پزشکی

طول عمر در سیروز کبدی چقدر است؟

اگر شما کنجکاو هستید تا در مورد امید به زندگی با سیروز کبدی اطلاع پیدا کنید

این به عوامل زیادی بستگی دارد که در این مقاله بحث می شود. یکی از بیماری های شناخته شده کبد، سیروز نامیده می شود. این زمانی است که سلول های سالم کبد با بافت اسکار جایگزین می شوند. اغلب این ها در زندگی با هپاتیت مزمن یا سوء مصرف طولانی مدت الکل رخ می دهد. هنگامی که سلول های سالم به بافت اسکار تبدیل می شوند عملکرد ارگان از دست می رود. با آسیب شدید، به نارسایی کبد می رسید و احتمالاً می میرید. این باعث می شود که افراد زیادی می پرسند با سیروز کبدی چقدر می توانیم زندگی کنیم؟

چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟

سیروز کبدی یک بیماری جدی است و سبب آسیب شدید و دژنراتیو کبد شما می شود. دو نوع عمده وجود دارد که عبارتند از: سیروز کبدی غیرقابل جبران و قابل جبران. زمانی که کبد شما می تواند آسیب را حفظ کند و همچنان عملکرد های اصلی را انجام دهد جبران می شود با این تشخیص، امید به زندگی خوب است. هنگامی که سیروز جبران نشود کبد شما از عملکرد اصلی مراقبت نمی کند. از آنجا که توابع مهم پوشش داده نمی شوند عوارض جدی مانند نارسایی کلیه می توانند اتفاق بیفتند. این باعث ایجاد آسیت، خون در هنگام سرفه، تغییر وضعیت ذهنی (انسفالوپاتی) و عفونت می شود.
چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟ به طور کلی، کسانی که سیروز کبدی دارند عمر کوتاهتری دارند. دشوار است انتظارات زندگی را دقیقاً با افرادی که مبتلا به سیروز می شوند پیش بینی کنید زیرا علت اختلال بسیار متغیر است. متغیرهای دیگر عبارت از درصد سیروز، پاسخ به درمان و میزان ذخیره کبد می باشند. این متغیرها همچنین می توانند بر امید به زندگی بیمار تأثیر بگذارند. کسانی که سیروز جبران شده دارند تمایل دارند بدون پیوند کبد زندگی کنند. افرادی که سیروز را دفع کرده اند و عوارض ناشی از آن دارند پیش آگهی خوش بینانه تری دارند.
مرحله سیروز، حتی با سیروز کسل کننده، بر امید به زندگی تاثیر می گذارد. بیماران مبتلا به سیروز مرحله 4، که به عنوان پایان مرحله شناخته می شوند آسیب کامل دارند و تنها گزینه امید به زندگی آنها پیوند کبد است. با برخی از افراد، مخصوصاً کسانی که علائم شدید دارند پیوند ممکن است حتی به شما کمک کند.
چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟ در اینجا چند ابزار برای تشخیص پیش آگهی فرد مبتلا به سیروز کبدی وجود دارد. آنها با توجه به شدت سیروز مقایسه می شوند.
سه نوع عمده سیروز وجود دارد. اینها نوع A، B و C است. در نشانه بیماری کبد پنج نشانه استفاده می شود که از 1 به بعد می باشد. این شامل علائم بالینی مانند انسفالوپاتی و آسیت می شود. آزمایش خون از جمله برای لخته شدن خون، آلبومین و بیلی روبین توصیه می شود. نمره برای تعیین انواع سیروز ، از جمله:
کلاس A سیروز کبدی نسبتاً خفیف است. افرادی که دارای کلاس A و نمره 5-6 هستند معمولا امید به زندگی را در 15-20 سال پیش بینی می کنند.
کلاس B هنوز سیروز کبدی ملایم در نظر گرفته شده است. کسانی که در این کلاس با نمره ای 7-9 هستند امید به زندگی را بین ۶ تا 10 سال دارند.
کلاس C شدیدترین نوع سیروز کبدی است. کسانی که این کلاس دارند فقط 1-3 سال پیش بینی دارند.
بنابراین، کلاس A و B در معرض خطر کم و متوسط با پیش آگهی بهتر نسبت به سیروز کبد C قرار دارند.
سیستم دیگر اندازه گیری MELD یا مدل بیماری کبدی در مرحله پایانی است. این تعیین کننده است که بیماران نیاز به پیوند کبد دارند. آزمایش خون برای کراتینین، بیلی روبین و لخته شدن استفاده می شود.
به طور کلی، با هر سیستم، با نمره بالاتر، امید به زندگی بیمار کوتاه تر می شود.
بهبودی در پیوند کبد وجود دارد بنابراین امید به زندگی بهبود می یابد. حتی با توجه به پیشرفت، پیوند کبد در همه موارد در دسترس نیست. برخی از دلایل آن عبارتند از:
کبد موجود برای پیوند محدود است.
این روش گران است.
پیوند کبد یک عمل جراحی بسیار سخت و یک فرآیند طولانی است بنابراین اگر کسی بیش از حد ضعیف باشد نمی تواند آن را داشته باشد.
داروهای ایمینوساپرسیو عوارض جانبی دارند.
پیوند کبد ممکن است برای برخی به خوبی کار کند اما برای برخی دیگر بیماران با آسیب کبدی کار نمی کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: 11 غذای مناسب برای کبد شما

