پزشکی

درد کبد: علائم، علل و درمان

درد کبددرد کبد را می توان با علائم دیگر مانند تنفس دشوار، تغییر رنگ پوست، خستگی و غیره همراه کرد. مراقب باشید و به دنبال کمک پزشکی باشید و درمان ASAP بدست آورید کبد یک عضو حیاتی است که نقش مهمی در بدن ایفا می کند.

این بزرگترین غده در بدن انسان است و مسئول چندین عمل حیاتی ضروری برای زنده ماندن مانند تولید و شکستن هورمون، تولید اسیدهای آمینه و سم زدایی مواد سمی است. کبد دارای شکل مثلثی، قهوه ای مایل به قرمز است و حدود 1/5 کیلوگرم وزن دارد. این اندام داخلی بزرگ در ربع بالا سمت راست شکم قرار دارد درست زیر دیافراگم سمت راست است. آن را در سمت راست معده قرار می دهیم بالای کیسه صفرا قرار دارد.
کبد نقش بسیار مهمی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری دارد، مانند:
تولید اسیدهای آمینه (بلوک های ساختمانی پروتئین)
انجام نقش های مختلف در متابولیسم کربوهیدرات (سنتز، تجزیه و ذخیره سازی)
متابولیسم پروتئین
متابولیسم لیپید (چربی)
تولید گلبول قرمز جنین
تولید پروتئین برای لخته شدن خون
تولید و ترشح صفرا
اتخاذ مواد سمی مانند مواد دارویی
تولید و تجزیه هورمون
وقتی علائم درد کبد تجربه می شود باید برای تشخیص و درمان مناسب، مشاوره پزشکی را دنبال کنید.

درد کبد چیست؟

کبد با یک کپسول ضخیم پوشانده شده که بسیاری از گیرنده های درد در آن است. فشار در برابر این کپسول به عنوان درد کبد شناخته می شود و این می تواند زمانی اتفاق می افتد که کبد متورم شده یا بزرگ شود زمانی که التهاب حاد در ارگان وجود دارد و یا آسیب هایی که باعث افزایش فشار داخل کپسول کبد می شود. درد کبدی در سمت راست بالا سمت راست شکم زیر پایین دنده های احساس می شود و ممکن است به عنوان یک درد مبهم یا کسل کننده شناخته شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم درد کبد

اغلب دشوار است که درد کبد را شناسایی کنید زیرا ممکن است به عنوان یک درد خسته کننده در شکم تجربه شود اغلب در سمت راست و بالای سمت راست است. با این حال، گاهی اوقات وضعیت و محل درد ممکن است متفاوت باشد و علائم همراه آن ممکن است متفاوت از یک فرد دیگر باشد. تغییرات در درد کبد عبارتند از:
درد شکم یا مبهم در ربع بالا سمت راست شکم
درد شارپ، وحشتناک
درد شکمی همراه با درد شانه و یا درد پشت
درد شکمی سمت راست که هنگام استنشاق یا سرفه افزایش می یابد
درد همراه با مشکل تنفس
ممکن است دشوار باشد که درد کبد را از انواع دیگر درد های شکمی شناسایی یا تشخیص دهیم زیرا اغلب ظریف و موذی است. بسیاری از افراد علائم اولیه ابتلا به کبد را تا زمانی که درد شدید یا سایر علائم ظاهر می شوند، نادیده می گیرند مانند:
تغییرات رنگ پوست (زرد شدن، همچنین زردی نامیده می شود)
بثورات پوستی، لکه های قهوه ای
خارش پوست
قرمزی چشم ها
دایره تاریک در اطراف چشم
تعرق مفرط
بوی قوی بدن
بوی بد دهان
قرمزی در کف پا و کف دست، همراه با التهاب و خارش
ادرار تیره رنگ و مدفوع رنگ پریده یا خاکستری
درد مفاصل
خستگی
از دست دادن اشتها
کاهش وزن نامعلوم
تهوع و استفراغ
نفخ شکم
تورم بیضه ها
تب شدید
ضربان قلب سریع

