پزشکی

کلامیدیا در زنان: یک راهنمای کامل

عفونت کلاویدیا در زنان

کلامیدیا یک عفونت شایع جنسی است. هر کس می تواند کلامیدیا داشته باشد اما ممکن است اثرات متفاوتی در مردان و زنان داشته باشد.طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، این بیماری شایع ترین عفونت باکتریایی مقاربتی (STI) در ایالات متحده است.

کلامیدیا، عفونت ناشی از باکتری Chlamydia trachomatis، شایع ترین عفونت مقاربتی قابل انتقال از طریق جنسی (STI) در ایالات متحده است. این بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد اما در جوانان شایع است. ممکن است شما نفهمید که کلامیدیا دارید زیرا اغلب باعث ایجاد علائم نمی شود. در حالی که برخی از آنها به دلیل ارزیابی علائم مانند ترشحات یا درد تشخیص داده می شوند برخی دیگر تنها در بخشی از غربالگری روتین بهداشتی تشخیص داده می شوند. ایمنی به کلامیدیا وجود ندارد بنابراین برقراری مجدد رایج است. کلامیدیا قابل درمان است اما آزمایش روتین برای شناسایی یک عفونت بدیهی است. برای کمک به زنان در محافظت از خود در برابر این نوع معمول STD، راهنمایی برای شما تهیه شده است که اصول ابتلا به کلامیدیا را توضیح می دهد.

شیوع | دستگاه تناسلی | علائم | تشخیص | غربالگری | درمان | عوارض | پیشگیری

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیوع

تخمین زده می شود که تقریباً 1.7 میلیون نفر در ایالات متحده هر سال با این عفونت تشخیص داده شوند که دو سوم عفونت ها در افراد بین 15 تا 24 سال رخ می دهد.
کلامیدیا تقریباً دو برابر زنان در مقایسه با آقایان تشخیص داده می شود. با این حال، این ممکن است به این دلیل باشد که زنان به احتمال زیاد مورد بررسی قرار می گیرند.
البته ابتلا به این عفونت در بسیاری از خانمها چیز خوبی است اما غربالگری نامتناسب همچنین بدان معنی است که بسیاری از شرکای جنسی زنان آلوده که تحت مداوا نیستند وجود دارد.
کلامیدیا از سال 1994 یک بیماری قابل گزارش در ایالات متحده بوده است اما از سال 2000 فقط به طور مرتب گزارش شده است. شیوع کلامیدیا در حال افزایش است اگرچه این افزایش واقعی است یا به علت تشخیص بهتر است.

دستگاه تناسلی

برای درک بهتر علائم کلامیدیا، مفید است که به طور مختصر دستگاه تناسلی زن و مرد را مرور کنید.
دستگاه تناسلی زن شامل واژن، رحم، دهانه رحم (دهانه بین واژن و رحم)، لوله‌های فالوپ و تخمدان است.
گردن رحم محل عفونتهای کلامیدیال در 75 تا 80 درصد از زنان است.
دستگاه تولید مثل مرد شامل آلت تناسلی، بیضه ها، غده پروستات و مجاری مرتبط است. عفونتهای کلامیدیا در مردان اغلب بر مجرای ادرار (لوله ای که از مثانه تا نوک آلت تناسلی جریان دارد) تأثیر می گذارد. از این محل، باکتری ها می توانند به اپیدیدیمیس (لوله ای که در پشت بیضه ها قرار دارد) سفر کنند و در نتیجه وضعیتی به نام اپیدیدیمیت ایجاد می شود.

بیشتر بدانید: ترشحات سفید واژن: علل و درمان | ترشحات غیر طبیعی واژن در زنان و درمان آن

علائم کلامیدیا

علائم کلامیدیا در زنان و مردان و همچنین با محل عفونت متفاوت است. غالباً، افراد مبتلا به کلامیدیا علائمی ندارند. حتی وقتی اینطور باشد عفونت هنوز هم می تواند به سیستم تولید مثل آسیب برساند. غربالگری اغلب برای تشخیص عفونت بدون علامت انجام می شود.

