پزشکی

کمردرد شدید در طول دوره قاعدگی - علل و درمان

درد کمر در قاعدگی

در بیشتر خانمها علائم نفخ، سردرد و درد شکم ممکن است همراه با قاعدگی باشد. بعضی از خانمها همچنین ممکن است در طول دوره کمر درد داشته باشند که این یک علامت کاملاً شایع است. این درد اغلب بخشی از علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را تشکیل می دهد. معمولاً كمتر ممكن است در نتیجه بیماریهای دیگر مانند اندومتریوز ایجاد شود.

اگر شما یکی از بسیاری از زنانی هستید که درد پریود را تجربه می کنید به احتمال زیاد در طول دوره خود با کمردرد آشنا هستید. کمردرد یک علامت شایع PMS است شرایطی که بیشتر خانمها در دوران قاعدگی تجربه می کنند.
با این وجود، درد شدید کمر ممکن است علامتی از شرایطی مانند PMDD و دیسمنوره باشد. همچنین ممکن است نشانه بیماری جدی تر به نام آندومتریوز باشد. کمردرد با پریود ممکن است از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده تر باشد که ممکن است در فعالیت های روزانه شما تداخل داشته باشد. کمردرد در طی دوره ممکن است چند روز قبل از شروع قاعدگی شما شروع شود و بعد از اتمام قاعدگی بهتر شود. به طور معمول ماهیچه ای است و در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود. بیایید در مورد نحوه مدیریت درد شدید کمر در طی دوره قاعدگی صحبت کنیم.

علل کمردرد 

کمردرد در طول دوره معمولاً عضلانی است و در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود. پروستاگلاندین ها مواد شیمیایی بدن یک زن است که باعث ایجاد بسیاری از علائم مرتبط با ناراحتی قاعدگی می شود. بافتی که رحم را ردیف می کند این مواد شیمیایی را ایجاد می کند. آنها انقباض عضلات رحم را تحریک می کنند به گونه ای که دیواره رحم در دوران قاعدگی ریخته می شود. پروستاگلاندین ها همچنین باعث علائم گرفتگی قاعدگی و ناراحتی می شوند. انقباضات سنگین می تواند منجر به کمردرد شود زیرا درد می تواند از قسمت پایین شکم به کمر تابیده شود. خانمهایی که میزان پروستاگلاندین بالایی دارند ممکن است در طی دوره دچار گرفتگی شدید قاعدگی و همچنین کمردرد شدید شوند. پروستاگلاندین ها همچنین ممکن است باعث علائم استفراغ، سردرد و اسهال شوند که همراه با دیسمنوره یا قاعدگی دردناک است.
در طی دوره پریودی تعداد معدودی از دلایل برای درد شدید کمر وجود دارد. بسیاری از این علل مربوط به شرایط زنان و زایمان است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

PMS

PMS (سندرم قبل از قاعدگی) شرایطی است که بیشتر افراد با قاعدگی را درگیر می کند. علائم PMS معمولاً طی یک هفته قبل از پریود شما رخ می دهد و بعد از شروع دوره شما متوقف می شود.
علائم شایع PMS شامل موارد زیر است:
نفخ
گرفتگی شکم
سینه های دردناک
یبوست یا اسهال
سردرد
تغییرات عاطفی یا نوسانات خلقی
برای برخی از افراد، درد شدید کمر یک علامت مکرر است. این ممکن است به افزایش التهاب در دوران قاعدگی مربوط باشد.
در یک مطالعه با منبع مورد اعتماد، محققان دریافتند که خانمهایی که علائم التهابی بالاتری دارند در طول دوره خود احتمالاً گرفتگی شکم و کمردرد را تجربه می کنند.

