پزشکی

سیروز در اثر هپاتیت B - تفاوت سیروز با هپاتیت، پیشگیری و درمان

تفاوت سیروز با هپاتیت

سیروز نوعی پیشرفته از بیماری کبد است که دلایل زیادی دارد نه فقط عفونت مزمن هپاتیت B. الکل، بیماری های خود ایمنی، هپاتیت C و سایر شرایط می تواند منجر به سیروز شود.

در مورد هپاتیت B، ویروس به کبد حمله می کند و ممکن است به تدریج منجر به تشکیل بافت اسکار شود. به آسیب اولیه فیبروز گفته می شود. آسیب شدید سیروز است. حدود 25 درصد از افراد که در دوران کودکی به صورت مزمن آلوده می شوند و 15 درصد از کسانی که بعد از کودکی به صورت مزمن آلوده می شوند قبل از بلوغ از سیروز یا سرطان کبد می میرند. اکثر آنها تا شروع سیروز یا بیماری کبد در مرحله انتهایی علائمی ندارند. پیوند کبد تنها درمانی برای سیروز است.
سیروز دو مرحله قابل جبران و غیر قابل جبران دارد. سیروز قابل جبران به این معنی است که کبد هنوز هم نسبتاً خوب عمل می کند. در این مرحله، علائم اولیه ممکن است هنوز مبهم باشد و برخی از افراد ممکن است از داشتن سیروز غافل باشند.

علائم سیروز قابل جبران شامل موارد زیر است:

از دست دادن اشتها
سردرگمی یا مشکل در فکر کردن
ادرار تیره و رنگ کولا
کبودی آسان و خونریزی غیر طبیعی
ادم در ناحیه کف پا و ساق پا (تورم ناشی از ایجاد مایعات)
خستگی (احساس خستگی)
ناتوانی جنسی، کوچک شدن بیضه ها و تورم پستان در مردان
خارش پوست (خارش)
زردی (زرد شدن پوست، غشاهای مخاطی یا چشم)
گرفتگی عضلات
حالت تهوع
مدفوع کم رنگ یا گل مانند
قرمزی روی کف دستها
رگ های عنکبوتی (رگ های کوچک عنکبوتی قرمز بر روی پوست)
کاهش وزن
سیروز غیر قابل جبران به معنای عدم عملکرد کبد است. برخی از عوارض جدی که با سیروز غیر قابل جبران رخ می دهد عبارتند از:
آسیت، که ایجاد مایعات در شکم سبب نفخ می گردد.
انسفالوپاتی کبدی (HE) یک اختلال مغزی است که وقتی کبد قادر به خارج کردن آمونیاک و سایر سموم بدن نیست ایجاد می شود. HE ممکن است باعث اختلال در تمرکز، اختلال در خواب، گیجی یا اغما شود.
پریتونیت صفاقی باکتریایی (SBP) با آسیت همراه است عفونت غشایی که اندام های شکمی را پوشانده است.
خونریزی واریس، خونریزی شدید از رگهای بزرگ شده در مری و معده فوقانی است.
سطح سیروز بعضی اوقات با ابزاری معروف به نمره Child-Pugh یا (Child-Turcotte-Pugh (CTP اندازه گیری می شود. CTP کلاس A کمترین میزان خسارت ناشی از سیروز است و سیروز قابل جبران در نظر گرفته می شود. CTP کلاس B و C سیروز را غیر قابل جبران می كنند كه درجه C شدیدترین آن است. افراد مبتلا به سیروز غیر قابل جبران باید با متخصص در معالجه این بیماری پیشرفته كبدی، در حالت ایده آل در یك مركز پیوند كبد، به پزشك متخصص مراجعه كنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شباهت ها و تفاوت های هپاتیت و سیروز