زنان

تخمین زده می شود که فقط 5 تا 30 درصد از زنانی که به کلامیدیا مبتلا شده اند علائم دارند. شایعترین علامت ترشحات واژن است که می تواند رقیق یا غلیظ، شفاف یا رنگی (اغلب زرد) باشد. همچنین ممکن است خانم ها متوجه قرمزی، تورم، سوزش یا خارش ناحیه روده و واژن شوند.
ممکن است درد و سوزش با ادرار اتفاق بیفتد و ممکن است دفعات ادرار افزایش یابد. درگیری گردن رحم می تواند باعث ایجاد درد در رابطه جنسی (دیس پارونیا) و خونریزی بین دوره ها شود.
هنگام عفونت به لوله های فالوپی و لگن، درد شکمی و کمر و همچنین علائمی مانند آنفولانزا مانند تب ممکن است رخ دهد.
کلامیدیا به عنوان "عفونت خاموش" شناخته می شود زیرا علائم همیشه وجود ندارد.

بیشتر بدانید: چه چیزی باعث ترشحات قهوه ای در زنان قبل از دوره قاعدگی می شود؟

مردان

تخمین زده می شود که تنها 10 درصد از مردان علائم مربوط به عفونت کلامیدیا را داشته باشند. در صورت وجود علائم ممکن است شامل درد و سوزش در هنگام ادرار و همچنین دفعات ادرار باشد.
ممکن است قرمزی، تورم و خارش در اطراف باز شدن آلت تناسلی وجود داشته باشد همچنین تخلیه از آلت تناسلی مرد (که می تواند از وضوح و آبکی تا ضخیم و زرد-سبز متفاوت باشد).
درد با انزال نیز ممکن است رخ دهد. هنگامی که عفونت به اپیدیدیمس سفر می کند ممکن است باعث ایجاد درد و تورم در یک یا هر دو بیضه شود.

سایر علائم (هر دو جنس)

عفونتهای کلامیدیا ممکن است از طریق رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی نیز منتقل شوند.
با رابطه جنسی مقعد، علائم عفونت ممکن است شامل درد روده، خونریزی، ترشحات و احساس خالی شدن کامل روده ها (تنسموس) باشد.
کلامیدیا در طول رابطه جنسی دهانی قابل انتقال است. اکثر مبتلایان به کلامیدیا دهان علائمی ندارند اگرچه ممکن است برخی از آنها درد و قرمزی در گلو یا دهان خود داشته باشند.
یک مطالعه در مورد مناطق شهری در ایالات متحده نشان داد که 4٪ از زنان، 1.6٪ از مردان و 12٪ از مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM) مبتلا به کلامیدیا برونگرایی هستند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که شیوع کلامیدیا رکتوم و دهان در MSM به ترتیب 3٪ تا 10٪ و 0.5٪ تا 2.3٪ است.

علل / انتقال

عفونتهای کلامیدیا ناحیه تناسلی توسط سروتیپ ها (انواع باکتریهای کلامیدیا) D از طریق K ایجاد می شود. انواع دیگر کلامیدیا نیز وجود دارد که در ایالات متحده نیز کمتر دیده می شود.
کلامیدیا از طریق ترشحات منتقل می شود (نه تماس پوست به پوست مانند بعضی از آنها، STIs / STD) و می تواند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان رخ دهد. باکتریها همچنین می توانند در هنگام زایمان واژن از مادر به شیرخوار منتقل شوند
انزال برای گسترش عفونت کلامیدیایی لازم نیست.
علائم، در صورت بروز آنها، معمولاً حدود سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ظاهر می شود اگرچه عوارضی مانند PID خیلی دیرتر بروز می کنند.
کلامیدیا از جهاتی بیشتر مانند ویروس عمل می کند تا یک باکتری، و یک انگل داخل سلولی واجب است به این معنی که برای زنده ماندن مجبور است در سلولهای انسانی بماند.

