پزشکی

آیا یائسگی مردان واقعی است؟

علل گرگرفتگی در مردان

یائسگی زن پایان دوره چرخه تولید مثل زن است. با این حال، مردان در حالی که پیر می شوند طیف وسیعی از علائم و تغییرات را تجربه می کنند که برخی از افراد با اثر یائسگی آن را مقایسه می کنند.

این وضعیت در برخی از ادبیات با عنوان "andropause" ظاهر می شود. با این حال، این برچسب گمراه کننده است و تعریف علائم، دلایل و معالجه هنوز مشخص نیست. براساس مقاله ای در مجله Social History of Medicine، یائسگی مردان یا اندروپوز، از اواخر دهه 1930 تا اواسط دهه 1950 موضوعی بود که بسیار مورد بحث قرار می گرفت اما محققان مدرن توصیه می کنند که بدون مرز مشخص، یائسگی تشخیص مفیدی نیست.
با این حال، پیری هنوز هم اثراتی را در بدن مردان ایجاد می کند از جمله میزان تستوسترون که به طور مرتب کاهش می یابد.
در این مقاله، اثرات پیری بر هورمون ها در آقایان و مراحلی را که می تواند در کاهش تأثیر پیری بر سلامت مردان برداشته شود بررسی می کنیم.

آیا "یائسگی مرد" حقیقت دارد؟

مردان هنگام پیری طیف وسیعی از تغییرات جسمی را تجربه می کنند اما آنها به عنوان نوعی یائسگی شناخته نمی شوند.
در حالی که پیشرفت در سن، تأثیراتی در میزان هورمونهای جنسی خاص در مردان دارد اما این روند ارتباطی با یائسگی زنان ندارد.
در عوض برخی از محققان این علائم را با وضعیتی به نام کاهش آندروژن در پیری مرد (ADAM) یا هیپوگنادیسم دیررس مرتبط می کنند. این به طور طبیعی زمانی اتفاق می افتد که غده ها یا ارگان هایی که سلول های جنسی ایجاد می کنند شروع به پیری و از دست دادن عملکرد می کنند.
این بیماری تنها 2.1 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد در حالی که یائسگی بخشی طبیعی از رشد جنسی زنان است. این شیوع با افزایش سن افزایش می یابد اما هنوز یک مرحله استاندارد در رشد مردان نیست.
وقتی مرد سه علائم جنسی را نشان داد و میزان آندروژن پایین تر از 11 نانومول در هر لیتر (nmol) داشته باشد پزشک تشخیص می دهد که فرد دچار کمبود هیپوگنادیسم دیررس می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم

یائسگی در زنان نشانگر افت شدید استروژن و پروژسترون، هورمونهای اصلی تولید مثل زن است که در یک دوره نسبتاً کوتاه کاهش چشمگیری می یابد.
علائم شرایطی که افراد اغلب آن را یائسگی مردان می نامند کندتر و ظریف تر و شدیدتر از یائسگی ظاهر می شوند.
کاهش سطح هورمون مردانه یا تستوسترون نسبت به افت سطح هورمون برای زنان در طول یائسگی شدیدتر است.
علائم و نشانه های متنوعی که بعضی از افراد به یائسگی مردان نسبت می دهند عبارتند از:
گرگرفتگی
تحریک پذیری
ایجاد چربی در اطراف شکم و سینه
از دست دادن توده عضلانی
پوست خشک و نازک
تعریق بیش از حد
یک مطالعه در مجله پزشکی (New England (NEJM شایع ترین علائم یائسگی مردان را به عنوان کاهش میل جنسی، فرکانس پایین تر نعوظ های صبح و اختلال نعوظ مشخص می کند.
در این مطالعه علائم دیگری ذکر شده است که شامل از دست دادن انرژی، عدم توانایی در پیاده روی بیش از 1 کیلومتر یا 0.62 مایل و مشکلات در انجام کارهای بدنی شدید مانند دویدن یا بلند کردن اجسام سنگین است.
همچنین ممکن است زانو زدن و خم شدن سخت تر شود.
افسردگی و خستگی نیز ممکن است در نتیجه تغییر در سطح هورمون مردانه ایجاد شود.

