پزشکی

واژینیت - علت، علائم و درمان آن

واژینیتواژینیت یک مشکل است كه روی بسیاری از زنان تاثیر می گذارد آن است که همیشه توصیه می شود به جای خود درمانی با داروهای OTC به دکتر جهت بررسی مراجعه شود اقدامات پیشگیرانه نیز برای تمرین بسیار ساده و آسان می باشد.


تقریبا 75٪ از زنان بزرگسال از عفونت قارچی حداقل یک بار در طول عمر خود رنج می برند حدود 30 درصد از زنان از رده سنین باروری فقط در ایالات متحده به واژینوز باکتریال (BV) مبتلا هستند بسیاری از زنان چنین شرایطی را در برخی از نقاط زندگی خود تجربه کرده اند.
به علت بسیاری از عوامل، واژینیت، التهاب مهبل (واژن) سبب ترشح بیش از حد، بوی بد، تحریک و خارش می شود.

علل التهاب واژن چيست؟

رشد بیش از حد باکتری

مهبل (واژن) به طور طبیعی حاوی باکتری های خوب (لاکتوباسیلوس) و باکتری های بد ( بی هوازی ) است اگر نسبت باکتری های خوب پایین بافتد و تعداد باکتری های بد افزایش یابد به واژینوز باکتریال منجر می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عفونت مخمر

مخمر یا عفونت های قارچی می توانند در قسمت های مرطوب بدن مانند دهان، چین پوست، ناخن و مهبل (واژن) تاثیر بگذارند آن همچنین باعث بثورات پوشک در بچه ها می شود و به طور معمول یک عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که تعدادی از قارچ كاندیدا آلبیكن یک ارگانیسم قارچی در مهبل (واژن) رشد کند همچنین می تواند در اثر ارگانیسم های قارچی  دیگر ایجاد شود.

مقاربت جنسی

واژینیت می تواند ناشی از بیماری های مقاربتی باشد یکی از انواع اصلی تریکوموناسیس نامیده می شود یک انگل تک سلولی شناخته شده به نام تریکوموناس واژینالیس عامل آن است كه از فرد آلوده در طول فعالیت جنسی منتقل می شود دستگاه ادراری در مردان مبتلا می شود و می تواند نسبتاً بدون علامت باقی بماند و با مقاربت جنسی، بر واژن در زنان تاثیر گذاشته و سبب علائم آن شود

آلرژی به برخی از محصولات

واژینیت می تواند با توجه به واکنش آلرژیک به برخی از محصولات مانند اسپری واژن، دوشهای مهبلی، صابون معطر، مواد شوینده و حتی محصولات اسپرم کش ایجاد شود مواد خاصی در این محصولات می تواند مخاط مهبل را تحریک كرده و باعث خارش و سوزش واژن شود تغییر در سطوح هورمونی به علت یائسگی، حذف تخمدان همچنین می توانند سبب نازک شدن پوشش واژن شود و باعث افزایش خطر واژینیت می شود.

علائم واژینیت چیست؟

رنگ یا بوی ترشحات واژن تغییر می كند بسته به نوع عفونت، ترشحات واژن بد بو و رنگ غیر طبیعی خواهد داشت.
درد در هنگام مقاربت و یا ادرار کردن با توجه به نازک شدن دیواره های واژن وجود دارد ممکن است درد به مالش در طول مقاربت یا دفع ادرار رخ دهد.

نوع

رنگ

واژینوز باکتریال

مایل به خاکستری و سفید

عفونت مخمر

سفید

تریکوموناس

زرد مایل به سبز

خارش و سوزش واژن. خارش یا سوزش حتی در زمان استراحت نیز ممکن است رخ دهد.
چه هنگام به پزشک مراجعه نمایید
این مهم است که اگر در حال تجربه ناراحتی واژن هستید به دکتر خود مراجعه کنید.
تشخیص صحیح بر اساس علائم و نشانه می باشد.
زمانیكه یک شریک جنسی جدید و یا شرکای متعدد در گذشته داشته اید علائم و نشانه عفونت منتقله از راه جنسی در اثر مخمر یا عفونت های باکتریایی می باشد.
هنگامی که دوره درمان برای عفونت قارچی کامل شد اما علائم با تب و بوی واژن باقی بماند این می تواند زمانی كه عفونت غیر از مخمر و یا توسط یک سویه مقاوم از مخمر است رخ دهد.

