پزشکی

طول عمر در سیروز کبدی چقدر است؟

اگر شما کنجکاو هستید تا در مورد امید به زندگی با سیروز کبدی اطلاع پیدا کنید

این به عوامل زیادی بستگی دارد که در این مقاله بحث می شود. یکی از بیماری های شناخته شده کبد، سیروز نامیده می شود. این زمانی است که سلول های سالم کبد با بافت اسکار جایگزین می شوند. اغلب این ها در زندگی با هپاتیت مزمن یا سوء مصرف طولانی مدت الکل رخ می دهد. هنگامی که سلول های سالم به بافت اسکار تبدیل می شوند عملکرد ارگان از دست می رود. با آسیب شدید، به نارسایی کبد می رسید و احتمالاً می میرید. این باعث می شود که افراد زیادی می پرسند با سیروز کبدی چقدر می توانیم زندگی کنیم؟

چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟

سیروز کبدی یک بیماری جدی است و سبب آسیب شدید و دژنراتیو کبد شما می شود. دو نوع عمده وجود دارد که عبارتند از: سیروز کبدی غیرقابل جبران و قابل جبران. زمانی که کبد شما می تواند آسیب را حفظ کند و همچنان عملکرد های اصلی را انجام دهد جبران می شود با این تشخیص، امید به زندگی خوب است. هنگامی که سیروز جبران نشود کبد شما از عملکرد اصلی مراقبت نمی کند. از آنجا که توابع مهم پوشش داده نمی شوند عوارض جدی مانند نارسایی کلیه می توانند اتفاق بیفتند. این باعث ایجاد آسیت، خون در هنگام سرفه، تغییر وضعیت ذهنی (انسفالوپاتی) و عفونت می شود.
چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟ به طور کلی، کسانی که سیروز کبدی دارند عمر کوتاهتری دارند. دشوار است انتظارات زندگی را دقیقاً با افرادی که مبتلا به سیروز می شوند پیش بینی کنید زیرا علت اختلال بسیار متغیر است. متغیرهای دیگر عبارت از درصد سیروز، پاسخ به درمان و میزان ذخیره کبد می باشند. این متغیرها همچنین می توانند بر امید به زندگی بیمار تأثیر بگذارند. کسانی که سیروز جبران شده دارند تمایل دارند بدون پیوند کبد زندگی کنند. افرادی که سیروز را دفع کرده اند و عوارض ناشی از آن دارند پیش آگهی خوش بینانه تری دارند.
مرحله سیروز، حتی با سیروز کسل کننده، بر امید به زندگی تاثیر می گذارد. بیماران مبتلا به سیروز مرحله 4، که به عنوان پایان مرحله شناخته می شوند آسیب کامل دارند و تنها گزینه امید به زندگی آنها پیوند کبد است. با برخی از افراد، مخصوصاً کسانی که علائم شدید دارند پیوند ممکن است حتی به شما کمک کند.
چه مدت می توانید با سیروز کبد زندگی کنید؟ در اینجا چند ابزار برای تشخیص پیش آگهی فرد مبتلا به سیروز کبدی وجود دارد. آنها با توجه به شدت سیروز مقایسه می شوند.
سه نوع عمده سیروز وجود دارد. اینها نوع A، B و C است. در نشانه بیماری کبد پنج نشانه استفاده می شود که از 1 به بعد می باشد. این شامل علائم بالینی مانند انسفالوپاتی و آسیت می شود. آزمایش خون از جمله برای لخته شدن خون، آلبومین و بیلی روبین توصیه می شود. نمره برای تعیین انواع سیروز ، از جمله:
کلاس A سیروز کبدی نسبتاً خفیف است. افرادی که دارای کلاس A و نمره 5-6 هستند معمولا امید به زندگی را در 15-20 سال پیش بینی می کنند.
کلاس B هنوز سیروز کبدی ملایم در نظر گرفته شده است. کسانی که در این کلاس با نمره ای 7-9 هستند امید به زندگی را بین ۶ تا 10 سال دارند.
کلاس C شدیدترین نوع سیروز کبدی است. کسانی که این کلاس دارند فقط 1-3 سال پیش بینی دارند.
بنابراین، کلاس A و B در معرض خطر کم و متوسط با پیش آگهی بهتر نسبت به سیروز کبد C قرار دارند.
سیستم دیگر اندازه گیری MELD یا مدل بیماری کبدی در مرحله پایانی است. این تعیین کننده است که بیماران نیاز به پیوند کبد دارند. آزمایش خون برای کراتینین، بیلی روبین و لخته شدن استفاده می شود.
به طور کلی، با هر سیستم، با نمره بالاتر، امید به زندگی بیمار کوتاه تر می شود.
بهبودی در پیوند کبد وجود دارد بنابراین امید به زندگی بهبود می یابد. حتی با توجه به پیشرفت، پیوند کبد در همه موارد در دسترس نیست. برخی از دلایل آن عبارتند از:
کبد موجود برای پیوند محدود است.
این روش گران است.
پیوند کبد یک عمل جراحی بسیار سخت و یک فرآیند طولانی است بنابراین اگر کسی بیش از حد ضعیف باشد نمی تواند آن را داشته باشد.
داروهای ایمینوساپرسیو عوارض جانبی دارند.
پیوند کبد ممکن است برای برخی به خوبی کار کند اما برای برخی دیگر بیماران با آسیب کبدی کار نمی کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید: 11 غذای مناسب برای کبد شما

