پزشکی

اسهال ویروسی در کودکان کوچک - علائم آنفولانزای معده، درمان

اسهال ویروسی در کودکان

آنفلوانزای معده - یا دقیقتر گاستروانتریت - سبب علائم مانند استفراغ، اسهال، حالت تهوع، تب، ضعف و موارد دیگر می شود. حداقل تا زمانی که علائم وجود داشته باشد مسری است و حتی ممکن است در بعضی از شرایط حتی ممکن است به دیگران نیز گسترش یابد.


هنگامی که علائم ناخوشایند با "آنفولانزای معده" - استفراغ، اسهال، تب، ضعف، تهوع، و غیره به وجود می آورید فقط می خواهیم آنها از بین بروند. چندین بار شنیده ام که مردم می گویند: «من این را برای بدترین دشمن من نمی خواهم»، با این حال اغلب این گونه مسری است که ما آن را به همه افراد خانواده می رسانیم.
هیچ کس دوست ندارد که بیمار شود و "آنفولانزای معده" (که در واقع آنفولانزا نیست، بلکه گاستروانتریت) یکی از بدترینهاست. اما آیا می دانید چرا این بیماری خیلی مسری است؟ آیا می دانید چگونه و چه زمانی پخش می شود؟
اسهال عامل اصلی مرگ در کودکان در سراسر جهان است. در حالی که این اغلب به دلیل کمبود آب آشامیدنی و عدم دسترسی به مراقبت های پزشکی در اکثر کشورهای در حال توسعه مرتبط است اسهال حتی در کشورهای توسعه یافته منجر به مرگ می شود. نوزادان، کودکان جوان و سالخوردگان بیشترین خطر را دارند. با این حال، اکثر موارد اسهال حاد در کودکان معمولاً به طور جدی نیستند و در طی چند روز بدون مداخله پزشکی حل می شوند.

علت اسهال در کودکان کوچک چیست؟

علت اصلی اسهال در کودکان زیر 5 سال، گاستروانتریت ویروسی است. شایع ترین ویروس شناخته شده روتا ویروس است که باعث گاستروانتریت می شود التهاب لایه داخلی معده و روده کوچک. این ممکن است در بعضی موارد نیز کولون باشد. این ویروس به راحتی در میان کودکان، به ویژه افراد در تماس نزدیک مانند خواهر و برادر و به افراد داخل مراکز مراقبت روزانه انتقال می یابد.
عوارض اصلی اسهال ویروسی، همانند بسیاری از علل دیگر اسهال، کمبود آب است. با استفاده از یک محلول مناسب آبرسانی خوراکی (ORS) می توان از آن پیش گیری کرد. در موارد شدید، احیاء داخل وریدی (IV) ممکن است لازم باشد. عفونت های ویروسی با علائم معمولاً در عرض 2 تا 3 روز کاهش می یابد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم آنفولانزای معده

علائم عفونت روتاویروس شبیه آنفلوانزا (آنفلوانزا) است. از این رو اصطلاح آنفولانزای معده دارد اگرچه گاستروانتریت ویروسی به علت وجود هر گونه ویروس آنفلونزا ایجاد نمی شود. در حالی که بین آنفولانزای معده و آنفلوآنزا ارتباطی وجود ندارد گاستروانتریت ویروسی می تواند به دنبال آنفولانزا یا بالعکس باشد. علائم آنفلوانزای معده (اسهال ویروسی) عبارتند از:
تب، ناراحتی (احساس ناخوشی)، بی حالی و حتی سردرد قبل از شروع نشانه های دستگاه گوارش است.
اسهال آبکی و استفراغ 1 تا 2 روز پس از عفونت ظاهر می شوند و معمولاً 3 تا 8 روز طول می کشد. گاهی اوقات استفراغ حداقل است و بسته به علت عفونت، ممکن است اتفاق بیفتد.
نشانه های کم آبی بدن مانند خشکی دهان، پوست و چشم ها، خواب آلودگی یا بی حوصلگی، تشنگی (که ممکن است همیشه وجود نداشته باشد)، کاهش ادرار، یا در موارد شدید، چشم های فرورفته، فونتانل فرورفته و کاهش هوشیاری بعد از از دست دادن مایعات و الکترولیت قابل توجه به علت استفراغ و اسهال وجود دارد.
در جهان غرب، اسهال روتاویروس معمولاً بیماری ملایم است اما در برخی از مناطق آفریقا، آسیای میانه و جنوب آمریکا و بیش از 1 میلیون کودک از این بیماری در هر سال می میرند. مرگ عمدتاً به علت کمبود آب است.

