رژیم غذایی

بررسی اجمالی شیرخشک سویا Soy Milk

شیرخشک سویا

شیرخشک سویا یک جایگزین به طور فزاینده ای محبوب برای شیرخشک شیر گاو است. برخی والدین آن را به دلایل اخلاقی یا محیطی ترجیح می دهند.

در حالی که برخی دیگر بر این باورند که ممکن است باعث کاهش کولیک، جلوگیری از آلرژی و یا کاهش خطر ابتلا به بیماری فرزندشان در زندگی بعد شود.
با این حال، استفاده از شیرخشک سویا با چند خطرات همراه است و ممکن است یک گزینه تغذیه ایمن برای همه نوزادان نباشد.
استفاده از شیرخشک اطفال بر پایه پروتئین سویا در والدین بسیار رایج است زیرا برخی والدین فکر می کنند این ماده غذایی به نوزادان مبتلا به گاز، سرگیجه یا کولیک کمک می کند. با این حال، تغییر شیرخشک کودک معمولاً این علائم را تسکین نمی دهد. و از آنجا که شیرخشک های سویا کودک معمولاً چند دلار بیشتر از شیرخشک های مبتنی بر شیر گاو هستند والدین نباید سریع آنها را امتحان کنند مگر اینکه از نظر پزشکی بیان شده باشند.

برندهای شیرخشک کودک سویا میلک

از طرف دیگر، اگر پزشک متخصص اطفال شما فکر کند که تغییر به شیرخشک سویا برای کودک شما ضروری است می توانید اطمینان داشته باشید که آنها به اندازه شیرخشک های دیگر خوب هستند و هرجا که شیرخشک کودک فروخته شود در دسترس هستند.
این شیرخشک های کودک سویا عبارتند از:
Enfamil ProSobee
Similac Soy Isomil
Gerber Good Soy Start
والدین برند شیر خشک سویا (مارک وال مارت) را انتخاب می کنند.
بهترین شیر خشک سویا ارگانیک کودک در کره زمین
شیر خشک های مبتنی بر سویا در بین والدین محبوب هستند.
طبق آکادمی اطفال آمریکا، " شیر خشک های پروتئین سویا در ایالات متحده ممکن است نزدیک به 20 تا 25 درصد از بازار شیر خشک را تشکیل دهد."
این میزان ممکن است بالاتر از حد مورد نیاز باشد زیرا شرایط پزشکی کمی وجود دارد که در واقع یک کودک به یک شیر خشک سویا نیاز دارد. اکثر نوزادان و شیرخواران که شیر مادر نمی خورند فقط با شیر خشک معمولی کودک مبتنی بر شیر گاو مانند Enfamil نوزاد، Similac Advance یا بر اساس مزیت انتخاب والدین خوب عمل می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه زمانی باید به شیر خشک سویا تغییر دهید

متخصصان کودکان معمولاً شیر خشک سویا را برای آن دسته از نوزادانی که به آن نیاز دارند از جمله شیرخواران با:
گالاکتوزمی
کمبود اولیه لاکتاز - یک بیماری نادر که در آن نوزاد بدون آنزیم متولد می شود تا قند لاکتوز را هضم کند
اسهال و کمبود موقتی لاکتاز (جابجایی نوزادان به شیر خشک سویا هنگام داشتن اسهال، بحث برانگیز است و معمولاً توصیه نمی شود.
اگر والدین بخواهند کودک خود را به عنوان گیاهخوار بزرگ کنند و مادر شیردهی نکند می تواند یک شیر خشک سویا باشد. از آنجایی که هیچ شیر خشک کاملاً کودکانه وگان وجود ندارد ممکن است شیر خشک سویا ارگانیک گزینه مناسبی برای والدین وگان باشد که می خواهند کودک خود را به عنوان یک وگان بزرگ کنند.
چه موقع باید از تغییر به شیر خشک سویا خودداری کنید
شیر خشک سویا معمولاً برای نوزادانی که دارای:
کولیک یا سر و صدا هستند، به احتمال زیاد مفید نخواهد بود
حساسیت به پروتئین شیر گاو، از آنجا که بسیاری از این شیرخواران، همچنین می توانند نسبت به پروتئین سویا حساسیت داشته باشند و به جای آن، باید یک فرمول پروتئین هیدرولیز شده گسترده، مانند Nutramigen یا Alimentum بنوشند.
در معرض خطر آلرژی های غذایی است و شما سعی می کنید از ابتلا آنها به آلرژی غذایی جلوگیری کنید - در صورت عدم تغذیه با شیر مادر، این نوزادان احتمالاً باید نوترامیگن یا Alimentum بنوشند و نه شیر خشک بر پایه سویا یا شیر گاو.
زودرس متولد شده باشند زیرا می توانند به كاهش كانی استخوان منجر شوند حتی اگر به آنها كلسیم اضافی داده شود.
اگر دلیل خوبی برای شروع کودک خود بر روی شیر خشک سویا وجود نداشته باشد اگر قبل از 12 سالگی شیر دادن با شیر مادر را قطع کنید یا نیاز به مکمل داشته باشید به احتمال زیاد می توانید به جای شیر خشک سویا از شیر خشک شیر گاو استفاده کنید.

