رژیم غذایی

مواد مغذی که ریه های شما را سالم نگه می دارند

رژیم غذایی مناسب سلامت ریه ها

سلامت ریه ها برای احساس بهترین حالت ضروری است. با این حال، عوامل معمول، از جمله قرار گرفتن در معرض دود سیگار و سموم محیطی و همچنین خوردن یک رژیم غذایی التهابی می تواند به این جفت ارگان های مهم آسیب وارد کند.

علاوه بر این، شرایط شایع، مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و فیبروز ریوی می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.
با این حال، تحقیقات نشان داده است که اصلاح سبک زندگی از جمله پیروی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، می تواند به محافظت از ریه ها و حتی کاهش آسیب ریه و علائم بیماری کمک کند.
علاوه بر این، مواد مغذی و غذایی خاص مشخص شده اند که به ویژه برای عملکرد ریه مفید هستند.
ریز مغذی های غذایی یا مواد فیتوشیمیایی با فعالیت های آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی قوی از عوامل امیدوار کننده برای حفظ عملکرد ریه هستند و بیشتر مطالعات فعلی بر روی اثر محافظتی آنها در بزرگسالی و پیری متمرکز هستند.
با توجه به انواع مختلف و خواص آنتی اکسیدانی قوی مواد فیتوشیمیایی، مطالعات آینده برای روشن کردن نتایج بالقوه متفاوت آنها و مکانیسم های اساسی تضمین می شود.
کاروتنوئیدها ممکن است به بهبود الگوی علائم بیماری ریوی کمک کنند در حالی که لیکوپن، فلاونوئیدها و ویتامین های C و E ممکن است به کاهش میزان پیشرفت آن کمک کنند. رژیم غذایی و تغذیه به طور فزاینده ای به عنوان عوامل موثر در توسعه و پیشرفت بیماری مزمن شناخته می شوند.
مصرف میوه و سبزیجات به دلیل مزایای ویتامین های آنتی اکسیدان (C ،D ،E و ß کاروتن)، مواد معدنی (منیزیم، کلسیم، سلنیوم و پتاسیم)، فیبرهای غذایی و مواد فیتوشیمیایی با سلامت تنفس ارتباط زیادی دارد.
میوه ها (به عنوان مثال، سیب، موز)، سبزیجات (به عنوان مثال، گوجه فرنگی)، چای گیاهی، ماهی، غذای دریایی همگی پتانسیل حفظ عملکرد ریه را در جمعیت های عمومی یا در معرض خطر بالا نشان دادند.
مصرف منیزیم، فولات، نیاسین، ویتامین های A و D، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)، اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) و فیبر غذایی منجر به الگوی بهبودی بازدم حجم 1 (FEV1) می شود. مصرف EPA و DHA کاهش FEV1 را کند می کند.
داده های مقطعی نشان داد که سطح FEV1 با غلظت ویتامین های آنتی اکسیدان سرم (ویتامین A، ویتامین C، ویتامینE ، - β کریپتوگزانتین) و مواد معدنی (سلنیوم، کلسیم نرمال، کلرید و آهن) ارتباط مثبت دارد.(1)

مواد مغذی مفید برای ریه ها

در اینجا برخی از مواد مغذی اصلی که برای ریه های شما مفید است آورده می شود:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. اسیدهای چرب امگا 3

نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا 3، عمدتاً در EPA (C20: 5) و DHA (C22: 6) که در ماهی های روغنی و غذاهای دریایی یافت می شوند در پاسخ التهابی بدن تداخل ایجاد می کنند و ممکن است برخی از مکانیسم های التهابی درگیر را از بین ببرد. فیزیوپاتولوژی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD ، آسم و بیماری انسدادی ریه).
اسیدهای چرب اشباع نشده امگا 3 (n-3 PUFA) دارای خواص ضد التهابی و ضد آلرژی هستند و بنابراین می توانند برای سلامت ریه مفید باشند. آنها در ماهی های چرب، روغن های دریایی و سایر غذاهای دریایی وجود دارند.(2)

2. ویتامین C

ویتامین C دارای اثرات ضد التهابی، ضد آسم و آنتی اکسیدانی است که می تواند به عملکرد بهتر ریه ها، کاهش یا ترمیم آسیب ریه ها کمک کرده و اکسیژن رسانی بهتر در بدن را تسهیل کند.

3. ویتامین E

ویتامین E در خنثی سازی گونه های واکنش دهنده اکسیژن (ROS) به طور هم افزایی با ویتامین C کار می کند.
ویتامین E نقش آنتی اکسیدانی قوی خود را عمدتاً از طریق فعالیت زنجیره ای، ترمیم کننده غشاء و فعالیت مهاری رادیکال های آزاد دارد.
مداخلات ویتامین E در رژیم غذایی به کاهش عملکرد ریه مربوط به پیری کمک می کند.

