رژیم غذایی

رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید

رژیم غذایی کمکاری تیروئید

تأثیرات این رژیم غذایی بسیار وسیع است از تنظیم متابولیسم و کنترل رشد گرفته تا تعیین خلقی و کنترل عرق. افرادی که مشکل تیروئید دارند می توانند دچار خستگی بیش از حد، کاهش حافظه، افزایش سریع یا کاهش وزن، درد عضلات، یبوست، خشکی پوست و سایر علائم شوند.

طبق گزارش انجمن تیروئید آمریکا، "غده تیروئید از غدد درون ریز به شکل پروانه ای است که به طور معمول در قسمت جلوی گردن قرار دارد. کار تیروئید ساخت هورمونهای تیروئید است که در خون ترشح می شوند و سپس به هر بافت بدن منتقل می شوند. هورمون تیروئید به بدن کمک می کند تا از انرژی استفاده کند گرم بماند و مغز، قلب، ماهیچه ها و سایر ارگان ها را همانطور که باید، کار کند.
با این حال، غده تیروئید اغلب به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی فرد قابل کنترل است. دانستن اینکه چه چیزی بخوریم و از چه چیزی باید جلوگیری کرد تأثیر بسیار زیادی در کاهش یا عود شرایط دارد.
من به عنوان پزشك طب، درمان های طبیعی را برای درمان علت زمینه ای علائم بیمار، و نه لزوماً خود علائم تجویز می كنم. بنابراین، برای بیماران مبتلا به تیروئیدهای بیش فعال یا تحت فعال، تاریخچه پزشکی، رژیمهای غذایی و رژیمهای ورزشی آنها را بررسی می کنم. غذا اغلب محرک شرایط تیروئید آنها است.
آنچه که در مورد رژیم های غذایی برای بیماران تیروئید غیر معمول است این است که برخی غذاها که توسط بسیاری از پزشکان ( مانند کلم ، کلم بروکلی و توت فرنگی) " سالم " قلمداد می شوند در واقع می توانند مانع از عملکرد صحیح تیروئید برای برخی افراد شوند و همین ماده غذایی می تواند نتایج متضادی برای کسانی که تیروئیدهای تحت فعال دارند در پی داشته باشد. و مخالف تیروئیدهای بیش فعال هستند.
تیروئیدهای غیر فعال (کم کاری تیروئید) بسیار متداول هستند بنابراین ما روی آن تمرکز خواهیم کرد. کم کاری تیروئید هنگامی رخ می دهد که بدن شما تولید هورمونهای تیروئید کافی نداشته باشد بنابراین انتخاب مناسب مواد غذایی می تواند به رفع آن کمبود کمک کند.
انتخاب مواد غذایی حاوی ید، روی و سلنیوم می تواند باعث ایجاد فعالیت در یک تیروئید کم تحرک شود بنابراین ترکیب غذاهای پرمصرف در مواد مغذی حائز اهمیت است. غذاهای موجود در لیست OK برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید عبارتند از:
تخم مرغ های کامل، از جمله زرده سنگین ید
انواع غذاهای دریایی از جمله سالمون، ماهی تن، میگو
سبزیجات چلیپایی پخته شده، که شامل کلم بروکلی، کلم و جوانه بروکسل است. سیب زمینی شیرین و quinoa نیز می توانند سودمند باشند.
بیشتر موارد کم کاری تیروئید در اثر یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود. در این صورت، گلوتن را از رژیم خود حذف کنید و از لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر و بستنی خودداری کنید. من اغلب توصیه می کنم افراد مبتلا به تیروئیدهای تحت فعال، تمام گلوتن، لبنیات، سویا، ذرت، شکر، لوبیا، آجیل و دانه ها را برای مدت 30 روز حذف کنند این به بدن کمک می کند تا دوباره شروع به کار کند.
گواتروژن ها موادی هستند که در غذاهایی وجود دارد که ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند اگرچه این معمولاً فقط در افراد دارای کمبود ید است (در ایالات متحده نادر است). با این وجود، تعدیل میزان مصرف غذاهای حاوی گواتر، مانند سبزیجات چلیپایی خام (مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم) یک هدف رژیم غذایی معقول است.
البته بهتر است با پزشک خود در مورد وعده های غذایی خاص از غذاهای گواترزا که برای شما مجاز است صحبت کنید. اگرچه به طور کلی، چند وعده در روز بی ضرر است.
بخاطر داشته باشید که سبزیجات چلیپایی انتخاب های غذایی بسیار مغذی هستند بنابراین اجتناب از آنها به طور کامل ایده آل نیست. نکته ای که در این زمینه وجود دارد طبخ این سبزیجات خوشمزه است زیرا گرما بیشتر فعالیت های گوارشی را از بین می برد.
سویا یکی دیگر از مواد غذایی گوارشی است اما مصرف سویا موضوعی تا حدودی بحث برانگیز در جامعه پزشکی است. شواهد پزشکی کمی وجود دارد مبنی بر اینکه سویا فواید سلامتی دارد و ممکن است برای عملکرد تیروئید مضر باشد به خصوص مکمل هایی که حاوی مقادیر زیادی سویا هستند.
بهتر است درباره مصرف سویا با پزشک شخصی خود صحبت کنید اما تا بحث آن، اجتناب از مقادیر زیاد سویا بهترین شرط بندی شماست.