آیا شیر خشک سویا مضر است؟

شیر خشک سویا می تواند برای نوزادان نارس مضر باشد اما آکادمی اطفال آمریکا می گوید "هیچ گونه اثبات قطعی از جانب حیوانات، بزرگسالان یا نوزادان وجود ندارد که ایزوفلاونهای سویا رژیم غذایی ممکن است اثر منفی بر رشد، تولید مثل یا عملکرد غدد درون ریز انسان بگذارد."
یکی از نگرانی ها این است که فیتواستروژن ها، به ویژه ایزوفلاون ها، ممکن است فعالیتی مانند استروژن داشته باشند. برخی از متخصصان درباره تأثیر محصولات سویا بر عملکرد سیستم ایمنی و عملکرد تیروئید کودک سوال می کنند اگرچه بار دیگر، AAP می گوید که تحقیقات انجام شده است و هیچ خطری یا عوارض جانبی طولانی مدت از نوشیدن شیر خشک کودک سویا کودک را نشان نداده است.

همچنین بخوانید: شیرخشک لاکتوز منفی

شیر سویا در مقابل شیر گاو

مانند شیر خشک سویا کودک، شیر سویا در کودکان بزرگتر، هم برای کودکان با حساسیت به شیر و هم برای والدینی که به راحتی سعی در جلوگیری از شیر گاو دارند رواج دارد.
شیر سویا می تواند جایگزین مناسبی برای شیر گاو باشد اما کم و چربی آن کم می شود و بنابراین تا زمانی که کودک حداقل دو سال سن ندارد انتخاب خوبی نیست.
اگرچه برخی وب سایت های دارای منبع ضعیف توصیه می کنند شیر سویا بدون چربی را به کودکان نوپا زیر دو سال توصیه کنند اما هیچ مارک شیر سویا دارای مقدار معادل چربی در هر وعده به عنوان شیر کامل نیست. شیر گاو در هر وعده 8 گرم چربی دارد در حالی که 2 درصد شیر کم چرب حدود 5 گرم چربی دارد. بیشتر مارک های شیر سویا فقط 4 گرم تا 5 گرم چربی در هر وعده یا کمتر دارند. در حقیقت، شیر سویا کم چربی فقط حدود 2.5 گرم چربی دارد که معادل شیر یک درصد گاو است.
آکادمی اطفال آمریکا اظهار داشت که "کودکان خردسال برای رشد و پیشرفت مغز به کالری از چربی نیاز دارند." و این که "این امر به ویژه در دو سال اول زندگی بسیار مهم است." بنابراین اگر به کودک نوپای خود شیر کم چرب داده اید آن چربی از دست رفته را در سایر قسمت های رژیم غذایی کودک خود جبران کنید. آخرین نگرانی این است که پروتئین سویا حاوی میزان نسبتاً بالایی از آلومینیوم در مقایسه با شیر مادر و فرمول شیر گاو است. تصور نمی شود این مواجهه برای نوزادان تمام مدت مشکلی ایجاد کند اما ممکن است منجر به کاهش کانی سازی استخوان در نوزادان نارس شود.

همچنین بخوانید: شناخت انواع شیر خشک آپتامیل

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. بزرگمقام

سلام . من یه پسر ۲۲ ماهه دارم که حدودا از پنج ماهگی بیومیل سوی استفاده میکرد بخاطر ناسازگاری با انواع شیرخشکهای دیگه موجود دربازار
الان از ۱۸ ماهگی ارام ارام شیر پاستوریزه رو وارد برنامه غذاییش کردم و کم کمجایگزین شیر خشک شد براش . به دلیل اینکه...

سلام . من یه پسر ۲۲ ماهه دارم که حدودا از پنج ماهگی بیومیل سوی استفاده میکرد بخاطر ناسازگاری با انواع شیرخشکهای دیگه موجود دربازار
الان از ۱۸ ماهگی ارام ارام شیر پاستوریزه رو وارد برنامه غذاییش کردم و کم کمجایگزین شیر خشک شد براش . به دلیل اینکه بیومیل سوی در بازار موجود نیست و مجدد بعد از تست چند مدل دیگه شیر خشک یا حتی شیر پاستوریزه متوجه شدم مبتلا به یبوست شدید میشه . چند روزیه شیرسویای پاستوریزه رو به جای شیر گاو بهش میدم البته مجموعا شاید حدودا روزی دو لیوان مصرف کنه اما یبوستش کاملا برطرف شده و اجابت مزاجش راحت شده
می خواستم ببینم ایا ایراد نداره که شیریویا رو براش جایگزین شیر گاو کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search