پزشکی

درمان گیاهی کیست تخمدان

درمان های خانگی برای علائم کیست تخمدان - آیا احساس نیشگون گرفتن در رحم یا تخمدان دارید؟ شما ممکن است کیست تخمدان داشته باشید. کیست فانکشنال می تواند هر ماه به عنوان بخش نرمال چرخه قاعدگی شما توسعه یابد. این کیست ها نسبتاً رایج هستند و معمولاً باعث نگرانی نمی شوند. به این ترتیب، ممکن است از گاهی ناراحتی ایجاد کند.

 
کیست تخمدان توده های غیر سرطانی است که در تخمدان ها رشد می کنند. بسیاری از کیست ها هیچ علامتی ندارند اما بعضی دیگر می توانند دردناک باشند یا سیکل قاعدگی زنان را سنگین تر کنند. زناني كه مشكوك به كيست هاي تخمدان هستند بايد قبل از انجام هرگونه درمان در خانه به پزشک مراجعه كنند زيرا تشخيص علت كيست لازم است. درد شدید ناشی از کیست تخمدان ممکن است نشان دهنده آن باشد که لوله تخمدان یا فالوپ پاره یا آسیب دیده است. یک پارگی کیست می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. در این مقاله، ما به انواع درمان های خانگی برای درمان علائم کیست تخمدان و همچنین گزینه های درمان پزشکی و زمان ملاقات با دکتر را بررسی می کنیم.
کیست تخمدان چیست؟ - اغلب نشانه هایی از کیست تخمدان وجود دارد اما گاهی اوقات درد وجود دارد. اگر درد اتفاق بیفتد ممکن است تکنیک های آرام سازی کمک کنند.
کیست تخمدان کیسه های پر از مایع است که بر روی تخمدان زن رشد می کنند. آنها نسبتاً گسترده و معمولاً بی ضرر هستند. بسیاری از زنان هیچ نشانه ای ندارند و در حدود یک سوم زنانی که قاعدگی دارند در هر زمان خاص، یک کیست تخمدان دارند.
دو نوع رایج ترین کیست تخمدان عبارتند از:
کیست کورپوس لوتئوم: این نوع کیست در کورپوس لوتئوم ایجاد می شود که بافتی است که یک فولیکول خالی را پس از تخمگذاری طی تخمک گذاری آزاد می کند. این کیست ممکن است خونریزی کند و درد ایجاد کند.
کیست فولیکولار: این کیست ها در یک فولیکول شکل می گیرد که در طی تخمک گذاری تخمک ایجاد می شود.
هیچ کدام از این نوع کیست معمولاً باعث نشانه ها نمی شوند و به طور معمول خودشان را ناپدید می کنند.
نوع دیگری از کیست تخمدان، تومور خوش خیم که به آرامی رشد می کند و در موارد نادر ممکن است سرطان باشد.
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اغلب دارای کیست فولیکولیک هستند. PCOS یک سندروم است که باعث عدم تعادل هورمون می شود. برخی از زنان مبتلا به PCOS تخمک گذاری نمی کنند و یا به ندرت تخمک گذاری می کنند.
گاهی اوقات یک کیست رشد می کند که باعث تخریب تخمک می شود. این می تواند به تخمدان یا فالوپ آسیب برساند یا حتی موجب خونریزی تهدید کننده زندگی شود. این نوع از کیست نیاز به درمان فوری برای جلوگیری از آسیب دائمی به تخمدان دارد. گاهی اوقات ممکن است جراح تخمدان را در صورت آسیب شدید حذف کند.

هشت درمان خانگی کیست تخمدان

یک پزشک ممکن است چندین سونوگرافی را طی چند ماه انجام دهد تا کیست را نظارت کند و اطمینان حاصل کند که از بین می رود یا بزرگ نمی شود.
درمان خانگی نمی تواند کیست را از بین ببرد. در عوض هدف این است که هر علائم را درمان و درد را مدیریت کنید. به عنوان مثال، بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان در طول دوره هایشان درد بیشتری را تجربه می کنند بنابراین درمان کیست تخمدان در خانه اغلب بر کنترل درد دوره تمرکز دارد.
برخی از موثرترین راهکارها عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. داروهای بدون نسخه

کشنده های درد بدون نسخه می توانند باعث تسکین ناراحتی شوند.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، می توانند درد ناشی از کیست تخمدان و همچنین سرگیجه های دوره را درمان کنند.
زنانی که به کمک NSAID ها تسکسن پیدا نمی کنند باید با پزشک خود تماس بگیرند زیرا درد شدید ممکن است به عوارض شدید منجر شود.
در بعضی موارد، پزشک ممکن است داروهای مختلف درد از جمله co-codamol را تجویز کند که حاوی کدئین است.

2. ماساژ

درد یک کیست تخمدان می تواند باعث فشار عضلات اطراف آن شود. این می تواند در طول یک دوره به خصوص ناراحت کننده باشد. ماساژ پشت، ران، باسن و معده می تواند به کاهش عضلات و کاهش درد کمک کند.

