رژیم غذایی

اضافه وزن و بارداری

چاقی و بارداری

افزایش وزن بخشی طبیعی از بارداری است. زنانی که قبل از باردار شدن اضافه وزن داشتند ممکن است نگران این موضوع باشند که چگونه این امر می تواند بر بارداری آنها تأثیر بگذارد و از این سوال که آیا در این زمان کاهش وزن بی خطر است یا خیر، سوال می کنند.

با بزرگ شدن کودک و تغییر بدن زن، به طور طبیعی در دوران بارداری افزایش وزن پیدا می کند. افزایش حجم خون، مایع آمنیوتیک و کودک در حال رشد منجر به افزایش نسبتاً ثابت وزن در طول بارداری می شود.
در بیشتر موارد، زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند باید در دوران بارداری هنوز مقداری وزن به دست آورند. با این حال، آنها می توانند از روشهای بی خطر برای کاهش چربی بدن حیرت آور استفاده کنند و از عوارض احتمالی مربوط به وزن اضافه جلوگیری کنند.
اضافه وزن در هنگام بارداری احتمال بروز برخی از عوارض مانند دیابت حاملگی را افزایش می دهد. اطمینان حاصل کنید که به تمام ملاقاتهای قبل از تولد خود می روید تا تیم بارداری شما بتواند سلامت شما و کودک شما را تحت نظر داشته باشد.

بیشتر بدانید: افزایش وزن در بارداری: چه مقدار سالم است؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

وزن شما قبل از بارداری است

قبل از باردار شدن، می توانید در صورت اضافه وزن از ماشین حساب شاخص توده بدنی (BMI) استفاده کنید. BMI شما بر اساس وزن و قد شما اندازه گیری می شود. اما، ممکن است به محض بارداری، این اندازه گیری دقیق نباشد.
BMI مساوی 25 تا 29.9 به این معنی است که اضافه وزن دارید BMI مساوی 30 یا بالاتر بدان معنی است که شما اضافه وزن دارید یا چاق هستید.
اگر اضافه وزن دارید بهترین راه برای حفظ سلامتی و سلامتی کودک، کاهش وزن قبل از بارداری است. با رسیدن به یک وزن سالم، شما احتمال بارداری طبیعی را افزایش می دهید و احتمال بروز مشکلات مربوط به اضافه وزن در بارداری را کاهش می دهید.
برای مشاوره در مورد چگونگی کاهش وزن به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است شما را به کلینیک مخصوص کاهش وزن ارجاع دهد. قبل از بارداری درباره نحوه کاهش وزن اطلاعات بیشتری کسب کنید.
اگر قبل از کاهش وزن باردار شدید، سعی کنید نگران نباشید - بیشتر زنانی که اضافه وزن دارند بارداری و زایمان مستقیمی دارند و نوزادان سالم دارند. با این وجود، اضافه وزن باعث افزایش عوارض هم برای شما و هم برای کودک شما می شود.

وزن شما در دوران بارداری

اگر بسیار اضافه وزن دارید (معمولاً BMI مساوی 30 یا بالاتر) و باردار هستید سعی نکنید در دوران بارداری اقدام به کاهش وزن نمایید زیرا این ممکن است بی خطر نباشد. هیچ مدرکی مبنی بر کاهش وزن هنگام بارداری وجود ندارد که احتمال بروز عوارض را کاهش دهد.
بهترین راه برای حفظ سلامتی و سلامتی کودک شما این است که به تمام ملاقاتهای قبل از تولد خود مراجعه کنید تا ماما، پزشک و سایر متخصصان سلامت بتوانند شما را مورد توجه قرار دهند. آنها می توانند مشکلاتی را که ممکن است به دلیل وزن شما با آنها روبرو شوید را مدیریت کرده و برای جلوگیری یا مقابله با آنها اقداماتی انجام دهید.
همچنین مهم است که هر روز یک رژیم غذایی سالم و متعادل مصرف کنید و فعالیت بدنی انجام دهید. برای مشاوره شخصی در مورد تغذیه سالم و چگونگی فعالیت بدنی در دوران بارداری باید به متخصص تغذیه یا سایر متخصصان سلامت مراجعه شود. فعال بودن در دوران بارداری به کودک شما آسیب نمی رساند.

غذا خوردن و ورزش کردن

غذا خوردن سالم و انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی یا شنا برای همه خانم های باردار مفید است.
اگر قبل از بارداری فعال نبودید ایده خوبی است که قبل از شروع برنامه جدید ورزش در هنگام بارداری با ماما یا پزشک خود مشورت کنید.
اگر برنامه ورزش هوازی (مانند شنا، دویدن یا ایروبیک) را شروع می کنید به مربی بگویید که باردار هستید. با بیش از 15 دقیقه ورزش مداوم، 3 بار در هفته شروع کنید. این کار را به تدریج به جلسات روزانه 30 دقیقه ای افزایش دهید.
به یاد داشته باشید که ورزش کردن برای سودمندی لازم نیست سرسخت باشد. به عنوان یک قاعده کلی، باید در حین بارداری بتوانید مکالمه ای را انجام دهید. اگر وقتی صحبت می کنید نفس بکشید احتمالاً ورزش بسیار شدید می کنید.