علل درد کبد

درد در سمت راست بالای شکم ممکن است ناشی از شرایطی باشد که بر روی کبد تاثیر می گذارد. درد ممکن است به عنوان درد در شانه راست مطرح شود. این نوع درد کبد ممکن است به علت:
التهاب کبدی یا هپاتیت مزمن
بیماری کبدی چرب
آبسه کبد
سرطان کبد
سیروز کبدی
عفونت هایی که باعث افزایش کبد و طحال می شوند
سمیت کبدی
کبد الکلی
بعضی از شرایط خارج از کبد می تواند باعث تحریک یا افزایش فشار روی کبد شود و علایم درد کبد را شامل شود:
بیماری سنگ کیسه صفرا
انباشت مایع در شکم (آسیت)
افزایش اسیدیته معده و التهاب (گاستریت)
پنومونی ریه پایین راست
سندرم روده تحریک پذیر
اکثر موارد درد کبدی مربوط به بیماری کبد جدی و تهدید کننده زندگی هستند. بعضی از این بیماری ها علائم مشابهی دارند مانند درد کبدی، زرد شدن پوست و چشم (زردی)، خستگی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن غیر قابل توضیح. تشخیص سریع و درمان باید انجام شود زیرا کبد یک عضو حیاتی است و اختلال در عملکرد آن ممکن است جدی و بالقوه مرگبار باشد. آزمایش های خون، ارزیابی عملکرد کبد و مطالعات تصویربرداری ممکن است برای تشخیص مناسب لازم باشد. در بعضی موارد، مانند سرطان کبد، باید بیوپسی کبدی مورد نیاز باشد.

درمان برای درد کبد

درمان کبد بستگی به علت خاص دارد. برخی از شرایط مانند هپاتیت مزمن، بیماری کبد چرب و عفونت نیاز به درمان پزشکی شامل مواد دارویی مناسب دارند. در برخی موارد، مانند سرطان موضعی کبدی، جراحی ممکن است در نظر گرفته شود. در موارد جدی، تهدید کننده زندگی، پیوند کبد ممکن است کمک کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. امیر
  1. 3 / 5

امیر

با عرض سلام
با آمدن کرونا نمی شود پیش دکتر ی ببریم راهی برای کم کردن درد کبد در خانه پیشنهاد دهید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

  1. مهران

باعرض سلام ووقت بخیر،بنده مبتلا به هپاتیت سی بوده ام وسال95درمان کرده ام،به فاصله شش ماه ویک سال ونیم ازمایش پی سی ار دادم که جواب منفی بود،درسونوی کبد هم نشانه ای ازکبد چرب نبود،اما سمت راستم بین دندهها درد تقریبا داعمی دارم،وهرغذایی میخورم حالم...

باعرض سلام ووقت بخیر،بنده مبتلا به هپاتیت سی بوده ام وسال95درمان کرده ام،به فاصله شش ماه ویک سال ونیم ازمایش پی سی ار دادم که جواب منفی بود،درسونوی کبد هم نشانه ای ازکبد چرب نبود،اما سمت راستم بین دندهها درد تقریبا داعمی دارم،وهرغذایی میخورم حالم بدمیشود،به نظر شما علت چیست؟باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مهران
  1. 5 / 5

سلام باید تست های کبدی و سونوگرافی کبد درخواست شود

  پیوست ها
 

  1. محسن

سلام پشت کمرم سمت راست پایین شش احساس درد میکنم این نشانه کبد چرب هست

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محسن
  1. 5 / 5

با سلام می تواند مشکل کلیوی باشد جهت آزمایش به پزشک مراجعه کنید

  پیوست ها
 

  1. محمد بنانی

سلام
جناب دکتر خسته نباشید.
همسرم خانم46ساله آذر پارسال صبح زود با دل‌درد متوسط از خواب بیدار شد حالت اسهال وتیرگی رنگ مدفوع داشت آزمایش التهاب به شکل بالا بودن سی پی آر وعلایم عفونت‌ داشت دردها رفت وبرگشت بالای شکم و زیر دنده ها وجود داشت که...

سلام
جناب دکتر خسته نباشید.
همسرم خانم46ساله آذر پارسال صبح زود با دل‌درد متوسط از خواب بیدار شد حالت اسهال وتیرگی رنگ مدفوع داشت آزمایش التهاب به شکل بالا بودن سی پی آر وعلایم عفونت‌ داشت دردها رفت وبرگشت بالای شکم و زیر دنده ها وجود داشت که با غذا بیشتر نمیشدن
سونو گرافی سنگ صفرا رو تشخیص داد بعد از لاپاروسکوپی شب اول درد شدید شانه چپ داشت که روزی دوبار شدید تکرار میشدکه فقط کلیدنیوم کنترلش کرد آندوسکوپی تشخیص عفونت معده دادن که آنتی بیوتیک 15روز مصرف کرد الان مشکل خاصی نداره فقط حدود10%کاهش‌ وزن که از شروع بیماری ظرف یماه بوجود آمد ولی الان4ماهه 67کیلو ثابت مونده وگاهی درد مبهم همان ناحیه رو داره البته سونو بعد لاپروسکوپی و 40روز بعدش نوشتن ساختار کیستیک در بستر صفرا ابعاد 3در8 ساتتی با تشخیص هماتوم در حال جذب يا بیلوما اشتها خوبه فقط وزن از دست رفته درست نمیشه ودردهایی که‌ گاهي یهفته هستن درخواست راهنمایی دارم
ممنونم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search