نحوه مدیریت سیروز کبدی

برخی از تغییرات شیوه زندگی وجود دارد که شما می توانید استفاده کنید و همچنین داروهایی برای کمک به علل زمینه ای، برای جلوگیری از سیروز کبد و بدتر شدن وجود دارد. این می تواند به کاهش مشکلات اضافی کمک کند.

بیشتر بخوانید: تفسیر تست های عملکرد کبد

تغییرات شیوه زندگی

بسیاری از چیزهایی که می توانید انجام دهید برای بهبود سلامت خود و کاهش خطر ابتلا به مشکلات بیشتر وجود دارد.
از الکل اجتناب کنید به خصوص اگر سیروز شما مربوط به الکل است.
اگر افزایش وزن خود را کاهش دهید در بهبودی موثر است.
به طور مرتب ورزش کنید تا عضلات شما از بین نرود.
فعالیت های بهداشتی را خوب نگه دارید به طوری که خطر عفونت را کاهش دهید.
در مورد واکسیناسیون که ممکن است لازم باشد با پزشک خود صحبت کنید.
با پزشک خود درباره داروها که ممکن است در بروز سیروز اثر کند صحبت نمایید.

تغذیه

کسانی که سیروز دارند معمولاً سوء تغذیه دارند. مطمئن باشید که یک رژیم متعادل به دست آورید تا مواد مغذی بیشتری دریافت کنید.
کاهش سدیم به کاهش خطر ابتلا به تورم در معده و پا کمک می کند. اگر کبد شما آسیب دیده باشد ممکن است نتواند گلیکوژن را ذخیره نماید که برای انرژی کوتاه مدت اهمیت دارد.
در این حالت، بدن از بافت عضلانی برای انرژی بین وعده های غذایی استفاده می کند و منجر به ضعف و از دست رفتن عضله خواهد شد. این به این معنی است که شما نیاز به پروتئین و کالری اضافی در رژیم غذایی خود دارید.
میان وعده های غذایی سلامت مهم هستند و باید حاوی پروتئین باشند. مصرف سه یا چهار وعده غذایی در هر روز مفید است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی کبد چرب

دارو

اگر روی دارو برای کبد هستید آن معمولاً بر علت سیروز موثر است. این ممکن است ضد ویروسی برای هپاتیت شما و غیره باشد.
برخی از چیزهایی که می توانید برای کمک به کاهش نشانه ها انجام دهید وجود دارد:
از نمک اجتناب و یا برخی از دیورتیک ها را برای کاهش مایع ذخیره بدن خود اضافه کنید.
قرصهای فشار خون بالا، مخصوصاً برای ورید اصلی است.
کرم ضد خارش.
مدیریت عوارض.
با سیروز کبدی پیشرفته، عوارض می توانند به درمان نیز نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کبد چرب و درمان آن

