رژیم غذایی

اختلاف بین اضافه وزن و چاقی

تفاوت اضافه وزن با چاقی

از سال 1975 چاقی در سراسر جهان تقریباً سه برابر شده است.در سال 2016، بیش از 1.9 میلیارد بزرگسال، 18 سال و بالاتر دارای اضافه وزن بودند. از این تعداد بیش از 650 میلیون نفر چاق بودند.

39٪ از بزرگسالان در سن 18 سال و بالاتر در سال 2016 دارای اضافه وزن بودند و 13٪ چاق بودند.
بیشتر جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که اضافه وزن و چاقی باعث کشته شدن افراد بیشتر از کمبود وزن می شود.
41 میلیون کودک زیر 5 سال در سال 2016 دارای اضافه وزن یا چاقی بودند.
در سال 2016 بیش از 340 میلیون کودک و نوجوان 5 تا 19 ساله دچار اضافه وزن یا چاقی شدند.
چاقی قابل پیشگیری است. اصطلاح چاقی بسیار زیاد مطرح است و گاهی ممکن است مشخص نباشد که معنی آن چیست. آیا این مربوط به کسی است که اضافه وزن دارد یا وزن بیشتری برای از دست دادن دارد؟ یا بیشتر از این است؟ خوب، تعریف پزشکی از چاقی و همچنین برای اضافه وزن وجود دارد.
در اصطلاحات پزشکی، واژه "اضافه وزن" به عنوان یک اسم (مانند "چاقی و اضافه وزن") به هم اندازه یک صفت به کار رفته است. چنین کاربردی باعث می شود كه اضافه وزن و چاقی بخشی از فرایند بیماری باشد اغلب موارد زیر.
تعریف پزشکی برای اضافه وزن براساس شاخص توده بدنی (BMI) است. BMI در واحد کیلوگرم بر متر مربع اندازه گیری می شود به این معنی که برای محاسبه، به قد و وزن احتیاج دارد. ماشین حساب های BMI به راحتی قابل استفاده هستند مانند نمونه محاسبگر BMI ارائه می شود. فقط اطلاعات خود را وارد کنید تا BMI خود را پیدا کنید.
اضافه وزن به BMI = 25.0 - 29.9 کیلوگرم در متر مربع تعریف شده است. BMI طبیعی بین 18.5 تا 24.9 تعریف می شود. داشتن BMI کمتر از 18.5، را در کمبود وزن طبقه بندی می کند.

چاقی چیست؟

دقیقاً در مورد اضافه وزن، تعریف پزشکی برای چاقی به محاسبه BMI بستگی دارد. برای طبقه بندی به عنوان چاقی، بیمار باید BMI مساوی30.0 یا بیشتر داشته باشد. BMI از 40.0 یا بیشتر اغلب به "چاقی مرضی" گفته می شود و توسط دستورالعمل های ملی به عنوان نقطه نهایی برای شناسایی بیمارانی که واجد شرایط برای جراحی چاقی هستند توصیه می شود.
البته لازم به ذکر است که برخی از ورزشکاران بسیار عضلانی ممکن است از BMI بالایی برخوردار باشند که دلیل بیشتر وزن، عضلات آنها بیشتر از چربی بدن است. بنابراین، BMI در نظر گرفته شده است بیشتر از یک ارزیابی بالینی می باشد.
بسیاری از کشورهای کم و متوسط درآمد اکنون با "دو برابر شدن" بیماری روبرو هستند.
در حالی که این کشورها همچنان با مشکلات بیماریهای عفونی و تغذیه کمکی روبرو هستند آنها در حال افزایش سریع در عوامل خطر بیماری غیر واگیر مانند چاقی و اضافه وزن به ویژه در مناطق شهری هستند.
کودکان در کشورهای کم درآمد و متوسط نسبت به تغذیه ناکافی کودکان قبل از زایمان، شیرخواران و خردسالان آسیب پذیرتر هستند. در عین حال، این کودکان در معرض غذاهای پرچرب، پر قند، پر نمک، پر انرژی و ضعیف از ریز مغذی ها قرار دارند که تمایل دارند قیمت کمتری داشته باشند اما از نظر کیفیت مواد مغذی نیز پایین تر هستند. این الگوهای رژیم غذایی، همراه با سطوح پایین تر فعالیت بدنی، منجر به افزایش شدید چاقی در کودکان می شوند در حالی که موضوعات تغذیه ای بدون حل باقی می ماند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا چاقی و اضافه وزن مهم هستند؟