تشخیص

کلامیدیا براساس علائم یا معاینه بدنی ممکن است مشکوک باشد اما تشخیص کلامیدیا از بعضی از STI های دیگر (مانند سوزاک) براساس تنها علائم ممکن است دشوار باشد. آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص رسمی کلامیدیا لازم است.
در صورت عدم وجود علائم، فرد می تواند ماهها برود بدون اینكه سالها متوجه شود كه كلامیدیا دارد. به همین دلیل، غربالگری روتین (مانند امتحان سالانه زنان) برای تشخیص و درمان عفونت ضروری است بنابراین از شیوع آن جلوگیری می کند.
تشخیص کلامیدیا معمولاً پس از آن صورت می گیرد که یک متخصص سلامت و درمان تاریخچه پزشکی فرد را در نظر بگیرد (شامل سابقه قرار گرفتن در معرض و فعالیت جنسی)، معاینه جسمی را انجام می دهد یا آزمایش ادرار را انجام می دهد یا به عنوان جایگزین در خانم ها، آزمایش روی نمونه جمع آوری شده از سواپ کانال داخل سرویکس یا مهبل (واژن) انجام می شود.

غربالگری

از آنجا که کلامیدیا غالباً بدون علامت است غربالگری روتین بسیار توصیه می شود. این شامل غربالگری سالانه برای زنان فعال جنسی در سن 25 سال و کمتر در زنان دارای عوامل خطر است.
رهنمودهای مربوط به MSM فعال جنسی همچنین بسته به خطر، غربالگری منظم برای کلامیدیا - حداقل سالانه یا دوسالانه را توصیه می کند. این شامل آزمایش گلو، ادرار و راست روده به همراه سایر STI ها (به عنوان مثال هپاتیت B، هپاتیت C و سفلیس) است.
کلامیدیا یک بیماری قابل توجه در سطح ملی است و گزارش برای شناخت بیشتر در مورد عفونت از اهمیت بسیاری برخوردار است.

درمان عفونت کلاویدیا

کلامیدیا با آنتی بیوتیک های تجویز شده درمان می شود در حال حاضر هیچ داروی بدون نسخه یا خانگی مؤثر نیست. درمان های پیشنهادی و گزینه های جایگزین برای بزرگسالان و زنان باردار وجود دارد.
هنگامی که فرد مبتلا به کلامیدیا تشخیص داده می شود تمام شرکای جنسی که در طی 60 روز گذشته داشته اند نیز باید تحت معاینه قرار بگیرند و تحت درمان قرار بگیرند.
برای از بین بردن باکتری ها باید از تمام داروهای تجویز شده برای شما استفاده شود و نسخه ها نباید به اشتراک گذاشته شوند.
توصیه می شود افراد پس از شروع درمان، هفت روز از رابطه جنسی خودداری کنند.
چگونه کلامیدیا درمان می شود

بیشتر بدانید: درمان عفونت واژن

عوارض

در صورت عدم درمان کلامیدیا، چندین عارضه بالقوه وجود دارد

زنان

شایعترین عارضه در زنان PID است بیماری که در 10 تا 15 درصد از زنان درمان نشده ایجاد می شود. علاوه بر ایجاد ناراحتی، عفونت می تواند لوله های فالوپی و ساختارهای اطراف آن را زخم کند و منجر به درد مزمن لگن، نازایی و ... شود. و حاملگی خارج رحمی (لوله ای)، یک وضعیت تهدید کننده زندگی است.
عفونت کلامیدیا می تواند خطر ابتلا به ویروس یا انتقال HIV را برای مردان و خانمها افزایش دهد.

مردان

عفونت هایی که به اپیدیدیمیس در مردان گسترش می یابد همچنین می توانند باعث ایجاد زخم شوند. این ممکن است به درد مزمن و ناباروری احتمالی منجر شود. به ندرت، مردان ممکن است دچار التهاب در یک یا چند مفصل، التهاب مجرای ادرار یا التهاب چشم شوند.