رگهای متورم در مری

اگر خون استفراغ می کنید یا در مدفوع خون دارید یا رگهای گلویتان، آنهایی که غذا را از گلو به معده حمل می کنند ممکن است تورم داشته باشند این واریس مری است.
اگر این اتفاق بیفتد به فوری پزشک مراجعه کنید. بلافاصله به دکتر یا نزدیکترین اتاق اورژانس بروید.
آندوسکوپی ممکن است برای تشخیص استفاده شود. تعدادی از درمان های موجود برای کاهش تورم و توقف خونریزی وجود دارد. شما ممکن است به بتا بلوکرها مانند کارودیلول یا پروپرانولول، خطر خونریزی را کاهش بدهید.

مایع در پاها و کشاله ران

به علت سیروز کبدی، می توانید مایع در پاها یا معده ایجاد کنید. شایع است که این احتباس مایع در مچ پا شما دیده شود.
برای این که شما باید دیورتیک ها را مصرف کنید و نمک را در رژیم غذایی خود بریزید.
اگر مایع معده شما عفونی شود شما می توانید آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید. در بعضی موارد، مایع باید تخلیه شود.

انسفالوپاتی

افراد مبتلا به سیروز می توانند مشکلات دیگری مانند عملکرد مغز (انسفالوپاتی) ایجاد کنند. این می تواند علایم مانند خواب آلودگی، سردرگمی و غلبه بر مشکلات را ایجاد کند. این اتفاق خواهد افتاد زیرا کبد توکسین را پاک نمی کند.
در آنسفالوپاتی شربت لاکتولوز رایج است. این به عنوان ملین و استفاده از سموم ساخته شده استفاده می شود. برخی از بیماران Rifaximin برای موارد مقاوم در نظر گرفته شده است.

خون ریزی

سیروز کبدی می تواند لخته شدن خون را دشوارتر کند و شما را در معرض خطر قرار دهد. پلاسما و ویتامین K را می توان در موارد اضطراری استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که قبل از هر روش، حتی کار دندانپزشکی، مشاوره تخصصی دریافت کنید.

پیوند کبد

اگر کبد شما با اسکار به شدت آسیب دیده باشد ممکن است به طور کامل متوقف شود. در این مورد پیوند کبد تنها راه حل شماست. این جراحی بزرگ است و کبد بیمار خارج شده و کبد یک فرد سالم جای آن قرار داده می شود. شما به احتمال زیاد منتظر خواهید بود زیرا دیگر افراد در فهرست وجود خواهند داشت. اگر هنوز می توانید بخورید نمی توانید پیوند کبدی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: کبد چرب - کبد چرب چیست؟ چگونه از شر آن خلاص شوید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (30)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 15 رای

 1. مریم

سلام وقتتان بخیر،کسانی ک سیروز کبدی دارند میتوانند امیزش جنسی داشته باشند، ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 4.5 / 5

خود سیروز می تواند میل جنسی را کاهش دهد.خطرات مربوط به بیماری کبدی مرتبط با «سبک زندگی»، ناشی از الکل، کبد چرب یا هپاتیت ویروسی و ... می باشد از آنجایی که هپاتیت B و C می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود اگر علت سیروز هپاتیت باشد شما موظف هستید...

خود سیروز می تواند میل جنسی را کاهش دهد.خطرات مربوط به بیماری کبدی مرتبط با «سبک زندگی»، ناشی از الکل، کبد چرب یا هپاتیت ویروسی و ... می باشد از آنجایی که هپاتیت B و C می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود اگر علت سیروز هپاتیت باشد شما موظف هستید از طریق انجام رابطه جنسی ایمن و یا با افشای وضعیت خود از شریک جنسی خود محافظت کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محسن

سلام و وقت بخیر جناب دکتر
منظور از اگر هنوز میتوانید بخورید نیاز به پیوند کبد ندارید چیست؟ یعنی بیماری که قابللیت خوردن عدا داشته باشه نیاز به پیوند کبد نداره؟