PMDD

PMDD (اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی) یک بیماری شدیدتر از PMS است. این بیماری با علائم شدید PMS که می تواند در زندگی روزمره شما از جمله کار، مدرسه و روابط شخصی تداخل داشته باشد مشخص می شود.
علائم شایع PMDD عبارتند از:
تغییرات روانی مانند افسردگی، اضطراب و نوسانات شدید خلقی
آلرژی، آکنه و سایر شرایط التهابی
علائم دستگاه گوارش مانند استفراغ و اسهال
علائم عصبی مانند سرگیجه و تپش قلب
مانند PMS، افزایش التهاب می تواند دلیل درد شدید کمر در PMDD باشد. با این حال، این می تواند یک عارضه جانبی از دیگر علائم PMDD، مانند:
اسهال
استفراغ
فشار لگن

دیسمنوره

دیسمنوره بیماری است که با گرفتگی های دوره دردناک مشخص می شود. با دیسمنوره، رحم بیش از حد نرمال منقبض می شود و منجر به گرفتگی شدید و گاه ناتوان کننده می شود.
علائم دیسمنوره عبارتند از:
گرفتگی شکم
درد پایین کمر
دردی که در پاها تابش می کند
حالت تهوع یا استفراغ
اسهال
سردرد یا سبکی سر
گرفتگی پریود ناشی از دیسمنوره می تواند در کل ناحیه پشت و فوقانی تابش کند.
در یک مطالعه منبع معتبر از بیش از 300 زن 18 تا 25 ساله، محققان دریافتند که بیش از 84 درصد از آنها دیسمنوره اولیه را تجربه کرده اند. از تعداد 261 شرکت کننده، 16 درصد با کمردرد گزارش شده اند. گزارش شد كه درد احساس شده مانند:
اسپاسم
آمپول کردن
پرسروصدا
سیخ زدن

آندومتریوز

در حالی که برخی از کمردردها در دوره پریود شما طبیعی است درد شدید و مداوم کمر می تواند یک مسئله جدی تر مانند اندومتریوز را نشان دهد.
اندومتریوز شرایطی است که با جابجایی بافت رحم در خارج از رحم مشخص می شود. این بافت معمولاً به سمت سایر نواحی لگن جا می گیرد. این می تواند باعث شود:
درد شدید
جای زخم
اختلال عملکرد اندام
علائم شایع آندومتریوز شامل موارد زیر است:
درد مزمن لگن، به خصوص در طول و بعد از رابطه جنسی

درد لگن در خارج از قاعدگی

دوره های سنگین که ممکن است طولانی تر باشد
درد شدید، از جمله درد کمر
کمردرد ناشی از آندومتریوز ممکن است متفاوت از کمردرد ناشی ازPMS ، PMDD یا دیسمنوره باشد.
هنگامی که پوشش آندومتر به مکان های دیگر منتقل می شود می تواند باعث درد عمیقی شود که به راحتی با روش های سنتی از جمله ماساژ یا تنظیم کایروپراکتیک برطرف نشود.
اندومتریوز یک بیماری جدی است. نیاز به یک تشخیص رسمی است که به درستی درمان شود.

درمان

داروها، درمان های تکمیلی و جراحی متداول ترین روش های درمان درد شدید کمر در دوره قاعدگی شما هستند.

هورمون کنترل تولد

هورمون کنترل تولد معمولاً برای افرادی که دوره دردناکی دارند تجویز می شود. روش های کنترل تولد ترکیبی شامل استروژن و پروژسترون است. گزینه های جایگزین فقط پروژسترون دارند.
هورمون کنترل تولد می تواند دوره سنگین و دردناک شما را کاهش دهد که می تواند تسکین در موارد زیر را فراهم کند:
PMS
PMDD
دیسمنوره
آندومتریوز

NSAID ها

NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن داروهایی هستند که بطور موثر درد و التهاب را کاهش می دهند. شما می توانید آنها را OTC بدون نسخه خریداری کنید.
یک منبع مروری سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفته است که NSAIDs، مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، در کاهش درد دیسمنوره در آزمایشات بالینی، حتی بیشتر از آسپرین، بسیار مؤثر است.

