پزشکی

درد چشم – علل و درمان

درد چشم

درد چشم می تواند انواع مختلفی داشته باشد. این به طور معمول به شرایطی که بر قرنیه تاثیر می گذارند شرایطی که بر سایر قسمت های چشم تاثیر می گذارند و شرایطی که در قسمت های دیگری از بدن ایجاد می شود باعث درد در ناحیه چشم می شود.

علل رایج درد چشم معمولا در اطراف نقاط خاصی از چشم قرار دارند. این شامل قرنیه، سفیدی چشم (اسکلرا) و یک لایه نازک به نام ملتحمه که آن را پوشش می دهد. قسمت رنگی چشم، عنبیه است.
عضلات که چشم، اعصاب و پلک را کنترل می کنند همچنین می توانند باعث درد شوند.
درد چشم یک علامت رایج است و بسیاری از علل بالقوه از جمله موارد جدی مانند گلوکوم زاویه بسته حاد و نوریت اپتیک، مواردی کمتر جدی مانند کنژکتیویت، گل مژه یا چشم خشک وجود دارد. بعضی از خصوصیات، مانند کیفیت درد (سوزشی، تیز، تیر کشنده و غیره) یا علائم مرتبط با آن (حساسیت به نور، سردرد و غیره) می تواند به پزشک شما کمک کند تا سریع و موثر باشد.
پزشک مراقبت های اولیه شما ممکن است توانایی تسکین درد چشم شما را اغلب با توصیه یا تجویز یک قطره چشم و یا یک استراتژی مراقبت از شما داشته باشد. در موارد دیگر ممکن است شما را به چشم پزشک ارجاع نماید.

علل

چشم شما، که در یک حفره استخوانی به نام اربیت قرار می گیرد یک عضو پیچیده ای است که از چندین ساختار منحصر به فرد مانند اسکلرا (قسمت سفید چشم)، ایریس (قسمت رنگی چشم)، مردمک (نقطه سیاه در وسط ) و قرنیه (لایه بیرونی چشم) تشکیل شده است.
بیماری هایی که بر روی ساختار چشم یا ارتباط ساختاری متصل با چشم (به عنوان مثال، عصب بینایی) اثر کند ممکن است منجر به درد شود.
علل شایع:
درد چشم می تواند گیج کننده و ناتوان کننده باشد. بیشتر علل شایع را می توان درمان کرد یا به خوبی مدیریت کرد. در زیر برخی از رایج ترین تشخیص های درد چشم هستند که معمولاً به نظر نمی رسد جدی می باشد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گل مژه

گل مژه یا Hordeolum یک توده قرمز دردناک مانند یک جوش محدود شده در خارج یا داخل پلک است. اغلب در طی چند روز در حال رشد است و به طور کلی ناشی از یک روغن پلک عفونی یا ملتهب است. علاوه بر درد، گل مژه ممکن است موجب اشک و تورم پلک شود.

ساییدگی قرنیه

یک ساییدگی قرنیه یک خراش روی سطح قرنیه که ساختار واضح و گنبدی در قسمت جلویی چشم است. ساییدن قرنیه ممکن است به تنهایی یا به علت آسیب یا تروما رخ دهد (به عنوان مثال از یک لنز تماسی لمسی یا حضور یک جسم خارجی).
درد چشم در اثر سایش قرنیه می تواند بسیار شدید باشد و تقریباً خواندن، رانندگی، رفتن به محل کار یا حتی خواب را غیرممکن می کند علاوه بر درد، مردم اغلب حساسیت به نور را گزارش می دهند.

سندرم خشکی چشم

قرنیه چشم شما پر از اعصاب است که به چشم شما بازخورد مغز را می دهد. بنابراین هنگامی که سطح چشم خشک شود به علت کاهش تولید اشک و یا افزایش تبخیر، چشم تحریک می شود اغلب مانند شن، سوزش یا حس تیزی در چشم، توصیف می شود. علاوه بر ناراحتی چشم، فرد مبتلا به سندرم چشم خشک ممکن است چشم های قرمز و حساس به نور را داشته باشد.