  پیوست ها
 

 1. هاشمی

سلام خسته نباشید/ همسر من هپاتیت Bدارند دچار سیروز کبدی شدند چهار درصذ کبدشان فعال است درلیست پیوند کبد بودند / دارو هم لامیودین مصرف میکنند/ خیلی نگرانم کبدشون یهو از کار بیفته/ ظاهرا هیچمشکلی ندارند

  پیوست ها
 

 1. وحید

سلام پدر من 66 سالش سیروز کبدی شدید داره آیا ميتونه پیوند کبدی انجام بدهند

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    وحید
 1. 5 / 5

سلام در مورد پیوند کبد با جراح صبحت نمایید

  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام دکتر
پدر من ۷۲ سال سن داره و الان پنج سال ک سینوز کبدی هپاتید بی داره ک دکتر با یه قرص آبی رنگ جلوی رشد ویروس رو گرفته،پلاکت هم ۹۲ هست، الان چنتا از دندانهاش عفونت کرده و صورتش ورم کرده نمیدونیم چکار کنیم آنتی بیوتیک بش بدیم یا ندیم در...

سلام دکتر
پدر من ۷۲ سال سن داره و الان پنج سال ک سینوز کبدی هپاتید بی داره ک دکتر با یه قرص آبی رنگ جلوی رشد ویروس رو گرفته،پلاکت هم ۹۲ هست، الان چنتا از دندانهاش عفونت کرده و صورتش ورم کرده نمیدونیم چکار کنیم آنتی بیوتیک بش بدیم یا ندیم در مورد قرص یا آمپول آنتی بیوتیک عارضه ای بوجود نمیاره؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آرمین

سلام پدربزرگ ۷۹ ساله ی من سیروز کبدی داره از اسفند ۹۸ علائم باد کردن پا و آب آوردن شکم شروع شد و تا به حال دو مرحله آب شکمش رو کشیدن و۴ بار بستری شده که دفه آخر نفس تنگی داشت و حالت بیحالی و خواب و بی اشتهایی و توان بلند شدن نداره .با سون معده...

سلام پدربزرگ ۷۹ ساله ی من سیروز کبدی داره از اسفند ۹۸ علائم باد کردن پا و آب آوردن شکم شروع شد و تا به حال دو مرحله آب شکمش رو کشیدن و۴ بار بستری شده که دفه آخر نفس تنگی داشت و حالت بیحالی و خواب و بی اشتهایی و توان بلند شدن نداره .با سون معده بهش غذا میدن چون نمیتونست غذا بخوره .
روبه بهبودی میره یا خوب نمیشه؟؟؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Alireza
 1. 5 / 5

سلام‌ من خارش شدید بدن دارم حدود ۲ سال میشه از بچگی لکنت زبان داشتم یه مدت خوب میشد یه مدت بد ۲ هفته میشه انقدر حرف زدن واسم سخته از حدود ۵ سال میشه مشکل تمرکز دارم که این ارثی هست مشکل حافظه هم دارم ۲ ماه میشه مدرسه میرم خیلی خسته میشم بیش از حد...

سلام‌ من خارش شدید بدن دارم حدود ۲ سال میشه از بچگی لکنت زبان داشتم یه مدت خوب میشد یه مدت بد ۲ هفته میشه انقدر حرف زدن واسم سخته از حدود ۵ سال میشه مشکل تمرکز دارم که این ارثی هست مشکل حافظه هم دارم ۲ ماه میشه مدرسه میرم خیلی خسته میشم بیش از حد و همش گیجم تب دارم خیلی تب دارم ولی سردرد ندارم راستش من چند وقت پیش دکترم ازم ازمایش گرفت به کبد اشاره کرد آیا من مشکل سیروز کبدی دارم فقط اشاره کرد گفت خارش واسه کبده توی مرحله دومه ولی من بعضی از علائم رو ندارم مثل بی اشتهایی تا ۲ ماه پیش که هیچی نمیتونستم بخورم ولی الان خیلی گرسنم میشه خیلی میخورم و پستونم بزرگ شده و همینطور شکمم در اصل چاق نیستم ولی شکمم از ۲ سالی هست چاق شده ممنون میشم کمکم کنین.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Alireza
 1. 5 / 5

سلام شما باید یک سری تست برای سلامتی کلیه و کبد انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. حسن

سلام‌ من بیماری کبد چرب دارم دکتر بعد از فیبرو اسکن گفت کبد شما اسبب ندیده تقریبا به فاصله ۲۰ روز بعد از این ویزیت حال من خراب شد و ضعف کردم و دست وپای من ضعف میرفت ونای حرکت کردن نداشتم تست کرونای من هم منفی شد این حالت ادامه داشت تا تقریبا...