تفاوت بین هپاتیت و سیروز چیست؟ علائم این دو بیماری، علل و درمانها چگونه متفاوت است و چگونه یکسان هستند؟
شباهت ها و تفاوت های بین هپاتیت و سیروز
هپاتیت و سیروز هر دو بیماری است که بر کبد تأثیر می گذارد. تفاوتهای مهمی وجود دارد اما به طور کلی، هپاتیت ممکن است برگشت پذیر باشد (علاج پذیر) و یا نباشد در حالی که سیروز به اسکار دائمی کبد اشاره می کند اغلب به عنوان نتیجه نهایی هپاتیت مزمن است. از آنجا که هپاتیت و سیروز از جهات مختلفی بر روی زنجیره بیماری وجود دارد علائم ممکن است بسیار مشابه باشد. در حالی که برخی از انواع هپاتیت ممکن است خیلی سریع بروز کند سیروز به تدریج پیشرفت می کند.
بیایید نگاهی به علائمی بین هر دو بیماری بیاندازیم شرح مبانی بیماریها را توصیف کنیم و سپس به تشریح برخی از شباهتها و تفاوتهای اصلی بپردازیم.

علائم عمومی بیماریهای کبدی

علائم بیماری کبد ممکن است همراه با هپاتیت، سیروز یا هر بیماری دیگر باشد که منجر به اختلال در عملکرد یا صدمه به کبد شود. اینها شامل موارد زیر است:
زردی - زردی یا تغییر رنگ زرد پوست و سفیدی چشم (اسکلرا) یک علامت شایع بیماری کبد است اما علل احتمالی بسیاری دارد. زردی به دلیل ایجاد بیلی روبین، یک رنگدانه زرد در خون رخ می دهد. (هایپربیلیروبینمی). (زردی در نوزادان نیز رخ می دهد اما این یک روند طبیعی فیزیولوژیکی است) زردی می تواند به سرعت و به طرز چشمگیری (مانند هپاتیت حاد یا انسداد مجاری صفرا) ایجاد شود. انسداد مجرای) یا در عوض به تدریج و ماهرانه توسعه می یابد.
بزرگ شدن سینه ها در اقایان - سینه های بزرگ، که به آن ژنیکوماستی گفته می شود به دلیل افزایش استروژن ناشی از اختلال عملکرد کبدی، با بیماری معمول کبد است.
خارش پوست - خارش مزمن (خارش) در بیماری کبد شایع است و به دلیل نمک صفراوی است که در پوست ایجاد می شود. این خارش معمولاً بدون بثورات رخ می دهد.
استفراغ خونی - استفراغ خونی از چند طریق با بیماری کبد مرتبط است. یکی از شایعترین واریسهای مری است. واریس مری اساساً رگهای واریسی در مری است. وریدهای واریسی در پاها به دلیل ضعف جریان خون در پاها ایجاد می شود و عامل جمع شدن خون می شود جریان خون به مری ممکن است به دلیل آسیب کبدی که باعث فشار خون بالا در پورتال و افزایش فشار خون در کبد می شود کاهش یابد. فشارخون پورتال بیشتر در سیروز نسبت به هپاتیت شایع است.
فشار خون بالا در ورید های تغذیه ای کبد (هایپرتنشن پورتال) که باعث کاهش سرعت جریان خون در کبد ایجاد می ‌شود.
خونریزی لثه ها.
یک کبد بزرگ شده - با هپاتیت، کبد غالباً دردناک و بزرگ می شود و در زیر دنده ها در ربع فوقانی راست شکم احساس می شود. با سیروز، کبد معمولاً کوچک و سفت می شود و ممکن است در قسمت بالایی شکم مانند سنگی احساس کنید.
ادم یا تورم پاها.
پریتونیت باکتریایی - پریتونیت به عفونت در حفره شکمی اشاره دارد.
آسیت یا همچنین به عنوان مایعات در شکم شناخته می شود - آسیت می تواند باعث تورم و نفخ شکم شود و در صورت شدید بودن، به دلیل فشار شکم که به سمت بالا روی حفره قفسه سینه فشار می آورد می تواند باعث تنگی نفس شود.
تغییر خواب و سایر اختلالات خواب.
از دست دادن هوشیاری.
سردرگمی ذهنی یا فراموشی - یکی از کارکردهای اصلی کبد "سم زدایی" خون است یعنی از بین بردن سموم و سایر مواد از خون. وقتی عملکرد کبد به خطر بیفتد این سموم می توانند در جریان خون ایجاد شوند. انسفالوپاتی کبدی وضعیتی است که با بی حالی، سردرگمی، حرکات غیر طبیعی ماهیچه ها، فراموشی و اغلب تغییر شخصیت چشمگیر مشخص می شود. بعضی اوقات بعنوان بیماری آلزایمر اشتباه گرفته می شود اما در بعضی موارد حداقل تا حدودی قابل برگشت است.
خستگی - خستگی مزمن، نوع خستگی که به یک استراحت خوب شب پاسخ نمی دهد هم با هپاتیت و هم سیروز بسیار شایع است.
هپاتیت در مقابل سیروز
به منظور درک شباهت ها و تفاوت های مهم هپاتیت و سیروز، در ابتدا تعریف و توصیف این دو شرط مفید است. بین این دو شرط همپوشانی قابل توجهی وجود دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