4. فلاونوئیدها

فلاونوئیدها آنتی اکسیدان های قوی هستند و به دلیل توانایی آنها در خنثی سازی ROS، دارای اقدامات ضد التهابی و همچنین ضد آلرژی هستند.
فلاونوئیدها به طور گسترده در کل رژیم غذایی توزیع می شوند و در میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، دانه ها، ساقه ها، گل ها، ریشه ها، پوست، شکلات تلخ، چای و قهوه یافت می شوند.
شواهدی از فواید فلاونوئیدهای رژیم غذایی در ایجاد و پیشرفت آسم وجود دارد. فلاونوئیدها متابولیت های ثانویه از گیاهان پلی فنولیک با فعالیت های آنتی اکسیدانی قابل توجه هستند.
مصرف چای گیاهی غنی از فلاونوئید با کاهش 10 ساله عملکرد ریه در ارتباط بود. دریافت آنتوسیانین یک اثر محافظتی قوی در برابر کاهش عملکرد ریه مربوط به سن دارد.
نشان داده شد که مصرف رژیم غذایی کل فلاونوئیدها، کاتچین ها و پروآنتوسیانیدین ها با کاهش عملکرد ریه رابطه معکوس دارد. کورکومین ها، فنل هایی که به طور طبیعی در زردچوبه یافت می شوند دارای عملکرد آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی هستند.

5. کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها رنگدانه های گیاهی و گروهی از آنتی اکسیدان های محلول در چربی هستند که نشان داده شده است به دلیل توانایی آنها در پاک کردن ROS و کاهش استرس اکسیداتیو، برای سلامت تنفسی مفید است.(3)

6. ویتامین D

ویتامین D را می توان از منابع غذایی یا مکمل دریافت کرد. با این حال، قرار گرفتن در معرض آفتاب عامل اصلی در سطح ویتامین D است.
در حال حاضر شواهدی از نقش کمبود ویتامین D در شروع بیماری، پیشرفت و تشدید عفونت های تنفسی، آسم و COPD وجود دارد. به نظر می رسد ویتامین D نقش محافظتی در برابر حساسیت و شدت عفونت های تنفسی دارد.
ویتامین D فعال (1،25 (OH) 2D) تولید کاتلیسیدین ها و دفنسین های ضد میکروبی را که باعث از بین رفتن باکتری ها و ترمیم زخم می شوند اصلاح می کند.
ویتامین D فعال نیز باعث کاهش بیان گیرنده های رینوویروس در کشت سلول های اندوتلیال و PBMC ها (سلول های تک هسته ای خون محیطی) می شود.
ویتامین D همچنین از تکثیر سلولهای عضله صاف راه هوایی جلوگیری می کند و کمبود این ویتامین رشد طبیعی ریه را مختل می کند. شواهد اپیدمیولوژیکی، سطح پایین ویتامین D را با خس خس سینه و عفونت های تنفسی ارتباط می دهد.
مطالعات اخیر بسیاری از محل های جدید گیرنده های ویتامین د (VDR) در اندام ها، از جمله سیستم ایمنی بدن را نشان داده است که نشان دهنده پتانسیل آن در دفاع در واکنش های التهابی و عفونت است.(4)

7. مواد معدنی ضروری خاص

همچنین مشخص شده است که برخی از مواد معدنی ضروری در شرایط تنفسی محافظ هستند. در کودکان، افزایش مصرف منیزیم، کلسیم و پتاسیم با شیوع آسم رابطه معکوس دارد.
منیزیم در رژیم غذایی ممکن است اثرات برونکودیلاتور مفیدی در آسم داشته باشد. مصرف کم منیزیم در رژیم غذایی با تأثیرات منفی بر عضله صاف برونش در آسم شدید همراه است.
نشان داده شده است که مصرف سلنیوم در رژیم غذایی در بیماران مبتلا به آسم در مقایسه با افراد غیرآسم کمتر است. در همین حال، سطح آهن با خس خس سینه در کودکان ارتباط منفی داشت.

