پزشکی

آسیب گردن - انواع، علل، علائم، درمان آسیب های گردن

آسیب های گردن بیشتر از مواردی است که اغلب فکر می شود به ویژه در دنیای مدرن، جایی که یک وضعیت ضعیف می تواند فشارهای شدید در ساختار گردن ایجاد کند.

این نه تنها به درد و سفتی گردن منجر می شود بلکه می تواند به سردرد و بسیاری از نشانه های دیگر نیز کمک کند. انواع مختلفی از آسیب گردن وجود دارد و برخی می توانند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشند.

آسیب گردن چیست؟

آسیب گردن هرگونه آسیب به ساختار گردن، از جمله پوست است. این تنها آسیب ناشی از آسیب ضربه و یا آسیب های نفوذی نیست بلکه آسیب های ناشی از استرس تکراری است که ممکن است با وضعیت ضعیف دیده شود. گردن از بسیاری از ساختارها مانند عضلات، تاندون ها، رباط ها، رگ های خونی، اعصاب و استخوان ساخته شده است. هر یک از این سازه ها می تواند به روش های مختلفی آسیب دیده باشد.
آسیب های گردن تا 1 مورد در 10 آسیب جدی گردن در ایالات متحده است. با این حال، این آسیب ها همیشه واضح و جدی نیستند زیرا ممکن است با حوادثی مانند تصادف با وسیله نقلیه موتوری باشد که موجب جابجایی مهره می شود. یکی از مشکلات معمول گردن در عصر مدرن به علت آسیب شدید تنش به گردن است سندرم گردن متنی است. این یک علت شایع در گردن و کمر درد در گروه سنی 18 تا 44 سال است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: آرتروز گردن

علل آسیب های گردن

انواع آسیب گردن به طور گسترده ای به سه دسته تقسیم می شوند. مهم است که توجه داشته باشیم که حتی آسیب های گردن که به نظر بی خطر هستند می تواند جدی باشد. گردن شامل ساختارهای حیاتی مانند شریان کاروتید و بخش ستون مهره گردنی (ستون فقرات) است. بنابراین آسیب گردن باید با مراقبت تطبیق شود و در صورت امکان باید به مراقبت های پزشکی توجه شود.

بیشتر بخوانید: درد گردن - چه موقع باید نگران باشیم؟

نیروی انفجاری

راه های مختلفی وجود دارد که در آن گردن می تواند به دلیل اثر ناگهانی مجروح شود. ضربه به گردن ممکن است به علت های مختلف مانند سقوط یا حمله رخ دهد. با این حال، یکی از آسیب های معمول گردن، ضربه است. این ضربه ناگهانی به جلو و عقب گردن است که اغلب با تصادف موتوری و تماس های ورزشی رخ می دهد.
در این نوع آسیب، عضلات و تاندون های آن تحت فشار قرار می گیرند و ممکن است به ناگهان کشیده شود (پیچ خوردگی). این آسیب ها ممکن است بعضی اوقات تهدید کننده حیات باشند که ممکن است با فشردگی دیده شود. دستکاری بیش از حد ستون فقرات همچنین می تواند سبب آسیب گردن شود اگر مراقبت مناسب صورت نگیرد.

آسیب های نفوذی

آسیب نفوذی می تواند با آسیب شدید نیروی عمدی یا غیر عمدی رخ دهد. این آسیب ها اغلب با حوادث یا حملات که در آن به بافت های پوست و زیر جلدی اغلب مرتبط است. این می تواند آسیب جدی و آسیب به ساختار داخلی گردن و حتی ممکن است به مرگ منجر شود. جراحی گردن یکی دیگر از علل احتمالی آسیب نفوذی است.