هپاتیت

هپاتیت التهاب کبد است و نه تنها توسط ویروس های شناخته شده مانند هپاتیت B بلکه تعداد دیگری از موارد ایجاد می شود. اشکال هپاتیت شامل موارد زیر است:
هپاتیت عفونی - چندین علت عفونی هپاتیت وجود دارد. این موارد شامل هپاتیت A، B، C، D و E و همچنین عفونت های ویروسی مانند مونونوکلئوز عفونی (ویروس Epstein-Barr) و سیتومگالوویروس است.
هپاتیت ناشی از دارو - داروهای زیادی وجود دارد که می توانند باعث اختلال در عملکرد کبد شوند.
هپاتیت الکلی - الکل از بسیاری جهات مانند هپاتیت الکلی، کبد چرب و سیروز می تواند بر روی کبد تأثیر بگذارد.
چاقی - بیماری کبد چرب غیر الکلی یک بیماری است که در ایالات متحده در حال افزایش است و می تواند به بیماری موسوم به NASH یا کبد چرب هپاتیت غیر الکلی تبدیل شود. مانند بسیاری از انواع دیگر هپاتیت، NASH می تواند به (سیروز) کبد پیشرفت کند.
هپاتیت خود ایمنی - بیماریهای خود ایمنی آنهایی هستند که بدن ما آنتی بادی را علیه بافتهای خودمان می سازند.
قرار گرفتن در معرض سموم / مواد شیمیایی - تعدادی از ترکیبات وجود دارد که از نظر حشره کشها به مواد شیمیایی موجود در پاک کننده های خانگی معمولی برای کبد سمی هستند.
سیروز کبدی
سیروز زخم کبد است. کبد از نظر توانایی احیاء پس از آسیب نسبتاً بی نظیر است اما با صدمات مکرر یا عفونتهای مزمن مانند هپاتیت مزمن، این روند قطع می شود. سرانجام، کبد نمی تواند به طور مؤثر کار کند و زخم شروع به توسعه می کند.
دلایل سیروز در اصل تمام مواردی است که باعث هپاتیت می شود اما بر توانایی کبد در بهبودی خود غلبه می کند مانند وقتی که عفونت های مزمن کبد باشد. شایع ترین دلایل در ایالات متحده شامل بیماری های کبد الکلی و هپاتیت C است.
سیروز همچنین ممکن است در شرایط دیگری به غیر از هپاتیت از جمله هموکروماتوز (یک بیماری اضافه بار آهن ارثی)، کمبود آلفا -1- آنتی تریپسین، عدم وجود ارثی آنزیم و مجاری صفراوی مسدود شده مانند همراه با آترزی مادرزادی صفراوی ایجاد شود.(عدم وجود مجاری صفراوی)
هرچه سیروز بدتر شود عملکرد کبد از بین می رود و همزمان، اندام کوچکتر می شود و جامد می شود. اگر کبد ناسالم دارید مایعات در پاها و شکم جمع می شوند. نمکهای صفراوی به راحتی در پوست ایجاد می شوند که می تواند منجر به زردی و خارش شود. خونریزی از رگهای بزرگ در دستگاه گوارش و مری شما نیز ممکن است رخ دهد. سموم همچنین می توانند در خون جمع شوند که منجر به سردرگمی و کندی ذهنی می شود. برای کسانی که مبتلا به سیروز پیشرفته هستند تنها درمان واقعی، مطلق برای این بیماری پیوند کبد است. متأسفانه عوارض احتمالی بسیاری از سیروز از جمله نارسایی کبد و سرطان کبد وجود دارد.
سیروز همچنین شرایطی است که بافت کبد سالم با بافت اسکار غیر کاربردی جایگزین می شود. این وضعیت اغلب در افرادی اتفاق می افتد که میزان مصرف الکل را کنترل نمی کنند. طبق تحقیقات، درمانی برای سیروز وجود ندارد. با این وجود، درمان مناسب باعث کاهش شدت علائم و کند شدن پیشرفت بیماری می شود. اولین قدم که برای کاهش علائم سیروز باید در نظر بگیرید متوقف کردن نوشیدن الکل است. اگر به نوشیدن الکل ادامه دهید می تواند منجر به آسیب کبد و مرگ زودرس شود. تحقیقات جدید در جستجوی روش های بیشتر برای جلوگیری از پیشرفت هپاتیت به سیروز و بدتر شدن سیروز است. به عنوان مثال، استاتین ها ممکن است خطر ابتلا به سیروز را در مبتلایان به بیماری کبد کاهش دهند. اگر مبتلا به هپاتیت هستید یا به سیروز مبتلا شده اید مهم است که متخصصی را پیدا کنید که با این مطالعات آشنا باشد.

