پزشکی

علائم سرطان تخمدان پس از یائسگی چیست؟

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان به هر رشد سرطانی که از تخمدان شروع می شود اشاره می کند. این پنجمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است و پنجمین از شایعترین سرطان در میان زنان در ایالات متحده است.

در میان سرطانهای زنان، کسانی که مبتلا به سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و تخمدان هستند بیشترین مرگ و میر را دارند. در سال 2017، حدود 22440 زن در ایالات متحده انتظار می رود که تشخیص سرطان تخمدان را دریافت کنند و انتظار می رود حدود 14،080 نفر از این بیماری جان خود را از دست بدهند.
یائسگی باعث ایجاد سرطان تخمدان نمی شود اما در طول این دوره، خطر آن افزایش می یابد علایم سرطان را برای تشخیص زود هنگام یاد بگیرید. سرطان تخمدان بعد از یائسگی بیشتر خطر توسعه دارد حتی اگر این انتقال به عنوان یک علت سرطان محسوب نشود علائم سرطان تخمدان می تواند از سایر شرایط دشوار باشد علائم اولیه ممکن است به طور منظم نفخ، درد شکمی یا درد لگن پایدار و همچنین مشکلات خوردن باشد موارد متعددی وجود دارد که در آن سرطان تشخیص داده نمی شود تا اینکه به ارگان های دیگر برسد تشخیص زودرس برای درمان بهتر بیماری، مهم است.

حقایق سریع درباره سرطان تخمدان

حدود 22،000 آمریکایی سالانه تشخیص سرطان تخمدان را دریافت می کنند.
عوامل خطر ابتلا به سرطان تخمدان عبارت از: سابقه خانوادگی، سن بالاتر، سابقه باروری و چاقی هستند.
گزینه های درمان عبارتند از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی.
اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود شانس 94 درصد برای حداقل 5 سال دیگر وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم سرطان تخمدان پس از یائسگی

مراجعه به مرحله سرطان، اشاره به نحوه گسترش و رشد آن دارد اولین مراحل این است که سرطان هنوز در تخمدان است و این اولین مرحله است در زنان مبتلا به سرطان اولیه شایع است که علائمی وجود ندارد اگر علائم داشته باشند برخی از علائم عبارتند از:
درد شکم، به خصوص در پهلو یا پایین معده
"احساس سیری" و یا داشتن نفخ
علائم، اگر سرطان در خارج از تخمدان رشد کرده باشد
هنگامی که سرطان خارج از تخمدان رشد کرده است آن مرحله 2 یا 3 سرطان تخمدان نامیده می شود علائم زیر ممکن است از رشد تومور در ناحیه لگن باشد:
خونریزی واژینال یا دوره های نامنظم بعد از یائسگی
درد معده و پایین شکم
ادرار زیاد و مکرر
درد پشت
یبوست
مقاربت دردناک
باد کردن
از دست دادن اشتها یا احساس سیری
علائم سرطان تخمدان پس از یائسگی بیشتر گسترش یافته است
این مرحله چهار سرطان نامیده می شود برخی از علائم عبارتند از:
بودن یا احساس بیمار
شکم پف دار یا احساس سیری
احساس ضعف
خسته شدن
شکم متورم
کوتاه شدن نفس
چه وقتی به دکتر مراجعه نمایید
حتما به پزشک خود مراجعه کنید اگر:
شما علائم غیر معمولی دارید
نشانه های از بین نمی روند.
بعید است که علائم شما به معنی سرطان تخمدان شما باشد اما شما باید آنها را با یک دکتر چک کنید.

تشخیص سرطان تخمدان

یک پزشک معاینه لگنی را انجام می دهد و برای هر گونه ناهنجاری های قابل لمس در رحم یا تخمدان بررسی می شود. آنها همچنین سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی بیمار را بررسی خواهند کرد.
آزمایشات زیر برای کمک به تشخیص سرطان تخمدان استفاده می شود:
آزمایش خون: بررسی سطح بالای مارکر به نام CA-125.
تست های تصویربرداری: سونوگرافی ترانس واژینال، MRI یا CT اسکن ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
لاپاروسکوپی: یک لاپاراسکوپ، یک لوله نازک با یک دوربین در انتها، از طریق یک برش کوچک در قسمت پایین شکم قرار می گیرد. این به پزشک اجازه می دهد که تخمدان ها را ببیند و در صورت لزوم نمونه ای از بافت را بگیرد.
کولونوسکوپی: اگر یبوست یا خونریزی از رکتوم وجود داشته باشد ممکن است کولونوسکوپی برای بررسی روده بزرگ مورد نیاز باشد.
آسپیراسیون مایع شکمی: اگر شکم بیمار متورم شده باشد ممکن است ایجاد مایع شود که می تواند با استفاده از یک سوزن خوب برای حذف برخی از مایع از شکم مورد بررسی قرار گیرد.
بیوپسی: روش معمول برای تشخیص سرطان تخمدان این است که تومور یا بخشی از تومور را برای بررسی وجود سلولهای سرطانی بررسی کنید.

