رژیم غذایی

مزایای سلامتی رژیم غذایی قلیایی و نحوه پیروی از آن

مزایای سلامتی رژیم غذایی قلیایی

انواع رژیم های غذایی وجود دارد - برخی از آنها خوب، برخی از آنها بد - اما شاید هیچ رژیم غذایی بهتر برای طول عمر و جلوگیری از ابتلا به بیماری از یک رژیم غذایی قلیایی که عمدتاً بر پایه گیاهی است وجود نداشته باشد.

یک بررسی در سال 2012 که در ژورنال بهداشت محیط منتشر شد نشان داد که دستیابی به تعادل pH با خوردن یک رژیم غذایی قلیایی می تواند در کاهش عوارض و مرگ و میر ناشی از بیماری ها و بیماری های مزمن بیشماری - مانند فشار خون، دیابت، آرتروز، کمبود ویتامین D و کمبود استخوان مفید باشد.
رژیم های قلیایی نشان داده شده است که به جلوگیری از تشکیل پلاک در رگ های خونی، جلوگیری از تجمع کلسیم در ادرار، جلوگیری از سنگ کلیه، ساخت استخوان های قوی تر، کاهش هدر رفتن عضلات یا اسپاسم ها و موارد دیگر کمک می کند.
همانطور که از نام این رژیم پیداست یک رژیم قلیایی، یک برنامه غذایی است که علاوه بر غذاهای اسیدی، به غذاهای قلیایی وابسته است.
مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است صفر اسیدی ترین و 14 قلیایی ترین آنها است. هفت در مقیاس pH خنثی هستند آب خنثی تلقی می شود.
با مصرف غذاهایی که مقیاس pH آنها زیاد (قلیایی) باشد می توانید pH بدن را بالا ببرید. یک محیط قلیایی نامهربان با رشد انواع سرطان ها و سایر بیماری ها است بنابراین به طور بالقوه از سلامتی شما محافظت می کند.

رژیم قلیایی چیست؟

رژیم قلیایی تبدیل یک رژیم غذایی مد است که توسط بسیاری از افراد مشهور از جمله گوینت پالترو و کتی هادسون، که به آن سوگند می خورند تبدیل شده است. این وعده کاهش وزن، فواید ضد التهابی و کاهش خطر ابتلا به برخی سرطانها را دارد.
مفهوم این رژیم دوری از مواد غذایی مانند محصولات حیوانی، بسیاری از غلات، غذاهای فرآوری شده و قندهای تصفیه شده است که باعث اسید اضافی در بدن می شود.
محصولات حیوانی و غلات طبیعتاً اسیدی هستند بنابراین افراد معمولاً برای دستیابی به اهداف قلیایی خود گیاهخواری یا وگان را اتخاذ می کنند.
اگرچه می توان چندین ماده غذایی خام را در رژیم غذایی قلیایی گنجانید میوه ها، آجیل ها و سبزیجات به طور کلی انتخاب های برتر هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا کل بدن دارای pH یکسان است؟

pH در بدن شما بسته به سیستم اندام یا بدن متفاوت است.
به عنوان مثال، خون انسان دارای pH در حدود 7.35 - 7.45 است در حالی که معده دارای pH 3.5 است. معده باید بسیار اسیدی تر از بقیه بدن باشد زیرا این اسید به تجزیه مواد غذایی کمک می کند.

آیا رژیم غذایی قلیایی میزان pH خون شما را کاهش می دهد؟

یک سوء تفاهم رایج این است که یک رژیم قلیایی می تواند به تغییر pH خون شما کمک کند که نادرست است.
یک رژیم قلیایی فقط می تواند pH ادرار را تغییر دهد pH خون به شدت در بدن تنظیم می شود زیرا آن برای زنده ماندن حیاتی است.
بدن برای حفظ هموستاز، سموم را از طریق ادرار دفع می کند. بدن با دفع اسید اضافی از غذاهایی مانند گوشت قرمز pH خود را تنظیم می کند.

فواید سلامتی مصرف رژیم غذایی قلیایی چیست؟

برخی از مزایای سلامتی پیشنهادی رژیم غذایی قلیایی عبارتند از: کاهش وزن، ایمنی بهتر، سلامت بهتر قلبی عروقی و کاهش خطر کمبودهای مغذی. دو مزیت قابل قبول دیگر این رژیم به شرح زیر است:

1. خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

هیچ مدرک محکمی برای حمایت از این مزیت در دست نیست. اما برخی از متخصصان پزشکی ادعا می کنند که سرطان در یک محیط اسیدی رشد می کند و بنابراین، رژیم غذایی قلیایی ممکن است به این امر کمک کند.
با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که سرطان هنوز هم می تواند در یک محیط قلیایی رشد کند این نشان می دهد که هیچ مدرک محکمی برای حمایت از هر طریق وجود ندارد.

