پزشکی

آنچه باید در باره آرتروسکوپی زانو بدانید

خطرات آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتروسکوپی مفصل زانو یکی از رایج ترین روش های جراحی است. هنگامی که یک جراح عمل جراحی آرتروسکوپی انجام می دهد این به این معنی است که آنها به داخل مفصل نگاه می کنند و ارزیابی و درمان های ناهنجاری هایی که در فضای مفصل یافت می شوند انجام می دهند.

آرتروسکوپی زانو برای ارزیابی جراحی زانو و مدیریت شرایط مختلفی که می تواند باعث درد زانو شود انجام می شود.
در حالی که هیچ مشکل زانو را نمی توان با عمل جراحی آرتروسکوپی مدیریت کرد شرایط بسیاری وجود دارد که قابل درمان هستند. آرتروسکوپی زانو احساس می شود که یک درمان بسیار ایمن است اما عوارض ممکن است رخ دهد.
هر کسی که از آرتروسکوپی زانو استفاده می کند باید خطرات احتمالی جراحی را در نظر بگیرد. جراح شما باید بتواند به دقت عوارض احتمالی را که می تواند رخ دهد شرح دهد و مراحل که می توانید برای اجتناب از عوارض مرتبط با آرتروسکوپی زانو انجام دهید توضیح دهد.

بیشتر بخوانید: شایعترین آسیبهای زانو چیست؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

منافع آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو ممکن است به تشخیص غضروف آسیب دیده و درد مداوم مفاصل کمک کند.
آرتروسکوپی زانو کمتر از فرمهای باز جراحی است. جراح می تواند مسائل را تشخیص دهد و با استفاده از یک ابزار بسیار کوچک، آرتروسکوپ، که از طریق برش در پوست عبور می کند عمل کند.
جراحی آرتروسکوپی زانو ممکن است برای تشخیص یک سری از مشکلات مفید باشد، از جمله:
درد مفاصل مداوم و سفتی
غضروف آسیب دیده
قطعات شناور استخوان یا غضروف
ایجاد سیال، که باید تخلیه شود
در اکثر موارد، آرتروسکوپی برای همه چیز مورد نیاز است. مردم به جای روش های جراحی دیگری ممکن است آن را انتخاب کنند زیرا آرتروسکوپی اغلب شامل:
آسیب بافت کمتر
یک زمان بهبودی سریعتر
بخیه کمتر
درد کمتر بعد از عمل
یک خطر کمتر از عفونت است زیرا برش های کوچکتر ایجاد می شوند
با این حال، آرتروسکوپی ممکن است برای همه وجود نداشته باشد. شواهد کمی وجود دارد که افراد مبتلا به بیماریهای دژنراتیو یا استئوآرتریت بتوانند از آرتروسکوپی زانو بهره ببرند.