نحوه مدیریت سیروز کبدی

برخی از تغییرات شیوه زندگی وجود دارد که شما می توانید استفاده کنید و همچنین داروهایی برای کمک به علل زمینه ای، برای جلوگیری از سیروز کبد و بدتر شدن وجود دارد. این می تواند به کاهش مشکلات اضافی کمک کند.

بیشتر بخوانید: تفسیر تست های عملکرد کبد

تغییرات شیوه زندگی

بسیاری از چیزهایی که می توانید انجام دهید برای بهبود سلامت خود و کاهش خطر ابتلا به مشکلات بیشتر وجود دارد.
از الکل اجتناب کنید به خصوص اگر سیروز شما مربوط به الکل است.
اگر افزایش وزن خود را کاهش دهید در بهبودی موثر است.
به طور مرتب ورزش کنید تا عضلات شما از بین نرود.
فعالیت های بهداشتی را خوب نگه دارید به طوری که خطر عفونت را کاهش دهید.
در مورد واکسیناسیون که ممکن است لازم باشد با پزشک خود صحبت کنید.
با پزشک خود درباره داروها که ممکن است در بروز سیروز اثر کند صحبت نمایید.

تغذیه

کسانی که سیروز دارند معمولاً سوء تغذیه دارند. مطمئن باشید که یک رژیم متعادل به دست آورید تا مواد مغذی بیشتری دریافت کنید.
کاهش سدیم به کاهش خطر ابتلا به تورم در معده و پا کمک می کند. اگر کبد شما آسیب دیده باشد ممکن است نتواند گلیکوژن را ذخیره نماید که برای انرژی کوتاه مدت اهمیت دارد.
در این حالت، بدن از بافت عضلانی برای انرژی بین وعده های غذایی استفاده می کند و منجر به ضعف و از دست رفتن عضله خواهد شد. این به این معنی است که شما نیاز به پروتئین و کالری اضافی در رژیم غذایی خود دارید.
میان وعده های غذایی سلامت مهم هستند و باید حاوی پروتئین باشند. مصرف سه یا چهار وعده غذایی در هر روز مفید است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی کبد چرب

دارو

اگر روی دارو برای کبد هستید آن معمولاً بر علت سیروز موثر است. این ممکن است ضد ویروسی برای هپاتیت شما و غیره باشد.
برخی از چیزهایی که می توانید برای کمک به کاهش نشانه ها انجام دهید وجود دارد:
از نمک اجتناب و یا برخی از دیورتیک ها را برای کاهش مایع ذخیره بدن خود اضافه کنید.
قرصهای فشار خون بالا، مخصوصاً برای ورید اصلی است.
کرم ضد خارش.
مدیریت عوارض.
با سیروز کبدی پیشرفته، عوارض می توانند به درمان نیز نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: کبد چرب و درمان آن

رگهای متورم در مری

اگر خون استفراغ می کنید یا در مدفوع خون دارید یا رگهای گلویتان، آنهایی که غذا را از گلو به معده حمل می کنند ممکن است تورم داشته باشند این واریس مری است.
اگر این اتفاق بیفتد به فوری پزشک مراجعه کنید. بلافاصله به دکتر یا نزدیکترین اتاق اورژانس بروید.
آندوسکوپی ممکن است برای تشخیص استفاده شود. تعدادی از درمان های موجود برای کاهش تورم و توقف خونریزی وجود دارد. شما ممکن است به بتا بلوکرها مانند کارودیلول یا پروپرانولول، خطر خونریزی را کاهش بدهید.