3. ورزش و کشش

ورزش و کشش همچنین می تواند باعث کاهش درد ناشی از کیست تخمدان شود. همچنین می تواند به تنشن عضلانی کمک کند. بعضی از زنان با ورزش شدید مانند دویدن امتناع تسکین پیدا می کنند در حالی که دیگران کشش و یوگا ملایم ترجیح می دهند.
ورزش می تواند وزن بدن سالم در زنان مبتلا به PCOS را پشتیبانی کند. حتی بدون کاهش وزن، ورزش با تقویت عضلات باعث کاهش درد می شود. این ممکن است مانع توسعه کیست های بیشتر و کمک به مبارزه با مقاومت به انسولین شود.

4. گرما

گرما جریان خون را افزایش می دهد و به کاهش درد کمک می کند. سعی کنید یک پد حرارتی یا بطری آب گرم را در یک حوله به معده یا پایین کمر در حدود 20 دقیقه اتصال دهید. پد نباید خیلی گرم باشد زیرا سبب سوختگی می شود. با پد حرارتی نخوابید.

5. تکنیک های آرامش بخش

استرس و اضطراب می تواند درد را بدتر کند. تکنیک های آرامش بخش مانند مراقبه، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به کاهش اضطراب و کاهش شدت درد کمک کنند. این تکنیک ها همچنین می تواند به فرد کمک کند که درد درازمدت را کنترل و سلامت عمومی را بهبود بخشد.

6. دستگاه TENS

تحریک عصبی عضلانی پوست (TENS) یک سیگنال الکتریکی کوچک و بی خطر برای اعصاب را فراهم می کند. این سیگنال می تواند با چگونگی پاسخ عصب به درد تغییر پیدا کند و به درد کیست تخمدان کمک کند. دستگاه های TENS بدون نسخه در دسترس هستند اما یک پزشک نیز ممکن است یکی را تجویز کند.

7. کاهش وزن

اگر یک زن دارای اضافه وزن باشد از دست دادن وزن ممکن است به بدن او در تنظیم بهتر هورمون ها، جلوگیری از گسترش کیست های بیشتر و بهبود علائم درد و خستگی کمک کند. از دست دادن وزن با PCOS بسیار دشوار است بنابراین سعی نکنید ناراحت شوید زیرا ممکن است مدت زمان لازم باشد.

8. تغییرات غذایی

رژیم کم کربوهیدرات ممکن است به کاهش علائم کیست تخمدان کمک کند.
بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. این می تواند به دیابت منجر شود بارداری را دشوارتر کند و باعث افزایش وزن می شود.
طیف گسترده ای از تغییرات در رژیم غذایی ممکن است کمک کند اما به عنوان تحقیق به رژیم خاصی برای PCOS اشاره نمی کند ممکن است زن برای محاسبه آنچه که برای او مناسب است از آزمایش و خطا استفاده کند.
همانطور که زنان مبتلا به PCOS ممکن است مقاومت به انسولین داشته باشند ممکن است مفید باشد که میزان شکر را کاهش دهید. شکر در طیف گسترده ای از غذاها، از جمله کربوهیدرات ها مانند نان و ماکارونی است.
یک پزشک می تواند یک خون شخص را بررسی کند تا ببیند آیا در معرض خطر ابتلا به دیابت است یا خیر. انتخاب غذاهای سالم به فرد کمک می کند که وزن خود را در محدوده سالم داشته باشد.

9. مکمل های دونگ quai را برای کمک به کاهش گرفتگی های عضلانی مصرف کنید

ممکن است شنیده باشید که ریشه دونگ quai می تواند به کمردرد قاعدگی و درد کمک کند. این دارو طب چینی باستان اغلب در مکمل ها یافت می شود یا به داخل چای ترکیب می شود.
با این حال، مطالعات در اثر این گیاهی مخلوط می شوند. محققان در یک مطالعه گیاه را در مبارزه با گرگرفتگی ناکارآمد دانستند. تحقیق بیشتر در مورد این ریشه و همچنین سایر روش های مکمل و جایگزین مورد نیاز است.
شما نباید دونگ کوای را بگیرید اگر شما:
باردار هستند
شیردهی دارید
اختلال لخته شدن خون داشته باشید
رقیق کننده خون مصرف می کنید
مکمل ها توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنظیم نمی شوند بنابراین شما فقط باید آنها را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید. دستورالعمل های دوز در برچسب را دنبال کنید.

10. چای بابونه را بنوشید تا به شما کمک کند تا آرامش و آسایش را تجربه کنید

یکی دیگر از گزینه های آشپزی یک لیوان از چای بابونه گرم است. بابونه گیاه است که از زمان های قدیم استفاده شده است. این خواص ضد التهابی برای کمک به کمردرد دارد و ممکن است به کاهش اضطراب کمک کند. نه تنها این، بلکه بابونه همچنین به شما امکان می دهد که استراحت بهتر شب را داشته باشید.
شما می توانید چای تازه با گل بابونه را تهیه کنید. برای یک وعده شما نیاز دارید:
3-4 قاشق غذا خوری گل بابونه
یک شاخه نعناع
یک فنجان آب جوش
ترکیبات را در یک لیوان ریخته و برای پنج دقیقه ترکیب کنید و سپس فشار داده و از آن لذت ببرید.