2. التهاب را کاهش می دهد

به نظر می رسد کاهش التهاب یکی دیگر از مزایای این رژیم است. اما برخی از عوارض ضد التهابی ممکن است در نتیجه سبک زندگی به وجود آید.
گلوتن (که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده یافت می شود) و لبنیات شناخته شده است که باعث ایجاد التهاب و ناراحتی در بدن می شود. رژیم قلیایی این موارد را از رژیم غذایی خارج می کند بنابراین ممکن است عوارض جانبی مثبتی را احساس کنید.
میوه ها و سبزیجات با آنتی اکسیدان ها پر شده اند همچنین به دلیل کاهش التهاب در بدن شناخته می شوند.

هنگام شروع یک رژیم قلیایی چه نکات مهمی باید در نظر داشته باشید؟

برخی از دستورالعمل های کلیدی هنگام برنامه ریزی یک رژیم قلیایی ذکر شده است:
هنگام تهیه وعده های غذایی، روی غذاهای کامل مانند میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه تمرکز کنید.
حتما غذاهای متنوعی بخورید که بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای رشد شما را تأمین کند.
همیشه قبل از شروع رژیم غذایی جدید با متخصص مراقبت های سلامت خود مشورت کنید.

چه مواد غذایی تحت رژیم قلیایی قرار می گیرند؟

میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه ها برای تقویت بدن قلیایی شناخته شده اند.

کدام غذاهای قلیایی برای خوردن صبحانه مناسب ترین غذاها هستند؟

بیشتر اقلام صبحانه تمایل به محصولات حیوانی و غلات مانند ماست ، تخم مرغ و نان تست دارند که همگی در مقیاس pH کم و دارای اسیدی هستند.
یک انتخاب عالی برای صبحانه قلیایی یک موز و کره بادام زمینی است. گزینه های دیگر می تواند شامل یک ماست بدون لبنی باشد که با یک تکه میوه و یا اسموتی همراه با سبزیجات ، میوه ها ، دانه ها و شیر آجیل همراه است!

آیا قهوه اسیدی است یا قلیایی؟

بیشتر قهوه ها اسیدی هستند و معمولاً در حدود pH 5 نشسته اند. برخی محصولات ادعا می کنند قهوه قلیایی هستند اما من اکیداً پیشنهاد می کنم قبل از خرید برچسب را بخوانید زیرا آرایش ژنتیکی لوبیا و روند تولید آن به صورت سهواً یک نوشیدنی اسیدی ایجاد می کند.

هنگام رژیم قلیایی از چه غذاهایی باید اجتناب شود؟

در هنگام پیروی از رژیم قلیایی از غذاهای زیر باید اجتناب شود زیرا در مقیاس pH کم هستند:
محصولات حیوانی که شامل تخم مرغ، ماست، گوشت، شیر و مرغ است
قندهای تصفیه شده
غذاهای فراوری شده
دانه ها

آیا رژیم غذایی قلیایی به کاهش وزن کمک می کند؟

روند متابولیک رژیم باعث کاهش وزن نمی شود. اما ممکن است وزن کاهش یابد زیرا این رژیم بر غذاهای کامل مانند میوه، سبزیجات، آجیل، دانه و حبوبات تأکید می کند.
برای کاهش وزن، بدن باید در کسری کالری قرار داشته باشد به این معنی که بدن مجبور است کالری بیشتری را از آنچه که مصرف می شود بسوزاند. اما عملکرد سالم کلی بدن برای تغذیه آن به طیف گسترده ای از غذاهای بدون مواد مغذی وابسته است.
بنابراین، تمرکز بر روی غذاهای کامل، که تمایل به مواد مغذی تر و کم کالری تر دارند منجر به کاهش وزن خواهد شد.
یک نمونه اصلی از این نوع آووکادو است: نه تنها با امگا 3 و سایر چربی های سالم بارگیری می شود بلکه از نظر کالری نیز نسبتاً کم است و یک آووکادو حاوی حدود 250 کالری است.
این در مقایسه با یک فنجان بلوبری که در حدود 50 کالری در یک فنجان وجود دارد بسیار بیشتر است. بلوبری به عنوان مواد مغذی متراکم، اما از نظر کالری متراکم تلقی نمی شود.
به طور کلی، اگر دوست دارید وزن کم کنید باید در کسری کالری باشید اما برای سلامتی کلی، باید بدن خود را با طیف گسترده ای از غذاهای کامل پر کنید.