تشابهات بین هپاتیت و سیروز

هپاتیت و سیروز هم شرایطی را شامل می شود كه می تواند آزمایشات غیر طبیعی عملکرد كبد و علائم اختلال كبدی را ایجاد كند.
هم هپاتیت و هم سیروز می تواند منجر به سرطان کبد، نارسایی کبد یا نیاز به پیوند کبد شود.

تفاوت بین هپاتیت و سیروز

تفاوت های مهم بسیاری بین هپاتیت و سیروز وجود دارد حتی اگر ممکن است ناشی از همین مورد باشد.
برگشت پذیری - با تعریف (اسکار) سیروز غیر قابل برگشت است در حالی که هپاتیت بسته به علت ممکن است کاملاً برگشت پذیر باشد.
آزمایش خون - آنزیم های کبدی (مانند AST و ALT) غالباً در هپاتیت خصوصاً هپاتیت حاد بسیار زیاد هستند. با وجود سیروز، حداقل در مراحل اولیه، آزمایش عملکرد کبد ممکن است کمی غیر طبیعی باشد.
شرایط غیر از هپاتیت می تواند منجر به سیروز شود - به عنوان مثال، هموکروماتوز، کمبود آلفا -1- آنتی تریپسین و موارد دیگر می تواند منجر به سیروز شود.
درمان ها - در هپاتیت، معمولاً هدف درمان کاهش بیماری است به عنوان مثال، درمان عفونت، حذف دارویی که باعث هپاتیت مرتبط با دارو شده است یا کاهش وزن و افزایش متابولیسم با NASH. در سیروز، اسکار دائمی است و نمی توان آن را درمان کرد. بنابراین، هدف از درمان علائم مرتبط با سیروز و جلوگیری از آسیب بیشتر کبدی است.
علائم - فشار خون بالای پورتال منجر به واریس مری، طحال بزرگ شده، تعداد پلاکت پایین و سطح پروتئین پایین در خون (سایر مشکلات) در سیروز شایع تر از هپاتیت است.