کنژکتیویت (چشم صورتی)

کنژکتیویت، تحریک یا التهاب ملتحمه است - غشای نازک که خارج از چشم و در داخل پلک شما قرار دارد. آلرژی یا عفونت با یک ویروس یا باکتری، شایع ترین عامل است.
علاوه بر درد سوزشی یا زخم در چشم، ملتحمه اغلب با ترشح آبریزش (کنژکتیویت ویروسی یا آلرژیک) یا چسبنده، ترشح پر از چرک (conjunctivitis باکتری) همراه است. کنژکتیویت آلرژیک باعث ایجاد چشم های خارش دار و پلک های باد کرده می شود.

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی ناشی از التهاب یا عفونت در یک یا چند سینوس است که حفره هایی در پشت بینی و بین چشم ها قرار دارند و داخل استخوان گونه و پایین پیشانی است. علاوه بر درد و فشار در پشت چشم، فرد ممکن است تب، ترشح بینی، ناراحتی گوش و یا درد دندان را تجربه کند.

علائم کمتر شایع

این تشخیص درد چشم کمتر اتفاق می افتد. با این حال، بعضی از آنها نیاز به ارزیابی و درمان فوری چشم پزشکی دارند.

گلوکوم زاویه بسته حاد

اکثر موارد گلوکوم هیچ نشانه ای ندارند. با این حال، با گلوکوم زاویه بسته حاد، عنبیه به ناگهان زاویه زهکشی را بلوک می کند منطقه ای که قرنیه و عنبیه با هم ملاقات می کنند و به تخلیه مایع خارج از چشم اجازه می دهند. اگر زاویه زهکشی مسدود شده باشد فشار به سرعت در داخل چشم افزایش می یابد و باعث درد ناگهانی و شدید چشم و تورم می شود.
علاوه بر درد، افراد مبتلا به این بیماری اغلب قرمزی چشم را شرح می دهند و اغلب هاله و رنگین کمان در اطراف نور می بینند. این وضعیت بسیار جدی است و برای جلوگیری از آن نیازمند درمان اضافی است.

بیشتر بدانید: آزمایشهای گلوکوم: تشخیص و درمان

کراتیت (التهاب قرنیه)

کراتیت، به عنوان زخم قرنیه نیز شناخته می شود به تورم قرنیه شما اشاره دارد. علاوه بر درد چشم، قرمزی و دید تار ممکن است رخ دهد. در حالی که عفونت ها (مثلا باکتری، ویروسی، قارچ یا انگلی) ممکن است باعث کراتیت شود ممکن است از ابتلا با خراش ناخن یا استفاده از لنزهای تماسی بیش از حد توسعه پیدا کند. اگر فورا درمان نشود ممکن است سبب کوری باشد.

اسکلریت

اسکلریت به معنای التهاب اسکلرا است. اغلب با بیماری های خود ایمنی پایه همراه است درد اسکلریت شدید، خسته کننده و با احساس عمیق در چشم است. علاوه بر درد، تورم و قرمزی اسکلرا نیز رایج است. بینایی مبهم (و احتمالاً از دست دادن دید کامل یا جزعی)، اشک و حساسیت شدید به نور ممکن است رخ دهد.

هایفما

اغلب از آسیب چشم رخ می دهد هایفما یک تجمع خون بین قرنیه و عنبیه در جلوی چشم است. خون تمام یا بخشی از عنبیه و مردمک را پوشش می دهد. علاوه بر درد و خونریزی در چشم، دید تار و حساسیت به نور نیز ممکن است وجود داشته باشد.
این مهم است که یک هایفما با یک خونریزی تحت ملتحمه گیج کننده نیست یک وضعیت خوش خیم که از یک رگ خونی شکسته است. با خونریزی تحت ملتحمه، خون در سفیدی چشم (اسکررا) ظاهر می شود اما دردناک نخواهد بود.

