پزشکی

فاصله ایده آل برای مشاهده تلویزیون

بهترین فاصله برای تماشای تلویزیون

نحوه تماشای فیلم یا بازی تنها به تکنیک های پردازش تصویر وابسته نیست. فاصله مشاهده نیز نقش مهمی ایفا می کند. اگر شما بیش از حد از تلویزیون نشسته اید جزئیات کوچک به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. اگر شما خیلی نزدیک هستید

پیکسل های صفحه نمایش را خواهید دید. در این مقاله ما به شما کمک خواهیم کرد که فاصله ایده آل را انتخاب کنید. ممکن است برای بعضی ها تعجب آور باشد اما نشستن بیش از حد جلوی تلویزیون برای چشم شما بد نیست. چند سال پیش، جامعه پزشکی به مصرف کنندگان تلویزیون درمورد خطرات اشعه X از تلویزیون هشدار داد. در حالی که نگرانی مشروعیت داشت امروزه به دلیل اختراعات تلویزیون های ال سی دی و پلاسما، این خطرات وجود ندارد. این صفحات پانل تخت مدرن تابش را منتشر نمی کند.
با این حال، بسیاری از مردم هنوز هم نگران هستند که ممکن است آنها را با نشستن بیش از حد نزدیک به تلویزیون آسیب ببینند. نشستن نزدیک به تلویزیون سبب آسیب دیدن چشم یا بینایی شما نمی شود مشاهده دقیق می تواند باعث ایجاد فشار موقت چشم یا خستگی چشم شود.
پس فاصله ایده آل برای تماشای تلویزیون چیست؟ پاسخ برای برخی ممکن است شگفت انگیز باشد اما واقعاً هیچ فرمول جادویی برای محاسبه فاصله دقیق وجود ندارد.

فاصله و موقعیت ایده آل مشاهده تلویزیون

متخصصان مراقبت از چشم توصیه می کنند که حدود هشت تا ده فوت از صفحه تلویزیون نشسته باشید. قاعده کلی این است که حداقل 5 برابر پهنای صفحه با صفحه تلویزیون فاصله باشد. به عنوان مثال، اگر تلویزیون شما 32 اینچ پهنا باشد فاصله دید مطلوب 160 اینچ یا حدود 13 فوت است.
با این حال، اکثر متخصصان اپتومتر و چشم پزشک موافقند که بهترین فاصله برای مشاهده تلویزیون فاصله ای است که برای شما راحت تر است. تا زمانی که می توانید صفحه را به وضوح بدون احساس ناراحتی مشاهده کنید فاصله احتمالاً درست است.
علاوه بر مشاهده فاصله، موقعیت تلویزیون شما در ارتباط با محل نشستن نیز برای جلوگیری از فشار چشم مهم است. این که آیا تلویزیون خود را بر روی دیوار آویزان می کنید یا آن را روی میز قرار می دهید سعی کنید آن را در سطح چشم قرار دهید یا آن را پایین بیاورید تا مانع از کشیدگی عضلات عمودی چشم و گردن شما نشوید. در نهایت باعث می شود که چشم هایتان به خستگی بیفتد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا صفحه نمایش باعث ایجاد فشار به چشم می شود؟

کشش چشم یا آستانوپیا، یک وضعیت چشم است که باعث ایجاد علائم مختلف از جمله خستگی، درد در داخل و اطراف چشمها، تاری دید، سردرد و گاه گاه دو بینی است. علائم ممکن است پس از تماشای تلویزیون در فاصله نزدیک، خواندن، انجام کار رایانه یا انجام فعالیتهای نزدیک که از چشم استفاده می شود رخ دهد. تلاش برای تمرکز روی یک شیء نزدیک به مدت زمان طولانی باعث می شود که عضله مژگانی سفت شود و علائم فشار چشم ایجاد شود. علائم عبارتند از:
زخم، چشم های تحریک شده
مشکل تمرکز
چشم های خشک یا آبکی
تاری دید یا دید دوگانه
افزایش حساسیت نور
درد در گردن، شانه یا پشت
کشش چشم نیز می تواند رخ دهد زیرا مردم در هنگام تماشای تلویزیون و یا کار بر روی پروژه های خسته کننده کمتر چشمک می زنند. به طور متوسط افراد 18 بار در دقیقه چشمک می زنند به طور طبیعی طراوت دهنده و روان کننده چشم است. اما بعضی از مطالعات نشان داده اند که تنها نیمی از افراد ممکن است هنگام دیدن یک تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر چشمک بزنند. چشمک زدن به ندرت اغلب باعث خشکی، خستگی، خارش و سوزش چشم می شود.
علاوه بر نشستن بیش از حد نزدیک تلویزیون، تماشای تلویزیون بیش از حد نیز می تواند موجب کشش چشم شود به دلیل تمرکز ثابت روی یک شی کوچک و روشن در یک اتاق تاریک است. اتاق تاریک سبب می شود که چشم ها به صورت گسترده تر به نظر برسند تا بتوانند نور بیشتری را به نمایش بگذارند اما آنها نمی توانند تا آنجا که باید روی صفحه نمایش روشن تمرکز کنند نزدیک شوند.