مراحل سرطان تخمدان

اگر سرطان تخمدان تشخیص داده شود مرحله بعدی تشخیص مرحله و درجه آن است.
مرحله سرطان به گسترش سرطان اشاره دارد.
راه های مختلفی برای بررسی سرطان وجود دارد. انجمن سرطان آمریکا از سیستم چهار مرحله ای استفاده می کند.
مرحله 1: سلول های سرطانی فقط تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهند و به یک منطقه دیگر گسترش نمی یابند.
مرحله 2: سرطان یک یا هر دو تخمدان و همچنین سایر اندامهای داخل لگن مانند رحم، لوله های فالوپ، مثانه یا رکتوم را تحت تاثیر قرار داده است.
مرحله 3: سرطان بر روی یک یا هر دو تخمدان و یا روی شکم یا گره های لنفاوی در پشت شکم تاثیر می گذارد.
مرحله 4: سرطان به قسمت های دیگر بدن، خارج از حفره صفاقی گسترش یافته است. این حفره شامل شکم و لگن است. مناطقی که ممکن است در حال حاضر تحت تاثیر قرار گیرند عبارتند از کبد، طحال و مایع در اطراف ریه ها است.
شناسایی مرحله و درجه کمک خواهد کرد که پزشک بهترین درمان را تصمیم گیری کند.
با این حال، مرحله و درجه سرطان تخمدان به تنهایی نمیتواند پیش بینی کند که چگونه آن را توسعه می دهد.

سرطان تخمدان چیست؟

هنگامی که سلول ها به صورت غیرمتمرکز تقسیم و افزایش می یابند به عنوان سرطان نامیده می شوند هنگامی که این در تخمدان یافت شود سرطان تخمدان است دلیل دقیق این اتفاق نامشخص است این خطرات می تواند احتمال ابتلا به علائم سرطان تخمدان را پس از یائسگی افزایش دهد.

سابقه خانوادگی شما

کسانی که بستگانی دارند که سرطان سینه یا تخمدان دارند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را بیشتر از دیگر زنان دارند تست ژنتیکی می تواند برای غربالگری ژن های مرتبط با خطر انجام شود.

سن

بسیاری از موارد سرطان تخمدان در یک زن پس از یائسگی اتفاق می افتد این امر مخصوصاً در افراد بعد از سن 63 سالگی وجود دارد اما قبل از 40 سال کمتر شایع است.

تاریخچه تولید مثل

کسانی که یک بارداری یا بیشتر داشته اند و بارداری آنها به فول ترم برسد در معرض خطر کمتری قرار دارند این به خصوص برای کسانی که قبل از 26 سالگی باردار هستند خطر ابتلا در بارداری ها بیشتر کاهش می یابد شیردهی نیز این خطر را کاهش می دهد.

کنترل تولد

اگر قرص در حداقل 3 ماه استفاده کرده باشید ممکن است خطش کاهش یابد هرچقدر طولانی تر از قرص ها استفاده کنید خطر کمتر می تواند باشد اگر از قرص کنترل تولد Depo-shot بیشتر از سه سال استفاده شود خطر بیشتر کاهش می یابد.

درمان باروری یا ناباروری

بعضی داروهای باروری همراه با خطر بالاتر سرطان تخمدان وجود دارد این به ویژه در مواردی که زنان مجبور به استفاده از آنها برای بیش از یک سال بدون باردار شدن باشند صادق است همچنین ممکن است خطر بالاتری در افراد نابارور باشد.

سرطان پستان

اگر یک زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شود او دارای خطر افزایش تشخیص سرطان تخمدان است به همین دلیل است که تست مثبت BRCA2 یا ژن BRCA1 ممکن است در تصمیم گیری بر روی جراحی برداشتن تخمدان برای اقدامات پیشگیرانه موثر باشد.

هورمون درمانی

برای زنانی که HRT استفاده می کنند خطر ابتلا به سرطان تخمدان افزایش می یابد هر چه طولانی تر استفاده شود خطر بیشتر می تواند افزایش یابد همچنین به نظر می رسد پس از پایان درمان خطر به حالت عادی برمی گردد درمان با دانازول یا آندروژن ممکن است خطر را نیز بالا ببرد.

اضافه وزن یا چاقی

به نظر می رسد خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها در افراد دارای اضافه وزن یا چاق وجود دارد برای زنان با BMI مساوی 30 یا بیشتر، سرطان تخمدان بیشتر شایع است.

بیشتر بخوانیدشاخص توده بدن - محاسبه BMIمحاسبه BMI

جراحی زنان و زایمان

اگر در اندام های تناسلی جراحی داشته باشید احتمال ابتلا به سرطان تخمدان کاهش می یابد. زنان مبتلا به لوله گذاری ممكن است دو سوم خطر را كاهش دهند. هیسترکتومی ممکن است آن را یک سوم کاهش دهد.