روش جراحی

روش جراحی آرتروسکوپی زانو به صورت سرپایی انجام می شود. این به این معنی است که روش جراحی بدون اینکه شما در یک شب در بیمارستان بمانید انجام می شود. جراحی آرتروسکوپی زانو می تواند کمتر از 30 دقیقه یا بیش از یک ساعت طول بکشد بسته به دقیقاً همان چیزی است که باید در زمان عمل جراحی انجام شود.
بیهوشی
گزینه های بیهوشی عبارتند از:
بیحسی موضعی: جایی که مفصل زانو درگیر است اما فرد در عمل جراحی می تواند بیدار باشد.
بیحسی ناحیه ای: جایی که اندام های پایینی از ناحیه اطراف ستون فقرات پوشیده شده اند بی حس می شود و بیمار حین عمل بیدار است.
بیهوشی عمومی: فرد در طول عمل جراحی خواب است.
انتخاب بیهوشی بستگی به هر دو ترجیح بیمار و توصیه های بیهوشی دارد. برای افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی یا داشتن یک روش خاص هستند گزینه خاص بیهوشی ممکن است بیشتر از دیگران مطلوب باشد.
هنگامی که بیمار به طور مناسب بیهوش می شود روش جراحی با ایجاد دو یا چند برش کوچک در اطراف مفصل زانو انجام می شود. در یکی از برشها، جراحان شما یک دوربین فیبر نوری با منبع نور متصل به آن قرار می دهند. آبیاری سالین در سراسر مفصل جریان می یابد و جراح شما از دوربین برای ارزیابی ساختارهای مختلف در مفصل زانو استفاده می کند.
از طریق برش های دیگر می توان از ابزارهای کوچک برای حذف یا تعمیر ساختارهای آسیب دیده از جمله غضروف، رباط ها و دیگر ساختارها استفاده کرد.
پس از عمل، یک باند روی مفصل زانو قرار می گیرد. بسته به نوع عمل جراحی ممکن است افراد بتوانند وزن کامل خود را روی پای خود قرار دهند و یا ممکن است گفته شود که میزان وزن در اندام تحتانی کاهش یابد. توانبخشی نیز بستگی به روش خاص انجام شده دارد. برای برخی از روش های جراحی، می توان از ایموبیلیزرهای زانو یا بریس های تخصصی زانو برای محافظت از ترمیم مفصل استفاده کرد.

خطرات شایع

خطر کلی عوارض مرتبط با آرتروسکوپی زانو حدود 5 درصد تخمین زده شده است.
احتمال عوارض جدی ناشی از آرتروسکوپی زانو بسیار کمتر از 1 درصد است.
شایع ترین خطرات جراحی معمولاً تهدید کننده زندگی نیست اما آنها می توانند ناراحتی ایجاد کنند. این خطرات عبارتند از:

ورم

تورم یک نشانه ی التهاب در مفصل است. اغلب افراد مبتلا به آرتروسکوپی زانو، قبل از مداخله جراحی، تورم مفصلی دارند. گاهی اوقات تورم زانو می تواند پس از جراحی پایدار باشد و حتی ممکن است بدتر شود. تورم می تواند به علت التهاب مداوم در مفصل، خونریزی در مفصل یا عفونت رخ دهد.
گام هایی برای کاهش تورم وجود دارد از جمله استراحت مفصل زانو، کاربرد یخ، باند فشرده سازی و بالا بردن اندام. با این حال، برای بعضی از مردم، تورم پایدار می شود و می تواند باعث ناراحتی ناشی از عمل جراحی آرتروسکوپی شود. بدترشدن تورم می تواند نشانه ای از مشکل مهمتر باشد.
درباره تورم زانو چه کنیم؟

سفتی

سفتی مفصل زانو ممکن است به علت ایجاد بافت زخم در اطراف مفصل زانو یا در نتیجه تورم ماندگار مفصل زانو رخ دهد. اکثر افراد می توانند با استفاده از مداخلات درمانی مناسب پس از جراحی، سفتی را از بین ببرند.
با این حال، برای برخی افراد، سفتی بهبود نمی یابد و می تواند ناخوشایند و ناتوانی جسمی بعد از آرتروسکوپی زانو باشد. خم شدن زانو و انجام تمرینات توانبخشی منظم در فاز اولیه عمل جراحی می تواند به جلوگیری از سفتی بیش از حد کمک کند.

پیشرفت آسیب غضروف

بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار می گیرند آسیب اولیه به غضروف مفصل زانو خود دارند. به طور کلی جراحی آرتروسکوپی درمان خوبی برای آرتریت نیست و بسیاری از افرادی که آرتریت دارند پیشرفت بیماری خود را تجربه خواهند کرد.
گاهی اوقات افرادی که دارای جراحی آرتروسکوپی می باشند پس از مداخله جراحی، پیشرفت سریعتر آرتریت را تجربه می کنند.
همچنین یک وضعیت پزشکی به نام استئونکروز وجود دارد که به صورت خود به خودی پس از جراحی آرتروسکوپی اتفاق می افتد. این وضعیت، SONK (استئوز خود به خودی زانو) می تواند منجر به وخیم تر شدن غضروف مفصل زانو شود و در نهایت ممکن است نیاز به جایگزینی زانو باشد.