نوریت اپتیک

نوریت اپتیک به تورم عصب بینایی اشاره دارد یک ساختار مانند کابل که چشم را به مغز متصل می کند. اگرچه نوریت اپتیک ممکن است از چندین علت رخ دهد اما اغلب با مولتیپل اسکلروزیس ارتباط دارد. علاوه بر درد در هنگام حرکت چشم، تاری چشم، از دست دادن بینایی رنگ (دیسكروماتوپسی) و "نقطه کور" (اسكاتوم) ممکن است رخ دهد.
جالب است بدانید که بیماران از کاهش بینایی همچنین درد ناشی از حرکت چشم شکایت دارند. درد با حرکت چشم اتفاق می افتد زیرا عصب بینایی مانند یک کابل است که چشم را به مغز متصل می کند. همانطور که چشم به عقب و جلو حرکت می کند عصب می تواند به عقب و جلو حرکت کند و وقتی که ملتهب می شود درد می تواند رخ دهد.

یووئیت قدامی

یووئیت قدامی، التهاب محفظه قدامی - یک قسمت پر از مایع در قسمت جلوی چشم است. التهاب به علت عفونت، بیماری خود ایمنی یا آسیب چشم اتفاق می افتد. یووئیت قدامی در اغلب موارد در یک چشم اتفاق می افتد و موجب تیر کشیدن، درد چشم، همراه با حساسیت شدید نور و تاری دید می باشد.

سلولیت اوربیت

سلولیت اوربیت یک عفونت جدی از عضلات و چربی است که در اطراف چشم قرار دارند. این وضعیت سبب درد با حرکت چشم، همراه با تورم پلک ها و آبریزش بینی و گاهی اوقات تب می باشد.
سلولیت اوربیت در کودکان شایع تر است و اغلب از یک عفونت سینوس باکتریایی تشکیل شده است. برای جلوگیری از آسیب دیدگی و گسترش عفونت به مغز، درمان سریع ضروری است.

سردرد خوشه ای

سردرد کلاستر یک اختلال سردرد دردناک شدید و نادر است که در مردان شایع تر است. درد شدید، سوزش یا پر سر و صدای سردرد خوشه ای معمولا در اطراف یا بالاتر از یک چشم و یا در منطقه شقیقه اتفاق می افتد. علاوه بر درد شدید، فرد یک یا چند علامت اتونومیک مانند تورم پلک ها یا آبریزش بینی و قرمزی یا اشک چشم را تجربه می کند.

چه هنگامی برای دیدن یک دکتر برویم

همانطور که در بالا توضیح داده شد گاهی اوقات ممکن است که درد چشم از چیزی بسیار ساده باشد در حالی که گاهی اوقات می تواند کاملا جدی باشد. به همین دلیل مهم است که پزشک خود را ببینید اگر درد چشم شما بیش از چند ساعت ادامه یابد.

تشخیص

تشخیص بیماری چشم نیاز به بررسی سابقه و چشم پزشکی دارد. برای تشخیص جدی تر، ممکن است نیاز به تصویربرداری و آزمایش خون باشد.
تاریخچه پزشکی
تاریخچه پزشکی اولین گام در ارزیابی درد چشم شما است. اگرچه هنوز کامل نیست در اینجا یک لیست از سوالات بالقوه است که ممکن است پزشک از شما بپرسد:
آیا دچار کاهش بینایی هستید؟ (اگر بله، به ارجاع فوری چشم پزشکی نیاز خواهید داشت)
آیا هر گونه آسیب دیدگی به چشم خود را تجربه کرده اید؟ (اگر بله، به ارجاع فوری چشم پزشکی نیاز خواهید داشت)
آیا علائم مرتبط با آن مانند سردرد، حساسیت به نور، تب و یا ترشح بینی یا چشم وجود دارد؟
آیا لنزهای تماسی دارید؟ در صورت لزوم، پزشک شما ممکن است درمورد برنامه های پوشش، عادات شستشوی شبانه و پرهیزهای بهداشتی سوال کند.
آیا شما احساس می کنید که در چشم شما یک جسم خارجی وجود دارد؟
آیا مشکلات سلامتی دیگری دارید؟