سلام‌ من بیماری کبد چرب دارم دکتر بعد از فیبرو اسکن گفت کبد شما اسبب ندیده تقریبا به فاصله ۲۰ روز بعد از این ویزیت حال من خراب شد و ضعف کردم و دست وپای من ضعف میرفت ونای حرکت کردن نداشتم تست کرونای من هم منفی شد این حالت ادامه داشت تا تقریبا ۱۵روز بعداز شروع این سستی وبیماری من یک ازمایش انزیم کبد دادم انزیمهای من به یک باره از ۴۰به ۲۵۰ واز ۵۷ به ۵۵۰ افزایش پیدا کرده بود که دکتر برایم ازمایش بیوپسی و ام ار ای و یک سری ازمایش کامل خون نوشت هنوز جواب ازمایشها نیامده ولی حال عمومی من بهتر شده وضعف و بیحالی ندارم خواستم بدانم تشخیص احتمالی شما از علت افزایش انزیمها چیست وتا چه میتواند به کبد اسیب زده باشد ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام خسته نباشید آقای دکتر پدرم ۶۶ساله هست باکبدزیر ده درصد می‌تونه زندگی کنه.چون کمیسیون پزشکی اعلام کردند پیوندهمزمان کبدوکلیه ریسک بالایی داره وبستگی به نظر خودبیماروخانوادش داره درضمن پدرم دیابت و فشارخون داره که دوسال پیش...

سلام خسته نباشید آقای دکتر پدرم ۶۶ساله هست باکبدزیر ده درصد می‌تونه زندگی کنه.چون کمیسیون پزشکی اعلام کردند پیوندهمزمان کبدوکلیه ریسک بالایی داره وبستگی به نظر خودبیماروخانوادش داره درضمن پدرم دیابت و فشارخون داره که دوسال پیش کبدشون۷۳درصدکارمیکرداماازمایشهاش نشون میدم که سه ماهه کبدش زیر ده درصد مشکلشونم سیروز کبدی هستش که تا الان دلیل این بیماری رو‌مانفهمیدیم خواهش میکنم ناروا بلاتکلیفی نجات بدین وازاین دوراهی بد وبدتر نجاتمون بدین چون عده ای میگن اگه پیوندنشه نهایت تا شش ماه عمرشون هست ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا
 1. 5 / 5

سلام در این زمینه با جراح پیوند عضو مشورت کنید

  پیوست ها
 

 1. احسان
 1. 5 / 5

سلام ببخشید من درد استخوان و قرمزی کف دست دارم میخواستم سیروز کبدی من در چه مرحله ای است

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

سلام من مادرم مبتلابه بیماری سیروزکبدی ودیابت است روزبه روز بی حال ترمیشودبطوریکه نمیتواندچندقدم راه برودخواستم بپرسم آیااین ضعف وبی حالی مربوط به سیروزکبدی است یابیماری دیابتش باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرزانه
 1. 5 / 5

سلام هر دو می تواند سبب این مشکل باشد

  پیوست ها
 

 1. sam

سلام دکتر بیمار سیروز کبدی نوع ب میشه که خوب بشه؟و اگر پیشنهاد شما پیونده آیا پیوند جواب میده ؟میتونه مثل اول باشه؟ خواهش میکنم جواب بدید خیلی نگرانم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    sam
 1. 5 / 5

اگر سیروز زود تشخیص داده شود می توان با درمان علت اصلی یا عوارض مختلفی که ایجاد می شود آسیب را به حداقل رساند.
درمان وابسته به الکل: برای بیمار مهم است که اگر سیروز آنها ناشی از مصرف طولانی مدت و منظم الکل سنگین باشد متوقف کند. در بسیاری از...