درمان التهاب واژن

علل مختلف را می توان به واژینیت نسبت داد دوره درمان وابسته به علل است واژینیت آلرژیک را می توان با قطع عامل آلرژی زا درمان كرد اگر واکنش متوسط یا شدید باشد درمان های دیگر مورد نیاز خواهد بود.

نوع

درمان

واژینوز باکتریال

مترونیدازول (Flagyl) را به صورت خوراكی استفاده می شود و ژل مترونیدازول (MetroGel) و یا کلوتریمازول (Cleocin) برای مصرف موضعی در ناحیه واژن تجویز می شود این دوره از دارو معمولاً برای یک هفته خواهد بود قرص را یک یا دو بار در روز بخورید.

عفونت مخمر

داروی خوراكی ضد قارچ مانند فلوکونازول (Diflucan) می تواند استفاده شود برای استفاده موضعی از کرم های مختلف میکونازول (Monistat)، کلوتریمازول (Gyne-Lotrimin) و تیوکونازول (Vagistat) داروهای OTC براحتی استفاده می شوند با این حال، از آنجا که علائم ممكن است شبیه به نوع دیگری از واژینیت باشد داروی نامناسب ممکن است خورده شود.

تریکوموناس

برای این بیماری، داروهای مترونیدازول (Flagyl) و یا قرص تینیدازول (Tindamax) توصیه می شود.

واژینیت غیرعفونی

درمان به نوع محرک بستگی دارد هنگامی که تعیین شود استروژن موضعی برای تخیف  علائم توصیه می شود.

درمان OME

اگر چه از طریق مطالعات علمی، اثر داروهای خانگی برای درمان واژینیت ثابت نشده اند در عمل برای سال های بسیاری استفاده می شود داروهای خانگی برای واژینیت ناشی از مخمر و عفونت های دیگر در زیر آورده شده است:
تمیز كردن مهبل (واژن) با سرکه: دوش واژینال با سرکه می تواند استفاده شود با این حال، شما همیشه باید به دکتر اطلاع دهید زیرا این می تواند باکتری های خوب را حذف و وضعیت را بدتر كند از این رو، پزشکان معمولاً از این روش ها دلسرد هستند.
خوردن ماست: خوردن ماست که شامل لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است در بازگرداندن رشد باکتری های خوب در مسیر دستگاه گوارش و همچنین برای کانال واژن مفید است این رشد مخمر کاندیدا را کاهش می دهد باکتری های خوب در ماست رشد كرده و سپس آن نسبت باکتری ها را بهبود می بخشد مطالعات نشان داده است که خوردن 1 فنجان ماست هر روز به مدت 6 ماه می تواند خطر عفونت قارچی را کاهش دهد.
استفاده از داروهای OTC : OTCs شامل ضد هیستامین و یا کرم های حاوی بی حسی می تواند سبب تسکین موقت شود وضعیت های زمینه ای را درمان نمی کنند.

راههای جلوگیری از واژینیت

از محرک ها اجتناب كنید

هر محصول که می تواند باعث تحریک پوست شود باید اجتناب شود و یا قطع شود این می تواند محصولات مانند تامپون معطر و پد، صابون های معطر و خنک كننده باشد همچنین اجتناب از وان داغ، جاکوزی و غیره نیز توصیه می شود.

بهداشت خوب را حفظ كنید

حفظ بهداشت خوب در بخش خصوصی از بدن بسیار ضروری است پس از استفاده از توالت، اطمینان حاصل شود که شما از جلو به عقب  خود را پاک کنید و نه بالعکس. این اطمینان باعث می شود که باکتری مدفوع با مهبل (واژن) در تماس نباشد.

عمل جنسی سالم داشته باشید

با استفاده از کاندوم لاتکس می توانید از بیماری های مقاربتی جلوگیری كنید هر دو مرد و زن از کاندوم لاتکس می توانند استفاده كنند.

از دوش واژینال تکراری اجتناب كنید

دوش واژینال می توانید مزاحم فلور طبیعی واژن شده و احتمال عفونت را افزایش دهد مهبل (واژن) تمیز کردن خاصی به جز حمام کردن نیاز ندارد.

لباس زیر پنبه ای بپوشید

عفونت مخمر در قسمت های مرطوب بدن رخ می دهد شورت پنبه یا دارای فاق نخی بپوشید زیرا در حفظ منطقه خشک کمک خواهد کرد اگر شما راحت هستيد می توانید بدون لباس زیر بخوابید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search