کاهش وزن در کم کاری تیروئید

برخی از مبتلایان به کم کاری تیروئید با وجود درمان بهینه بیماری با داروهای جایگزین هورمون تیروئید، در کاهش وزن رامشکل دارند.
خبر خوب این است که با راهنمایی پزشک می توانید از راهکارهای مختلف رژیم غذایی برای از دست دادن این پوندهای اضافی استفاده کنید.
دو "رژیم غذایی" که پزشک یا متخصص تغذیه شما ممکن است توصیه کند شامل موارد زیر است:
شمارش کالری و یا محدود کردن کالری (به عنوان مثال، مدل ویت واچرز)
رژیم Zone (رژیم غنی از پروتئین، کم کربوهیدرات)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بدانید: بهترین رژیم لاغری برای تناسب اندام کدام رژیم است؟

شمارش و یا محدود کردن کالری دریافتی

برای لاغری، ابتدا باید تعداد کالری که هر روز مصرف می کنید را یادداشت کنید. سپس، بر اساس میزان متابولیک استراحت و نیاز روزانه به کالری، پزشک یا متخصص تغذیه شما می تواند چند کالری را برای کاهش مجدد توصیه کند.
به طور قاطع، مردان بی تحرک بالای 30 سال به حدود 2000 تا 2400 کالری در روز نیاز دارند در حالی که مردان فعال روزانه به حدود 2،400 تا 2،800 کالری نیاز دارند. زنان کم تحرک بالای 30 سال به حدود 1600 تا 1800 کالری در روز نیاز دارند در حالی که زنان فعال روزانه حدود 2000 تا 2200 کالری دارند.
مطمئن باشید که کالری های خود را به شدت کم نکنید. انجام این کار باعث می شود بدن شما روی چربی های ذخیره شده نگه داشته شود و عضلات شما را به انرژی تبدیل شود.
این حالت گرسنگی در نهایت می تواند متابولیسم شما را کند کند که این امر به معنای کاهش کالری روزانه شماست - ایجاد یک سیکل معیوب گرسنگی است و نه کاهش وزن.

رژیم غذایی زون

رژیم Zone Diet که توسط دکتری باری سیرز ساخته شده است یک رژیم غنی از پروتئین و کم کربوهیدرات است که تمرکز آن بر متعادل کردن واکنش انسولین بدن به مواد غذایی است.
طبق نظریه Zone، هنگامی که کربوهیدرات زیادی مصرف می کنید لوزالمعده انسولین اضافی را آزاد می کند که این امر مانع از استفاده بدن از چربی های ذخیره شده برای انرژی می شود. این می تواند توانایی شما در کاهش وزن را مختل کند.
با رژیم Zone، فرد وعده های غذایی خود را تنظیم می کند که حاوی 40 درصد کربوهیدرات، 30 درصد پروتئین و 30 درصد چربی باشد. به طور خاص، فرد کربوهیدرات هایی دارای شاخص قند خون پایین و پروتئین هایی بدون چربی و چربی های اشباع نشده مصرف می کند. این الگوی خاص غذا خوردن باعث آزاد شدن آهسته انسولین در بدن می شود و این باعث سوزاندن چربی می شود.

مدیریت علائم

علاوه بر کاهش وزن (یا حفظ شاخص طبیعی توده بدنی)، خوردن مغذی نیز می تواند به کاهش علائم مختلف کم کاری تیروئید کمک کند.

نفخ

نفخ شکم یک علامت شایع در افراد مبتلا به غده تیروئید تحت فعال است. در حقیقت، طبق اعلام انجمن تیروئید آمریکا، کم کاری تیروئید می تواند به اندازه 5 تا 10 پوند افزایش وزن فقط از آب اضافی به تنهایی ایجاد کند. برخی از این افزایش وزن آب می تواند در صورت باشد و باعث پف دور چشم و همچنین احتباس مایعات و تورم در دست ها، پا و شکم می شود.
توجه به آنچه می خورید مهم است که نفخ شما را کنترل کند. به طور کلی، غذاهای پر فیبر ممکن است گاز تولید کنند که می تواند نفخ شما را بدتر کند. به همین ترتیب، غذاهای شور، مانند هات داگ، پیتزا، نان، سوپ و غذاهای فرآوری شده می توانند احتباس مایعات را بدتر کنند.
تحقیقات نشان می دهد که رعایت رژیم غذایی کم FODMAP (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی سکاریدها، مونوساکاریدها و پلی پول ها) ممکن است نفخ را کاهش دهد.
برخی از غذاهای فودمپ بالا که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید
گندم
پیازها
سیر
میوه های خاصی (به عنوان مثال سیب، زردآلو، گیلاس، انبه، شلیل ها، هلو، گلابی، آلو و هندوانه)
سبزیجات خاصی (به عنوان مثال کلم، گل کلم، کنگر فرنگی)
لوبیا