نقش تغذیه در بیماران مبتلا به COPD

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم که دارای وزن کم هستند نسبت به افراد با وزن طبیعی خود کنترل آسم ضعیف تری دارند. سوء تغذیه معمولاً به عنوان یکی از ویژگی های COPD شناخته می شود.
کاهش وزن بدن و تحلیل رفتن عضلات در بیماران COPD با بیماری پیشرفته شایع است و با کاهش زمان زنده ماندن و افزایش خطر تشدید همراه است.
دلایل سوء تغذیه در COPD چند عاملی است و شامل کاهش مصرف انرژی به دلیل کاهش اشتها، کاهش فعالیت بدنی، تنگی نفس هنگام غذا خوردن و افسردگی است.
علاوه بر این، مصرف انرژی در حالت استراحت در COPD افزایش می یابد احتمالاً به دلیل تقاضای انرژی بیشتر از افزایش کار تنفس است. همچنین، التهاب سیستمیک، که یکی از علائم مشخص بیماری COPD است ممکن است بر مصرف انرژی تأثیر بگذارد.
نشان داده شده است که مکمل درمانی در بیماران مبتلا به COPD باعث افزایش وزن، افزایش توده بدون چربی، افزایش قدرت گرفتن و تحمل ورزش و بهبود کیفیت زندگی می شود.
سولفورافان موجود در کلم بروکلی و واسابی و کورکومین، رنگدانه موجود در زردچوبه، دارای خواص آنتی اکسیدانی مفیدی هستند.
مکمل اسید آمینه با زنجیره شاخه ای در COPD با نتایج مثبتی از جمله افزایش سنتز پروتئین کل بدن، وزن بدن، توده بدون چربی و سطح اکسیژن خون شریانی همراه است.
شواهد امیدوار کننده ای وجود دارد که مکمل غذایی در COPD مهم است و می تواند به کاهش برخی از عوارض جانبی بیماری، به ویژه تحلیل عضلات و کاهش وزن کمک کند. کاهش عملکرد ریه به استرس اکسیداتیو و اقدامات التهابی مربوط می شود.(5)

مزایای رژیم غذایی مدیترانه ای در بیماران با بیماری ریه

رژیم غذایی مدیترانه ای در مطالعات اپیدمیولوژیک اثرات محافظتی در برابر بیماریهای تنفسی آلرژیک پیدا کرده است.
این الگوی غذایی شامل مصرف زیاد غذاهای گیاهی با حداقل فرآوری، یعنی میوه، سبزیجات، نان، غلات، لوبیا، آجیل و دانه ها است. مصرف کم تا متوسط غذاهای لبنی، ماهی، مرغ و مصرف کم گوشت قرمز
مصرف زیاد روغن زیتون منجر به ترکیبی از رژیم غذایی می شود که از نظر چربی اشباع کم است اگرچه از نظر چربی کامل هنوز متوسط است.
در کودکان، چندین مطالعه نشان داد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای با آتوپی رابطه معکوس دارد و اثر محافظتی بر علائم آتوپی، خس خس سینه و آسم دارد. رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری همچنین در کودکان در سن 6.5 سالگی از خس خس مداوم و خس خس آتوپیک محافظت می کند.
یک ارتباط قوی بین پایبندی به رژیم غذایی مدیترانه ای و کنترل آسم گزارش شده است.
اسیدهای چرب اشباع نشده امگا -3 (PUFA) از منابع دریایی و مکمل ها نشان داده شده است که از طریق چندین مکانیسم سلولی ضد التهاب است.
زنجیره طولانی امگا 3 PUFA باعث کاهش تولید سلولهای التهابی مواد شیمیایی پیش التهاب و کاهش تولید ROS می شود. (6)
آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین C، ویتامین E، فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها، به طور فراوان در میوه ها و سبزیجات و همچنین آجیل ها، روغن های گیاهی، کاکائو و چای سبز وجود دارد.

روده سالم منجر به ریه های سالم می شود

محور روده - ریه و میکروبیوم روده یک جزء اصلی است. میکروبیوم روده احتمالاً در COPD آشفته است و به التهاب مزمن کمک می کند.
رژیم غذایی یک عامل قابل تغییر است و رژیم غذایی بیماران مبتلا به COPD غالباً از نظر مواد مغذی مانند فیبر کمبود دارد.
متابولیسم فیبر غذایی توسط میکروبیوم های روده اسیدهای چرب زنجیره کوتاه ضد التهابی (SCFA) ایجاد می کند که می تواند از التهاب ریه ها محافظت کند.
با پرداختن به "شکاف فیبر" در رژیم غذایی بیماران مبتلا به COPD، این مداخله غذایی هدفمند ممکن است التهاب را هم به صورت سیستمیک و هم در مجاری تنفسی کاهش دهد و ارزش افزوده به تغییر پارادایم را در یک رژیم غذایی بیشتر، که شامل مصرف مکرر سبزیجات، میوه ها، روغن پخت و پز، غلات و حبوبات، غلات سبوس دار، برنج یا ماکارونی، ماهی، لبنیات کم چرب، طیور و آب - که "یک برنامه رژیم غذایی محتاطانه" محسوب می شود.
تحقیقات اخیر رابطه معکوس بین الگوهای رژیم غذایی سازگار با یک رژیم غذایی محتاطانه و خطر ابتلا به COPD را نشان داده است. روده 99٪ از توده باکتریایی کامنزال میکروبیوم انسان را در خود نگه می دارد که در درجه اول شامل کلونیزاسیون روده کوچک است.
این باکتری ها متابولیت و لیگاند تولید می کنند که مستقیماً به هضم غذا کمک می کنند در حالی که به طور غیرمستقیم سیستم ایمنی بدن و التهاب را تنظیم می کنند. جذب این محصولات باکتریایی به گردش خون باعث اثرات سیستمیک بر روی میزبان توسط میکروبیوم روده می شود.