خطرات کمتر شایع

خطرات ناشی از آرتروسکوپی زانو کمتر از 1 درصد از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند نشان می دهد. اینها خطراتی است که اکثر مردم در مورد آن نگران هستند و خوشبختانه این موارد به ندرت پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو انجام می شود. با این حال، آنها اتفاق می افتد و هر کسی که در حال بررسی عمل جراحی زانو است باید درک کند که این عوارض ممکن است. برخی از این موارد مربوط به خطرات عبارتند از:

عفونت

عفونت عارضه ای غیر معمول از آرتروسکوپی زانو است اما مطمئناً می تواند رخ دهد. عفونت می تواند در اطراف محل برش رخ دهد جایی که آن عفونت سطحی است یا می تواند در مفصل زانو رخ دهد جایی که آن عفونت جدی تر و عمیق تر است.
وقتی عفونت رخ می دهد روش های جراحی اضافی برای تمیز کردن عفونت ممکن است ضروری باشد. داشتن باکتری در مفصل زانو می تواند باعث آسیب جدی به غضروف مفصلی شود و بنابراین درمان فوری هر گونه عفونت احتمالی ضروری است.
اگر عفونت تنها در ناحیه سطحی در اطراف برش باشد گاهی آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت کافی خواهند بود. هنگامی که این عفونت در مفصل زانو عمیق تر است برای جبران عفونت معمولاً جراحی اضافی علاوه بر آنتی بیوتیک ها ضروری است.

بیشتر بخوانید: عفونت تعویض مفصل زانو: آنچه شما باید بدانید

لخته خون

خطر ابتلا به لخته شدن خون در رگ های عمیق اندام تحتانی پس از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو کوچک است اما این اتفاق می افتد. لخته شدن خون در هر فرد ممکن است رخ دهد اما در افرادی که دارای عوامل خطر خاصی برای تولید لخته هستند شایعتر است.
یکی از این عوامل خطر برای ایجاد لخته خون، جراحی اندام تحتانی با بی حرکتی طولانی است. به همین دلیل، مهم است که به دنبال مشاوره دکتر خود بروید و اندامتان را تا آنجا که ممکن است حرکت دهید تا خون را به انتها منتقل کنید و از تشکیل لخته های خون جلوگیری کنید.
برای افراد با سایر عوامل خطر (از جمله سیگار کشیدن، قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی، اختلالات لخته شدن و غیره) ممکن است لازم باشد احتیاط بیشتری صورت گیرد.

مرگ

خطر مرگ و میر ناشی از آرتروسکوپی زانو بسیار کم است. در حقیقت، خطر مرگ و میر در بیماران تحت عمل جراحی آرتروسکوپی زانو کمتر از جمعیت عمومی است. این به این واقعیت مربوط است که افراد تحت عمل جراحی آرتروسکوپی تمایل بیشتری برای فعالتر بودن از فرد معمولی دارند.
خطر کلی مرگ و میر ناشی از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو تا 90 روز پس از جراحی، 0.03 درصد است.
در پایان به شدت بعید است که مرگ و میر ناشی از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو باشد.