11. برای کمک به تعادل هورمونها، دانه کتان را به رژیم خود اضافه کنید

دانه های کتان می توانند سطح آندروژن بدن را کاهش دهند. سطح بالایی از آندروژن در زنان اغلب با PCOS همراه است.
در یک مطالعه، یک زن 31 ساله مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS روزانه رژیم غذایی خود را با 30 گرم دانه های کتان تکمیل کرد. بیش از چهار ماه سطح آندروژن آن کاهش یافته و سطح تستوسترون نیز کاهش یافته است. این یافته ها نشان می دهد که دانه ها ممکن است به تنظیم عملکرد هورمون کمک کنند.
این مطالعه بسیار محدود است زیرا تنها یک موضوع را بررسی می کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا دانه کتان می تواند به مسائل مانند کیست تخمدان کمک کند. در عین حال، دانه های کتان نیز غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و می توانند بخشی از رژیم غذایی سالم باشند. شما ممکن است سعی کنید دانه ها کتان را روی سوپ بپاشید آنها را با اسموتی ترکیب کنید یا حتی رژیم غذایی خود را با روغن دانه کتان تکمیل کنید.
Flaxseed (دانه کتان) به طور کلی برای مصرف روزانه مفید است. قبل از اضافه کردن هر مکمل به رژیم غذایی، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی دانه کتان برای لاغری شکم | آیا دانه کتان در درمان و یا جلوگیری از سرطان پروستات موثر است؟

راه های دیگر برای درمان کیست تخمدان

در صورت وجود کیست در حال رشد یا ایجاد نشانه ها، درمان پزشکی ممکن است ضروری نباشد.
درمان های پزشکی برای کیست تخمدان عبارتند از:
قرص های کنترل تولد هورمون ها را تنظیم و خطر ابتلا به کیست های بیشتر را کاهش می دهد.
متفورمین برای افزایش حساسیت به انسولین در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS مناسب است.
جراحی حذف کیست، با استفاده از یک برش کوچک در ناف یا معده انجام می شود.
اگر کیست، تخمدان یا لوله فالوپ را به شدت آسیب زده باشد آنها حذف می شود.
یک پزشک ممکن است نیاز به نظارت بر رشد منظم تومور خوش خیم داشته باشد. گاهی اوقات پزشک ممکن است پیشنهاد کند که تومور را از بین برده، حتی اگر آن غیرسرطانی و یا علایم ایجاد نکند.

چه وقت به دیدن یک دکتر برویم

فقط یک پزشک می تواند کیست تخمدان تشخیص و تعیین کند که آیا آن در خانه برای درمان مناسب است. زنانی که فکر می کنند ممکن است کیست تخمدان یا PCOS داشته باشند یک متخصص زنان را می بینند. آنها درباره سابقه پزشکی زن می پرسند و ممکن است سونوگرافی یا تست خون را درخواست کنند.
در موارد نادر، کیست تخمدان می تواند به یک اورژانس پزشکی تبدیل شود. یک پارگی کیست می تواند باعث درد شدید، غیر قابل تحمل و خونریزی شدید شود. یک زن مبتلا به پارگی کیست نیز ممکن است سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ همراه با درد لگن را تجربه کند. در صورتی که این اتفاق می افتد آنها باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرند یا به بیمارستان مراجعه کنند. لذا در صورت داشتن علایم زیر فوراً به پزشک یا اورژانس مراجعه نمایید
درد شدید لگن
درد ناگهانی در شکم شما
درد همراه با تب
درد همراه استفراغ
نشانه هایی از شوک، مانند پوست سرد و مرطوب، تنفس سریع، سرگیجه یا ضعف
این علائم نشانه های پارگی کیست است. پارگی کیست احتمالاً با کیست های بزرگ است.
در برخی موارد ممکن است نشانه ای از چرخش تخمدانی باشد. پیچیدگی زمانی اتفاق می افتد که کیست ها بزرگتر شوند. این می تواند جریان خون را به تخمدان های شما از طریق پیچیدگی دردناک کاهش دهد.
هر دو پارگی کیست و چرخش تخمدان می تواند منجر به عوارض جدی مانند درد شدید و خونریزی داخلی شود. بلافاصله به پزشک مراجعه کنید اگر علایم فوق وجود داشته باشد.

چشم انداز

کیست تخمدان شایع است و اکثر آنها بی ضرر هستند و در طول زمان از بین می روند. حتی زمانی که آنها باقی می مانند درمان ایمن و قابل اعتماد است و می تواند باعث جلوگیری از ایجاد کیست ها شود.
درمان خانگی برای کیست تخمدان، کیست ها را از بین نمی برد اما می تواند درد و ناراحتی را کاهش دهد. زنان باید از تغییرات در علائم اطمینان داشته باشند و نباید هرگز درد شدید لگن را نادیده بگیرند. با مدیریت مناسب خانه و مراقبت های پزشکی، کیست تخمدان ممکن است کمی بیشتر از یک ناراحتی موقت باشد.

در ادامه بخوانید: درمان کیست تخمدان چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search