TENS

TENS به معنای تحریک عصب الکتریکی از راه پوست است. این روشی است که از الکترودها برای انتقال شوک الکتریکی به پوست استفاده می کند که اندورفین طبیعی بدن را برای کاهش درد آزاد می کند.
در یک مطالعه موردی از منبع معتبر روی یک زن 27 ساله، ترکیبی از دستکاری ستون فقرات، TENS و حرارت برای کاهش درد دیسمنوره استفاده شد. بيمار بعد از سه تا چهار دوره درمان ماهانه كاهشی در درد كمر متوسط و شدید را تجربه كرد.

طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی و طب فشاری دو درمان مکمل هستند که بر اعمال فشار بر روی نواحی مختلف بدن برای کاهش درد و تقویت بهبودی تمرکز دارند.
در یک مطالعه کوچکتر به نام منبع مورد اعتماد، محققان دریافتند که 12 جلسه طب سوزنی قادر به کاهش چشمگیر در دوره پریود تا 1 سال است.
در یک منبع مروری معتبر دیگر، محققان دریافتند که طب سوزنی در اکثر آزمایشات بالینی باعث کاهش درد دوره می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است زیرا علم هنوز متناقض است.

عمل جراحی

آندومتریوز ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن بافت رحمی که باعث ایجاد علائم می شود. در بعضی موارد، ممکن است پزشک شما فقط نیاز به برداشتن قسمتهای کوچک از بافت رحمی آواره شده داشته باشد.
اگر جای زخم و آسیب به اندازه کافی گسترده باشد می تواند به هیسترکتومی کامل نیاز داشته باشد.
اگر تصمیم دارید برای علائم اندومتریوز هیسترکتومی شوید ممکن است شامل از بین بردن موارد زیر باشید:
رحم
تخمدان ها
دهانه رحم

درمانهای خانگی

برای درد شدید کمر در دوره شما که ناشی از وضعیت جدی تری نیست داروهای خانگی می توانند درد را به طور موثری کاهش دهند. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید امروز امتحان کنید:
از گرما استفاده کنید. برای تسکین درد، یک پد گرمکن یا بطری آب پر از آب گرم را در قسمت تحتانی کمر خود بمالید. سعی کنید عضلات کمر خود را شل کنید که همین امر باعث کاهش درد نیز می شود.
داروهای بدون نسخه ایبوپروفن، آسپیرین یا حتی کرم ضد درد می تواند به تسکین درد کمر کمک کند. بیشتر کرم های تسکین دهنده درد با کپسایسین، یک ترکیب ضد التهابی قوی ساخته شده و می تواند باعث کاهش درد شود. این نوع کرم ها را می توان به قسمت تحتانی کمر ماساژ داد که ممکن است به آرامش عضلات نیز کمک کند.
استراحت و ریلاکس کردن. اگر شما با بسیاری درمان ها برای درد شدید کمر در دوره خود مشکل دارید چند روز برای خودتان این کار را انجام دهید. آرامش با یک کتاب خوب، برخی از یوگا ملایم یا به راحتی حمام گرم ممکن است به افزایش اندورفین هایی که به طور طبیعی با درد مبارزه می کنند کمک کند.