آیا پیروی از یک رژیم قلیایی سلامت قلب را بهبود می بخشد؟

اگرچه هیچ مدرک محکمی برای تأیید این موضوع که رژیم غذایی قلیایی باعث بهبود سلامت قلب می شود وجود ندارد اما ممکن است انتخاب های کامل غذایی روی سطح خون شما تأثیر مثبت داشته باشد.
به عنوان مثال، از زمان شروع رژیم غذایی قلیایی، سطح کلسترول شما کاهش می یابد. شما آن را به "حالت قلیایی" بودن نسبت می دهید. اما آنچه واقعاً رخ می دهد این است که شما مصرف محصولات حیوانی را که حاوی کلسترول هستند کاهش داده اید.

عوارض پیروی از رژیم غذایی قلیایی چیست؟

از تحقیقات من رژیم غذایی قلیایی عوارض جانبی بدی ندارد زیرا در درجه اول از گیاهان است. مگر در مواردی که به هر یک از غذاهای قلیایی حساسیت یا بی اعتمادی داشته باشید نسبتاً بی خطر تلقی می شود.
افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش (GERD) ممکن است تسکین علامتی از طریق این رژیم غذایی را تجربه کنند زیرا مانع از غذاهای بسیار اسیدی مانند شکلات, كافئين, آب میوه و سس (عامل بدتر شدن وضعیت آنها) می شود.
برای روشن شدن، رژیم غذایی قلیایی GERD را درمان نمی کند اما ممکن است به کاهش ناراحتی ناشی از آن کمک کند.

به دلیل رژیم غذایی قلیایی چه بیماریهایی می تواند بدتر شود؟

این رژیم روی غذاهای کامل، مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه ها تمرکز دارد. من هیچ اطلاعاتی برای تأیید این که رژیم غذایی قلیایی در بیماری خاصی توصیه نشود پیدا نکردم.

غذاهای اسیدی که باید جلوگیری شود

گوشت (مخصوصاً گوشت گاو نمک زده، گوشت کنسرو شده، بوقلمون، گوشت گوساله و گوشت بدون چربی)
مرغ
ماهی
پنیر کوتاژ
شیر
پنیر (مخصوصاً پنیر پارمزان، چدار کم چرب و پنیرهای سخت)
ماست
بستنی
تخم مرغ (مخصوصاً زرده تخم مرغ)
غلات (برنج قهوه ای، جو دوسر رول شده، اسپاگتی، آرد ذرت، برنج سفید، نان چاودار، نان گندم سبوس دار)
الکل
جوش شیرین
عدس
بادام زمینی و گردو
مواد غذایی فرآوری شده

غذاهای خنثی برای محدود کردن

چربی های طبیعی مانند روغن زیتون، خامه، کره و شیر
نشاسته
قندها

غذاهای قلیایی برای خوردن

میوه
آب میوه های شیرین نشده
کشمش
توت سیاه
سبزیجات (مخصوصاً اسفناج)
سیب زمینی ها
آب سودا معدنی
غذای سویا
حبوبات
دانه
آجیل
کلمه نهایی
رژیم های غذایی قلیایی مملو از مواد مغذی، از جمله پتاسیم، منیزیم و بیکربنات که عمدتا از میوه ها و سبزیجات مشتق شده است در حالی که کم کالری هستند.
این مزیت دوگانه نه تنها به شما در حفظ وزن سالم کمک می کند بلکه می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر مانند پوکی استخوان، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، فشار خون بالا، سرطان و سایر بیماری های مزمن را کاهش دهد.
خوردن انواع غذاهای قلیایی می تواند محیط داخلی شما را کمتر اسیدی کند که این اغلب به عملکرد بیولوژیکی و شناختی منجر می شود. این برنامه غذایی اساساً گیاهی است و بنابراین بعید به نظر می رسد که عوارض جانبی برای سلامتی داشته باشد اما بهتر است قبل از شروع چنین تعمیرات اساسی در رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: آبلیمو - آیا اسیدی یا قلیایی بودن آبلیمو مهم است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search