آسیب های استرس تکراری

آسیب های ناشی از استرس تکراری در گردن شایع است. این آسیب ها ناگهانی نیستند و اغلب همانند گونه های دیگر آسیب نیستند. حتی وضعیت ضعیف که در طول مدت طولانی و مداوم است می تواند آسیب های استرس تکراری به گردن ایجاد کند. یک مشکل رو به رشد در مورد آسیب های ناشی از استرس تکراری در گردن، استفاده از دستگاه های الکترونیکی است. نگاهی به صفحه نمایش ها برای دوره های طولانی یک علت شایع از آسیب های استرس تکراری است.
به طور مشابه خواندن طولانی مدت، خوابیدن در موقعیت غیر استادانه و فعالیت های دیگر که شامل نگه داشتن سر و یا خم شدن گردن برای دوره های طولانی می شود همچنین می تواند باعث فشار بر گردن، به خصوص عضلات، تاندون ها و رباط ها و همچنین سبب فشار به مفصل مهره شود کشش عضلات گردن ممکن است با ورزش و فعالیت های بدنی نیز بالا برود مخصوصاً اگر بدن برای این فعالیت ها آماده نباشد.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های آسیب گردن می تواند بسته به نوع و شدت آسیب متفاوت باشد. علاوه بر علائم زیر ممکن است زخم با خون در صورت آسیب مشاهده شود گاهی اوقات علائم ممکن است بلافاصله پس از آسیب ایجاد نشود اما در عوض در عرض چند ساعت تا یک یا دو روز بعد ایجاد می شود.
درد گردن و یا حساسیت به لمس
گردن سفت - دامنه حرکت محدود
قرمزی تا رنگ پریدگی آبی ارغوانی
تورم منتشر یا محلی
درد پشتی و سردرد ممکن است با آسیب گردن نیز رخ دهد. گاهی اوقات آسیب جدای از گردن باشد و ممکن است به سر، شانه، سینه و بالای پشت برسد. در این موارد علائم اضافی وجود دارد اما این به دلیل آسیب گردن نیست.

درمان آسیب های گردن

درمان آسیب گردن به نوع و شدت آسیب بستگی دارد. آسیب های نفوذی در هر عمق باید به دلیل ساختارهای حیاتی که در گردن قرار دارند جدی باشد. این به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد. حتی ترومای بلانت، مانند فشردگی، می تواند جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی باشد. بنابراین این آسیب ها باید توسط یک پزشکی حرفه ای مدیریت شود.
با این حال، نیروی بلانت جزئی و آسیب های استرس تکراری که بسیار شدید نیستند می توانند به صورت محافظه کارانه مدیریت شوند تا بتوانند توجه پزشکی مطلوب دریافت کنند.
داروهای خاصی مانند ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است در کاهش التهاب و کاهش علائم مفید باشد اما توصیه می شود برای اولین بار با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.
درمان با گرما یا سرما می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما مزایا ممکن است محدود باشد. بسته های یخ ممکن است بلافاصله بعد از یک آسیب مفید باشد در حالی که لایه های حرارتی در یک محیط ملایم ممکن است برخی از امراض را به خصوص برای فشار عضلانی فراهم کند.
موقعیت مناسب سر را به درستی حفظ کنید. گوش باید در خط شانه باشد. از خمیده بودن و موقعیت سر به جلو اجتناب شود.
در موقع دراز کشیدن یا خوابیدن ساپورت مناسب گردن را داشته باشید بالش های ارگونومیک مخصوص با پشتیبانی مناسب گردن به طور گسترده ای در دسترس هستند.
ماساژ ملایم گردن می تواند مفید باشد اما اگر آسیب های نفوذی یا آسیب شدید وجود دارند باید از آن اجتناب کرد. اگر درد را تشدید می کند باید از ماساژ اجتناب کرد.
تمرینات گردن برای از بین بردن و گاهی حتی جلوگیری از آسیب های استرس تکراری مفید است. همیشه با یک متخصص پزشکی مانند یک درمانگر فیزیکی صحبت کنید تا تمرین های مناسب گردن را بیاموزید.
گاهی اوقات ممکن است یک گردن بند مناسب برای استفاده کوتاه مدت با آسیب نیروی خفیف و آسیب های استرس تکراری مناسب باشد. با این حال، این گردنبندها فقط اگر توسط یک متخصص پزشکی تایید شود باید استفاده شود.

 بیشتر بخوانید: اسپوندیلوز گردن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. فاطمه.

با سلام .حدود سه روز پیش پسرم که ۶سال سن داره در حال بازی روی مبل به صورت برعکس خوابیده بود و همینطور با سر افتاد که کل وزنش افتاد روی سر و گردن بعد از اون دیروز و امروز صبح با درد گردن و پشت سر مواجه شده و درد به طوری که به قول خودش میگیره و ول...

با سلام .حدود سه روز پیش پسرم که ۶سال سن داره در حال بازی روی مبل به صورت برعکس خوابیده بود و همینطور با سر افتاد که کل وزنش افتاد روی سر و گردن بعد از اون دیروز و امروز صبح با درد گردن و پشت سر مواجه شده و درد به طوری که به قول خودش میگیره و ول میکنه هر چند دقیقه .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search