تشخیص و مراحل سیروز

از آنجا که ممکن نیست بلافاصله علائم را حس کنید تا زمانی که یک بررسی روتین انجام نشود ممکن نیست متوجه سیروز شوید. هنگام مراجعه به پزشک، وی در مورد مصرف الکل و سابقه پزشکی شما سؤال می کند. او همچنین شما را معاینه می کند تا بررسی کند که کبد شما نرمال یا بزرگتر است.
آزمایشات. اگر پزشک شما به سیروز شک کند آزمایش خون را انجام می دهد. این علائم را بررسی می کند که کبد شما به درستی کار نمی کند مانند:
مقادیر بالای آنزیمهای خاص کبدی
بیلی روبین که از متابولیسم هم تشکیل می شود. آهن Heme از هموگلوبین سرچشمه می گیرد و در غذاهای حیوانی مانند مرغ و گوشت قرمز یافت می شود.
سطح پایین پروتئین در خون
شمارش خون غیر طبیعی
عفونت با ویروس
آنتی بادی هایی که در هنگام ابتلا به بیماری کبد خود ایمنی ظاهر می شوند
فیبرو اسکن کبد. در فیبرو اسکن برای تشخیص فیبروز کبد اندازه گیری به صورت KPA (کیلو پاسکال) است که بین 2.5 تا 75 کیلو پاسکال تعریف شده است هر چقدر بالاتر باشد فیبروز کبد بیشتر است. بین 90 تا95 درصد افراد بدون بیماری کبدی میزان KPA کمتر از 7 کیلو پاسکال (به طور متوسط 5/3 کیلو پاسکال) می باشد.
پزشک شما ممکن است مانند MRI یا سونوگرافی تست تصویربرداری از شکم شما را انجام دهد. همچنین ممکن است شما به روشی به نام بیوپسی نیاز داشته باشید که نمونه ای از بافت کبد شما را حذف می کند تا ببیند چه میزان خسارت وارد شده است و به طور بالقوه علت بیماری کبد را می آموزند.
طبقه بندی. پزشک ممکن است به شما بگوید سیروز شما در چه مرحله ای قرار دارد. اگر او بگوید که شما سیروز قابل جبران دارید به این معنی است که کبد شما جای اسکار دارد اما هنوز هم می تواند بسیاری از کارهای اصلی خود را انجام دهد. ممکن است در این مرحله متوجه هیچ نشانه ای نشوید.
اگر پزشک گفت که شما سیروز غیر قابل جبران دارید کبد شما به شدت اسکار دارد و درست کار نمی کند. احتمالاً علائم زیادی خواهید داشت.
سیروز به خودی خود در حال حاضر مرحله اواخر آسیب کبدی است. در مراحل اولیه بیماری کبد، التهاب کبد وجود خواهد داشت. اگر این التهاب درمان نشود می تواند منجر به اسکار (فیبروز) شود. در این مرحله هنوز امکان درمان کبد با درمان وجود دارد.
اگر فیبروز کبد درمان نشود می تواند منجر به سیروز شود. در این مرحله، بافت اسکار نمی تواند بهبود یابد اما ممکن است از پیشرفت زخم جلوگیری شود یا کند شود. مبتلایان به سیروز که علائم عوارض را دارند ممکن است در مرحله انتهایی بیماری کبد (ESLD) ایجاد شوند و تنها درمان در این مرحله پیوند کبد است.
سیروز مرحله 1 شامل برخی اسکار های کبدی است اما علائم کمی دارند. این مرحله سیروز جبران شده در نظر گرفته می شود در حالی که هیچ عارضه ای وجود ندارد.
سیروز مرحله 2 شامل بدتر شدن فشار خون پورتال و ایجاد واریس است.
سیروز مرحله 3 شامل ایجاد تورم در شکم و اسکار پیشرفته کبد است. این مرحله نشانه سیروز غیر قابل جبران، با عوارض جدی و نارسایی احتمالی کبد است.
سیروز مرحله 4 می تواند تهدید کننده زندگی باشد و افراد به بیماری کبد در مرحله انتهایی (ESLD) مبتلا شده اند که بدون پیوند کشنده است.

