شامل غلظت بیشتر ترکیبات غذایی از آب گیلاس سیاه است.
شما همچنین می توانید مصرف آنتوسیانین خود را با استفاده از گیلاس سیاه و غذاهای مانند انواع توت ها، پیاز قرمز، لوبیای قرمز، انار و انگور قرمز را در رژیم غذایی خود به طور منظم افزایش دهید.

در ادامه بخوانید: فواید آلبالو در سلامتی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search