اجتناب از عوارض

گام هایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خطرات مرتبط با جراحی آرتروسکوپی زانو انجام دهید. همانطور که همیشه است پزشک شما باید دستورالعمل های خاصی در مورد بهبودی شما را از عمل جراحی آرتروسکوپی زانو ارائه دهد. مهم است که این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا اطمینان حاصل شود که نتیجه عمل جراحی همانقدر خوب است.
برخی نشانه هایی که باید با جراح خود تماس بگیرید عبارتند از:
نشانه های عفونت، از جمله تب، لرز و یا عرق.
زهکشی یا خونریزی از محل برش.
تورم یا قرمز شدن در اطراف مفصل زانو.
درد در ماهیچه ساق پا و تورم گسترش یافته در پا
افزایش مشکل در قرار دادن وزن در روی پاها.
برخی از مراحل خاصی که می توانید برای جلوگیری از عوارض انجام دهید عبارتند از:
محل برش را تمیز و خشک نگه دارید. اگر جراحتان یک باند قرار داده است به دقت آنها را دنبال کنید. باند را از بین نبرید و یا منطقه را خیس نکنید مگر اینکه جراح شما به شما گفته باشد که خوب است.
سعی کنید عضلات اندام پایین خود را اغلب حرکت دهید. حتی اگر وزن کم روی پا نگذارید مکرر مچ پا را پمپ کنید و زانو را تا حد امکان خم کنید.
مصرف داروها را طبق تجویز پزشک انجام دهید. درد که توسط داروهای تجویز شده کنترل نمی شود می تواند نشانه ای باشد که چیزی مهم تر از آن اتفاق می افتد.
اگر همه چیز به نظر نرسد یا علائم شما به طور مناسب به درمان های تجویز شده پاسخ ندهد اطمینان حاصل کنید که پزشک خود را مطلع سازید. اگر چیزی جدی تر است در مراحل اولیه ممکن است ساده تر درمان شود.

بهبودی

بسته یخ به زانو اعمال می شود.
اعمال یک بسته یخ به زانو ممکن است باعث کاهش تورم شود.
بازیابی از آرتروسکوپی معمولاً سریعتر از جراحی باز است.
اکثر مردم در روز عملیات، بیمارستان را با دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه رسیدگی به معالجه از بیمارستان ترک می کنند.
راهنمایی های بازیابی عمومی می تواند شامل موارد زیر باشد:
استفاده از بسته یخ به پانسمان و مناطق اطراف آن برای کاهش تورم و درد.
بالا نگه داشتن پا برای چند روز پس از جراحی.
استراحت خوب و اغلب تغییر پانسمان به طور منظم.
با استفاده چوب زیر بغل و پیروی از توصیه های دکتر در مورد اعمال وزن به زانو.
پزشکان معمولاً قبل از اینکه فرد بیمارستان را ترک کند دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهند. آنها ممکن است داروهای مسکن را تجویز کنند یا داروهای OTC را برای درمان درد توصیه کنند.
در برخی موارد، پزشکان ممکن است توصیه به مصرف آسپیرین برای کاهش خطر لخته شدن خون داشته باشند.
زمان بازیابی می تواند متفاوت باشد. یک فرد ممکن است قادر به بازگشت به فعالیت های سبک در 1-3 هفته و از سر گرفتن اکثر فعالیت های دیگر فیزیکی در 6-8 هفته باشد.
نتیجه گیری:
چشم انداز بعد از آرتروسکوپی زانو از فرد به فرد متفاوت است. شدت و نوع مشکل زانو می تواند بر نتیجه عمل جراحی تاثیر بگذارد.
تعهد و توانایی فرد برای حمایت از بهبود خود نیز می تواند نقش مهمی در نتیجه ایفا کند.
بسیاری از آنها بعد از آرتروسکوپی از زانوهای خود استفاده می کنند اگر آنها از برنامه های بهبودی پزشکان خود که شامل انجام تمرینات و ورزش های خود مراقبتی می شود پیروی کنند.
آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی بسیار ایمن است که بسیار معمول انجام می شود. با این حال، خطرات مربوط به جراحی زانو را می توان در نظر گرفت و هر بیمار با توجه به درمان زانوی خود با جراحی باید این خطرات را درک کند.
خوشبختانه، خطرات مرتبط با آرتروسکوپی زانو به طور کلی تهدید کننده زندگی نیستند و اکثر آنها می توانند با درمان مناسب مدیریت شوند. پیشگیری از عوارض آرتروسکوپی زانو مهمترین گام برای حفظ سلامتی است.

در ادامه بخوانید: چه کسانی نیاز به تعویض زانو دارند؟ | درد زانو در حال دویدن - علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search