نکات سبک زندگی

یک رژیم غذایی سالم و مغذی بخورید. برای تسکین دردهای کمر حالت خوبی داشته باشید. برای تقویت عضلات پشت خود فعال باشید
فعالیت های خاص مانند استعمال سیگار و نوشیدن الکل می تواند التهاب را بدتر کند. علاوه بر این، کافئین بیش از حد و غذاهای نمکی یا چرب می توانند علائم پریود شما را بدتر کنند.
نوشیدن آب و خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و سایر غذاهای ضد التهاب ممکن است به کاهش التهاب و تسکین علائم PMS مانند کمردرد کمک کند.
ورزش منظم اندروفین های طبیعی را آزاد می کند که می تواند به کاهش درد کمک کند. اگر ورزش با کمردرد دشوار است فعالیتهای ملایم تری مانند یوگا یا شنا را امتحان کنید.
اگر با آن احساس رضایت می کنید حتی ممکن است با یک شریک زندگی رابطه جنسی برقرار کنید. داشتن ارگاسم می تواند گرفتگی های دوره ای را تسکین دهد که این امر به کاهش درد کمر کمک می کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر کمر درد شما آنقدر شدید است که قادر به انجام فعالیتهای روزانه نیستید وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است آزمایشات مختلفی را انجام دهند تا ببینند شما مبتلا به اندومتریوز یا بیماری دیگری هستید که باعث درد شدید شما می شود.
حتی اگر هیچ شرایط اساسی وجود نداشته باشد شما و پزشکتان می توانید در مورد روش های درمانی در منزل صحبت کنید تا درد را کاهش دهید.

کمردرد یک هفته قبل از پریود: آیا باید نگران باشید؟

کمردرد یک هفته قبل از پریود ممکن است بخشی از سندرم قبل از قاعدگی (PMS) باشد. PMS ترکیبی از علائم عاطفی، رفتاری و جسمی است که در یک زن قبل از قاعدگی رخ می دهد. علائم قبل از قاعدگی ممکن است در حدود چهاردهمین روز از چرخه قاعدگی شما شروع شده و تا 7 روز پس از شروع قاعدگی شما ادامه یابد.

گرفتگی و درد کمر بعد از پریود: معنی چیست؟

گرفتگی و درد کمر بعد از پریود ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:
تخمک گذاری: ممکن است بعد از پریود همراه با گرفتگی در هنگام تخمک گذاری - کمر درد احساس کنید - وقتی تخمدان شما تخمک آزاد می کند. این اتفاق در اواسط چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد. درد ناشی از تخمک گذاری ممکن است ناگهانی رخ دهد. ممکن است مدت زمان کوتاه یا حداکثر دو روز ادامه داشته باشد. این ممکن است به تنهایی بهتر شود.
آندومتریوز: در این شرایط، بافتی که حفره رحمی را پوشش می دهد در خارج از رحم، معمولاً در تخمدان ها، لوله های فالوپ یا روی بافتی که لگن را لمس می کند کاشته می شود. آندومتریوز ممکن است باعث درد کمر قبل از پریود و حتی در طول و بعد از پریود شود. جدا از گرفتگی و درد کمر بعد از پریود. علائم دیگر آندومتریوز عبارتند از:
درد بعد از رابطه جنسی و
درد هنگام ادرار
درد هنگام حرکات روده
ناباروری
خستگی
نفخ
حالت تهوع
خونریزی بیش از حد بین یا در طی دوره
پزشک شما ممکن است آندومتریوز را با داروها، جراحی یا هورمون درمانی درمان کند.
فیبروم رحمی: اینها رشد غیر سرطانی است که در دیواره رحم تشکیل می شود. آنها ممکن است باعث کمردرد بعد از پریود و علائم دیگری مانند:
حالت تهوع
سردرد
اسهال
یبوست
ناباروری
درد پا
قاعدگی طولانی یا سنگین
ادرار دشوار یا مکرر
خونریزی نامنظم
گرفتگی شکم
کمردرد در طی دوره
پزشک شما ممکن است فیبرومهای رحمی را با دارو، جراحی یا برخی اقدامات پزشکی معالجه کند.
آدنومیوز: در این شرایط، بافت لایه رحم شروع به رشد در دیواره عضله رحمی می کند. ممکن است در طول دوره و بعد از آن به همراه دوره طولانی یا سنگین، درد هنگام رابطه جنسی و عبور لخته های خون در طول دوره باعث کمردرد شود. پزشک شما ممکن است آدنومیوز را با داروها درمان کند. در موارد شدید، ممکن است هیسترکتومی انجام شود.
تنگی دهانه رحم: در این شرایط که در بعضی از خانم ها وجود دارد دهانه رحم بسیار کوچک است و مانع جریان خون قاعدگی می شود. این منجر به افزایش فشار در رحم می شود که منجر به گرفتگی قاعدگی و کمردرد در طی دوره می شود. پزشک ممکن است تنگی دهانه رحم را با استفاده از دارو یا جراحی درمان کند.
بیماری التهابی لگن (PID): این یک عفونت از ارگانهای تولید مثل زن است و معمولاً در اثر باکتری ایجاد می شود. جدا از درد کمر بعد از پریود علائم دیگر:
ترشحات غیر طبیعی یا سنگین واژن
خونریزی یا درد هنگام رابطه جنسی
تب با لرز
ادرار دشوار یا دردناک
خونریزی غیر طبیعی واژن
ناراحتی روده
شما ممکن است PID را با آنتی بیوتیک ها درمان کرده و به طور موقت از رابطه جنسی خودداری کنید.