زنان حامله

عفونت های درمان نشده در دوران بارداری با میزان بیشتری از زایمان زودرس و مرده زایی همراه است. نوزادانی که از مادرانی مبتلا به کلامیدیا درمان نشده متولد می شوند ممکن است دچار عفونت چشم یا ذات الریه شوند.
کسانی که رابطه جنسی مقعد دارند
زخم شدن رکتوم به دلیل عفونت کلامیدیا می تواند منجر به درد مزمن رکتوم و به ندرت فیستول های رکتوم شود.

پیشگیری

مانند همه بیماریهای مقاربتی، بهترین راه برای پیشگیری از کلامیدیا استفاده از کاندوم است مگر اینکه با کسی که آزمایش کرده و نتیجه منفی داشته باشد در یک رابطه طولانی مدت و یکدست قرار بگیرید.
اقدامات سبک زندگی مفید است:
شرکای جنسی خود را حذف کنید
قبل از رابطه جنسی، "مکالمه" در مورد STIs / STD داشته باشید.
به طور منظم غربالگری شوید.
پرهیز از تمیز کردن با دوش مهم است زیرا این امر می تواند خطر ابتلا به PID در زنان آلوده را افزایش دهد.

سایر سندرمهای کلامیدیال

علاوه بر عفونتهای دستگاه تناسلی استاندارد، دو نوع دیگر از عفونتهای کلامیدیال وجود دارد اگرچه این موارد در ایالات متحده کمتر دیده می شود.
Lymfogranuloma Venereum: کلامیدیا همچنین باعث یک عفونت مقاربتی به نام لنفوگرانولوما ونروم می شود که علائم آن بسیار متفاوت از عفونت های کلامیدیای استاندارد دستگاه تناسلی است. از لحاظ تاریخی به عنوان یک بیماری یافت شده در کشورهای جهان سوم تصور می شد اما شیوع آن در سراسر جهان از جمله در ایالات متحده در حال افزایش است. در MSM شایع تر است و علائم آن شبیه به سفلیس است. در اثر سروتیپهای کلامیدیا (انواع) L1 ، L2 و L3 ایجاد می شود.
: Trachoma تراکوما یک عفونت چشمی است که توسط باکتریهای کلامیدیا به عنوان سرتیپ A تا C شناخته می شود و برخلاف عفونت های دستگاه تناسلی و لنفوگرانولوم ونروم، trachoma یک STI محسوب نمی شود. اگرچه این بیماری در ایالات متحده شایع نیست علت اصلی عفونت نابینایی در سراسر جهان است. این بیماری ناشی از خود تلقیحی است (هنگامی که افراد سطحی را که حاوی باکتری ها هستند لمس و سپس چشم هایشان را لمس می کنند) ایجاد می شوند و می توانند با دست، لباس، رختخواب یا حتی مگس گسترش پیدا کنند.

بیشتر بدانید: چگونه از عفونت قارچی خلاص شوید
نتیجه:
دریافت تشخیص کلامیدیا می تواند نگران کننده باشد به خصوص اگر شما مطمئن نیستید که تازه به عفونت مبتلا شده اید یا مدت طولانی است که به آن مبتلا شده اید.
در حالی که داشتن شریک جنسی بیشتر یک عامل خطر برای کلامیدیا است فقط یک شریک جنسی طول می کشد تا آلوده شود.
ننگ درباره STIs / STD وجود دارد که اغلب باعث می شود افراد شاید در مورد گذشته جنسی خود احساس شرمندگی کنند. به یاد داشته باشید که کلامیدیا بسیار رایج است و ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما فقط به سلامتی شما اهمیت می دهد.
کلامیدیا درمان نشده می تواند عوارضی ایجاد کند که برخی از آنها می توانند جدی باشند. اما نکته آخر این است که آزمایش عفونت بسیار آسان است قابل درمان است و اغلب قابل پیشگیری است.

بیشتر بدانید: بیماری التهابی لگن در زنان و دختران جوان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search