بیشتر بخوانید: فیبرواسکن کبد - روشی برای اندازه گیری فیبروز کبد

سیروز کبد چگونه درمان می شود؟

در حالی که درمانی برای سیروز وجود ندارد پزشک ممکن است برای کمک به کاهش سرعت اسکار و تسکین علائم، روشهای مختلفی را توصیه کند. ابتدا، پزشک شما ممکن است سعی کند بیماری زمینه ای را که علت سیروز است از طریق دارو درمان کند کاهش وزن یا برنامه های درمان الکل انجام می شود برای درمان علائم خود سیروز، پزشک ممکن است توصیه کند:
تغییر سبک زندگی از جمله تغییر رژیم غذایی مانند رژیم غذایی کم سدیم یا گیاهی و قطع مصرف الکل.
روزانه یک رژیم متعادل و یک مولتی ویتامین مصرف کنید. بیماران مبتلا به PBC با اختلال در جذب ویتامین های محلول در چربی ممکن است به ویتامین های D و K اضافی نیاز داشته باشند.
از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAIDs ( مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) اجتناب کنید. بیماران مبتلا به سیروز می توانند با NSAID های بدتر شدن عملکرد کبد و کلیه را تجربه کنند.
خارج کردن خون از بیماران مبتلا به هموکروماتوز برای کاهش سطح آهن و جلوگیری از آسیب بیشتر کبد. در بیماری ویلسون می توان از داروهایی برای افزایش دفع مس در ادرار استفاده کرد تا سطح مس در بدن کاهش یابد و از آسیب بیشتر کبد جلوگیری شود.
داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت و همچنین واکسیناسیون هپاتیت ویروسی، ذات الریه و آنفولانزا ممکن است برای جلوگیری از بیماری های احتمالی که می توانند باعث عفونت شوند تجویز شوند. پزشک ممکن است برای کمک به کاهش سموم خون نیز دارو تجویز کند.
سرکوب سیستم ایمنی بدن با داروهایی مانند پردنیزون و آزاتیوپرین (ایموران) برای کاهش التهاب کبد در هپاتیت خود ایمنی.
درمان بیماران مبتلا به PBC با اسیدهای صفراوی، اسید (ursodeoxycholic (UDCA که به آن (ursodiol (Actigall نیز گفته می شود. نتایج تجزیه و تحلیل که نتایج حاصل از چندین کارآزمایی بالینی را بهمراه داشت نشان داد که UDCA بقای بیماران PBC را طی 4 سال درمانی افزایش می دهد. توسعه فشار خون بالا پورتال نیز توسط UDCA کاهش یافته است. با وجود مزایای واضح، درمان UDCA در درجه اول سرعت را کاهش می دهد و PBC (سیروز صفراوی) را درمان نمی کند. داروهای دیگری مانند کلشیسین (Colcrys) و متوترکسات (Rheumatrex ،Trexall) نیز ممکن است در زیر مجموعه های بیماران مبتلا به PBC سودمند باشد.
shunt portosystemic intrjheular interjheular (TIPS)، روشی برای درمان فشار خون پورتال ناشی از سیروز است. یک رادیولوژیست مداخله ای، یک لوله کوچک (استنت) را درون کبد قرار می دهد تا با هدایت مجدد آن به سمت قلب، به گردش خون در کبد کمک کند.
جراحی - در موارد شدید ممکن است به پیوند کبد نیاز باشد. پیوند کبد جایگزین کبد آسیب دیده با یک فرد سالم از یک اهدا کننده می شود.
ایمن سازی افراد مبتلا به سیروز در برابر عفونت با هپاتیت A و B برای جلوگیری از وخامت جدی در عملکرد کبد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای ایمن سازی علیه هپاتیت C در دسترس نیست.