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که احتمال بروز پیامدهای سلامت ضعیف تر (از نظر بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی عروقی، آپنه انسدادی خواب، دیابت، فشار خون بالا و سایر موارد) و همچنین مرگ و میر کلی زودرس با افزایش BMI افزایش می یابد. و تعریف بالینی چاقی (BMI مساوی30.0 یا بیشتر) در بسیاری از موارد برای تعیین گزینه های درمانی مناسب استفاده می شود.
همچنین در مورد پوشش بیمه و پیامدهای درمانی که از نظر پزشکی ضروری به نظر می رسد پیامدهایی نیز وجود دارد. در سال 2013، انجمن پزشکی آمریکا (AMA) رسماً چاقی را یک بیماری اعلام کرد و تأیید کرد "تأثیر عظیم انسانی و اقتصادی چاقی نیاز به مراقبت پزشکی، تحقیقات و آموزش پزشکی سایر بیماریهای مهم پزشکی جهانی است."
همچنین در سال 2013، انجمن قلب آمریکا، کالج قلب و عروق آمریکایی و انجمن چاقی دستورالعمل های جدید و طولانی مدت انتظار چاقی را منتشر کردند که به عنوان "راهنمای 2013 ACCF / AHA / TOS برای مدیریت اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان" منتشر شد.
انتظار می رود که تأثیر رسمیت از چاقی به عنوان یک بیماری مزمن نه تنها باعث افزایش آگاهی از این مشکل در بین عموم شود بلکه در همه سطوح از سیاست گذاری نیز تأثیر بگذارد. سیاست گذاران ممکن است نیاز به تأمین بودجه و اجرای برنامه های درمان چاقی و مداخله را بیشتر احساس کنند.
در مورد مراکز درمانی و خدمات پزشکی (CMS)، چاقی از سال 2004 به عنوان یک بیماری مزمن طبقه بندی شده است. از 29 نوامبر 2011، Medicare هزینه های رفتار درمانی را برای بیماران با تشخیص چاقی پرداخت کرده است. این ممکن است شامل غربالگری با BMI و دور کمر، ارزیابی رژیم غذایی و مداخلات رفتاری با شدت بالا باشد. پوشش برای جراحی چاقی نیز تحت معیارهای خاصی موجود است.
پوشش تحت برنامه های بهداشت خصوصی ممکن است متفاوت باشد. با این حال، طبق قانون مراقبت مقرون به صرفه 2010 (ACA)، برنامه های جدید سلامتی لازم است خدمات پیشگیرانه ای را که "A" (اکیداً توصیه می شود) یا "B" (توصیه شده) توسط کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) ارائه شده اند پوشش دهند. غربالگری چاقی توسط USPSTF به توصیه های "B" برای بزرگسالان و کودکان داده شده است بنابراین برنامه های جدید درمانی برای پوشش غربالگری چاقی مورد نیاز خواهد بود که همانطور که اشاره شد معمولاً با غربالگری BMI شروع می شود و ممکن است شامل دور کمر و رژیم لاغری باشد. ارزیابی با این وجود، پوشش بیشتر برنامه های سلامتی برای گزینه های دیگر مدیریت و مداخلات مربوط به چاقی، همچنان متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، برخی از بیمه گرها مشاوره تلفنی ارائه می دهند در حالی که برخی دیگر مربیان درمانی یا ارجاع خدمات برای کاهش وزن مانند دیده بانهای وزن را ارائه می دهند.

چگونه می توان اضافه وزن و چاقی را کاهش داد؟

اضافه وزن و چاقی همچنین بیماریهای غیر واگیر مرتبط است و تا حد زیادی قابل پیشگیری است. محیط ها و اجتماعات حمایتی در شکل گیری انتخاب های افراد اساسی است با انتخاب غذاهای سالم تر و فعالیت بدنی منظم به ساده ترین انتخاب (انتخابی که در اغلب دست یافتنی، در دسترس و مقرون به صرفه ترین است) و در نتیجه سبب جلوگیری از اضافه وزن و چاقی می شود.
در سطح فردی، افراد می توانند:
میزان مصرف انرژی از کل چربی ها و قندها را محدود کنید.
مصرف میوه و سبزیجات، حبوبات، غلات کامل و آجیل را افزایش دهید.
به فعالیت منظم بدنی مشغول شوید (60 دقیقه در روز برای کودکان و 150 دقیقه در طول هفته برای بزرگسالان).
مسئولیت فردی فقط در شرایطی که افراد به یک سبک زندگی سالم دسترسی داشته باشند می توانند تأثیر کامل خود را داشته باشند. بنابراین، در سطح اجتماعی حمایت از افراد در پیروی از توصیه های فوق از طریق اجرای مداوم سیاست های مبتنی بر شواهد و مبتنی بر جمعیت حائز اهمیت است که باعث می شود فعالیت بدنی منظم و انتخاب رژیم های سالم تر، مقرون به صرفه و در دسترس همه ، به ویژه برای فقیرترین افراد فراهم شود.
صنایع غذایی می توانند نقش مهمی در ارتقاء رژیم های سالم داشته باشند:
کاهش چربی، قند و نمک غذاهای فرآوری شده؛
اطمینان از وجود گزینه های سالم و مغذی در دسترس و قیمت مناسب برای همه مصرف کنندگان.
محدود کردن بازاریابی غذاهای پر قند، نمک و چربیها، به ویژه آن دسته از غذاهایی که برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است. و اطمینان از در دسترس بودن گزینه های غذایی سالم و حمایت از تمرینات بدنی منظم در محیط کار است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search