نکات رژیم غذایی برای کاهش آسیب ریه مربوط به سیگار کشیدن

مداخلات محافظ مواد مغذی در بین افراد سیگاری احتمالاً اثرات سیگار بر سلامت ریه را کاهش می دهد.
میوه ها (به عنوان مثال، سیب، موز)، سبزیجات (به عنوان مثال، گوجه فرنگی)، چای گیاهی، ماهی، غذای دریایی همگی پتانسیل حفظ عملکرد ریه را در جمعیت های عمومی یا پرخطر نشان دادند.
رژیم غذایی سالم و محتاطانه غنی از سبزیجات، میوه ها، ماهی و غلات کامل با عملکرد بهتر ریه خصوصاً در مردان سیگاری ارتباط دارد. بنابراین، علاوه بر اجتناب از استعمال دخانیات، یک الگوی غذایی سالم می تواند عملکرد ریه را در افراد سیگاری حفظ کند.

توصیه های تغذیه ای برای بیماران تنفسی در دوران بارداری

آنتی اکسیدان های غذایی ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت تنفسی داشته باشند. آنتی اکسیدان ها ممکن است در آسم در دوران بارداری نیز مهم باشند زیرا در حالی که استرس اکسیداتیو معمولاً در حاملگی های طبیعی افزایش می یابد در زنان مبتلا به آسم افزایش می یابد.
کاروتنوئیدها به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی خود به خوبی شناخته شده اند. Α - توکوفرول نوعی ویتامین E است که با مهار پراکسیداسیون لیپید به حفظ یکپارچگی اسیدهای چرب غشایی کمک می کند.
مصرف ویتامین E، ویتامین D، شیر، پنیر و کلسیم توسط مادر در دوران بارداری نیز با خس خس سینه در اوایل کودکی ارتباط منفی دارد.
سطح پایین ویتامین D در کودکان برای ریه های آنها مضر است
کمبود ویتامین یکی از عوامل اصلی بیماری تنفسی در کودکان است. در کودکان، ویتامین D در گردش خون پایین مربوط به عملکرد پایین ریه، افزایش استفاده از کورتیکواستروئید و تکرار شدید بود.
همچنین، در کودکان مبتلا به آسم مقاوم به استروئید، سطح ویتامین D کم به افزایش ضخامت ASM مربوط بود. (7
سایر مطالعات مشاهده ای گزارش می دهند که مقادیر کم ویتامین D با تشدید آسم در کودکان ارتباط دارد. چندین مطالعه مشاهده ای نقش ویتامین D را برای محافظت در برابر شرایط تنفسی در کودکان پشتیبانی می کند.
حرف آخر
به نظر می رسد مصرف رژیم غذایی هم در ایجاد و هم در مدیریت بیماری های تنفسی مهم است. آنتی اکسیدان ها با اثرات مثبت بر روی التهاب، نتایج بالینی و پیشگیری از بیماری های تنفسی مرتبط هستند.
رویکرد غذاهای کامل به مکمل های مغذی - به عنوان مثال، افزایش مصرف میوه و سبزیجات - از مزایای افزایش مصرف مواد مغذی متعدد، از جمله ویتامین C، ویتامین E، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها است و نوید دهنده بیماری های تنفسی از نظر کاهش خطر ابتلا به COPD و بروز تشدید آسم می باشد.
مصرف ویتامین ها (به عنوان مثال،A، C ،D ،E ،B12، کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها، کورکومین ها، رسوراترول، منیزیم و اسیدهای چرب امگا 3 همگی دارای اثرات محافظتی در برابر کاهش عملکرد ریه هستند که برخی از آنها عمدتاً با بهبود عملکرد ریه و دیگران از طریق کاهش میزان مداخلات رژیمی در اوایل زندگی ممکن است به عملکرد ریه در طول عمر کمک کند.

همچنین بخوانید: گزینه های غذایی که می تواند به ریه های شما آسیب برساند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search