آندومتریوز

کسانی که اندومتریوز دارند می توانند حدود 30 درصد احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را نسبت به سایر زنان داشته باشند.

آیا می توان از سرطان تخمدان جلوگیری کرد؟

اکثر زنان دارای حداقل یک عامل خطر یا دو مورد برای سرطان تخمدان هستند. این عوامل مشترک معمولاً به میزان کمی خطر شما را افزایش می دهد. فاکتورهای خطر تاکنون به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان کمک نکرده است. راه هایی وجود دارد که می توانید خطر ابتلا به سرطان تخمدان اپی تلیالی را کاهش دهید. در مورد کاهش خطر ابتلا به تومورهای استروما یا مشکلات ژنتیکی در تخمدان، کم نیست. بحث زیر مربوط به سرطان تخمدان اپیتلیال است.
بعضی از استراتژی ها ممکن است تنها کاهش جزئی را ارائه دهند در حالی که دیگران بیشتر مفید هستند. برخی ممکن است سعی کنند در حالی که دیگران جراحی را انجام می دهند. اگر نگران سرطان تخمدان هستید باید با دکتر خود صحبت کنید تا بتواند به شما در ایجاد یک برنامه کمک کند.

ضد بارداری خوراکی

مصرف قرص های ضد بارداری یا قرص های ضد بارداری خوراکی می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد به ویژه برای کسانی که از آنها برای چندین سال استفاده می کنند. افرادی که قرصهای کنترل تولد را برای پنج سال یا بیشتر استفاده می کنند به اندازه 50 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در مقایسه با افرادی که مدت طولانی قرص را مصرف نکرده اند دیده می شود. اگر شما قصد استفاده از آنها را دارید مهم است که در مورد عوارض جانبی و خطر قرصهای کنترل تولد فکر کنید. باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر.

جراحی زنان و زایمان

هیسترکتومی یا حتی پیوند لوله ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد. به طور کلی، پزشکان موافقند که این روشها باید به دلایل پزشکی غیر از پیشگیری از سرطان محفوظ بماند.
اگر به دلایل پزشکی به دنبال هیسترکتومی هستید و سابقه خانوادگی سرطان تخمدان را دارید ممکن است بخواهید هر دو لوله فالوپ و تخمدان ها را از بین ببرید. این یک سالپنگواووفورکتومی دوطرفه است.
بعضی از پزشکان توصیه می کنند که تخمدان را با رحم بردارند اگر یک زن بیش از 40 سال داشته باشد و یا نزدیک به یائسگی باشد. اگر در این مرحله هستید شما باید با دکتر خود این بحث را انجام دهید.
نکات بیشتر
پس از یائسگی ممکن است دشوار باشد که از سرطان تخمدان خود محافظت کنید. در اینجا چند چیز است که می توانید انجام دهید:
گزارش خونریزی غیرمعمول یا درد معده را به دکتر خود بدهید.
تست های منظم لگن را دریافت کنید.
از پودر بیش از حد در نزدیکی واژن استفاده نکنید.
اگر مادر، دختر یا خواهر شما سابقه سرطان تخمدان داشته باشد به پزشک خود بگویید.
یک رژیم کم چرب را بخورید.
هورمون کنترل تولد را در نظر بگیرید.
افراد می توانند پس از داشتن فرزند عمل جراحی کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. زهرا

سلام من دو فرزنددارم درسن سی وسه سالگی یائسه شدم الان هفت سال هست همه سونوگرافی وآزمایشاتم مشکلی نداره فقط زیر شکمم درد میکنه بعضی مواقع شدید میشه .دکتر هم رفتم عفونت هم ندارم هیچ راه حلی پیدا نکردم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    زهرا
  1. 4.5 / 5

سلام درد زیر شکم می تواند مربوط به مشکلات التهابی لگن باشد نزد پزشک زنان بروید تا معاینه واژینال انجام شود

  پیوست ها
 

  1. فرشته

با سلام
من این ماه ده روز لکه بینی داشتم و مدت ۳ هفته هم خون ریزی به پزشک مراجعه کردم دو تا امپول ب ام تجویز کرد و بعد از چند روز خونریزی قطع شد الان چند روزی که به شدت کمرم درد میکنه ایا ممکن خطر ناک باشه ؟ و علایم و نشانه بدی باشه ؟
ممنون...

با سلام
من این ماه ده روز لکه بینی داشتم و مدت ۳ هفته هم خون ریزی به پزشک مراجعه کردم دو تا امپول ب ام تجویز کرد و بعد از چند روز خونریزی قطع شد الان چند روزی که به شدت کمرم درد میکنه ایا ممکن خطر ناک باشه ؟ و علایم و نشانه بدی باشه ؟
ممنون خواهم بود اگر راهنمایی فرمائید .
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    فرشته
  1. 5 / 5

با سلام یک سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری انجام دهید زیرا درد کمر می تواند به علت سنگ ها مجاری ادراری باشد تشخیص قطعی نیاز به معاینه توسط پزشک زنان می باشد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search