آنفلوانزا معده چگونه گسترش می یابد؟

روتاویروس عمدتاً توسط دست و سطوح آلوده به ذرات مدفوع گسترش می یابد. این می تواند موجب شیوع در مکانهایی مانند مراکز مهد کودک باشد و این بیشتر در زمستان اتفاق می افتد. عفونت غذا و آب نیز ممکن است اما عفونت قطره ای (بزاق یا مخاط بینی) کمتر احتمال دارد. مدفوع کودکان آلوده چند روز قبل از شروع اسهال و تا 10 روز پس از قطع اسهال بسیار مسری است. در برخی از کودکان و بزرگسالان، عفونت ممکن است هیچ نشانه ای را نشان ندهد اما مدفوع آنها هنوز مسری است.

تشخیص آنفلوآنزای معده

یک متخصص پزشکی می تواند به طور کامل بر روی تشخیص بیماری گاستروانتریت ویروسی بروز نماید. در مواردی که عدم اطمینان در مورد علت اسهال وجود دارد ممکن است یک آزمایش مدفوع برای تأیید گاستروانتریت ویروسی یا سایر علل بیماری اسهال انجام شود.
علل دیگر اسهال در کودکان کوچک:
اسهال حاد ویروسی ممکن است به علت ویروس های دیگری نیز باشد: آدنوویروس، Enteroviruses، نوروویروس، ویروس آنفلوآنزا، سرخک (در کودکان غیر واکسینه شده) و غیره.
انگل های روده ای مانند giardia یا Entamoeba hystolytica (از آب آشامیدنی آلوده) معمولاً اسهال خفیف، اما طولانی مدت (هفته ها) را ایجاد می کنند تشخیص با آزمون مدفوع برای تخمک و انگل (آزمون O & P) است.
عفونت باکتریایی به علت مسمومیت غذایی.
شروع زود هنگام غذای جامد، تغییر رژیم غذایی، تغذیه بیش از حد، نوشیدن مقدار زیادی آب میوه (اسهال کودک نو پا).
عدم تحمل لاکتوز باعث ایجاد علائم گوارشی و اسهال در ساعتهای مصرف لبنیات می شود.
سوء جذب فروکتوز - اسهال و نفخ چند ساعت پس از غذای غنی از فروکتوز ظاهر می شود.
سوء تغذیه ناشی از گرسنگی، انگل های روده ای، کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی مانند روی در غذا.

درمان آنفلوانزا معده

اسهال معمولاً در عرض یک هفته از بین می رود. اغلب تنها درمان مورد نیاز جایگزینی مایع با استفاده از محلول های غیر خوراکی rehydrating در دسترس در سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد دارویی است. این محلول ها تعادل مطلوب الکترولیت ها و مایع را برای جلوگیری و درمان کم آبی بدن فراهم می کنند.
اگر اسهال در عرض 5 روز متوقف نشود یک کودک به نظر بی قرار یا خواب آلود (علائم کم آبی) می رسد یا نمی تواند غذا یا مایع مصرف کند. توجه پزشکی در این مرحله ضروری است زیرا احیای مجدد باید به صورت داخل وریدی انجام شود و در اسرع وقت به منظور جلوگیری از عوارض و یا حتی جلوگیری از مرگ آغاز شود.

بیشتر بدانید: تغذیه در اسهال

پیشگیری از آنفولانزای معده و واکسن

خطر ابتلا به عفونت ممکن است با شستن دست ها قبل از خوردن و تمیز کردن سطوح آلوده به مدفوع کاهش یابد. کودک مبتلا به اسهال باید در خانه باقی بماند و حتی یک کودک سالم نباید در مهد کودک در طی یک بیماری همه گیر روتاویروس شرکت کند. تماس بین خواهر و برادر باید تا چند روز پس از عفونت حداقل باشد مگر اینکه هر دو خواهر و برادر به عفونت درگیر باشند.
واکسن خوراکی RotaTeq، که مانع از بیماری اسهال در بیش از 70٪ از عفونت های روتا ویروس می شود در ایالات متحده و کانادا در دسترس است. واکسن در اولین سال زندگی در سه دوز همراه با سایر واکسن های دوران کودکی داده می شود. علیرغم ادعاهای بی اساس درباره واکسن هایی که باعث اختلالات و بیماری های دائمی می شوند هیچ عوارض جانبی جدی وجود ندارد. یک واکسن Rotarix قابل مقایسه در اروپا و برخی کشورهای دیگر نیز موجود است.

آیا اسهال روتاویروس، کودک را چندین بار تحت تاثیر قرار می دهد؟

عفونتهای بعدی بلافاصله پس از آن، معمولاً کاهش شدید دارند زیرا برخی از ایمنی در برابر ویروس وجود دارد. با این حال، آلودگی های آینده هنوز هم می تواند نسبتاً شدید باشد و مهم است که بررسی کنیم که آیا این عفونت ها به علت روتا ویروس یا برخی از ویروس ها، باکتری ها یا پروتوزواها هستند. واکسن محافظت قابل توجهی در جلوگیری از اسهال روتاویروس فراهم می کند اما به طور کامل مانع عفونت های آینده نمی شود.

در ادامه بخوانید: اسهال و عفونت ادراری - علل، علائم، درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search