پیشگیری

یک شیوه زندگی سالم بخش مهمی برای جلوگیری از سیروز است. اگر مشروبات الکلی می نوشید مهم است که ترک کنید اگر به الکل اعتیاد دارید در مورد راه های ترک با پزشک خود مشورت کنید.
از رفتارهای مخاطره آمیز که می تواند منجر به عفونت هپاتیت B و هپاتیت C شود خودداری کنید و در هنگام استفاده از مواد مخدر از سوزن اشتراکی استفاده نکنید و هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
همچنین سعی کنید وزن سالم خود را با رژیم لاغری مناسب حفظ کرده و از واکسن ها به موقع استفاده نمایید.

نکته پایانی:

از بسیاری جهات، هپاتیت و سیروز فرایندهای مشابه اما به صورت مداوم است. خوشبختانه، بسیاری از دلایل التهاب کبد که منجر به سیروز می شود در مراحل اولیه با مراقبت های پزشکی قابل برگشت هستند. به عنوان مثال، ترک نوشیدن الکل می تواند تفاوت زیادی در سیروز ناشی از الکل ایجاد کند و درمان هپاتیت مزمن C ممکن است به جلوگیری از سیروز و بسیاری از عوارض سیروز کمک کند. مشخص شده است که درمان هپاتیت C می تواند منجر به برطرف شدن حداقل 90 درصد عفونت ها شود با این وجود بسیاری از افراد تا زمانی که سیروز ایجاد نکنند از این بیماری آگاهی ندارند. در حال حاضر توصیه می شود نه تنها مبتلایان به فاکتورهای خطر ابتلا به هپاتیت مورد آزمایش قرار بگیرند بلکه هرکسی که بین سالهای 1945 و 1965 متولد شده است باید تحت آزمایش هپاتیت C قرار بگیرند.

میزان بقاء در سیروز

میزان بقای یک فرد مبتلا به سیروز کبدی به شدت اسکار بستگی دارد.
یک مطالعه پیگیری 15 ساله از 100 نفر در نروژ با سیروز الکلی شدید نشان داد که 71 درصد از افراد مورد مطالعه 5 سال پس از تشخیص زندگی کردند و 90 درصد 15 سال زندگی کردند.
مصرف مداوم الکل و سن بالا با میزان مرگ و میر بالاتر در مبتلایان به سیروز ارتباط داشت.
این یک مطالعه محدود است اما نشان می دهد که سیروز یک بیماری جدی است که به شدت امید به زندگی را کاهش می دهد و کیفیت زندگی را مختل می کند.
سیروز مسئول هر 12 مرگ در هر 100000 عضو جمعیت ایالات متحده است.

بیشتر بدانید: طول عمر در سیروز کبدی چقدر است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. محمد
  1. 5 / 5

باسلام واحترام مادرم ۷۳سال سن دارد ومقداری چاق هستندواخیرا متوجه شدم تعدادی ازازمایشات وی مختل شده است. هموگلوبین ۹است. Pt=17 آلبومین۲/۵ قند ۱۳۰ .هپاتیتها منفی هستند .درسونوگرافی کبدسطح نامنظم وبه نفع سیروز مشاهده شده است وضایعات ندارد ومسیرکلیه...

باسلام واحترام مادرم ۷۳سال سن دارد ومقداری چاق هستندواخیرا متوجه شدم تعدادی ازازمایشات وی مختل شده است. هموگلوبین ۹است. Pt=17 آلبومین۲/۵ قند ۱۳۰ .هپاتیتها منفی هستند .درسونوگرافی کبدسطح نامنظم وبه نفع سیروز مشاهده شده است وضایعات ندارد ومسیرکلیه وریدهای پورت وسایر بازونرمال هستند.متخصص گوارش تشخیص ازکارافتادگی کبد داده است. راهنمایی بفرمایید چکارکنم برای درمان. باسپاس دوستی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. محمد
  1. 5 / 5

آیا این بیمار با مشخصات سیروز کبدی وسرطان وهپاتیتcامکان پیوند کبددارد؟

حال بیمار هم اصلا خوب نیست.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search