اگر سیروز زود تشخیص داده شود می توان با درمان علت اصلی یا عوارض مختلفی که ایجاد می شود آسیب را به حداقل رساند.
درمان وابسته به الکل: برای بیمار مهم است که اگر سیروز آنها ناشی از مصرف طولانی مدت و منظم الکل سنگین باشد متوقف کند. در بسیاری از موارد، پزشک برای معالجه وابستگی به الکل برنامه درمانی را توصیه می کند.
داروها: ممکن است برای بیمار داروهای لازم برای کنترل آسیب سلولهای کبدی ناشی از هپاتیت B یا C تجویز شود.
کنترل فشار در ورید پورتال: خون می تواند در مجاری پورتال که خون کبد را تأمین می کند به عقب برگشته و باعث فشار خون بالا در ورید پورتال می شود. داروها معمولاً برای كنترل فشار زیاد در رگهای خونی تجویز می شوند. هدف جلوگیری از خونریزی شدید است. علائم خونریزی را می توان از طریق آندوسکوپی تشخیص داد.
اگر بیمار خون استفراغ کند یا مدفوع خونی داشته باشد احتمالاً دچار واریس مری است. مراقبت فوری پزشکی لازم است. روشهای زیر ممکن است به شما کمک کند:
بانداژ: یک باند کوچک در اطراف پایه واریس ها برای کنترل خونریزی قرار می گیرد.
اسکلروتراپی تزریقی: بعد از انجام آندوسکوپی، ماده ای به واریس تزریق می شود که باعث تشکیل لخته خون و بافت اسکار می شود. این به تقویت خونریزی کمک می کند.
یک لوله Sengstaken-Blakemore با یک بادکنک: یک بالون در انتهای لوله قرار می گیرد. اگر آندوسکوپی خونریزی را متوقف نکند لوله از گلوی بیمار و داخل معده آنها فرو می رود. بادکنک باد می شود. این به واریس فشار می دهد و خونریزی را متوقف می کند.
شنت :stent portosystemic transjugular (TIPSS) اگر روشهای ذکر شده در بالا خونریزی را متوقف نکند یک لوله فلزی از طریق کبد عبور می کند تا به پورتال و رگهای کبدی بپیوندد و مسیر جدیدی را برای جریان خون ایجاد کند. این باعث کاهش فشار واریس می شود.
سایر عوارض به روش های مختلفی رسیدگی می شوند:
عفونت ها: برای هر گونه عفونت ایجاد شده به بیمار آنتی بیوتیک داده می شود.
غربالگری سرطان کبد: بیماران مبتلا به سیروز خطر بسیار بالاتری از ابتلا به سرطان کبد دارند. پزشک ممکن است آزمایش منظم خون و اسکن تصویربرداری را توصیه کند.
انسفالوپاتی کبدی یا مقادیر بالای سموم خون: داروها می توانند به درمان بیش از حد سموم خون کمک کنند.
در بعضی موارد، آسیب های ناشی از سیروز بیشتر کبد را می پوشاند و قابل برگشت نیست. در این موارد ممکن است به فرد کبد جدید پیوند کنند. یافتن یک اهدا کننده مناسب می تواند زمان ببرد و این روش اغلب فقط به عنوان آخرین راه حل توصیه می شود.
میزان بقای یک فرد مبتلا به سیروز کبدی به شدت زخم بستگی دارد.
یک مطالعه پیگیری 15 ساله از 100 نفر در نروژ با سیروز الکلی شدید نشان داد که 71 درصد از افراد مورد مطالعه طی 5 سال از تشخیص فوت کرده اند. میزان مرگ و میر 15 سال پس از تشخیص 90 درصد بود.
مصرف مداوم الکل و سن بالا با میزان مرگ و میر بالاتر در مبتلایان به سیروز ارتباط داشت.
این یک مطالعه محدود است اما نشان می دهد که سیروز یک بیماری جدی است که به شدت امید به زندگی را کاهش می دهد و کیفیت زندگی را مختل می کند.
سیروز مسئول هر 12 مرگ در هر 100000 عضو جمعیت ایالات متحده است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

سلام بیمار سیروز کبدی چه قدر طول می کشه خوب بشه اصلا خوب میشه ؟

  پیوست ها
 

 1. الهه
 1. 5 / 5

سلام من 28 سالمه و فیرواسکن انجام دادم وتسخیص دادند سیروز کبد دارم و همه آزمایشی انجام دادم هیچ نوع هپاتیت نداشتم آیا سیروز بدون علت هم داریم؟ یا درمانی هست؟ چون دکتر به من هیچ دارویی نداده گفت نیازی نیست اما دباره سنو رفتم و پلیپ صفرا نشان داده...