مایع در پاها و کشاله ران

به علت سیروز کبدی، می توانید مایع در پاها یا معده ایجاد کنید. شایع است که این احتباس مایع در مچ پا شما دیده شود.
برای این که شما باید دیورتیک ها را مصرف کنید و نمک را در رژیم غذایی خود بریزید.
اگر مایع معده شما عفونی شود شما می توانید آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید. در بعضی موارد، مایع باید تخلیه شود.

انسفالوپاتی

افراد مبتلا به سیروز می توانند مشکلات دیگری مانند عملکرد مغز (انسفالوپاتی) ایجاد کنند. این می تواند علایم مانند خواب آلودگی، سردرگمی و غلبه بر مشکلات را ایجاد کند. این اتفاق خواهد افتاد زیرا کبد توکسین را پاک نمی کند.
در آنسفالوپاتی شربت لاکتولوز رایج است. این به عنوان ملین و استفاده از سموم ساخته شده استفاده می شود. برخی از بیماران Rifaximin برای موارد مقاوم در نظر گرفته شده است.

خون ریزی

سیروز کبدی می تواند لخته شدن خون را دشوارتر کند و شما را در معرض خطر قرار دهد. پلاسما و ویتامین K را می توان در موارد اضطراری استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که قبل از هر روش، حتی کار دندانپزشکی، مشاوره تخصصی دریافت کنید.

پیوند کبد

اگر کبد شما با اسکار به شدت آسیب دیده باشد ممکن است به طور کامل متوقف شود. در این مورد پیوند کبد تنها راه حل شماست. این جراحی بزرگ است و کبد بیمار خارج شده و کبد یک فرد سالم جای آن قرار داده می شود. شما به احتمال زیاد منتظر خواهید بود زیرا دیگر افراد در فهرست وجود خواهند داشت. اگر هنوز می توانید بخورید نمی توانید پیوند کبدی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: کبد چرب - کبد چرب چیست؟ چگونه از شر آن خلاص شوید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. مهدی پارسا
  1. 5 / 5

سلام مادرمن کبد چرب است و ب تازگی دکتر بهش گفته زردی کبد دارید و بدنش خیلی خارش داره ب حدی ک‌ نمیتونه بخوابه.ی دکتر بهمون معرفی کنید و بگید چیکار کنیم لطفااا؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مهدی پارسا
  1. 5 / 5

با سلام خارش بدن می تواند مربوط به بیماری کبد می باشد به متخصص داخلی یا گوارش مراجعه نمایید تا علت بیماری بررسی شود

  پیوست ها
 


سلام خسته نباشید جناب اقای دکتر مادرم دچار سیروس کبدی هست 77سالشه میخواستم بپرسم پیوند کبدی میشه یا داروی بخصوصی دارد که مابقی زندگیش را بخوبی طی کند یا در کشورهای دیگر درمان بخصوصی دارد؟متشکرم کشتیبان ....

  پیوست ها
 

  1. 5 / 5

با سلام درمان سیروز کبد پیوند است ولی چون سن او بالا است احتمالا این عمل انجام نمی شود با پزشک متخصص جراج مشورت نمایید

  پیوست ها
 

  1. فرامرز

سلام.دکتر.خواهرمن ازدوسال پیش به سیروزکبدی دچارشدوبا کمک دارو وآمپول ریمیکید تقریبا به زندگی عادی خود ادامه میداد که این اواخربعلت فشارشدیدروحی(مرگ مادر)دوباره بیماری عودکردوالان بستری شده باآسیتوکم خونی وinr ۲/۲که متاسفانه حالش وخیم شده، آیا...

سلام.دکتر.خواهرمن ازدوسال پیش به سیروزکبدی دچارشدوبا کمک دارو وآمپول ریمیکید تقریبا به زندگی عادی خود ادامه میداد که این اواخربعلت فشارشدیدروحی(مرگ مادر)دوباره بیماری عودکردوالان بستری شده باآسیتوکم خونی وinr ۲/۲که متاسفانه حالش وخیم شده، آیا راهی برای نجاتش هست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. احسان

بسیار کاربردی بود مرسی?

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search