معاینه چشم

پزشک علاوه بر تاریخچه پزشکی، امتحان چشم را انجام می دهد. در این آزمایشات مختلفی وجود دارد بسته به سوء ظن دکتر شما ممکن است یکی یا همه آنها را انجام دهد. برخی از نمونه های آزمایش های چشم عبارتند از:
آزمون بینایی چشم
رنگ آمیزی فلوارسین (برای سایش قرنیه)
تست فشار چشم تونومتری (برای گلوکوم)
معاینه شبکیه (برای یوئیت و نوریت اپتیک)
معاینه اسلیت لامپ ( برای uveitis و scleritis )
امتحانات چشم: آنچه که انتظار می رود

تصویربرداری

آزمایشهای تصویربرداری نشان می دهد که چندین تشخیص برای درد چشم وجود دارد. به عنوان مثال، یک توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) برای سلولیت اربیت انجام می شود در حالی که یک تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای شک به نوریت اپتیک انجام می شود.
بعضی از آزمایشات تصویربرداری نیز ممکن است دستورالعملی برای تعیین اینکه آیا یک بیماری کلی بدن در نظر گرفته شده است یا خیر، به خصوص با تشخیص جدید یوئیت قدامی یا اسکلریت باشد.

آزمایش خون

آزمایش های خون اغلب برای تشخیص درد چشم استفاده نمی شود مگر اینکه یک بیماری سیستمیک عامل آن باشد. با این وجود، کشت خون و شمارش کامل خون (CBC) در هنگام ارزیابی سلولیت اربیت ارایه می شود.

درمان

استراتژی های مراقبت از خود
گاهی اوقات شما نمی توانید به دکتر بروید. سعی کنید استراتژی های خود مراقبتی زیر را امتحان کنید یک پزشک را ببینید.

برای گل مژه

یک کمپرس گرم و مرطوب به چشم برای 10 دقیقه سه تا چهار بار در روز اعمال کنید می تواند ناراحتی شما را کاهش دهد.

برای چشم های خشک

شما ممکن است یکی یا بیشتر از این استراتژی ها را در نظر بگیرید:
سعی نکنید خیلی چشمک بزنید مخصوصا هنگام انجام وظایف بصری مانند خواندن و استفاده از رایانه.
مرطوب کننده را در اتاق خواب یا دفتر اداره قرار دهید.
مواجهه با تهویه مطبوع یا گرمایش را کم کنید.
از عینک هایی که دارای محافظ در اطراف هستند برای محافظت چشم از هوای خشک و باد استفاده کنید.

برای یک جسم خارجی

شما ممکن است یک پچ چشمی قرار دهید تا زمانی که پزشک شما را ببیند. با کاهش توانایی چشمک زدن، احتمال ابتلا به خراش بیشتر را به حداقل برسانید. با این حال، مطمئن شوید که چند دقیقه طول نمی کشد تا چشم را بسته نگه دارید زیرا باکتری ها می توانند در محیط تاریک و گرم رشد کنند.