سلام من 28 سالمه و فیرواسکن انجام دادم وتسخیص دادند سیروز کبد دارم و همه آزمایشی انجام دادم هیچ نوع هپاتیت نداشتم آیا سیروز بدون علت هم داریم؟ یا درمانی هست؟ چون دکتر به من هیچ دارویی نداده گفت نیازی نیست اما دباره سنو رفتم و پلیپ صفرا نشان داده شد لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهه
 1. 5 / 5

سیروز کبد چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر پزشک شما مشکوک به سیروز است ممکن است یک یا چند آزمایش تصویربرداری زیر انجام شود:
اسکن توموگرافی کامپیوتری شکمی (CT): این روش تجهیزات ویژه اشعه ایکس را با رایانه های پیشرفته ترکیب می کند تا تصاویر، دیجیتالی...

سیروز کبد چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر پزشک شما مشکوک به سیروز است ممکن است یک یا چند آزمایش تصویربرداری زیر انجام شود:
اسکن توموگرافی کامپیوتری شکمی (CT): این روش تجهیزات ویژه اشعه ایکس را با رایانه های پیشرفته ترکیب می کند تا تصاویر، دیجیتالی یا تصاویر کبد را تهیه کند. این می تواند به تعیین شدت سیروز و سایر بیماریهای کبدی کمک کند.
سونوگرافی شکمی: سونوگرافی نوعی معاینه تصویربرداری است که از امواج صوتی استفاده می کند تا از داخل شکم و یا لگن، از جمله تصاویر کبد استفاده کند. سونوگرافی داپلر امکان ارزیابی جریان خون به داخل و کبد را فراهم می کند.
الاستوگرافی: این امتحان سفتی کبد را ارزیابی می کند و می تواند به تشخیص میزان جای زخم در کبد شما (معروف به فیبروز کبد) کمک کند. در صورت عدم درمان، فیبروز کبد در نهایت می تواند منجر به سیروز کبد شود که قابل برگشت نیست. الاستوگرافی می تواند سختی کبد ناشی از فیبروز کبد را زودتر از سایر آزمایش های تصویربرداری تشخیص دهد. این آزمایش را می توان با سونوگرافی یا MRI انجام داد.
تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی بدن (MRI): در این آزمایش تصویربرداری از یک میدان مغناطیسی قدرتمند، پالس های فرکانس رادیویی و یک رایانه برای تهیه تصاویر دقیق از کبد استفاده می شود که امکان ارزیابی آسیب های ناشی از بیماری های مختلف کبدی را فراهم می کند.
کولانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی(MRCP): MRCP نوع خاصی از پروتکل MRI است که برای ارزیابی بخشی از کبد و کیسه صفرا، معروف به سیستم صفراوی که بخشی از کبد شما است طراحی شده است.
تست های دیگر شامل:
بیوپسی: بخشی از بافت کبد توسط پزشک آسیب شناسی نمونه برداری می شود تا میزان آسیب کبد را تجزیه و تحلیل کند. بیوپسی اغلب توسط رادیولوژیست با استفاده از راهنمایی سونوگرافی انجام می شود و حداقل تهاجمی است.
آزمایش عملکرد کبد: این آزمایش شامل تجزیه و تحلیل خون برای آنزیم های خاص است که سیگنال وجود آسیب کبدی را نشان می دهد. با انجام آزمایش خون، پزشک قادر خواهد بود علائمی مانند سطح بالای بیلی روبین، در دسترس بودن برخی آنزیم های کبدی، ویروس های هپاتیت و غیره را بررسی کند

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. رویامجد

چگونه میتوان تشخیص دادبیمارسیروزکبدی درچه مرحله ای قراردارد؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رویامجد
 1. 5 / 5

سلام فیبروز کبد با سیروز متفاوت است اگر منظورتان با فیبروز است نمونه گیری از کبد مراحل را مشخص می کند ولی اگر منطورتان سیروز است باید گفت سیروز نشان دهنده مسیر نهایی بافت شناسی برای طیف گسترده ای از بیماری های کبدی است. پیشرفت به سیروز بسیار...