چگونه می توان درد کمر شدید را در طی دوره کنترل کرد؟

برای کنترل درد شدید کمر در طی دوره ممکن است موارد زیر را امتحان کنید:
مسکن ها: شما ممکن است داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ضد التهاب مانند ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن را چند روز قبل از قاعدگی مصرف کنید. اگر درد شما توسط مسکن های OTC بهبود نمی یابد پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی تر را تجویز کند.
از کشیدن سیگار خودداری کنید.
ورزش: اگرچه به دلیل دردی که ممکن است دوست داشته باشید از ورزش در طی یک دوره پرهیز کنید فعالیت بدنی ممکن است در کاهش درد کمر به صورت پریودی کمک کند. تمرینات ملایمی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا را امتحان کنید.
گرما: استفاده از بطری آب گرم یا پد گرمکن در ناحیه تحتانی کمر ممکن است در کاهش درد کمر در طی دوره کمک کند.
دوش یا حمام گرم: دوش گرفتن یا حمام گرم ممکن است به شما در آرامش و تسکین درد کمر در طی دوره کمک کند.
ماساژ: به آرامی ماساژ شکم و کمر ممکن است درد کمر را تسکین دهد.
تکنیک های آرام سازی: انجام فعالیت های آرامش بخش مانند پیلاتس و یوگا ممکن است در دور کردن شما از احساس ناراحتی و درد کمک کند.
کنترل هورمونی هنگام تولد: پزشک ممکن است قرص ضدبارداری خوراکی ترکیبی را برای تسکین گرفتگی و کمردرد شدید در طی دوره زمانی تجویز کند.
آب زیادی بنوشید.
از غذاهای حاوی نمک و کافئین خودداری کنید.
از الکل خودداری کنید.
در پایان
کمردرد در دوره پریود شما یک علامت شایع در شرایط پریود مانند PMS است. درد ممکن است با شرایط خاصی مانند PMDD، دیسمنوره یا آندومتریوز شدید باشد.
درمان دردهای شدید در دوره کمر ممکن است شامل قرص های کنترل زایمان، NSAID، روش های درمانی جایگزین و جراحی باشد.
همچنین بسیاری از داروهای خانگی در منزل برای کمک به کاهش درد کمر، از جمله گرما، استراحت و ورزش ملایم وجود دارد. اما اگر کمر درد آنقدر شدید است که به گزینه های درمانی سنتی پاسخ نمی دهد وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

  1. دوره های قاعدگی سنگین (خونریزی) - معنی، علل و خطرات
  2. دلایل تاخیر در دوره قاعدگی
  3. درد پریود
  4. اسهال قاعدگی (با دوره های ماهانه) علل و درمان
  5. روغن های ضروری برای درمان درد های قاعدگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. حوريا

با سلام
نزديكي يك روز قبل از عادت ماهيانه باعث شديدتر شدن درد كمر و خونريزي بيشتر ميشود ؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search