بیشتر بدانید: دیابت نوع 2 و اختلال نعوظ (ED): آیا رابطه ای وجود دارد؟

علل

پس از رسیدن یک مرد به 30 سالگی، سطح تستوسترون بتدریج کاهش می یابد و هر سال به طور متوسط یک درصد کاهش می یابد.
با این حال، پزشکان معتقد نیستند که کاهش عادی و وابسته به سن از سطح تستوسترون در مرکز علائم یائسگی مردان است. اگر این مربوط به علائم باشد هر مرد آنها را تجربه می کند که این طور نیست.
عدم ورزش باعث کاهش تستوسترون در مردان مسن می شود.
این وضعیت پیچیده است و می تواند علائم مختلفی را در افراد مختلف ایجاد کند. در حالی که این علائم اغلب در مردان مسن با کاهش سطح تستوسترون رخ می دهد اما در مردان مسن با بیماری قلبی، چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 بروز می کند.
این نشان می دهد که تغییر سطح هورمونهای مردانه تنها عامل این بیماری نیست.
سایر عوامل خطرزا شامل مشکلات اساسی سلامت مانند موارد زیر است:
عدم ورزش
سیگار کشیدن
مصرف الکل
استرس
اضطراب
محرومیت از خواب
اختلال نعوظ ممکن است نتیجه تغییر در رگ های خونی یا یک مشکل عصبی باشد.
برخی از مردان تأثیر روانشناختی "بحران میان دوره ای" را تجربه می کنند که در آن نگران نقاط عطف حرفه ای و شخصی می شوند. این می تواند یک دلیل افسردگی باشد که می تواند طیف وسیعی از عوامل منجر به علائم جسمی ADAM را تحریک کند.
کمبود خواب، رژیم غذایی ضعیف و عدم ورزش، استعمال سیگار و الکل و اعتماد به نفس پایین نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد.
هیپوگنادیسم شرایطی است که در آن بیضه هورمون کافی تولید نمی کند. در مردان جوانتر، این می تواند به تاخیر افتادن بلوغ منجر شود. اگر در سنین بالاتر رشد کند احتمالاً با چاقی یا دیابت نوع 2 مرتبط است ممکن است علائم ADAM بروز کند.

تشخیص

پزشک احتمالاً یائسگی مرد را تشخیص نمی دهد. این مجموعه ای از علائم را نشان می دهد که کمی بر روی آن اختلاف نظر وجود دارد.
این علائم ممکن است به دلیل طیف وسیعی از عوامل شیوه زندگی یا بیماریهای زمینه ای ایجاد شود.

درمان

از آنجایی که این بیماری تعریف مشخصی ندارد مردانی که این تغییرات جسمی را تجربه می کنند طبق علائم خود تحت درمان قرار می گیرند.
فردی که دارای چاقی است از مدیریت وزن و رژیم ورزش استفاده می کند. آنها همچنین ممکن است نیاز به تنظیم میزان مصرف مواد غذایی خود و درگیر شدن با یک رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشند.
مدیریت دقیق رژیم غذایی می تواند اثرات پیری در مردان را کاهش دهد.
افراد مبتلا به دیابت و بیماریهای قلبی عروقی برای شرایط اساسی به مدیریت مناسب نیاز دارند. به نظر می رسد کنترل سطح قند خون باعث کاهش علائم می شود.
پزشکان برای تشخیص هرگونه بیماری قلبی عروقی از جمله آزمایش خون و اسکن، بررسی دقیق در مورد علائم کشف شده مانند اختلال نعوظ و خستگی انجام می دهند.
آنها ممکن است فردی را با علائم افسردگی یا اضطراب به روانشناس یا روانپزشک ارجاع دهند که می تواند داروهای ضد افسردگی، روان درمانی یا هر دو را تجویز کند.
پزشک ممکن است تستوسترون درمانی را توصیه کند اما اثر این روش درمانی مشخص نیست. تستوسترون درمانی ممکن است خطرات انسداد مجاری ادراری و سرطان پروستات را افزایش دهد. همچنین ممکن است بیماری ایسکمیک قلب، صرع و آپنه خواب را تشدید کند.
FDA در سال 2015 حكم داد كه بسیاری از مکمل های تستوسترون و ویتامین كه ادعای حمایت از یائسگی مردان را دارند غالباً حاوی اجزای توصیه شده نیستند و ممكن است خطر ابتلا به سرطان پروستات و مسائل قلبی عروقی را افزایش دهند.
در مورد علائم پیری و بیماری های مربوط به سن با پزشک صحبت کنید.

پیشگیری

شواهد کافی برای تعریف "یائسگی مرد" به عنوان یک وضعیت پزشکی قابل تشخیص وجود ندارد.
با این حال، ADAM کمبود تستوسترون، هورمون جنسی مردان است که می تواند اثرات مشابهی با "یائسگی مردان" داشته باشد. شرایط شامل سطح تستوسترون پایین می تواند پیچیده باشد و برای افراد مختلف متفاوت باشد.
پزشکان یائسگی مردان را تشخیص نمی دهند.
با این وجود، یک شیوه زندگی شامل یک رژیم متعادل، ورزش منظم و حداقل مصرف دخانیات و الکل احتمالاً باعث تقویت حس رفاه و کاهش علائم جسمی پیری در مردان می شود.
درمان شرایط اساسی همچنین می تواند اثرات آن را کاهش دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search