یبوست

یکی دیگر از علائم کم کاری تیروئید که با رژیم کاهش می یابد یبوست است. برخلاف نفخ، مصرف فیبر مانند لوبیا، غلات کامل و سیب می تواند یبوست را تسکین دهد. نوشیدن مقدار زیادی آب برای حفظ عملکرد سالم روده نیز مفید است.
با این وجود، علاوه بر تغییرات رژیم لاغری، برخی از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید و یبوست نیاز به مسهل بدون نسخه دارند مانند شیر منیزی یاMiralax (پلی اتیلن گلیکول).
قبل از امتحان کردن ملین، به خصوص اگر یبوست بدتر شود حتما با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد عملکرد تیروئید شما دوباره بررسی شود یا پزشک شما علل دیگر را بررسی کند.

خستگی

برخی از افراد مبتلا به بیماری تیروئید علیرغم بهینه سازی سطح هورمون تیروئید، هنوز خستگی را ذکر می کنند. پس از ارزیابی پزشک خود برای سایر شرایط سلامتی که ممکن است باعث خستگی شما شود (مثلاً کم خونی یا افسردگی)، این نکات مربوط به رژیم غذایی را که باعث رفع خستگی می شوند در نظر بگیرید:
هر روز نوشیدنی کافئین دار (قهوه ، چای) بنوشید.
یک مکمل رژیم غذایی ضد خستگی، مانند آنزیم Q10، تحت نظر پزشک خود مصرف کنید.
رژیم غذایی حذف را در نظر بگیرید. به عنوان مثال خوردن قند، لبنیات یا گلوتن را متوقف کنید. برخی افراد دریافتند که این باعث افزایش سطح انرژی آنها می شود.

تغذیه مناسب

از آنجا که کمبودهای غذایی ممکن است علائم بیماری تیروئید را بدتر کند اطمینان از میزان ویتامین و مواد معدنی کافی ایده خوبی است.

ویتامین دی

ویتامین D به عنوان "ویتامین آفتاب" شناخته می شود زیرا بدن شما وقتی در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد آن را می سازد. علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توانید ویتامین D را از برخی غذاها مانند ماهی روغنی، تخم مرغ و شیر غلات و غلات غنی شده دریافت کنید. در حالی که ویتامین D نقش مهمی در حفظ استخوان های قوی دارد تحقیقات جدید نشان می دهد که این ماده در سلامت سیستم ایمنی نیز نقش دارد.
به طور خاص، تعدادی از مطالعات ارتباط بین ویتامین D و تیروئیدیت هاشیموتو را ارزیابی کرده اند. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو احتمال ابتلا به ویتامین D پایین را دارند.
خبر خوب این است که آزمایش کمبود ویتامین D به یک آزمایش خون ساده نیاز دارد. درمان مستلزم مصرف یک ویتامین D است که میزان مصرف آن به میزان هدف شما بستگی دارد.

ویتامین B12

تحقیقات نشان می دهد که حدوداً یک سوم از مبتلایان به هاشیموتو کمبود ویتامین B12 را دارند که یک ویتامین محلول در آب است که با خوردن ماهی، گوشت، لبنیات و غلات غنی شده به دست می آید. ویتامین B12 برای تولید گلبولهای قرمز و عملکرد عصبی از نظر تولید خون بسیار مهم است.
مانند کمبود ویتامین D، آزمایش کمبود ویتامین B12 نیاز به گرفتن خون دارد. درمان نیز صریح است و نیاز به افزایش ویتامین B12، مکمل ها یا تزریق دارد.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که در غذاهایی مانند آجیل برزیل، ماهی تن، هالیبوت و گاو علف خوار یافت می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مکمل سلنیوم می تواند روحیه و یا بهزیستی افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو را بهبود بخشد. بنابراین، در کنار بررسی میزان ویتامین D و ویتامین B12، حتما از میزان سلنیوم خود سوال کنید.
زمان بندی مصرف داروها مهم است
مصرف داروی جایگزینی هورمون تیروئید حداقل سه تا چهار ساعت قبل از مصرف مکمل های آهن یا کلسیم و حداقل یک ساعت جدا از نوشیدن قهوه یا مصرف مکمل فیبر برای جلوگیری از جذب ضعیف داروها ضروری است.
علاوه بر این، سایر داروهای تجویزی، ویتامین ها یا داروهای بدون نسخه (علاوه بر فیبر و کلسیم) ممکن است در جذب داروهای تیروئید شما اختلال ایجاد کنند. حتماً زمان مصرف مواد غذایی و دارویی / مکمل های مصرفی خود را با پزشک یا متخصص تغذیه خود تأیید کنید.

در ادامه بخوانید: تغذیه در کم کاری تیروئید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search