بیشتر بخوانید: درد چشم – علل و درمان

پیشگیری

پزشکان چشم یک روش ساده برای جلوگیری از کشش چشم توصیه می کنند. اگر در مدت زمان مشخصی به یک صفحه نمایش خیره می شوید تمرکز خود را از نزدیک به دور به طور منظم تغییر دهید. به عنوان مثال، تغییر Shift از نزدیک تا حداقل 20 فوت دور تمرکز کنید.

چگونه کشش چشم را تسکین دهیم؟

اگر پس از تماشای تلویزیون یا نگاه کردن به دستگاه هوشمند خود علائم فشار چشم را تجربه کنید در اینجا چند چیز است که می توانید برای کاهش ناراحتی خود انجام دهید.
به آرامی چشم ها را ماساژ دهید
یک پارچه گرم را در ناحیه چشم قرار دهید
شب به اندازه کافی بخوابید تا چشم شما برای بازیابی دوباره آماده شود.
در یک تلویزیون بزرگتر برای کاهش کشش چشم از تمرکز، سرمایه گذاری کنید.
فراموش نکنید که برای جلوگیری از خشک شدن چشمان خود، چشمک بزنید.

سندرم خشکی چشم

در کنار کشش چشم، یک وضعیت چشم معمول از طریق مشاهده تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر، سندرم چشم خشک است. با این شرایط، یک شخص اشک به اندازه کافی برای روانکاری و تغذیه چشم ندارد.
اشک ها برای حفظ سلامت سطح جلویی چشم و برای ارائه دید روشن ضروری هستند. طولانی شدن در یک صفحه نمایش می تواند چشم ها را خشک کند. سندرم خشکی چشم غالباً با چکاندن قطره های چشم با کیفیت درمان می شود.

قوانین برای دستگاه های دیگر

به نظر می رسد بسیاری از کودکان امروز تماشای iPads و گوشی های هوشمند خود را بیشتر از تلویزیون تماشا می کنند. آیا والدین باید مانع از نزدیک بودن صفحه نمایش به چشم فرزندان خود شوند؟
اکثر متخصصان مراقبت از چشم موافقند که تبلت ها، تلفن ها و لپ تاپ ها برای سلامتی چشم بی ضرر هستند. با این حال، این دستگاه ها می توانند مانند تماشای تلویزیون باعث ایجاد کشش چشم شوند. علائم ممکن است به دلیل تمرکز بر یک صفحه نمایش بسیار کوچکتر در یک فاصله بسیار نزدیک به چشم شما ایجاد شود.
اطمینان حاصل کنید که کودک شما صفحه نمایش را در حدود طول بازو از چشم خود نگه می دارد. او باید صفحه نمایش را در سطح چشم خود و یا کمی زیر آنها مشاهده کند. دستگاه های دیجیتال دستی مانند گوشی های هوشمند باید در زیر سطح چشم نگه داشته شوند.
اگر فرزندتان به نظر می رسد در نگه داشتن دستگاههای خود در این فاصله مشکل دارد سعی کنید متن را روی صفحه نمایش بزرگتر کنید. با تعدیل اندازه متن گاهی اوقات می توانید دید راحت تر را مشاهده کند. همچنین، برای جلوگیری از بروز آسیب های چشم، کودکان خود را تشویق کنید تا از روی صفحه نمایش به حالت های مکرر خارج شوند تا به چشمان خود استراحت بدهند.
نکته:
اگر به طور مرتب احساس سوزش چشم یا خستگی چشم را تجربه می کنید با چشم پزشک خود مشاوره کنید. پزشک چشم شما یک معاینه چشم جامع برای شناسایی علل احتمالی اساسی چشم و ارائه راه هایی برای کاهش آن انجام خواهد داد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search