برای کانژنتیویت ویروسی یا آلرژیک

کمپرس خنک و مرطوب روی چشم برای تسکین ناراحتی قرار دهید

داروها

پزشک شما ممکن است داروهای مختلفی را برای کاهش درد شما تجویز کند و اگر مشکلی وجود داشته باشد مشکل اصلی را درمان کند.
قطره های چشم ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) ممکن است برای تسکین درد چشم شما تجویز شود. در حالی که این کار به خوبی انجام شود آنها نباید برای مدت طولانی به علت پتانسیل مشکلات قرنیه تجویز شوند.
قطره های چشم آلرژیک، که هر دو بدون نسخه و به صورت تجویزی در دسترس هستند می توانند قرمزی، خارش و پف ملتحمه آلرژیک را از بین ببرند.
وقتی که درمان نیست اشک مصنوعی برای مدیریت چشم های خشک استفاده می شود. اشک مصنوعی در فرمولاسیون های مختلف (به عنوان مثال مایع، ژل، پماد) در دسترس هستند هنگامی که "خنک" شود یا یک ساعت در یخچال قرار داده شود اغلب می تواند فوق العاده تسکین دهنده باشد.
برای افرادی که دارای چشمهای خشک و شدید هستند چشم پزشک ممکن است داروهای تجویز شده مانند سیکلوسپورین موضعی یا لیفتگراست را تجویز کند.
قطره چشم آنتی بیوتیک معمولاً برای درمان ملتحمه باکتریایی و کراتیت باکتریایی تجویز می شود.
قطرات چشمی گلوکوم - که چندین نوع وجود دارد - برای کاهش فشار در چشم شما است. برای گلوکوم زاویه بسته حاد، قطره چشم همراه با داروهای خوراکی یا داخل وریدی (به نام استازولامید) به صورت فوری برای کاهش فشار داده می شود.
آنتی بیوتیک های خوراکی برای درمان چندین تشخیص درد چشم، مانند:
گل مژه که رفع نمی شود یا عفونی باشد

عفونت سینوس باکتریایی

آنتی بیوتیک های داخل وریدی، که از طریق ورید به شما داده می شوند برای درمان سلولیت اربیت مورد استفاده قرار می گیرند.
قطره چشم استروئیدی (یا قرص) برای تشخیص های جدی تر چشم درد، مانند uveitis قدامی استفاده می شود.
کورتیکواستروئیدهای دوزهای بالا که به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می شوند برای درمان نوریت اپیتلیال استفاده می شوند.

عمل جراحی

گاهی اوقات جراحی برای تشخیص درد چشم شما ضروری است. به عنوان مثال، در مورد گلوکوم زاویه بسته حاد، هنگامی که فشار اولیه چشم کاهش می یابد لیزر درمانی یا به طور معمول، جراحی، برای تخلیه مایع از چشم مورد نیاز است. برای کراتیت شدید، اگر قرنیه به شدت آسیب دیده یا نازک شود پیوند قرنیه ممکن است مورد نیاز باشد.

پیشگیری

در حالی که همه تشخیص درد را نمی توان پیشگیری کرد برخی را می توان پیشگیری کرد. در اینجا چند نمونه از استراتژی های مراقبت پیشگیرانه چشم ارائه شده است:
برای جلوگیری از کنژکتیویت مهم است که دست های خود را بطور ویژه مخصوصاً قبل از استفاده از آرایش چشم و یا قرار دادن لنزهای تماسی بشویید. این هم یک ایده خوب است که هر شب با استفاده از یک حوله تازه و تمیز آرایش چشم خود را بردارید.
هرگز قطره چشم را با کسی تقسیم نکنید و یا نوک قطره چکان را به چشم خود نزنید زیرا این می تواند باکتری ها را انتقال دهد.
برای جلوگیری از سایش های قرنیه، اگر شما درگیر فعالیت هایی هستید که در معرض خطر آسیب دیدن چشم (مانند برش چوب یا فلز) قرار می گیرند مهم است که از عینک محافظ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لنزهای تماسی خوبی هم داشته باشید و از آنها برای مدت زمان بیشتری استفاده نکنید.
توجه: اگر دچار درد چشم هستید به دنبال مشاوره چشم پزشکی باشید. وضعیت شما می تواند شدید باشد و نیاز به درمان فوری باشد.

مطالب مرتبط:

  1. چرا قرمزی چشم اتفاق می افتد و چگونه آن را درمان کنیم؟
  2. بیماری های چشم
  3. 7 بیماری که سبب آسیب چشم می شوند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search