سلام فیبروز کبد با سیروز متفاوت است اگر منظورتان با فیبروز است نمونه گیری از کبد مراحل را مشخص می کند ولی اگر منطورتان سیروز است باید گفت سیروز نشان دهنده مسیر نهایی بافت شناسی برای طیف گسترده ای از بیماری های کبدی است. پیشرفت به سیروز بسیار متغیر است و ممکن است طی هفته ها یا سالها اتفاق بیفتد. قبل از اینکه علائم بالینی نارسایی کبدی وجود داشته باشد تقریباً 80-90٪ از پارانشیم کبد از بین می رود. با این وجود، غالباً بین یافته های بافت شناسی و تصویر بالینی رابطه ضعیفی وجود دارد.
فیبروز باعث تحریف عروق کبدی می شود و می تواند منجر به افزایش مقاومت داخل کبدی و فشار خون بالا در پورتال شود. فشارخون پورتال می تواند منجر به واریس ازوفاژال و همچنین افت فشار خون کلیه ها، احتباس آب و نمک و افزایش برون ده قلبی شود. آسیب به سلولهای کبدی باعث اختلال در عملکرد کبد می شود و کبد قادر به سنتز مواد مهم مانند فاکتورهای لخته شدن نیست و همچنین توانایی سم زدایی سایر مواد کاهش می یابد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه
 1. 4.5 / 5

شکم اب اوده پاه اباورده حتی مجاری دفع ادرار مدفوع زخم حواس خوب نیست چه مدت دوام دارد

  پیوست ها
 

 1. مهدی پارسا
 1. 5 / 5

سلام مادرمن کبد چرب است و ب تازگی دکتر بهش گفته زردی کبد دارید و بدنش خیلی خارش داره ب حدی ک‌ نمیتونه بخوابه.ی دکتر بهمون معرفی کنید و بگید چیکار کنیم لطفااا؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی پارسا
 1. 5 / 5

با سلام خارش بدن می تواند مربوط به بیماری کبد می باشد به متخصص داخلی یا گوارش مراجعه نمایید تا علت بیماری بررسی شود

  پیوست ها
 


سلام خسته نباشید جناب اقای دکتر مادرم دچار سیروس کبدی هست 77سالشه میخواستم بپرسم پیوند کبدی میشه یا داروی بخصوصی دارد که مابقی زندگیش را بخوبی طی کند یا در کشورهای دیگر درمان بخصوصی دارد؟متشکرم کشتیبان ....

  پیوست ها
 

 1. 5 / 5

با سلام درمان سیروز کبد پیوند است ولی چون سن او بالا است احتمالا این عمل انجام نمی شود با پزشک متخصص جراج مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرامرز

سلام.دکتر.خواهرمن ازدوسال پیش به سیروزکبدی دچارشدوبا کمک دارو وآمپول ریمیکید تقریبا به زندگی عادی خود ادامه میداد که این اواخربعلت فشارشدیدروحی(مرگ مادر)دوباره بیماری عودکردوالان بستری شده باآسیتوکم خونی وinr ۲/۲که متاسفانه حالش وخیم شده، آیا...

سلام.دکتر.خواهرمن ازدوسال پیش به سیروزکبدی دچارشدوبا کمک دارو وآمپول ریمیکید تقریبا به زندگی عادی خود ادامه میداد که این اواخربعلت فشارشدیدروحی(مرگ مادر)دوباره بیماری عودکردوالان بستری شده باآسیتوکم خونی وinr ۲/۲که متاسفانه حالش وخیم شده، آیا راهی برای نجاتش هست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. احسان

بسیار کاربردی بود مرسی?

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search