مراقبت در دوران بارداری

اگر قبل از کاهش وزن باردار شوید برای دیابت حاملگی آزمایش خواهید شد.
همچنین ممکن است برای گفتگو درمورد موضوعاتی مانند تسکین درد در زایمان، به متخصص بیهوشی مراجعه کنید. شما به احتمال زیاد به بیهوشی اپیدورال احتیاج دارید زیرا خانم های با بسیار اضافه وزن احتمال بیشتری به زایمان ابزاری دارند (ونتوز و فورسپس یا سزارین) دارند و تجویز آن برای اپیدورال دشوار است.
اگر اضافه وزن دارید در مورد گزینه های زایمان خود با یک ماما یا پزشک صحبت کنید. سؤال کنید که آیا در مورد زایمان در خانه یا استخر، نگرانی های خاصی برای ایمنی وجود دارد.
ممکن است به شما توصیه شود در صورت نیاز به زایمان در بیمارستانی که دسترسی آسان به مراقبت های پزشکی وجود دارد زایمان کنید.
انستیتوی ملی سلامت و مراقبتهای ویژه (NICE) دستورالعملهای مربوط به مدیریت وزن قبل، حین و بعد از بارداری را تهیه کرده است. این اطلاعات برای همه زنان باردار درباره دستیابی و حفظ وزن سالم اطلاعات مفیدی دارد.

بیشتر بخوانید: سعی نکنید در بارداری کاهش وزن داشته باشید

در صورت اضافه وزن در بارداری، مشکلات احتمالی وجود دارد

داشتن اضافه وزن احتمال بروز عوارض در زنان باردار و نوزادان آنها را افزایش می دهد. هرچه BMI زنان بالاتر باشد احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است. شانس افزایش در رابطه با:
سقط جنین - احتمال کلی سقط جنین در زیر 12 هفته 1 در 5 (20٪) است. اگر BMI بالای 30 داشته باشید شانس 1 در 4 است (25٪)
دیابت حاملگی - اگر شاخص توده بدنی شما 30 یا بالاتر باشد 3 برابر بیشتر از خانمهایی که دارای BMI زیر 25 هستند مبتلا به دیابت حاملگی هستید.
فشار خون بالا و پره اکلامپسی - اگر در ابتدای بارداری BMI مساوی 30 یا بالاتر دارید احتمال ابتلا به پره اکلامپسی شما 2 تا 4 برابر بیشتر از خانمهایی است که BMI زیر 25 دارند.
لخته شدن خون - همه خانمهای باردار در مقایسه با زنانی که باردار نیستند احتمال لخته شدن خون بیشتر است و اگر BMI شما 25 یا بالاتر باشد احتمال افزایش بیشتر وجود دارد.
شانه کودک در حین زایمان "گیر می کند" (که گاهی اوقات دیستوشی شانه نیز خوانده می شود).
خونریزی سنگین تر از حد معمول پس از تولد (خونریزی بعد از زایمان).
داشتن یک کودک با وزن بیش از 4 کیلوگرم (8 پوند از 14 اونس) - احتمال کلی این در زنان با BMI مساوی 20 تا 30 برابر 7 در 100 (7٪) است. اگر BMI شما بالای 30 باشد شانس شما به 14 در 100 (14٪) دو برابر می شود.
همچنین شما به احتمال زیاد به یک زایمان با ابزار (فورسپس یا ونتوز) یا یک سزارین اورژانس نیاز دارید.

بیشتر بدانید: چاقی و حاملگی

در صورت اضافه وزن در دوران بارداری ممکن است برای کودک شما مشکلاتی ایجاد شود

مشکلات کودک شما می تواند شامل به دنیا آمدن زود هنگام (قبل از 37 هفته) و افزایش احتمال زایمان (از شانس کلی 1 در 200 در انگلیس به 1 در 100 در صورت داشتن BMI مساوی 30 یا بالاتر) باشد.
همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که کودک شما از نظر سلامتی، از جمله نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا برخوردار باشد. به طور کلی، حدود 1 از 1000 نوزاد با نقص لوله عصبی در انگلیس متولد می شوند. اگر BMI شما بالای 30 سال باشد شانس تقریباً از 2 در 1000 دو برابر می شود.
این مشکلات همچنین می تواند برای هر خانم باردار اتفاق بیفتد چه اضافه وزن داشته باشد یا نه.
به خاطر داشته باشید اگرچه BMI شما 30 یا بالاتر باشد احتمال بروز این مشکلات افزایش می یابد اما بیشتر زنانی که اضافه وزن دارند کودک سالم خواهند داشت.

بیشتر بدانید: آیا کاهش وزن در زمان بارداری ایمن است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search